Bella

Jak widzi noworodek? Kiedy dziecko zaczyna widzieć?

Przeczytano 8 384 0 Liked
 

Wielu rodziców zastanawia się, jak widzi noworodek od razu po urodzeniu, a także na dalszych etapach życia. Kiedy niemowlę zaczyna widzieć kształty? Kiedy dziecko zaczyna widzieć kolory? W niniejszym artykule odpowiadamy na te pytania.

Jak widzi noworodek?

Jak widzą noworodki? Okazuje się, że dzieci rodzą się ze zdolnością widzenia jednak nie na dalekie odległości. Ich wzrok sięga jedynie do około 8-15 cali, co przedkłada się około 20-38 centymetrów. Niektóre źródła podają nawet, że odległość ta jest mniejsza i wynosi maksymalnie 12 cali (około 30 cm).
Jak widzi dziecko i czy dostrzega ono od razu po urodzeniu kolory? Niestety nie, tak mały bobas widzi jedynie czerń i biel oraz odcienie szarości. Dopiero po kilku miesiącach narząd wzroku rozwija się u niego na tyle, że zaczyna rozróżniać także inne barwy.

Jak widzi noworodek w 2. tygodniu życia?

Narząd wzroku u 2-tygodniowego malucha jest jeszcze słabo rozwinięty. Widzi on nieostro i rozróżnia jedynie kolory czarny oraz biały. Potrafi także odróżniać światło od ciemności.

Jak widzi niemowlę w 1. miesiącu życia?

Miesięczny bobas próbuje koncentrować wzrok na przedmiotach i śledzić ich ruch. Na tym etapie widzenie kolorów nadal nie jest w pełni rozwinięte.

Jak widzą niemowlaki w wieku powyżej 5 miesięcy?

Niemowlak w wieku powyżej 5. miesięcy ma już coraz lepiej rozwinięty narząd wzroku oraz poprawioną koordynację ręka-oko. Poprawia się także widzenie jego kolorów.

Kiedy dziecko zaczyna widzieć?

Świeżo upieczeni rodzice często zastanawiają się, kiedy noworodek zaczyna widzieć. Jak już zostało wspomniane powyżej, noworodki widzą od urodzenia. Ich narząd wzroku rozwija się jednak stopniowo.

Kiedy niemowlę zaczyna widzieć kolory?

Kiedy dziecko zaczyna widzieć kolory? Przyjmuje się, że czerń i biel są dostrzegane przez malucha od samego początku. Dostrzega on także różne odcienie szarości. Od kiedy noworodek widzi inne barwy? Do rozwoju narządu wzroku dochodzi około 2. miesiąca życia – wtedy maluch zaczyna widzieć czerwień. Natomiast na dalszych etapach zaczyna postrzegać także inne kolory, które go otaczają.

Kiedy niemowlęta widzą twarz rodzica?

Od kiedy niemowlę widzi twarz swoich rodziców? Na to przychodzi czas około 3. tygodnia życia. Natomiast po osiągnięciu 2 miesięcy maluch potrafi już dostrzegać twarze dość wyraźnie i je zapamiętuje.

Po jakim czasie noworodek widzi i słyszy?

O ile moment, od kiedy widzi noworodek, następuje dopiero po urodzeniu, o tyle rozwój narządu słuchu trwa o wiele krócej. Od kiedy dziecko widzi i słyszy? Pierwsze reakcje na bodźce dźwiękowe pojawiają się jeszcze w łonie matki, około 4-5 miesiąca ciąży.

Co widzi noworodek?

Oto najczęstsze pytania zadawane przez rodziców, związane ze sposobem widzenia noworodka:

 • Jak widzi noworodek w 1 tygodniu? Maluch widzi jedynie z odległości do 30 cm, nie rozróżnia jeszcze barw,
 • Co widzi noworodek w 2. tygodniu życia? Dziecko nadal widzi nieostro i na czarno-biało,
 • Jak widzi noworodek w 3. tygodniu? Maluch zaczyna obserwować twarz mamy i z bliskiej odległości widzi ją całkiem wyraźnie,
 • Jak widzi miesięczne dziecko? Co widzi miesięczne dziecko? Maluch w tym wieku potrafi na chwilę skupić wzrok na twarzy rodzica,
 • Jak widzi 2-miesięczne dziecko? Kiedy dziecko widzi kolory? 2-miesięczny maluch zaczyna dostrzegać kolory – pierwszym z nich jest czerwień,
 • Jakie kolory widzi 3-miesięczne dziecko? Niemowlę widzi czerń, biel oraz zielony i czerwony,
 • Jak widzi 4-miesięczne dziecko? Dziecko w tym wieku osiąga sprawność w zakresie śledzenia wzrokiem wolno poruszających się obiektów, potrafi także nawiązywać kontakt wzrokowy.

Jak sprawdzić, czy noworodek widzi?

Rodzice mogą sprawdzić, czy noworodek widzi, w prosty sposób. W tym celu wystarczy podsunąć mu pod twarz coś czerwonego. Gdy już maluch zacznie koncentrować wzrok na przedmiocie, można go powoli przesuwać i obserwować, jak dziecko podejmuje próby śledzenia wzrokiem ruchu.

Jak wesprzeć rozwój narządu wzroku u niemowlaka?

Rozwój narządu wzroku można wesprzeć poprzez proste ćwiczenia, takie jak np.:

 • wprowadzenie do zabawy kart z rysunkami i książeczek w jaskrawych kolorach,
 • powieszenie nad kołyską karuzeli z pozytywką,
 • przymocowanie do łóżeczka baloników w jaskrawych kolorach,
 • zabawę polegającą na pokazywaniu różnych przedmiotów i opowiadaniu, do czego one służą,
 • zamontowanie przy kołysce lusterka.

Jak sprawdzić, czy noworodek widzi? Kiedy należy udać się do lekarza?

Wizyta u pediatry jest konieczna, gdy:

 • dziecko będące w pierwszym miesiącu życia nie skupia się na przedmiotach ani twarzach rodziców,
 • dziecko jest bardzo wrażliwe na światło,
 • dziecko wygląda na zezowate,
 • oczy dziecka nadmiernie łzawią, a jego powieki są czerwone,
 • źrenica malucha wydaje się biała.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Wcześniak - kiedy jest bezpieczny? Skrajny a późny wcześniak
Wcześniak - kiedy jest bezpieczny? Skrajny a późny wcześniak
10 684

Dzieci urodzone przedwcześnie, czyli między 22. a 37. tygodniem ciąży, nazywane są wcześniakami. Nie bez znaczenia pozostaje także waga dziecka, ponieważ...

czytaj więcej
Poród przedwczesny - objawy, przyczyny. Kiedy poród przedwczesny jest bezpieczny?
Poród przedwczesny - objawy, przyczyny. Kiedy poród przedwczesny jest bezpieczny?
7 179

Według definicji WHO o przedwczesnych porodach mówimy wówczas, kiedy dziecko przychodzi na świat przed 37. tygodniem ciąży. Z tym zjawiskiem najczęściej...

czytaj więcej
Wcześniactwo. Podział i rozwój. Syndrom wcześniaka
Wcześniactwo. Podział i rozwój. Syndrom wcześniaka
13 305

Wcześniak to noworodek, który przyszedł na świat pomiędzy 22 a 37. tygodniem ciąży. Jeśli dziecko zostało urodzone przed 22. Tygodniem ciąży, jest ono...

czytaj więcej
Wcześniak 26-27. tydzień – waga dziecka i szanse
Wcześniak 26-27. tydzień – waga dziecka i szanse
6 194

Dziecko urodzone w 26. tygodniu lub 27. tygodniu ciąży to tzw. ekstremalnie skrajny wcześniak. Jak przebiega rozwój malucha urodzonego skrajnie...

czytaj więcej