Bella

Pierwsze ruchy dziecka. Kiedy czuć i jak je pobudzić? Ruchy dziecka przed porodem i jak je liczyć?

Przeczytano 17 626 0 Liked
 

Ruchy dziecka w brzuchu można zauważyć nie tylko podczas badania USG. Kobiety czują je także po wewnętrznej stronie brzucha. Kiedy czuć ruchy dziecka po raz pierwszy? Jak pobudzić ruchy dziecka w brzuchu? Na czym polega liczenie ruchów dziecka? Odpowiadamy na te pytania.

Jak rozpoznać ruchy dziecka w brzuchu?

Ruchy dziecka w brzuchu mogą być bardzo różnie odczuwane. Kobiety, które jeszcze nigdy nie rodziły, spodziewają się silnych kopniaków, tymczasem pierwsze podrygi malucha przypominają bardziej trzepotanie skrzydeł motyla. Dopiero intensywne ruchy dziecka przed porodem mają postać kopnięć i mogą sprawiać przyszłej mamie niewielki dyskomfort, nasilenie oraz częstotliwość zależą jednak od sposobu ułożenia dziecka w macicy. Na intensywność doznania ma wpływ także masa ciała przed ciążą oraz ilość tkanki tłuszczowej – pierwsze ruchy dziecka wcześniej odczuwają kobiety, które są drobne i szczupłe. Kiedy kobieta poczuje ruchy swojego dziecka, zwykle nie ma ona żadnych wątpliwości, że to już to.

Kiedy czuć ruchy dziecka i jak je pobudzić?

Pierwsze ruchy dziecka są słabo wyczuwalne przez jego mamę. Ruchy dziecka w 12. tygodniu ciąży polegają bowiem na ziewaniu i rozciąganiu się.
W którym tygodniu czuć ruchy dziecka? To kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka, zależy od tego, czy to pierwsza ciąża. Z reguły są one odczuwane od około 20. tygodnia ciąży, jednak u kobiet, które będą rodzić po raz pierwszy, mogą się pojawić dopiero około 23. tygodnia ciąży. Największa aktywność malucha przypada na okresy, kiedy mama malucha odpoczywa, wzrasta także po posiłkach. Dziecko porusza rączkami i nóżkami, bawi się pępowiną, zaciska dłonie w piąstki, dotyka swojej twarzy i uczy się ssać kciuka, podskakuje, przeciąga się, a nawet ziewa.

Od kiedy czuć ruchy dziecka przypominające kopnięcia?

Ruchy dziecka przypominające kopnięcia z reguły pojawiają się w zaawansowanej ciąży, tj. około 30-32. tygodnia ciąży. Ruchliwe dziecko w brzuchu robi wtedy fikołki i obroty, które są odczuwane jako kopnięcia. Można je poczuć poprzez przyłożenie ręki do brzucha ciężarnej.

Jak pobudzić ruchy dziecka w brzuchu?

Gdy dziecko jest mniej aktywne, powinno je pobudzić zjedzenie przez mamę posiłku lub położenie się na lewym boku. Maluch może zareagować także na delikatne głaskanie brzucha oraz mówienie do niego.

Ruchy dziecka w dole brzucha

Jeśli przyszła mama odczuwa ruchy dziecka w dole brzucha, może to świadczyć o jego nieprawidłowym, pośladkowym położeniu. Podłużne miednicowe ułożenie dziecka (czyli z pośladkami skierowanymi do kanału rodnego, a głową ku górze) utrudnia poród naturalny oraz wiąże się z wieloma niebezpiecznymi powikłaniami. Z tego powodu lekarze zalecają w takiej sytuacji cesarskie cięcie.

Słabe ruchy dziecka w 25. tygodniu ciąży

Po 32. tygodniu ciąży zwykle dziecko się uspokaja i ruchów jest mniej. Jeśli jednak przyszła mama jest w 25. tygodniu ciąży i odczuwa bardzo słabo ruchy dziecka, warto udać się do lekarza ginekologa i wykonać kontrolne badanie USG.

Jak liczyć ruchy dziecka przed porodem?

Począwszy od 28. tygodnia ciąży, wiele mam zaczyna liczyć ruchy dziecka przed porodem. Liczenie ruchów dziecka pozwala samodzielnie obserwować aktywność malucha oraz zyskać cenny spokój, że rozwija się on prawidłowo.
Jak liczyć ruchy dziecka? Rozpychanie dziecka przed porodem jest najlepiej odczuwalne w trakcie odpoczynku mamy lub po posiłku. Podczas liczenia wskazane jest, aby ciężarna przyjęła pozycję leżącą na boku. Liczy się do momentu, aż dziecko poruszy się 10-krotnie.

Brak ruchów dziecka

Zarówno nadmierne, jak i słabe ruchy dziecka przed porodem mogą wzbudzać niepokój u przyszłej mamy. To jednak zupełnie naturalne, że ruchy dziecka w brzuchu zmieniają swoją intensywność oraz częstotliwość. Czasami są mniej, a czasami bardziej wyczuwalne, w zależności od trybu życia, jaki prowadzi ciężarna, a także tego, jak ułoży się dziecko.
Kluczowy jest 22. tydzień ciąży. Jeśli w tym okresie kobieta nadal odczuwa bardzo słabe ruchy dziecka lub nawet podejrzewa brak ruchów dziecka, należy zgłosić się do lekarza. Specjalista zleci badania kontrolne i przeprowadzi odpowiednią diagnostykę, mającą na celu wyeliminowanie ewentualnych zagrożeń, takich jak np. owinięcie pępowiną czy obumarcie ciąży.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
2 753

Kandydoza oraz bakteryjne zakażenie pochwy należą do najczęściej spotykanych infekcji intymnych u kobiet. Z uwagi na nawrotowy charakter walka z nimi nie...

czytaj więcej
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
9 664 3

Cięcie cesarskie (w skrócie CC) to poważny zabieg, mający na celu rozwiązanie ciąży. Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania CC? Na czym polega...

czytaj więcej
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
10 408 1

Niskie ciśnienie w ciąży, a także nadciśnienie tętnicze podczas ciąży to istotne problemy kliniczne, które stanowią zagrożenie zarówno dla matki, jak i jej...

czytaj więcej
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
14 899 1

Otarcia miejsc intymnych wpływają negatywnie na jakość życia. Właściwa pielęgnacja okolic intymnych może im jednak zapobiec. Jak objawiają się podrażnienia w...

czytaj więcej