Potówki u niemowlaka. Jak je rozpoznać? Co na potówki u dzieci?
Potówki u niemowlaka pojawiają się najczęściej w okresie letnim. Zmiany zlokalizowane w obrębie karku i szyi, na rękach i nogach czy też pod pachami to odpowiedź organizmu na przegrzanie. Jak rozpoznać potówki i co na nie stosować? Podpowiadamy.
Potówki u niemowląt, noworodków i dzieci
Potówki u dziecka to częsty problem w okresie noworodkowym i niemowlęcym. Gruczoły potowe malucha nie są jeszcze wystarczająco rozwinięte, w związku z czym jego organizm nie potrafi prawidłowo regulować temperatury ciała. W rezultacie na skórze powstają charakterystyczne zmiany – potówki u niemowląt.
Potówka u niemowlaka nie powinna wzbudzać nadmiernego niepokoju, ponieważ zmian tych można bardzo łatwo się pozbyć. Jak wyglądają potówki u niemowlaka? Jak rozpoznać potówki u noworodków? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.
Jak rozpoznać potówki u niemowlaka? Jak wyglądają potówki?
Potówki powstają często w skupiskach, stąd też wielu rodziców określa je mianem wysypki u niemowlaka. Jak wyglądają potówki u dziecka? Wyróżniamy dwa rodzaje potówek: zwykłe oraz czerwone. Te pierwsze mają postać niewielkich pęcherzyków z przezroczystym płynem w środku. Natomiast drugi typ, czyli potówka czerwona, ma kształt krostki z zapalną otoczką i ropnym pęcherzykiem na szczycie.
Inny podział potówek niemowlęcych uwzględnia ich lokalizację. Biorąc to kryterium pod uwagę, dzielimy potówki na:
- potówki na twarzy niemowlaka;
- potówki na głowie u niemowlaka;
- potówki na szyi niemowlaka;
- potówki na brzuchu u niemowlaka;
- potówki na pupie niemowlaka;
- potówki na stopach maluszka.
Potówki występują także u dzieci w wieku starszym. Bardzo częste są np. potówki u dziecka na brzuchu, potówki na dłoniach, potówki na udach, potówki na pośladkach czy też potówki na plecach u dziecka.
Co na potówki u niemowlaka? Jak się ich pozbyć?
Gdy na skórze dziecka pojawiły się potówki, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja – częsta zmiana pieluszki, utrzymywanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, w którym znajduje się maluch, a także ubieranie go w ciuszki, które są przewiewne i nie przegrzewają nadmiernie ciała. Potówek nie należy wyciskać ani tym bardziej przemywać preparatami zawierającymi alkohol. Co zatem stosować, by się ich pozbyć?
Potówki u noworodka – jak się ich pozbyć?
Jeśli potówki wystąpiły u noworodka, wskazane jest stosowanie delikatnego kremu przeciw odparzeniom, takiego jak np. Bepanthen. Produkt ten nie zawiera sztucznych barwników ani substancji zapachowych, natomiast wykazuje działanie łagodzące i nawilżające.
Inny skuteczny sposób na potówki u bardzo małych dzieci to stosowanie specjalnej zasypki, np. firmy Sylveco. Produkt pielęgnuje i regeneruje delikatną skórę, a także łagodzi podrażnienia, można go stosować od pierwszych dni życia. Główne składniki to tlenek cynku, alantoina i skrobia kukurydziana.
Co na potówki u niemowlaka stosować?
Czym smarować potówki u niemowlaka? Dobry sposób na potówki to także maść na potówki u niemowląt, np. Sudocrem. Produkt chroni przed substancjami drażniącymi oraz szybko łagodzi podrażnienia, a przy tym nie przesusza nadmiernie dziecięcej skóry.
Poza Sudocremem, na potówki można zastosować także delikatny płyn antyseptyczny, np. Octenisept. To produkt, który pielęgnuje podrażnioną skórę, a także chroni ją przed zakażeniami bakteryjnymi i grzybiczymi. Octenisept na potówki u niemowlaka jest dostępny w formie sprayu – środek można bardzo łatwo zaaplikować na podrażnioną skórę, by przynieść jej szybko ulgę.
Co na potówki u dziecka rocznego?
Potówki u rocznego dziecka można wyleczyć za pomocą specjalnych maści. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Alantan na rany i odparzenia. Maść poprawia nawilżenie skóry oraz zwiększa jej elastyczność. Zapobiega oparzeniom, a także pielęgnuje już podrażnioną skórę i przyspiesza jej gojenie.
Potówek u dzieci nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczone, mogą się one przekształcić w ropne zakażenie bakteryjne. Jeśli mimo zastosowania wyżej wspomnianych produktów krostki nie znikają, niezbędna jest wizyta z maluchem u lekarza pediatry.
Powiązane wpisy
Ciemieniucha jest problemem wieku niemowlęcego, z którym boryka się wielu rodziców. Nie warto się jednak denerwować - nie jest to przypadłość, która stanowi...
Zima to pora roku, która wymaga od rodziców jeszcze uważniejszej pielęgnacji skóry niemowlęcia. Wiąże się bowiem z mrozami i zimnym wiatrem podczas spacerów...
Ochrona skóry dziecka latem jest niezwykle istotnym elementem codziennej pielęgnacji. Słońce, suche powietrze i długie przebywanie na zewnątrz może być...
Pielęgnacja noworodka oraz zachowanie higieny skóry to bardzo ważne zadanie, przed którym stoją rodzice. Nierzadko wzbudza lęk, zwłaszcza w pierwszych dniach...
Zadaj pytanie lub napisz komentarz