Bella

Potówki u niemowlaka. Jak je rozpoznać? Co na potówki u dzieci?

Przeczytano 8 598 0 Liked
 

Potówki u niemowlaka pojawiają się najczęściej w okresie letnim. Zmiany zlokalizowane w obrębie karku i szyi, na rękach i nogach czy też pod pachami to odpowiedź organizmu na przegrzanie. Jak rozpoznać potówki i co na nie stosować? Podpowiadamy.

Potówki u niemowląt, noworodków i dzieci

Potówki u dziecka to częsty problem w okresie noworodkowym i niemowlęcym. Gruczoły potowe malucha nie są jeszcze wystarczająco rozwinięte, w związku z czym jego organizm nie potrafi prawidłowo regulować temperatury ciała. W rezultacie na skórze powstają charakterystyczne zmiany – potówki u niemowląt.
Potówka u niemowlaka nie powinna wzbudzać nadmiernego niepokoju, ponieważ zmian tych można bardzo łatwo się pozbyć. Jak wyglądają potówki u niemowlaka? Jak rozpoznać potówki u noworodków? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.

Jak rozpoznać potówki u niemowlaka? Jak wyglądają potówki?

Potówki powstają często w skupiskach, stąd też wielu rodziców określa je mianem wysypki u niemowlaka. Jak wyglądają potówki u dziecka? Wyróżniamy dwa rodzaje potówek: zwykłe oraz czerwone. Te pierwsze mają postać niewielkich pęcherzyków z przezroczystym płynem w środku. Natomiast drugi typ, czyli potówka czerwona, ma kształt krostki z zapalną otoczką i ropnym pęcherzykiem na szczycie.

Inny podział potówek niemowlęcych uwzględnia ich lokalizację. Biorąc to kryterium pod uwagę, dzielimy potówki na:

  • potówki na twarzy niemowlaka;
  • potówki na głowie u niemowlaka;
  • potówki na szyi niemowlaka;
  • potówki na brzuchu u niemowlaka;
  • potówki na pupie niemowlaka;
  • potówki na stopach maluszka.

Potówki występują także u dzieci w wieku starszym. Bardzo częste są np. potówki u dziecka na brzuchu, potówki na dłoniach, potówki na udach, potówki na pośladkach czy też potówki na plecach u dziecka.

Co na potówki u niemowlaka? Jak się ich pozbyć?

Gdy na skórze dziecka pojawiły się potówki, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja – częsta zmiana pieluszki, utrzymywanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, w którym znajduje się maluch, a także ubieranie go w ciuszki, które są przewiewne i nie przegrzewają nadmiernie ciała. Potówek nie należy wyciskać ani tym bardziej przemywać preparatami zawierającymi alkohol. Co zatem stosować, by się ich pozbyć?

Potówki u noworodka – jak się ich pozbyć?

Jeśli potówki wystąpiły u noworodka, wskazane jest stosowanie delikatnego kremu przeciw odparzeniom, takiego jak np. Bepanthen. Produkt ten nie zawiera sztucznych barwników ani substancji zapachowych, natomiast wykazuje działanie łagodzące i nawilżające.
Inny skuteczny sposób na potówki u bardzo małych dzieci to stosowanie specjalnej zasypki, np. firmy Sylveco. Produkt pielęgnuje i regeneruje delikatną skórę, a także łagodzi podrażnienia, można go stosować od pierwszych dni życia. Główne składniki to tlenek cynku, alantoina i skrobia kukurydziana.

Co na potówki u niemowlaka stosować?

Czym smarować potówki u niemowlaka? Dobry sposób na potówki to także maść na potówki u niemowląt, np. Sudocrem. Produkt chroni przed substancjami drażniącymi oraz szybko łagodzi podrażnienia, a przy tym nie przesusza nadmiernie dziecięcej skóry.
Poza Sudocremem, na potówki można zastosować także delikatny płyn antyseptyczny, np. Octenisept. To produkt, który pielęgnuje podrażnioną skórę, a także chroni ją przed zakażeniami bakteryjnymi i grzybiczymi. Octenisept na potówki u niemowlaka jest dostępny w formie sprayu – środek można bardzo łatwo zaaplikować na podrażnioną skórę, by przynieść jej szybko ulgę.

Co na potówki u dziecka rocznego?

Potówki u rocznego dziecka można wyleczyć za pomocą specjalnych maści. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Alantan na rany i odparzenia. Maść poprawia nawilżenie skóry oraz zwiększa jej elastyczność. Zapobiega oparzeniom, a także pielęgnuje już podrażnioną skórę i przyspiesza jej gojenie.
Potówek u dzieci nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczone, mogą się one przekształcić w ropne zakażenie bakteryjne. Jeśli mimo zastosowania wyżej wspomnianych produktów krostki nie znikają, niezbędna jest wizyta z maluchem u lekarza pediatry.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Ciemieniucha - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się ciemieniuchy?
Ciemieniucha - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się ciemieniuchy?
32 414 7

Ciemieniucha jest problemem wieku niemowlęcego, z którym boryka się wielu rodziców. Nie warto się jednak denerwować - nie jest to przypadłość, która stanowi...

czytaj więcej
Jak pielęgnować skórę dziecka zimą?
Jak pielęgnować skórę dziecka zimą?
1 750

Zima to pora roku, która wymaga od rodziców jeszcze uważniejszej pielęgnacji skóry niemowlęcia. Wiąże się bowiem z mrozami i zimnym wiatrem podczas spacerów...

czytaj więcej
Jak pielęgnować skórę dziecka latem?
Jak pielęgnować skórę dziecka latem?
1 936

Ochrona skóry dziecka latem jest niezwykle istotnym elementem codziennej pielęgnacji. Słońce, suche powietrze i długie przebywanie na zewnątrz może być...

czytaj więcej
Pielęgnacja noworodka - jak zadbać o higienę dziecka?
Pielęgnacja noworodka - jak zadbać o higienę dziecka?
15 199 3

Pielęgnacja noworodka oraz zachowanie higieny skóry to bardzo ważne zadanie, przed którym stoją rodzice. Nierzadko wzbudza lęk, zwłaszcza w pierwszych dniach...

czytaj więcej