Bella

Nebulizacja — co to jest? Nebulizacja a inhalacja. Co daje nebulizacja i ile powinna trwać? Rodzaje i ceny nebulizatorów

Przeczytano 21 607 0 Liked
3 Komentarzy
(5)
 

Niektóre choroby układu oddechowego wymagają podania leku głęboko do oskrzeli. Taki zabieg medyczny jest możliwy dzięki nebulizatorom. Urządzenia te rozpylają lek w postaci aerozolu bezpośrednio do układu oddechowego. Co warto o nich wiedzieć?

Czym jest nebulizacja? Czym różni się nebulizator od inhalatora?

Nebulizacja to rodzaj zabiegu medycznego, który przeprowadza się z wykorzystaniem specjalnych inhalatorów do nebulizacji, tzw. nebulizatorów. Nebulizatory zmieniają stan skupienia leku z płynnego w mgiełkę, która umożliwia leczenie wziewne. Sprzęt sprawdza się bardzo dobrze w przebiegu chorób takich jak np. astma, mukowiscydoza czy też przewlekła obturacyjna choroba płuc. Urządzenia do nebulizacji są ogólnodostępne w sprzedaży i bardzo łatwe w obsłudze – na rynku medycznym można bez problemu kupić nebulizator dla dorosłych, dla dzieci lub nawet dla niemowląt. Doskonałe rozwiązanie stanowią urządzenia przeznaczone dla całych rodzin, zawierające w zestawie dwie wielkości maseczek.
Czym inhalator dla dzieci różni się od nebulizatora? W terminologii medycznej inhalacja oznacza podanie zawiesiny, proszku lub roztworu substancji leczniczej razem z wdychanym powietrzem, natomiast nebulizacja odnosi się zmiany stanu skupienia substancji leczniczej w formie płynnej do formy wziewnej. Wielu producentów sprzętu medycznego służącego do inhalacji stosuje jednak te dwa pojęcia zamiennie.

Co daje nebulizacja? Ile powinna trwać nebulizacja?

Co daje inhalacja? Inhalacje z soli fizjologicznej, a także nebulizacje z wykorzystaniem dobranych przez lekarza leków mają na celu:

 • nawilżenie dróg oddechowych;
 • oczyszczenie dróg oddechowych;
 • rozrzedzenie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych;
 • ułatwienie usunięcia wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych;
 • załagodzenie różnych dolegliwości układu oddechowego;
 • zwiększenie skuteczności leczenia chorób układu oddechowego.

Ile powinna trwać inhalacja? W przypadku osób dorosłych inhalacja trwa zwykle 10-20 minut, natomiast u dzieci czas trwania zabiegu powinien być krótszy. Ile powinna trwać inhalacja u niemowlaka? Czas inhalacji wynosi od 5 do 10 minut. Należy przypilnować, aby maska do nebulizacji przylegała szczelnie do nosa i ust dziecka. Po wykonaniu inhalacji warto oklepać malucha, aby ułatwić odkrztuszenie zalegającej w jego drogach oddechowych wydzieliny.
Co bardzo ważne, wszelkiego rodzaju inhalacje lekami powinny być wykonywane po konsultacji z lekarzem, tylko inhalacje roztworami soli fizjologicznej mogą być wykonywane samodzielnie.

Ceny i rodzaje nebulizatorów

W aptekach i sklepach medycznych jest dostępnych wiele modeli inhalatorów. Ich cena zależy przede wszystkim od jakości i parametrów oraz marki producenta. Przykładowo:

 • nebulizator ultradźwiękowy – to najdroższy typ nebulizatora charakteryzujący się bardzo wysoką wydajnością. Tego rodzaju inhalatorów nie można używać do podawania antybiotyków oraz leków sterydowych. Koszt zakupu produktu wynosi około 300-500 złotych;
 • nebulizator siateczkowy (inaczej nebulizator membranowy) – to precyzyjne urządzenie pozwala wykonać zabieg inhalacji w każdej pozycji. Koszt zakupu wynosi około 200 złotych, np. nebulizator Microlife w sklepie internetowym blizejciebie24.pl kosztuje niewiele ponad 190 złotych;
 • inhalator pneumatyczny – ten tani inhalator nadaje się do podawania leków, ale nie może być używany do inhalacji z soli fizjologicznej. Jego cena wynosi około 100-200 złotych.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Komentarze

 • Napisał: Eugeniusz On 2023-11-27
  Rating:
  5.0

  Miałem przez ponad 2 miesiące ogromny kaszel i trudności z oddychaniem, w zasadzie niemożność oddychania w pozycji poziomej, a zatem i niemożność zasypiania. To wszystko połączone z niesamowitym zalewem zielonej flegmy. Myślałem że to już POChP. Klasyczne tradycyjne inhalacje z zastosowaniem olejku Inhalol nie pomagały. Podobnie z Sinupretem, który wcześniej mnie nie zawodził. Na szczęście udało się zwalczyć dzięki ECTODOSE (nebulizacja) za poradą farmaceutki z apteki. Lekarze interniści o tym fenomenalnym specyfiku nic nie wiedzą. Niestety poza ECTODOSE i solą fizjologiczną znane mi apteki nie dysponują innymi specyfikami do nebulizacji. Bo rozumiem, że olejków typu goździkowy, eukaliptusowy itp. nie da się zastosować do zabiegu nebulizacji? A może Szanowna Pani wie coś więcej na ten temat? Byłbym bardzo wdzięczny ...

  Replied by: Joanna On 2023-11-27 Panie Eugeniuszu, olejki eteryczne można stosować jedynie w inhalacji parowej lub w odpowiednych dyfuzorach do olejków zapachowych. W nebulizatorach (inhalatorach tłokowych i membranowych) stosowanie olejków eterycznych jest zabronione. Substancje podane w procesie nebulizacji trafiają bezpośrednio do dróg oddechowych, dlatego należy ich używać jedynie na zalecenie lekarza lub farmaceuty. Olejki eteryczne stosowane w nebulizatorze mogą wykazywać działanie drażniące na wrażliwe tkanki oskrzeli i pęcherzyków płucnych, co może pogorszyć stan zdrowia pacjenta, a także trwale uszkodzić urządzenie do nebulizacji. W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań należy skonsultować się z lekarzem.

 • Napisał: Zuzanna On 2023-08-03
  Rating:
  5.0

  Witam czy olejkami eterycznymi można się inhalowac na oczyszczenie płuc i jakie

  Replied by: Joanna On 2023-08-03 Pani Zuzanno, tak, można przeprowadzać inhalację z pomocą olejków eterycznych. Do najpowszechniejszych olejków należą:
  - olejek eukaliptusowy pomocny na katar, przeziębienie, zapalenie krtani i gardła,
  - olejek tymiankowy pomocny na udrożnienie zapchanego nosa,
  - olejek sosnowy o działaniu wykrztuśnym, pomocny w oczyszczeniu dróg oddechowych,
  - olejek z drzewa herbacianego pomocny na kaszel i pobudzający pracę układu immunologicznego,
  - olejek z prawoślazu pomocny na kaszel suchy.
  Przed przeprowadzeniem inhalacji w domowym zaciszu zalecam skonsultowanie stanu zdrowia z lekarzem. Specjalista powinien wskazać, jaki olejek do inhalacji zastosować w Pani przypadku.

 • Napisał: Ryszard Opaluch On 2023-03-21
  Rating:
  5.0

  czy do inhalacji mogę skorzystać z rozcieńczonej mięty ?

  Replied by: Joanna On 2023-03-30 Panie Ryszardzie, tak, mięta oraz olejek miętowy mogą służyć do inhalowania się w domowym zaciszu.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
76 584 6

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to jedno z przyjemniejszych zadań, przed którymi stoją przyszli rodzice. Warto jednak dokładnie się do niego...

czytaj więcej
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
13 397 4

Przewijanie dziecka to jedna z podstawowych czynności, których podejmują się świeżo upieczeni rodzice i opiekunowie. Z pozoru prosta czynność może jednak...

czytaj więcej
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
31 638 5

Wiele mam, które decydują się na karmienie piersią zastanawia się, czy będą miały odpowiednią ilość mleka, by nakarmić swoje dziecko. Dodatkowo u matek...

czytaj więcej
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
1 939 1

Spór o to czy lepsze dla dziecka są pieluszki jednorazowe, czy wielorazowe, trwa już od wielu, wielu lat. Nadal nie jest rozstrzygnięty, gdyż wiele zależy od...

czytaj więcej