Bella

Sączenie wód płodowych. Jak wyglądają? Jak odróżnić wody płodowe od moczu?

Przeczytano 8 764 0 Liked
2 Komentarzy
(5)
 

Wody płodowe wypełniające pęcherz płodowy i otaczające dziecko pełnią wiele istotnych funkcji. O czym świadczy sączenie się wód płodowych? Czy jest niebezpieczne? Jak odróżnić wody płodowe od moczu lub upławów?

Wody płodowe

Wody płodowe (inaczej płyn owodniowy) otaczają dziecko, chroniąc je przed urazami mechanicznymi, wahaniami temperatury i drobnoustrojami. Rolą płynów zawartych w błonach płodowych jest także wymiana substancji odżywczych pomiędzy matką i maluchem. Odejście wód płodowych najczęściej zwiastuje poród.

Wody płodowe – ich kondycję można sprawdzić podczas badań prenatalnych

Stan płynu owodniowego można sprawdzić podczas badania USG. Prawidłowym rezultatem jest indeks płynu owodniowego (AFI) pomiędzy 5 i 25. Jeśli wartość ta jest niższa, oznacza to za mało wód płodowych, natomiast wynik powyżej normy świadczy o tym, że jest za dużo wód płodowych. Oba stany mogą się przerodzić w poważne powikłania, np. doprowadzić do porodu przedwczesnego lub wewnątrzmacicznego obumarcia płodu.

Wody płodowe – kolor może wskazywać na ich stan

O kondycji wód płodowych może świadczyć także ich kolor. Jeśli wszystko jest w porządku, płyn owodniowy jest przezroczysty lub lekko mętny. Sygnałem, które powinien stanowić powód do niepokoju, są zielone wody płodowe, takie zabarwienie może bowiem świadczyć o niedotlenieniu, które może się przerodzić w bardzo groźne powikłanie – zespół aspiracji smółki. Niebezpieczne są także żółte wody płodowe – taki kolor stanowi oznakę rozwijającego się konfliktu serologicznego.

Sączenie wód płodowych

Sączenie się wód płodowych to stan, który stanowi zagrożenie dla dziecka. Sączące się wody płodowe mogą bowiem doprowadzić do nadmiernej utraty płynu owodniowego i, co za tym idzie, rozwoju wielu różnych powikłań – np. deformacji lub hipotrofii wewnątrzmacicznej. Konsekwencją sączenia wód płodowych może być także zakażenie wewnątrzmaciczne lub poród przedwczesny.

Sączenie się wód płodowych – możliwe przyczyny i czynniki ryzyka

Co powoduje, że z organizmu ubywają wody płodowe? Wyciek wód płodowych może być spowodowany ich rozszczelnieniem, inna możliwa przyczyna to także przebicie wód płodowych. Czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia tego typu komplikacji to:

 • ciąża wielopłodowa,
 • odklejenie łożyska,
 • palenie papierosów w ciąży,
 • ​zakażenie pochwy,
 • przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego w poprzedniej ciąży.

Wyciek wód płodowych a poród

Sączenie się wód płodowych pod koniec ciąży może świadczyć o zbliżającym się porodzie. Wtedy jednak nasilenie wylewania się płynu owodniowego zmienia się razem z pozycją ciała ciężarnej. W jakiej pozycji odchodzą wody płodowe? Najczęściej do ich wypływu dochodzi podczas pozycji leżącej (ponieważ w pozycji stojącej blokuje je główka dziecka), jednak nie jest to regułą. Zarówno wyciek wód płodowych pod koniec ciąży, jak i sączące się wody płodowe w 20 tygodniu ciąży lub na innych wcześniejszych etapach wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Jak wyglądają wody płodowe?

Wody płodowe można łatwo pomylić z moczem lub upławami. Wiedza na temat tego, jak wyglądają sączące się wody płodowe pozwoli jednak oszczędzić przyszłej mamie dużo stresu. Jak rozpoznać wody płodowe? Płyn owodniowy jest zazwyczaj przezroczysty lub białawy, ma lekko słodki zapach i sączy się powoli.

Wody płodowe na bieliźnie

Jak wyglądają wody płodowe na wkładce lub majtkach? Płyn owodniowy może przypominać śluz, jednak jego konsystencja jest bardziej wodnista, a kolor praktycznie bezbarwny.

Wody płodowe – jak rozpoznać sączenie wód płodowych?

Jak rozpoznać sączące się wody płodowe? Jak już wspomniano powyżej, płyn owodniowy sączy się powoli, niewielkimi porcjami, a nasilenie wycieku jest zależne od pozycji ciała.

Jak odróżnić wody płodowe od moczu?

Wody płodowe na wkładce mogą przypominać na pierwszy rzut oka mocz. Jednak po bardziej wnikliwym przyjrzeniu się, przyszła mama zauważy, że płyn owodniowy znacznie różni się od moczu. Jak sprawdzić, czy sączą się wody płodowe, czy też może doszło do popuszczenia moczu? W tym celu należy zwrócić uwagę na:

 • kolor – płyn owodniowy jest prawie przezroczysty, natomiast mocz – żółty,
 • zapach wydzieliny – woń wód płodowych jest delikatna i lekko słodka, natomiast mocz pachnie kwaskowato.

Sączące się wody płodowe mogą świadczyć o zbliżającym się porodzie. Jeśli jednak do wycieku płynu owodniowego doszło na wczesnym etapie ciąży, skutkiem mogą być poważne komplikacje. Wiedza na temat tego, czym jest sączenie płynu owodniowego, jak wyglądają wody płodowe, jak odróżnić wody płodowe od śluzu i moczu oraz jak rozpoznać wody płodowe od upławów zaoszczędzi przyszłej mamie wiele stresu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z wyciekiem należy niezwłocznie udać się do lekarza prowadzącego ciążę.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Komentarze

 • Napisał: Iza On 2024-01-23
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry. Jestem w 7 miesiącu ciąży i podczas wymiotowania zobaczyłam kałuże wody pod stopami- była bezbarwna, bezzapachu i konsystencję miała wody. Czy to wody płodowe czy upławy?

  Replied by: Joanna On 2024-01-23 Szanowna Pani, wszelkie niepokojące oznaki ze strony organizmu powinny stanowić dla Pani argument do szybkiej kontroli w placówce medycznej. Proszę niezwłocznie udać się do lekarza. Płyn owodniowy może przypominać śluz, jednak jego konsystencja jest bardziej wodnista, a kolor praktycznie bezbarwny. Płyn owodniowy jest prawie przezroczysty, a jego zapach jest delikatny, nieco słodkawy. Sączenie wód płodowych może zwiastować poród. Ich odejście to stan, który stanowi poważne zagrożenie dla dziecka. Sączące się wody płodowe mogą bowiem doprowadzić do nadmiernej utraty płynu owodniowego i, co za tym idzie, rozwoju wielu różnych powikłań – np. deformacji lub hipotrofii wewnątrzmacicznej. Konsekwencją sączenia wód płodowych może być także zakażenie wewnątrzmaciczne lub poród przedwczesny.

 • Napisał: Aga On 2023-07-14
  Rating:
  5.0

  Wiem, że nic nie wiem. Od moczu ok ale piszecie, że przypominają wydzielinę, śluz ale właśnie jak odróżnić wody płodowe od śluzu. Konkretnie... Czy to będzie tylko test?

  Replied by: Alicja On 2023-07-14 Dzień dobry, odpowiedź na to pytanie znajduje się w ostatnim akapicie artykułu. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
2 850

Kandydoza oraz bakteryjne zakażenie pochwy należą do najczęściej spotykanych infekcji intymnych u kobiet. Z uwagi na nawrotowy charakter walka z nimi nie...

czytaj więcej
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
9 852 3

Cięcie cesarskie (w skrócie CC) to poważny zabieg, mający na celu rozwiązanie ciąży. Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania CC? Na czym polega...

czytaj więcej
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
10 578 1

Niskie ciśnienie w ciąży, a także nadciśnienie tętnicze podczas ciąży to istotne problemy kliniczne, które stanowią zagrożenie zarówno dla matki, jak i jej...

czytaj więcej
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
15 111 1

Otarcia miejsc intymnych wpływają negatywnie na jakość życia. Właściwa pielęgnacja okolic intymnych może im jednak zapobiec. Jak objawiają się podrażnienia w...

czytaj więcej