Bella

Pępowina – co to jest? Pępowina dwunaczyniowa i trójnaczyniowa

Przeczytano 8 113 0 Liked
 

Pępowina występuje u gadów, ptaków i ssaków, w tym także u człowieka. Co to takiego? Jakie pełni funkcje? Czym są pępowina dwunaczyniowa oraz pępowina trójnaczyniowa? Czy ich wystąpienie zagraża dziecku? Odpowiadamy na te pytania.

Co to jest pępowina?

Z czym się łączy pępowina? Co to takiego? Zgodnie z definicją, jest to przewód, który łączy zarodek z błonami płodowymi oraz pośredniczy w pobieraniu pokarmu, oddychaniu i wydalaniu.
Pępowina w ciąży zastępuje u dziecka krążenie płucne – przez jej naczynia do malucha dociera tlen. Wraz z krwią maluch otrzymuje pokarm, natomiast w przeciwnym kierunku odprowadzane są zbędne produkty przemiany materii – ciężarna wydala je razem z moczem.

Jak wygląda pępowina?

Pępowina składa się z trzech naczyń krwionośnych, otoczonych tkanką łączną, tzw. galaretą Whartona. Należą do nich:

  • żyła pępowinowa – tym naczyniem płynie z łożyska do płodu utlenowana krew,
  • dwie tętnice pępowinowe – tymi naczyniami płynie od płodu do łożyska krew uboga w tlen.

Pępowina u dziecka rośnie razem z nim, średnia długość sznura pępowiny wynosi 60 cm, jeśli ma on poniżej 35 cm, jest zbyt krótki, co może utrudniać zmianę pozycji i przepływ krwi oraz sprzyja wcześniejszemu odklejeniu się łożyska. Natomiast gdy pępowina na USG ma powyżej 80 cm, jest ona za długa, co może znacznie ograniczyć ruch płodu w łonie matki, a także grozi owinięciem pępowiny wokół szyi i w rezultacie ograniczeniem dopływu tlenu.
W niektórych polskich szpitalach wciąż praktykuje się przecinanie pępowiny po porodzie niemal od razu po urodzeniu dziecka. Tymczasem liczne badania pokazują, że procedura ta jest niekorzystna dla zdrowia, zarówno dziecka, jak i matki. Aktualnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej zaleca poczekanie z przecięciem pępowiny do momentu, kiedy przewód przestanie tętnić.

Pępowina dwunaczyniowa a pępowina trójnaczyniowa

Z pojęciem pępowiny związane są także sformułowania takie jak pępowina dwunaczyniowa oraz pępowina trójnaczyniowa. Co oznaczają? Pępowina trójnaczyniowa to zupełnie normalny stan – każda pępowina składa się bowiem z 3 naczyń – jednej żyły i dwóch tętnic. Natomiast pępowina dwunaczyniowa w ciąży jest uznawana za niebezpieczną wadę w budowie pępowiny.

Dwunaczyniowa pępowina składa się z jednej tętnicy i jednej żyły pępowinowej, co może mieć niekorzystny wpływ na transport tlenu i substancji odżywczych do płodu. U ¼ kobiet z dwunaczyniową pępowiny zdarza się, że dysfunkcja pępowiny stanowi przyczynę wad układu krążenia, układu moczowego oraz układu nerwowego u płodu. Nieprawidłowość ta może także zwiększać ryzyko niskiej masy urodzeniowej i hipotrofii.
Etiologia pępowiny dwunaczyniowej w ciąży nie została do końca poznana. Czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia tej wady to:

  • ciąża bliźniacza,
  • cukrzyca w poprzednich ciążach,
  • nieprawidłowa glikemia w trakcie ciąży,
  • rasa kaukaska,
  • stosowanie podczas ciąży leków o działaniu teratogennym,
  • wiek matki powyżej 40. roku życia.

Rozpoznanie pępowiny dwunaczyniowej ma miejsce najczęściej podczas badania USG wykonywanego w drugim trymestrze ciąży. Wada ta nie podlega leczeniu, ale wymaga wzmożonej i regularnej kontroli przez całą ciążę, a także nadzoru położniczego podczas porodu. Aby akcja porodowa przebiegła bez większych komplikacji, należy wybrać na poród szpital, który specjalizuje się w opiece neonatologicznej.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
2 754

Kandydoza oraz bakteryjne zakażenie pochwy należą do najczęściej spotykanych infekcji intymnych u kobiet. Z uwagi na nawrotowy charakter walka z nimi nie...

czytaj więcej
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
9 664 3

Cięcie cesarskie (w skrócie CC) to poważny zabieg, mający na celu rozwiązanie ciąży. Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania CC? Na czym polega...

czytaj więcej
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
10 410 1

Niskie ciśnienie w ciąży, a także nadciśnienie tętnicze podczas ciąży to istotne problemy kliniczne, które stanowią zagrożenie zarówno dla matki, jak i jej...

czytaj więcej
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
14 899 1

Otarcia miejsc intymnych wpływają negatywnie na jakość życia. Właściwa pielęgnacja okolic intymnych może im jednak zapobiec. Jak objawiają się podrażnienia w...

czytaj więcej