Bella

Blizny po cesarce - co na bliznę po cc? Pielęgnacja i plastyka blizny po cesarskim cięciu

Przeczytano 17 356 0 Liked
 

Zgodnie z danymi GUS z 2019 roku, 42,4% porodów odbywa się przez cesarskie cięcie. Mama Ginekolog, ginekolog-położnik, która prowadzi poradnik-blog, gdzie informuje, doradza kobietom chcącym zajść w ciążę, będącym w ciąży i tym w połogu. Uświadamia, że poród przez cesarskie cięcie to bardzo poważna operacja, a widoczną pamiątką na skórze jest blizna po cięciu. Trudno się z nią nie zgodzić. Jak każda blizna, również ta po cesarskim cięciu może być rehabilitowana, a dzięki właściwej pielęgnacji mało widoczna.

Blizna po cesarskim cięciu

Myśli każdej przyszłej mamy krążą wokół urodzenia zdrowego Maluszka. Emocje po porodzie opadają i wtedy kobiety zaczynają dostrzegać zmiany, które powstały w wyniku cesarskiego cięcia. Główne uczucia towarzyszące młodym mamom to strach, co je czeka po ściągnięciu opatrunku, innym zaś towarzyszy wstyd, że ich brzuch nie wygląda już tak estetycznie jak przed porodem. Mamy! Nie martwcie się! Istnieją sposoby na rehabilitację blizny po cesarskim cięciu, które w łatwy sposób zminimalizują jej kolor i widoczność. Odpowiednia pielęgnacja blizny pozwoli Ci znowu cieszyć się wspaniałym wyglądem. Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko!

Jak wygląda blizna po cesarskim cięciu?

Wielkość blizny i jej rozmieszczenie zależy w głównej mierze od rodzaju cięcia. Rozróżniamy cięcia majtkowe, klasyczne (przez środek brzucha) i pochwowe.

Wraz z rozwojem medycyny blizny pooperacyjne, również te po cesarskim cięciu, są znacznie mniejsze. Blizna po CC jest blizną o podłużnym kształcie, przypominającą półksiężyc. Blizny są zwykle zaczerwienione, mogą być płaskie bądź delikatnie wypukłe.
Blizna po cesarskim cięciu ma zwykle grubość ok. 3,5 mm, gdyż ma to zapobiec ewentualnemu rozejściu się blizny. Najczęściej wykonywanym cięciem jest cięcie tuż nad wzgórkiem łonowym (cięcie majtkowe), przez co bliznę łatwo możemy zakryć bielizną i staje się ona niewidoczna. Długość takiego cięcia to zwykle od 10 do 15 cm.

Pamiętaj, że higiena blizny pooperacyjnej jest bardzo ważnym elementem. W pierwszej dobie po cesarskim cięciu rana osłonięta jest opatrunkiem, której nie powinno się moczyć. Pozwoli to zasklepić się ranie. Natomiast, po zdjęciu opatrunku, potem szwów, zadbaj by rana i jej okolice były czyste, zapobiegniesz ewentualnemu zakażeniu rany. Dostępne preparaty aseptyczne np. płyny lub spraye antybakteryjne Ci w tym pomogą.

Po wygojeniu się rany będziesz mieć do czynienia z blizną pooperacyjną. Jeśli poczujesz ból, szczypanie, pieczenie, bądź zauważysz upławy z blizny, skonsultuj to z lekarzem.

Dlaczego blizna po cesarce swędzi?

Gojeniu się ran towarzyszy stan zapalny, który jest naturalnym zjawiskiem. Swędząca blizna jest jednym z objawów, przy czym jest to sygnał, że nasza skóra się regeneruje i naturalna bariera chroniąca organizm przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych jest odbudowywana.

Pielęgnacja blizny po cesarce - co na bliznę po cc?

Do procesu gojenia się rany należy podejść indywidualnie. Lekarze i specjaliści dzielą proces gojenia na 4 fazy, a całość procesu może trwać nawet do roku czasu:

  • faza wysiękowa - trwa zwykle 4-7 dni, charakteryzuje się obrzękiem i wypływającą cieczą, której kolor, ilość i zapach należy monitorować. Wysięk to wspomaga proces gojenia się rany.
  • faza oczyszczania - wysięk ustępuje, rana jest oczyszczana z drobnoustrojów.
  • faza naprawcza - w tej fazie zachodzi właściwe gojenie się tkanek i trwa ona od 4-6 tygodni. W tej fazie następuje produkcja fibroblastów (komórek skóry). W tej fazie zaczyna się wytwarzać nowy naskórek.
  • faza przebudowy - ostatnia z faz, która może trwać od 3 tygodni nawet do kilku lat. Jest procesem indywidualnym, który zależy od uwarunkowań genetycznych jak i samego rodzaju rany. W miejscu uszkodzenia tworzy się nowa skóra i może pojawić się blizna.

Blizna po cesarskim cięciu będzie czerwona, a z czasem zacznie blednąć. Jeśli masz tendencję do bliznowacenia czyli do tworzenia się blizn keloidowych, takie blizny mogą stać się grubsze i bordowe. Metodę pielęgnacji wybierasz sama, bądź posiłkujesz się wskazaniami lekarza prowadzącego. Na ratunek przyjdą kremy, żele i opatrunki silikonowe, które świetnie sprawdzą się w procesie rehabilitacji i dostępne są w aptekach stacjonarnych i online. Jeśli korzystasz z kremów, żeli czy opatrunków silikonowych, powinnaś także masować bliznę, albo zastosować terapię uciskiem. Masowanie blizny jest najprostszą metodą, którą możesz wykonać sama w domu, siedząc przed telewizorem. Masaż polega na uciskaniu blizny poprzez koliste ruchy. Systematyczność jest kluczem do sukcesu. Dzięki terapii z użyciem wyrobu uciskowego nie musisz pamiętać o masażu, ponieważ blizna poddawana jest stałemu naciskowi przez cały dzień! Stały nacisk na bliznę hamuje jej wzrost! Dzięki połączeniu opatrunku silikonowego i terapii uciskowej, zwanej presoterapią, osiągniesz zadowalające efekty już po miesiącu stosowania! Działasz wtedy z podwójną siłą!

Terapia blizny po cc / Plastyka blizny po cesarce

Każde przerwanie, nacięcie skóry spowoduje powstanie blizny. Część blizn jest mniej lub bardziej widoczna. Należy jednak pamiętać, że nie usuniemy blizny całkowicie. Dzięki właściwej pielęgnacji i rehabilitacji blizny możemy przyczynić się do zmniejszenia jej zaczerwienienia i spłaszczenia (w przypadku bliznowców). Pomocne mogą okazać się plastry silikonowe, które świetnie sprawdzą się w terapii leczenia blizn, a można je zastosować zaraz po wygojeniu się rany.

Pamiętaj, że czas działa na twoją niekorzyść, im szybciej zaczniesz pracować z blizną, tym lepsze efekty osiągniesz.

Bliznę możesz usunąć w gabinecie medycyny estetycznej, dzięki przeróżnym zabiegom laserowym, peelingom, ostrzykiwaniem blizny. Niestety, zabiegi te nie dadzą nam gwarancji, że blizna nie odnowi się.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej. Ekspertka do spraw produktów dla dzieci i rodziców w sklepie BliżejCiebie. Dzięki rozległej wiedzy na temat prawidłowego rozwoju maluchów służy merytoryczną odpowiedzią dla wszystkich czytelników zadających pytania pod artykułami w poradniku. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz copywriterka z pasją. Pasjonatka podróży, szczególnie do krajów skandynawskich oraz górskiego trekkingu.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
76 249 6

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to jedno z przyjemniejszych zadań, przed którymi stoją przyszli rodzice. Warto jednak dokładnie się do niego...

czytaj więcej
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
13 260 4

Przewijanie dziecka to jedna z podstawowych czynności, których podejmują się świeżo upieczeni rodzice i opiekunowie. Z pozoru prosta czynność może jednak...

czytaj więcej
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
31 387 5

Wiele mam, które decydują się na karmienie piersią zastanawia się, czy będą miały odpowiednią ilość mleka, by nakarmić swoje dziecko. Dodatkowo u matek...

czytaj więcej
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
1 879 1

Spór o to czy lepsze dla dziecka są pieluszki jednorazowe, czy wielorazowe, trwa już od wielu, wielu lat. Nadal nie jest rozstrzygnięty, gdyż wiele zależy od...

czytaj więcej