Wcześniak 28-29. tydzień. Rozwój

15 Wyświetleń

Dziecko urodzone w 28. tygodniu lub 29. tygodniu ciąży to tzw. skrajny wcześniak. Jak przebiega rozwój malucha? Czy wcześniak z 28. lub 29. tygodnia ciąży ma w pełni rozwinięte narządy i duże szanse na prawidłowy rozwój? Podpowiadamy w niniejszym artykule.

Wcześniak 28. tydzień

Mózg oraz układ nerwowy są już bardzo dobrze rozwinięte, prawie jak u donoszonego noworodka, masa ciała wynosi ponad kilogram, a długość ciała przekracza 35 centymetrów – to właśnie 28. tydzień ciąży. Wcześniak urodzony w tym okresie (wcześniak 28 tc) to tzw. skrajny wcześniak. Maluch jest bardzo aktywny, a ponieważ miejsca w brzuchu jest coraz mniej, każdy jego ruch jest bardziej odczuwalny przez mamę.

Wcześniak – 28. tydzień ciąży:

  • maluch waży 3 razy mniej niż donoszone dziecko;
  • długość ciała dziecka wynosi około 35-38 centymetrów (u noworodka donoszonego parametr ten kształtuje się na poziomie 50-55 centymetrów);
  • dziecko ma bardzo dobrze wykształcone zmysły, a jego mózg rozwija się w szalonym tempie.

Wcześniak 29. tydzień

Rozróżnianie głosów, gwałtowne powiększenie się głowy oraz masa ciała na poziomie około 1,3 kg – to najbardziej charakterystyczne zmiany, jeśli chodzi o 29. tydzień ciąży. Wcześniak urodzony w tym okresie (wcześniak 29 tc) to wciąż skrajny wcześniak, jednak w porównaniu z ekstremalnie skrajnym wcześniakiem maluch ma bardzo duże szanse na uniknięcie powikłań i normalny rozwój.

Wcześniak – 29. tydzień ciąży:

  • maluch waży około 2-3 razy mniej niż donoszone dziecko;
  • długość ciała dziecka wynosi o około 70-75% mniej niż u noworodka donoszonego;
  • intensywnie rośnie głowa malucha, tak aby pomieścić rozwijający się mózg;
  • rozwijają się i dojrzewają płuca oraz mięśnie.

Rozwój wcześniaka z 28-29. tygodnia ciąży

Mimo że dzieci urodzone w 28 oraz 29. tygodniu ciąży są jeszcze nie w pełni rozwinięte, mają one bardzo dużą szansę na przeżycie. Kształtuje się ona na poziomie powyżej 90%.

Wcześniak 28. tydzień, wcześniak 29. tydzień – szanse dziecka na zdrowe życie wynoszą około 96%
Co charakteryzuje 28. tydzień ciąży oraz 29. tydzień ciąży? Wcześniak urodzony w tym okresie ma już wykształconą większość odruchów wrodzonych, takich jak ssanie, chwytanie czy też poszukiwanie pokarmu. Dziecko zaczyna regularnie oddychać i ziewać, ma bardzo dobrze wykształcone zmysły, a także przyjmuje pozycję główkową, czyli skierowaną główką w dół.

Po porodzie maluch zostaje w szpitalu – niezbędny jest inkubator, ponieważ nie potrafi on regulować temperatury ciała, a także specjalistyczna aparatura wspomagająca oddychanie. Karmienie jest możliwe dzięki sondzie, którą wprowadza się do brzuszka przez nosek lub buzię. Dzięki profesjonalnej opiece wiele wcześniaków z 28. i 29. tygodnia ciąży nie wykazuje żadnych nieprawidłowości, jeśli chodzi o rozwój. Mogą one opuścić szpital wtedy, gdy ich masa wynosi około 2-2,5 kg i potrafią już samodzielnie oddychać oraz przyjmować pokarmy drogą doustną. Zazwyczaj ma to miejsce w terminie planowanego porodu.

Dowiedz się więcej o porodzie przedwczesnym - kiedy jest bezpieczny - TUTAJ.

Pytania i komentarze

Bądź pierwszym, który napisze recenzję!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go