Nebulizacja — co to jest? Nebulizacja a inhalacja. Co daje nebulizacja i ile powinna trwać? Rodzaje i ceny nebulizatorów

Przeczytano 16 326 razy 0 Polubiono
1 Komentarz
(5)
 

Niektóre choroby układu oddechowego wymagają podania leku głęboko do oskrzeli. Taki zabieg medyczny jest możliwy dzięki nebulizatorom. Urządzenia te rozpylają lek w postaci aerozolu bezpośrednio do układu oddechowego. Co warto o nich wiedzieć?

Czym jest nebulizacja? Czym różni się nebulizator od inhalatora?

Nebulizacja to rodzaj zabiegu medycznego, który przeprowadza się z wykorzystaniem specjalnych inhalatorów do nebulizacji, tzw. nebulizatorów. Nebulizatory zmieniają stan skupienia leku z płynnego w mgiełkę, która umożliwia leczenie wziewne. Sprzęt sprawdza się bardzo dobrze w przebiegu chorób takich jak np. astma, mukowiscydoza czy też przewlekła obturacyjna choroba płuc. Urządzenia do nebulizacji są ogólnodostępne w sprzedaży i bardzo łatwe w obsłudze – na rynku medycznym można bez problemu kupić nebulizator dla dorosłych, dla dzieci lub nawet dla niemowląt. Doskonałe rozwiązanie stanowią urządzenia przeznaczone dla całych rodzin, zawierające w zestawie dwie wielkości maseczek.
Czym inhalator dla dzieci różni się od nebulizatora? W terminologii medycznej inhalacja oznacza podanie zawiesiny, proszku lub roztworu substancji leczniczej razem z wdychanym powietrzem, natomiast nebulizacja odnosi się zmiany stanu skupienia substancji leczniczej w formie płynnej do formy wziewnej. Wielu producentów sprzętu medycznego służącego do inhalacji stosuje jednak te dwa pojęcia zamiennie.

Co daje nebulizacja? Ile powinna trwać nebulizacja?

Co daje inhalacja? Inhalacje z soli fizjologicznej, a także nebulizacje z wykorzystaniem dobranych przez lekarza leków mają na celu:

  • nawilżenie dróg oddechowych;
  • oczyszczenie dróg oddechowych;
  • rozrzedzenie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych;
  • ułatwienie usunięcia wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych;
  • załagodzenie różnych dolegliwości układu oddechowego;
  • zwiększenie skuteczności leczenia chorób układu oddechowego.

Ile powinna trwać inhalacja? W przypadku osób dorosłych inhalacja trwa zwykle 10-20 minut, natomiast u dzieci czas trwania zabiegu powinien być krótszy. Ile powinna trwać inhalacja u niemowlaka? Czas inhalacji wynosi od 5 do 10 minut. Należy przypilnować, aby maska do nebulizacji przylegała szczelnie do nosa i ust dziecka. Po wykonaniu inhalacji warto oklepać malucha, aby ułatwić odkrztuszenie zalegającej w jego drogach oddechowych wydzieliny.
Co bardzo ważne, wszelkiego rodzaju inhalacje lekami powinny być wykonywane po konsultacji z lekarzem, tylko inhalacje roztworami soli fizjologicznej mogą być wykonywane samodzielnie.

Ceny i rodzaje nebulizatorów

W aptekach i sklepach medycznych jest dostępnych wiele modeli inhalatorów. Ich cena zależy przede wszystkim od jakości i parametrów oraz marki producenta. Przykładowo:

  • nebulizator ultradźwiękowy – to najdroższy typ nebulizatora charakteryzujący się bardzo wysoką wydajnością. Tego rodzaju inhalatorów nie można używać do podawania antybiotyków oraz leków sterydowych. Koszt zakupu produktu wynosi około 300-500 złotych;
  • nebulizator siateczkowy (inaczej nebulizator membranowy) – to precyzyjne urządzenie pozwala wykonać zabieg inhalacji w każdej pozycji. Koszt zakupu wynosi około 200 złotych, np. nebulizator Microlife w sklepie internetowym blizejciebie24.pl kosztuje niewiele ponad 190 złotych;
  • inhalator pneumatyczny – ten tani inhalator nadaje się do podawania leków, ale nie może być używany do inhalacji z soli fizjologicznej. Jego cena wynosi około 100-200 złotych.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Komentarze

  • Napisał: Ryszard Opaluch On 2023-03-21
    Ocena:
    5.0

    czy do inhalacji mogę skorzystać z rozcieńczonej mięty ?

    Odpowiedź Joanna On 2023-03-30 Panie Ryszardzie, tak, mięta oraz olejek miętowy mogą służyć do inhalowania się w domowym zaciszu.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go