Pieprzyki, znamiona i “pocałunek anioła” u noworodków, niemowlaków i starszych dzieci

Przeczytano 3 634 razy 0 Polubiono
 

Znamiona u dzieci, takie jak np. pieprzyki nie zawsze muszą stanowić powód do niepokoju – nie wszystkie z nich wiążą się bowiem z ryzykiem pojawienia się nowotworu. Podpowiadamy, jak rozpoznać poszczególne zmiany na skórze? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Pieprzyki u dzieci

Pieprzyki u dzieci to jedno z najczęstszych rodzajów znamion barwnikowych. Jednym dodają one uroku, dla innych stanowią utrapienie, ponieważ tego typu zmiany na skórze należy chronić przed ekspozycją na promienie słoneczne. Skąd się biorą pieprzyki u dzieci? To zależy – zmiany te mogą bowiem mieć charakter wrodzony lub nabyty. Wrodzony pieprzyk u niemowlaka pojawia się zwykle przed ukończeniem 1. roku życia, natomiast nabyty później.

Nabyte pieprzyki u dzieci dzielą się na typowe i atypowe. Typowy czarny pieprzyk u dziecka występuje w tych miejscach, które są narażone na działanie promieni słonecznych. Zmiana ma zazwyczaj regularny, owalny kształt oraz gładkie brzegi. Nie wiąże się także z niebezpieczeństwem ze względu na niskie ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego.
Jeśli chodzi o znamiona atypowe, mają one asymetryczny kształt i nieregularne brzegi, zwykle są także większe niż typowe pieprzyki. Niestety każdy pieprzyk atypowy może się wiązać z ryzykiem przekształcenia w zmianę nowotworową. Dobrym przykładem jest tzw. znamię Spitz. Charakterystyczny brązowy, czerwonobrązowy lub czerwony pieprzyk u dziecka to typ czerniaka, jednak o niskim stopniu złośliwości. Mimo to zmiana powinna być regularnie monitorowana przez dermatologa, należy ją także chronić przed słońcem.

Znamiona u dzieci

Znamiona barwnikowe u dzieci mogą być różnej wielkości i barwy, od brązu, przez czerwień, po niebieski. Najczęściej powstają one w miejscach poddawanych przewlekłej ekspozycji na światło słoneczne. Poza czerwonym znamieniem u dziecka typu Spitz i zwykłym czarnym pieprzykiem inne znamiona u dzieci, jakie można zaobserwować to także:

  • znamię błękitne – plamisto-grudkowe znamię u noworodka w kolorze niebieskim należy do tzw. bezpiecznych znamion – rzadko przekształca się ono w czerniaka,
  • znamię Suttona – brunatne znamię u niemowlaka jest otoczone obszarem odbarwienia. Najczęściej występuje, gdy u dziecka są także inne liczne znamiona, w większości przypadków jest to zmiana o łagodnym charakterze.

W przypadku zauważenia znamion barwnikowych u dziecka należy zgłosić się do lekarza dermatologa. Specjalista przeprowadzi nieinwazyjne badanie dermatoskopowe i ustali dalsze postępowanie. Czasami wystarczy regularna kontrola, natomiast w niektórych przypadkach konieczne może się okazać usunięcie operacyjne.

Pocałunek anioła

Rozległe czerwone znamię u noworodka może świadczyć o naczyniaku (nieprawidłowym rozszerzeniu naczynia krwionośnego). Znamię u dziecka od urodzenia ma charakterystyczny, trójkątny kształt, przypominający odciśnięcie warg, stąd jego nazwa – pocałunek anioła.
Pocałunek anioła nie jest bolesny, nie swędzi i nie wymaga leczenia – tego typu zmiany zazwyczaj znikają samoistnie w wieku przedszkolnym. Należy je jednak obserwować i chronić przed urazami oraz opalaniem. Konsultacja z lekarzem jest wymagana w trybie pilnym, gdy czerwone znamię u noworodka krwawi, boli lub zmienia kolor.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go