Wcześniak 28-29. tydzień. Rozwój

Przeczytano 7 350 razy 0 Polubiono
1 Komentarz
(5)
 

Dziecko urodzone w 28. tygodniu lub 29. tygodniu ciąży to tzw. skrajny wcześniak. Jak przebiega rozwój malucha? Czy wcześniak z 28. lub 29. tygodnia ciąży ma w pełni rozwinięte narządy i duże szanse na prawidłowy rozwój? Podpowiadamy w niniejszym artykule.

Wcześniak 28. tydzień

Mózg oraz układ nerwowy są już bardzo dobrze rozwinięte, prawie jak u donoszonego noworodka, masa ciała wynosi ponad kilogram, a długość ciała przekracza 35 centymetrów – to właśnie 28. tydzień ciąży. Wcześniak urodzony w tym okresie (wcześniak 28 tc) to tzw. skrajny wcześniak. Maluch jest bardzo aktywny, a ponieważ miejsca w brzuchu jest coraz mniej, każdy jego ruch jest bardziej odczuwalny przez mamę.

Wcześniak – 28. tydzień ciąży:

 • maluch waży 3 razy mniej niż donoszone dziecko;
 • długość ciała dziecka wynosi około 35-38 centymetrów (u noworodka donoszonego parametr ten kształtuje się na poziomie 50-55 centymetrów);
 • dziecko ma bardzo dobrze wykształcone zmysły, a jego mózg rozwija się w szalonym tempie.

Wcześniak 29. tydzień

Rozróżnianie głosów, gwałtowne powiększenie się głowy oraz masa ciała na poziomie około 1,3 kg – to najbardziej charakterystyczne zmiany, jeśli chodzi o 29. tydzień ciąży. Wcześniak urodzony w tym okresie (wcześniak 29 tc) to wciąż skrajny wcześniak, jednak w porównaniu z ekstremalnie skrajnym wcześniakiem maluch ma bardzo duże szanse na uniknięcie powikłań i normalny rozwój.

Wcześniak – 29. tydzień ciąży:

 • maluch waży około 2-3 razy mniej niż donoszone dziecko;
 • długość ciała dziecka wynosi o około 70-75% mniej niż u noworodka donoszonego;
 • intensywnie rośnie głowa malucha, tak aby pomieścić rozwijający się mózg;
 • rozwijają się i dojrzewają płuca oraz mięśnie.

Rozwój wcześniaka z 28-29. tygodnia ciąży

Mimo że dzieci urodzone w 28 oraz 29. tygodniu ciąży są jeszcze nie w pełni rozwinięte, mają one bardzo dużą szansę na przeżycie. Kształtuje się ona na poziomie powyżej 90%.

Wcześniak 28. tydzień, wcześniak 29. tydzień – szanse dziecka na zdrowe życie wynoszą około 96%
Co charakteryzuje 28. tydzień ciąży oraz 29. tydzień ciąży? Wcześniak urodzony w tym okresie ma już wykształconą większość odruchów wrodzonych, takich jak ssanie, chwytanie czy też poszukiwanie pokarmu. Dziecko zaczyna regularnie oddychać i ziewać, ma bardzo dobrze wykształcone zmysły, a także przyjmuje pozycję główkową, czyli skierowaną główką w dół.

Po porodzie maluch zostaje w szpitalu – niezbędny jest inkubator, ponieważ nie potrafi on regulować temperatury ciała, a także specjalistyczna aparatura wspomagająca oddychanie. Karmienie jest możliwe dzięki sondzie, którą wprowadza się do brzuszka przez nosek lub buzię. Dzięki profesjonalnej opiece wiele wcześniaków z 28. i 29. tygodnia ciąży nie wykazuje żadnych nieprawidłowości, jeśli chodzi o rozwój. Mogą one opuścić szpital wtedy, gdy ich masa wynosi około 2-2,5 kg i potrafią już samodzielnie oddychać oraz przyjmować pokarmy drogą doustną. Zazwyczaj ma to miejsce w terminie planowanego porodu.

Dowiedz się więcej o porodzie przedwczesnym - kiedy jest bezpieczny - TUTAJ.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Komentarze

 • Napisał: Wioletta Paczkowska On 2022-03-03
  Ocena:
  5.0

  Witam serdecznie mam wnoczke która jest wcześniakiem urodziła się dwa miesiące wcześniej mam takie zapytanie obecnie moja wnuczka jako wcześniak ma sześć miesięcy w czoraj synową była z nią na badaniach i jej powiedzieli że mała ma za małą główkę a zadurzy tyłek czy u wczesniakow to normalne czy nie waży już 7kg i ostatnie pytanie czy już może pić mleko Bebiko 2

  Odpowiedź Joanna On 2022-03-07 Pani Wioletto, zbyt mały obwód główki dziecka może mieć wiele przyczyn. Z dużą dozą prawdopodobieństwa mniejszą główkę będą miały dzieci urodzone przedwcześnie, może być to również cecha wrodzona związana z zespołem wad genetycznych. W wielu przypadkach niewielka głowa maluszka jest jednak po prostu cechą osobniczą dziedziczoną po rodzicach i nie musi oznaczać żadnych nieprawidłowości w rozwoju. Proszę zapytać lekarza o przyczynę takiego stanu w przypadku wnuczki. Wygląd wcześniaka może różnić się od wyglądu malucha urodzonego o terminie, ale należy pamiętać, że często dzieci urodzone przedwcześnie doganiają swoich rówieśników - proces ten może jednak nastąpić około 3 roku życia, a nawet w wieku przedszkolnym. Pyta Pani również o mleko modyfikowane Bebiko 6 - jest to produkt przeznaczony dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia, jednak zalecam skonsultowanie jego podawania z lekarzem pediatrą.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go