Bella

Wysypka u dziecka. Przyczyny i leczenie. Kiedy to uczulenie?

Przeczytano 9 596 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

Wysypka u niemowlaka może być objawem alergii, świadczyć o niedojrzałości skóry dziecka lub stanowić symptom jakiejś choroby. Jak odróżnić poszczególne rodzaje wysypki? Na czym polega leczenie wykwitów skórnych u dzieci? Podpowiadamy.

Wysypka u dziecka – jakie mogą być przyczyny?

Do najczęstszych przyczyn wysypki u dzieci zaliczamy:

 • atopowe zapalenie skóry – choroba prowadzi do nadmiernego przesuszenia, a nawet łuszczenia się skóry. Jej wystąpienie ma związek z predyspozycjami genetycznymi, lecz dokładna przyczyna nie jest jeszcze znana. Naukowcy przypuszczają, że istotną rolę odgrywają także czynniki środowiskowe oraz późny wiek matki w chwili urodzenia dziecka;
 • opryszczka – chorobę wywołuje wirus opryszczki (Herpes simplex), dziecko może się zarazić od matki lub przez bezpośredni kontakt z chorym;
 • pieluszkowe zapalenie skóry – ryzyko rozwoju jednej z najczęstszych zmian chorobowych skóry u noworodków i niemowlaków jest większe, gdy maluch jest uczulony na alergeny zawarte w pieluszce lub stosowanych przez rodziców preparatach pielęgnacyjnych. Na jej wystąpienie ma wpływ także podrażnienie mechaniczne skóry wskutek ciągłego pocierania przez pieluszkę oraz długotrwała antybiotykoterapia i co za tym idzie, osłabiona odporność;
 • trądzik niemowlęcy – choroba manifestuje się przede wszystkim na policzkach, wykwity skórne zanikają samoistnie po około 3-6 miesiącach.

Rodzice mogą zaobserwować także wysypkę alergiczną u dziecka. Uczulenie u dziecka, zarówno pokarmowe, jak i kontaktowe, może się manifestować poprzez swędzące wykwity skórne. Inna znana przyczyna dermatoz to przegrzanie niemowlaka. Wysypka ma związek z niedojrzałymi gruczołami potowymi, stąd jej nazwa – potówki.
Współwystępowanie różnych objawów, np. gorączka i wysypka u dziecka świadczy o infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Objawy w postaci wysypki i podwyższonej temperatury ciała dają takie choroby, jak np. trzydniówka (rumień nagły), szkarlatyna, ospa czy też różyczka.

Rodzaje wysypki

Zmiany skórne u dzieci dzieli się na wykwity:

 • plamiste (wysypka u niemowlaka jest płaska i ma inne zabarwienie niż skóra);
 • pęcherzykowe (krostki u niemowlaka są wyniosłe i mają postać pęcherzyków wypełnionych płynem);
 • plamisto-grudkowe (swędząca lub nieswędząca wysypka u dziecka ma postać wyczuwalnych w dotyku grudek).

Poza tym wyróżnia się także:

 • bąble – dermatozy powstałe w wyniku obrzęku skóry;
 • blaszki, czyli połączone wykwity skórne;
 • drobne czerwone krostki na ciele dziecka – zmiany z charakterystyczną otoczką zapalną i ropą w centralnej części;
 • nadżerki i owrzodzenia – wykwity skórne, do których doszło w wyniku uszkodzenia naskórka lub skóry właściwej.

Wysypkę dzieli się na rodzaje także pod względem lokalizacji. I tak rodzice mogą zaobserwować:

 • wysypkę na twarzy u dziecka (np. wysypkę wokół ust u dziecka);
 • wysypkę na brzuchu u dziecka;
 • wysypkę na plecach u dziecka;
 • wysypkę na pośladkach malucha;
 • wysypkę na klatce piersiowej u dziecka;
 • wysypkę na kończynach dziecka.

Inne kryteria podziału wysypki u noworodka lub niemowlaka to:

 • kolejność pojawiania się wysypki na danych partiach ciała;
 • obecność dodatkowych objawów (nieswędząca i swędząca wysypka u dziecka będą świadczyć o zupełnie odmiennych przyczynach);
 • wielkość poszczególnych wykwitów;
 • symetryczność zmian skórnych;
 • szybkość ustępowania wykwitów.

Co na wysypkę?

Sposób leczenia wysypki u dzieci zależy od przyczyny wykwitów skórnych.
Jeśli wysypka ma łagodny charakter i wynika np. z podrażnienia, wystarczy zastosować odpowiedni łagodzącą maść na wysypkę. Aby uniknąć dodatkowego podrażnienia skóry, warto sięgać po produkty niezawierające sztucznych barwników, bogate w oleje roślinne i pantenol.
W sytuacji, gdy wykwity skórne mają podłoże alergiczne, niezbędna jest konsultacja z lekarzem dermatologiem i alergologiem. Specjalista może zalecić krem na wysypkę ze sterydem lub nawet doustne leki przeciwhistaminowe. Niezbędne może się okazać również sięganie po wyroby medyczne przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej i atopowej – emolienty.
Gdy u dziecka wystąpiła swędząca wysypka, warto sięgnąć po wyroby medyczne, które łagodzą świąd, np. Cetaphil. Emulsja do mycia czy też balsam nawilżający oczyszczają delikatnie skórę, nie uszkadzając jej naturalnej bariery ochronnej. Dermokosmetyki powodują długotrwałe nawilżenie, a także niwelują podrażnienia i koją.
W sytuacji, gdy do wystąpienia wysypki doprowadziły odparzenia, zalecane jest stosowanie produktów zawierających tlenek cynku i roślinne ekstrakty o właściwościach łagodzących – tego typu wyroby medyczne można znaleźć np. w ofercie marki Seni Care.
Aby zapobiec powstaniu wysypki związanej z podrażnieniem, bardzo ważne jest, by używać do pielęgnacji malucha produktów przebadanych dermatologicznie, takich jak np. oliwka Bella Baby Happy. Oliwka działa przeciwzapalnie i kojąco, a także zmiękcza i nawilża skórę. W jej składzie znalazły się: oliwka z oliwek, ekstrakt z nagietka, wyciąg z kadzidłowca oraz masło shea).
Polecanym kremem, który zapobiega powstawaniu wysypki u dzieci jest także Sudocrem. Produkt chroni przed odparzeniami, działa także antyseptycznie i łagodząco. W jego składzie znalazły się składniki takie jak tlenek cynku czy też lanolina. Poza zapobieganiem powstawaniu wykwitów skórnych Sudocrem jest zalecany także do leczenia – specjaliści polecają krem między innymi przy pieluszkowym odparzeniu skóry.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Komentarze

 • Napisał: Monika On 2024-03-31
  Rating:
  5.0

  Witam mam pytanie córeczka 2 letnia.ma czerwone kropki i to ja bardzo swędzi ma na brzuchu rekach nogach od czego to może być.bardzo proszę o pomoc i radę.

  Replied by: Joanna On 2024-04-02 Pani Moniko, przyczyn czerwonej wysypki u dziecka może być wiele. Proszę skonsultować stan zdrowia maluszka z pediatrą.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Ciemieniucha - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się ciemieniuchy?
Ciemieniucha - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się ciemieniuchy?
32 155 7

Ciemieniucha jest problemem wieku niemowlęcego, z którym boryka się wielu rodziców. Nie warto się jednak denerwować - nie jest to przypadłość, która stanowi...

czytaj więcej
Jak pielęgnować skórę dziecka zimą?
Jak pielęgnować skórę dziecka zimą?
1 716

Zima to pora roku, która wymaga od rodziców jeszcze uważniejszej pielęgnacji skóry niemowlęcia. Wiąże się bowiem z mrozami i zimnym wiatrem podczas spacerów...

czytaj więcej
Jak pielęgnować skórę dziecka latem?
Jak pielęgnować skórę dziecka latem?
1 878

Ochrona skóry dziecka latem jest niezwykle istotnym elementem codziennej pielęgnacji. Słońce, suche powietrze i długie przebywanie na zewnątrz może być...

czytaj więcej
Pielęgnacja noworodka - jak zadbać o higienę dziecka?
Pielęgnacja noworodka - jak zadbać o higienę dziecka?
15 080 3

Pielęgnacja noworodka oraz zachowanie higieny skóry to bardzo ważne zadanie, przed którym stoją rodzice. Nierzadko wzbudza lęk, zwłaszcza w pierwszych dniach...

czytaj więcej