Bella

Poród w 34, 35 i 36. tygodniu. Wcześniaki

Przeczytano 9 822 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

Poród w 34. tygodniu ciąży, poród w 35. tygodniu ciąży oraz poród w 36. tygodniu ciąży to wciąż jeszcze poród przedwczesny. Na szczęście rozwój wcześniaka urodzonego w 32, 34 lub 35. tygodniu ciąży przebiega zazwyczaj bez większych komplikacji. Jak długo dziecko musi pozostać w szpitalu po urodzeniu? Czy wymaga podłączenia do specjalistycznej aparatury? Podpowiadamy.

34. tydzień ciąży poród przedwczesny

Poród w 34. tygodniu ciąży jest uznawany, podobnie zresztą jak poród w 35. tygodniu ciąży, za poród przedwczesny. Wszystkie dzieci, które zostały urodzone przed 37. tygodniem ciąży, są traktowane jako wcześniaki.

Wcześniak 34. tydzień (wcześniak 34 tc) – rozwój

Na wystąpienie negatywnych konsekwencji wcześniactwa są narażone najbardziej dzieci urodzone przed 32. tygodniem ciąży. Wcześniak 34 tc ma szanse na przeżycie oraz zdrowie prawie identyczne jak dziecko urodzone w planowanym terminie. Jego waga kształtuje się na poziomie powyżej 2 kg, a długość ciała wynosi około 45 centymetrów. Maluch ma coraz twardsze kości (poza kośćmi czaszki, które pozostają miękkie), a jego narządy działają już tak jak u donoszonego dziecka.

Wcześniak 34. tydzień – ile w szpitalu musi pozostać dziecko?

Dziecko urodzone w 34. tygodniu ciąży (wcześniak 34. tydzień) to już prawie noworodek. Jedynym narządem, który nie jest jeszcze wystarczająco sprawny, są płuca. Z tego powodu wcześniaki 34 tc wymagają wspomagania funkcji oddechowych. Na szczęście pobyt w szpitalu nie trwa długo – zazwyczaj maluch dostaje wypis w terminie planowanego porodu i rodzice mogą z nim wrócić do domu.

Poród w 35. tygodniu ciąży

Poród w 35. tygodniu ciąży to wciąż, mimo że dziecko jest już prawie w pełni ukształtowane, poród przedwczesny. Wcześniak 35 tc waży około 2,5 kg i mierzy nawet 50 centymetrów, jego wymiary są więc zbliżone do wymiarów donoszonego noworodka. Ponieważ maluch ma coraz mniej miejsca, jego ruchy stają się słabiej odczuwalne. Do pobudzenia ruchów dziecka wystarczy jednak, żeby mama coś zjadła, zaczęła czytać maleństwu lub położyła się.
Czym jeszcze charakteryzuje się 35. tydzień ciąży? Poród w tym okresie to nie powód do niepokoju, ponieważ na wystąpienie negatywnych konsekwencji wcześniactwa są narażone najbardziej dzieci urodzone przed 32. tygodniem ciąży. Rozwój wcześniaka urodzonego w 35. tygodniu przebiega w większości przypadków bez większych komplikacji. Ma on niemal takie same szanse na zdrowie jak dziecko urodzone w planowanym terminie.

Wcześniak 33. tydzień ciąży (wcześniak 33 tc):

  • waga dziecka wynosi około 2,5 kg lub więcej a jego długość ciała jest zbliżona do wymiarów finalnych;
  • ruchy dziecka są słabiej wyczuwalne ze względu na ograniczoną przestrzeń w brzuchu;
  • wszystkie narządy są już rozwinięte i pracują (poza płucami).

Wcześniak 35. tydzień – ile w szpitalu musi pozostać?

Wcześniaki z 35. tygodnia ciąży niewiele różnią się od dzieci donoszonych. Zazwyczaj posiadają one już dobrze wykształcony odruch ssania i można je przystawiać do piersi mamy. Ponieważ płuca wykształcają się dopiero tuż przed samym porodem, w przypadku wcześniaka 35 tc także jest konieczne wspomaganie oddychania. Zwykle jednak pobyt malucha w szpitalu trwa jedynie do terminu planowanego porodu. Maluch bardzo szybko dogoni w rozwoju swoich rówieśników.

Poród w 36 tygodniu ciąży

Dziecko waży już prawie 3 kilogramy i mierzy około 50 centymetrów, przyjęło pozycję do porodu i wkrótce zakończy się rozwój jego płuc – tak pokrótce można opisać 36. tydzień ciąży. Poród przedwczesny w tym okresie przebiega bez większych komplikacji, ponieważ maluch jest już prawie gotowy do samodzielnego życia poza organizmem matki.

Wcześniak 36. tydzień ciąży (wcześniak 36 tc):

  • waga dziecka wynosi prawie 3 kg, ma ono finalne rozmiary;
  • niektóre noworodki mają już rozwinięte płuca i nie potrzebują wspomagania funkcji oddechowych;
  • szanse na przeżycie i zdrowie wynoszą niemal 100%.

36. tydzień ciąży – czy to wcześniak?

Czy dziecko urodzone w 36. tygodniu jest wcześniakiem? Tak, zgodnie z definicją wcześniactwa, dzieci, które zostały urodzone przed 37. tygodniem ciąży (a poród w 36 tc zalicza się do tej grupy), są traktowane jako wcześniaki. Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów wprowadziło jednak dodatkowy podział, w którym dzieci urodzone pomiędzy 34 tygodniem 0/7 dni a 36. tygodniem 6/7 dni uznawane za tzw. późne wcześniaki. U maluchów, które zakwalifikują się do tej podgrupy, występuje znacznie mniej problemów zdrowotnych niż u wcześniaków wczesnych.

Wcześniak 36. tydzień – ile w szpitalu musi pozostać?

Późne wcześniaki niewiele się różnią od dzieci urodzonych w terminie. Jak przebiega rozwój wcześniaka urodzonego w 36 tygodniu? Niektóre noworodki mają już na tyle dobrze rozwinięte narządy, że są gotowe do życia poza organizmem mamy, natomiast inne mogą jeszcze potrzebować wsparcie funkcji oddechowych. Pobyt w szpitalu trwa z reguły nie dłużej niż do terminu planowanego porodu, chyba że wystąpią komplikacje w postaci żółtaczki lub inne zaburzenia, np. związane z karmieniem lub utrzymywaniem stałej temperatury ciała. Po uzyskaniu wypisu i powrotu z rodzicami do domu maluch bardzo szybko nadgoni zaległości i będzie się rozwijać tak jak rówieśnicy.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Komentarze

  • Napisał: Monika On 2023-09-27
    Rating:
    5.0

    Moja córka urodziła się w 36+3 i jest wcześniakiem i ważyła 2680 a teraz waży 2500 ile musi pozostać w szpitalu i jaka wagę musi mieć żebyśmy mogli wyjsc

    Replied by: Joanna On 2023-09-28 Pani Moniko, zalecenia w tej kwestii powinien wydać lekarz - proszę skonsultować się ze specjalistą.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Wcześniak - kiedy jest bezpieczny? Skrajny a późny wcześniak
Wcześniak - kiedy jest bezpieczny? Skrajny a późny wcześniak
11 040

Dzieci urodzone przedwcześnie, czyli między 22. a 37. tygodniem ciąży, nazywane są wcześniakami. Nie bez znaczenia pozostaje także waga dziecka, ponieważ...

czytaj więcej
Poród przedwczesny - objawy, przyczyny. Kiedy poród przedwczesny jest bezpieczny?
Poród przedwczesny - objawy, przyczyny. Kiedy poród przedwczesny jest bezpieczny?
7 398

Według definicji WHO o przedwczesnych porodach mówimy wówczas, kiedy dziecko przychodzi na świat przed 37. tygodniem ciąży. Z tym zjawiskiem najczęściej...

czytaj więcej
Wcześniactwo. Podział i rozwój. Syndrom wcześniaka
Wcześniactwo. Podział i rozwój. Syndrom wcześniaka
13 639

Wcześniak to noworodek, który przyszedł na świat pomiędzy 22 a 37. tygodniem ciąży. Jeśli dziecko zostało urodzone przed 22. Tygodniem ciąży, jest ono...

czytaj więcej
Wcześniak 26-27. tydzień – waga dziecka i szanse
Wcześniak 26-27. tydzień – waga dziecka i szanse
6 465

Dziecko urodzone w 26. tygodniu lub 27. tygodniu ciąży to tzw. ekstremalnie skrajny wcześniak. Jak przebiega rozwój malucha urodzonego skrajnie...

czytaj więcej