



Sączenie wód płodowych. Jak wyglądają? Jak odróżnić wody płodowe od moczu?
Wody płodowe wypełniające pęcherz płodowy i otaczające dziecko pełnią wiele istotnych funkcji. O czym świadczy sączenie się wód płodowych? Czy jest niebezpieczne? Jak odróżnić wody płodowe od moczu lub upławów?
Wody płodowe
Wody płodowe (inaczej płyn owodniowy) otaczają dziecko, chroniąc je przed urazami mechanicznymi, wahaniami temperatury i drobnoustrojami. Rolą płynów zawartych w błonach płodowych jest także wymiana substancji odżywczych pomiędzy matką i maluchem. Odejście wód płodowych najczęściej zwiastuje poród.
Wody płodowe – ich kondycję można sprawdzić podczas badań prenatalnych
Stan płynu owodniowego można sprawdzić podczas badania USG. Prawidłowym rezultatem jest indeks płynu owodniowego (AFI) pomiędzy 5 i 25. Jeśli wartość ta jest niższa, oznacza to za mało wód płodowych, natomiast wynik powyżej normy świadczy o tym, że jest za dużo wód płodowych. Oba stany mogą się przerodzić w poważne powikłania, np. doprowadzić do porodu przedwczesnego lub wewnątrzmacicznego obumarcia płodu.
Wody płodowe – kolor może wskazywać na ich stan
O kondycji wód płodowych może świadczyć także ich kolor. Jeśli wszystko jest w porządku, płyn owodniowy jest przezroczysty lub lekko mętny. Sygnałem, które powinien stanowić powód do niepokoju, są zielone wody płodowe, takie zabarwienie może bowiem świadczyć o niedotlenieniu, które może się przerodzić w bardzo groźne powikłanie – zespół aspiracji smółki. Niebezpieczne są także żółte wody płodowe – taki kolor stanowi oznakę rozwijającego się konfliktu serologicznego.
Sączenie wód płodowych
Sączenie się wód płodowych to stan, który stanowi zagrożenie dla dziecka. Sączące się wody płodowe mogą bowiem doprowadzić do nadmiernej utraty płynu owodniowego i, co za tym idzie, rozwoju wielu różnych powikłań – np. deformacji lub hipotrofii wewnątrzmacicznej. Konsekwencją sączenia wód płodowych może być także zakażenie wewnątrzmaciczne lub poród przedwczesny.
Sączenie się wód płodowych – możliwe przyczyny i czynniki ryzyka
Co powoduje, że z organizmu ubywają wody płodowe? Wyciek wód płodowych może być spowodowany ich rozszczelnieniem, inna możliwa przyczyna to także przebicie wód płodowych. Czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia tego typu komplikacji to:
- ciąża wielopłodowa,
- odklejenie łożyska,
- palenie papierosów w ciąży,
- zakażenie pochwy,
- przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego w poprzedniej ciąży.
Wyciek wód płodowych a poród
Sączenie się wód płodowych pod koniec ciąży może świadczyć o zbliżającym się porodzie. Wtedy jednak nasilenie wylewania się płynu owodniowego zmienia się razem z pozycją ciała ciężarnej. W jakiej pozycji odchodzą wody płodowe? Najczęściej do ich wypływu dochodzi podczas pozycji leżącej (ponieważ w pozycji stojącej blokuje je główka dziecka), jednak nie jest to regułą. Zarówno wyciek wód płodowych pod koniec ciąży, jak i sączące się wody płodowe w 20 tygodniu ciąży lub na innych wcześniejszych etapach wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej.
Jak wyglądają wody płodowe?
Wody płodowe można łatwo pomylić z moczem lub upławami. Wiedza na temat tego, jak wyglądają sączące się wody płodowe pozwoli jednak oszczędzić przyszłej mamie dużo stresu. Jak rozpoznać wody płodowe? Płyn owodniowy jest zazwyczaj przezroczysty lub białawy, ma lekko słodki zapach i sączy się powoli.
Wody płodowe na bieliźnie
Jak wyglądają wody płodowe na wkładce lub majtkach? Płyn owodniowy może przypominać śluz, jednak jego konsystencja jest bardziej wodnista, a kolor praktycznie bezbarwny.
Wody płodowe – jak rozpoznać sączenie wód płodowych?
Jak rozpoznać sączące się wody płodowe? Jak już wspomniano powyżej, płyn owodniowy sączy się powoli, niewielkimi porcjami, a nasilenie wycieku jest zależne od pozycji ciała.
Jak odróżnić wody płodowe od moczu?
Wody płodowe na wkładce mogą przypominać na pierwszy rzut oka mocz. Jednak po bardziej wnikliwym przyjrzeniu się, przyszła mama zauważy, że płyn owodniowy znacznie różni się od moczu. Jak sprawdzić, czy sączą się wody płodowe, czy też może doszło do popuszczenia moczu? W tym celu należy zwrócić uwagę na:
- kolor – płyn owodniowy jest prawie przezroczysty, natomiast mocz – żółty,
- zapach wydzieliny – woń wód płodowych jest delikatna i lekko słodka, natomiast mocz pachnie kwaskowato.
Sączące się wody płodowe mogą świadczyć o zbliżającym się porodzie. Jeśli jednak do wycieku płynu owodniowego doszło na wczesnym etapie ciąży, skutkiem mogą być poważne komplikacje. Wiedza na temat tego, czym jest sączenie płynu owodniowego, jak wyglądają wody płodowe, jak odróżnić wody płodowe od śluzu i moczu oraz jak rozpoznać wody płodowe od upławów zaoszczędzi przyszłej mamie wiele stresu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z wyciekiem należy niezwłocznie udać się do lekarza prowadzącego ciążę.
Zadaj pytanie lub napisz komentarz