Bella

Inhalacje na kaszel i katar — jak działają i kiedy pomagają? Z czego i jak robić inhalacje? Najlepsze inhalatory

Przeczytano 10 322 0 Liked
 

Inhalacje to skuteczna, nieinwazyjna metoda zwalczania kaszlu i kataru. Inhalację wykonywać można w każdym wieku, zarówno u osoby dorosłej, jak i dziecka. Sprawdź, czego użyć w tym celu oraz jaki inhalator będzie najlepszy. Dowiedz się także, czym klasyczny inhalator różni się od sprzętu pokrewnego - nebulizatora.

Jak działają inhalacje i kiedy pomagają?

W profilaktyce przeziębień i grypy, przy chorobach dróg oddechowych, a także, gdy wystąpił uporczywy suchy kaszel u dorosłego lub duszący kaszel u dziecka – w tego typu sytuacjach odnajdują zastosowanie inhalacje oraz nebulizacje. Skutecznie łagodzą podrażnienia i ułatwiają leczenie dolegliwości. Na czym polega ich działanie?

Inhalacje na kaszel i inne dolegliwości

Jak działają inhalacje? Ich celem jest:

  • nawilżenie dróg oddechowych i złagodzenie podrażnień w ich obrębie;
  • oczyszczenie układu oddechowego;
  • rozrzedzenie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych i ułatwienie jej usunięcia.

Inhalacje na zatoki – kiedy warto sięgnąć po nebulizator?

Wiele chorób układu oddechowego wymaga podania odpowiednio głęboko konkretnych leków, w przeciwnym wypadku walka ze schorzeniem się nie powiedzie. Na szczęście substancje lecznicze można aplikować w formie inhalacji, jednak trzeba w tym celu skorzystać ze specjalnych urządzeń – nebulizatorów. Nebulizatory zamieniają substancję, która pierwotnie była w postaci płynnej, w mgiełkę, tym samym ułatwiając jej transport do dróg oddechowych. Sprzęt sprawdza się bardzo dobrze, kiedy trzeba przeprowadzić inhalację na suchy kaszel, inhalację na zatkany nos lub inne inhalacje z wykorzystaniem leków.

WARTO WIEDZIEĆ:

Niektóre choroby mogą stanowić przeciwwskazanie do inhalacji – osoby, które chorują przewlekle, np. na ciężką niewydolność krążeniową lub oddechową, powinny skonsultować się z lekarzem w celu upewnienia się, czy taka forma terapii jest dla nich bezpieczna;
Z pomocą nebulizatora można przeprowadzić inhalację z soli fizjologicznej oraz inhalacje z leków. Należy wykorzystać tylko te produkty lecznicze, które nadają się do nebulizacji. Niewskazanym jest rozpylanie do dróg oddechowych olejku do inhalacji.

Jak i z czego robić inhalacje?

Jak prawidłowo wykonać inhalację w warunkach domowych? Niezbędne będą:

  • czysty ręcznik;
  • gorąca woda;
  • miska;
  • odpowiednie zioła lub olejek do inhalacji.

Po przygotowaniu mikstury do inhalacji wystarczy narzucić ręcznik na głowę, pochylić się nad miską z gorącą wodą z dodatkiem ziół lub olejków, a następnie przez kilka minut wdychać unoszące się opary.

Czego użyć do inhalacji? W zależności od rodzaju dolegliwości skuteczne mogą się okazać:

Jak wykonać inhalację z soli fizjologicznej?

Jak wykonać inhalację z soli fizjologicznej? W tym celu należy umieścić ampułkę z roztworem soli fizjologicznej w nebulizatorze, następnie włożyć na twarz specjalną maskę załączoną do zestawu i uruchomić sprzęt. Kolejnym krokiem będzie wykonywanie głębokich oddechów przez usta, tak długo, jak inhalator pracuje i wydziela charakterystyczną mgiełkę. Po zakończonej inhalacji należy wyłączyć urządzenie i dokładnie je oczyścić, aby było gotowe do kolejnego użytku.

WARTO WIEDZIEĆ: Zastanawiasz się, jakie inhalacje na zatoki wykonać? Sięgnij po inhalator i sól fizjologiczną. Stosowanie nebulizatora pomaga utrzymać układ oddechowy w dobrej kondycji, dlatego warto go używać nie tylko wtedy, gdy infekcja już wystąpiła, ale także profilaktycznie.

Jaki inhalator wybrać? Jaki inhalator dla dziecka?

W aptekach oraz sklepach medycznych jest dostępnych wiele różnych rodzajów inhalatorów i nebulizatorów. Niektóre z nich są przeznaczone dla osób dorosłych i dzieci, innych nie wolno stosować u małych pacjentów, ponieważ nie są one do tego przystosowane. Jak się w tym wszystkim nie pogubić? Podpowiadamy poniżej.

Jaki inhalator dla dorosłych?

Dostępne na rynku medycznym inhalatory dla dorosłych różnią się mechanizmem działania i wydajnością. Który sprzęt wybrać, inhalator siateczkowy (inhalator membranowy), inhalator ultradźwiękowy czy też może pneumatyczny? To zależy od potrzeb oraz zaleceń lekarza, ponieważ każdy ze wspomnianych rodzajów charakteryzują inne właściwości:
inhalator siateczkowy (inaczej inhalator membranowy) to bardzo precyzyjne i wydajne urządzenie. Jego plusy to możliwość przeprowadzenia zabiegu w każdej pozycji, w tym także na leżąco, natomiast minusem jest wysoka cena;
inhalator pneumatyczny – to najczęściej stosowany typ inhalatora, skuteczny przy podawaniu leków, jednak niemający zastosowania w nawilżaniu za pomocą soli fizjologicznej. Jego największy atut to łatwa obsługa oraz niska cena;
inhalator ultradźwiękowy – ten typ nebulizatora charakteryzuje większą wydajność niż w przypadku inhalatorów ultradźwiękowych, jego dużym atutem jest bezgłośna praca. Niektóre modele korzystają również z dodatkowych funkcji, takich jak np. podgrzewanie aerozolu. Minusem jest to, że inhalatorów ultradźwiękowych nie można wykorzystywać do podawania antybiotyków oraz leków sterydowych.

Jaki inhalator dla dzieci, jaki inhalator dla niemowlaka?

W przypadku inhalatorów dla dzieci oraz inhalatorów dla niemowlaków najlepiej wybierać urządzenia, które pracują bezgłośnie i nie wywołają niepotrzebnego lęku. Taki nebulizator można wykorzystać nawet podczas snu, nie wybudzając malucha. W przypadku małych dzieci warto wybierać modele o ciekawych i zabawnych kształtach tak, aby zachęcić je do wykonania zabiegu. Ich ceny wcale nie są wysokie – inhalatory cenionej marki Microlife dla dzieci przypominające wyglądem np. pluszowego misia to wydatek rzędu około 145 złotych.

Nebulizator a inhalator

Na koniec warto odpowiedzieć na pytanie, czym różnią się od siebie nebulizator i inhalator? Inhalacja polega na podaniu zawiesiny, proszku lub roztworu razem z wdychanym powietrzem, tymczasem nebulizacja to termin, który oznacza podanie substancji płynnej w formie wziewnej. Obecnie jednak wielu producentów tego typu sprzętu medycznego stosuje oba pojęcia zamiennie.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Producent: CHDE Sp. z o.o. Podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
77 047 6

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to jedno z przyjemniejszych zadań, przed którymi stoją przyszli rodzice. Warto jednak dokładnie się do niego...

czytaj więcej
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
13 577 4

Przewijanie dziecka to jedna z podstawowych czynności, których podejmują się świeżo upieczeni rodzice i opiekunowie. Z pozoru prosta czynność może jednak...

czytaj więcej
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
31 954 5

Wiele mam, które decydują się na karmienie piersią zastanawia się, czy będą miały odpowiednią ilość mleka, by nakarmić swoje dziecko. Dodatkowo u matek...

czytaj więcej
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
2 049 1

Spór o to czy lepsze dla dziecka są pieluszki jednorazowe, czy wielorazowe, trwa już od wielu, wielu lat. Nadal nie jest rozstrzygnięty, gdyż wiele zależy od...

czytaj więcej