-
Menu
-
Pieluchy i przewijanie
-
-
-
-
-
Podkłady do przewijania
-
-
-
-
-
Akcesoria i pielęgnacja okołopieluszkowa
-
-
-
-
Kosmetyki dla dzieci
-
-
-
-
-
-
-
Artykuły higieniczne
-
-
-
-
-
Higiena jamy ustnej
-
-
-
-
Karmienie dziecka
-
-
Urządzenia i akcesoria dla dzieci
-
-
-
Urządzenia elektroniczne
-
-
-
-
-
-
Akcesoria do pielęgnacji i higieny
-
-
-
-
-
Akcesoria do kąpieli dla dzieci
-
-
-
-
-
-
-
Urządzenia elektroniczne
-
-
-
-
-
Urządzenia elektroniczne
-
-
-
-
Ciąża i macierzyństwo
-
-
-
-
-
-
-
Bielizna dla kobiet w ciąży i karmiących
-
-
-
-
-
Kosmetyki dla przyszłych i młodych mam
-
-
-
-
Higiena intymna
-
-
-
-
-
Higiena po porodzie
-
-
-
-
-
Higiena kobiety dojrzałej
-
-
-
-
-
Kosmetyki do higieny intymnej
-
-
-
-
Drogeria
-
-
-
-
-
Artykuły gospodarstwa domowego
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Produkty higieniczne
-
-
-
-
-
-
-
Ochrona osobista COVID-19
-
-
-
-
-
Oczyszczanie i pielęgnacja twarzy
-
-
-
-
-
Produkty do higieny jamy ustnej
-
-
-
-
-
Higiena intymna mężczyzn
-
-
-
-
-
Kosmetyki dla mężczyzn
-
-
-
Pieprzyki, znamiona i “pocałunek anioła” u noworodków, niemowlaków i starszych dzieci

Znamiona u dzieci, takie jak np. pieprzyki nie zawsze muszą stanowić powód do niepokoju – nie wszystkie z nich wiążą się bowiem z ryzykiem pojawienia się nowotworu. Podpowiadamy, jak rozpoznać poszczególne zmiany na skórze? Kiedy zgłosić się do lekarza?
Pieprzyki u dzieci
Pieprzyki u dzieci to jedno z najczęstszych rodzajów znamion barwnikowych. Jednym dodają one uroku, dla innych stanowią utrapienie, ponieważ tego typu zmiany na skórze należy chronić przed ekspozycją na promienie słoneczne. Skąd się biorą pieprzyki u dzieci? To zależy – zmiany te mogą bowiem mieć charakter wrodzony lub nabyty. Wrodzony pieprzyk u niemowlaka pojawia się zwykle przed ukończeniem 1. roku życia, natomiast nabyty później.
Nabyte pieprzyki u dzieci dzielą się na typowe i atypowe. Typowy czarny pieprzyk u dziecka występuje w tych miejscach, które są narażone na działanie promieni słonecznych. Zmiana ma zazwyczaj regularny, owalny kształt oraz gładkie brzegi. Nie wiąże się także z niebezpieczeństwem ze względu na niskie ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego.
Jeśli chodzi o znamiona atypowe, mają one asymetryczny kształt i nieregularne brzegi, zwykle są także większe niż typowe pieprzyki. Niestety każdy pieprzyk atypowy może się wiązać z ryzykiem przekształcenia w zmianę nowotworową. Dobrym przykładem jest tzw. znamię Spitz. Charakterystyczny brązowy, czerwonobrązowy lub czerwony pieprzyk u dziecka to typ czerniaka, jednak o niskim stopniu złośliwości. Mimo to zmiana powinna być regularnie monitorowana przez dermatologa, należy ją także chronić przed słońcem.
Znamiona u dzieci
Znamiona barwnikowe u dzieci mogą być różnej wielkości i barwy, od brązu, przez czerwień, po niebieski. Najczęściej powstają one w miejscach poddawanych przewlekłej ekspozycji na światło słoneczne. Poza czerwonym znamieniem u dziecka typu Spitz i zwykłym czarnym pieprzykiem inne znamiona u dzieci, jakie można zaobserwować to także:
- znamię błękitne – plamisto-grudkowe znamię u noworodka w kolorze niebieskim należy do tzw. bezpiecznych znamion – rzadko przekształca się ono w czerniaka,
- znamię Suttona – brunatne znamię u niemowlaka jest otoczone obszarem odbarwienia. Najczęściej występuje, gdy u dziecka są także inne liczne znamiona, w większości przypadków jest to zmiana o łagodnym charakterze.
W przypadku zauważenia znamion barwnikowych u dziecka należy zgłosić się do lekarza dermatologa. Specjalista przeprowadzi nieinwazyjne badanie dermatoskopowe i ustali dalsze postępowanie. Czasami wystarczy regularna kontrola, natomiast w niektórych przypadkach konieczne może się okazać usunięcie operacyjne.
Pocałunek anioła
Rozległe czerwone znamię u noworodka może świadczyć o naczyniaku (nieprawidłowym rozszerzeniu naczynia krwionośnego). Znamię u dziecka od urodzenia ma charakterystyczny, trójkątny kształt, przypominający odciśnięcie warg, stąd jego nazwa – pocałunek anioła.
Pocałunek anioła nie jest bolesny, nie swędzi i nie wymaga leczenia – tego typu zmiany zazwyczaj znikają samoistnie w wieku przedszkolnym. Należy je jednak obserwować i chronić przed urazami oraz opalaniem. Konsultacja z lekarzem jest wymagana w trybie pilnym, gdy czerwone znamię u noworodka krwawi, boli lub zmienia kolor.

Powiązane wpisy
Ciemieniucha jest problemem wieku niemowlęcego, z którym boryka się wielu rodziców. Nie warto się jednak denerwować - nie jest to przypadłość, która stanowi...
Zima to pora roku, która wymaga od rodziców jeszcze uważniejszej pielęgnacji skóry niemowlęcia. Wiąże się bowiem z mrozami i zimnym wiatrem podczas spacerów...
Ochrona skóry dziecka latem jest niezwykle istotnym elementem codziennej pielęgnacji. Słońce, suche powietrze i długie przebywanie na zewnątrz może być...
Pielęgnacja noworodka oraz zachowanie higieny skóry to bardzo ważne zadanie, przed którym stoją rodzice. Nierzadko wzbudza lęk, zwłaszcza w pierwszych dniach...
Zadaj pytanie lub napisz komentarz