Jak przyspieszyć okres? Jak go wywołać i opóźnić?

Przeczytano 3 480 razy 0 Polubiono
3 Komentarze
(5)
 

Przyspieszanie, wywoływanie oraz opóźnianie miesiączki może być pomocne, gdy zbliża się ważny wyjazd lub inne istotne wydarzenie. Co zrobić, aby termin okresu nie pokrył się z tą datą? Czy da się zmienić czas, w którym pojawi się miesiączka?

Jak przyspieszyć okres?

To, ile trwa okres oraz kiedy zaczyna się miesiączka, zależy przede wszystkim od hormonów. Dlatego też jedyną niezawodną metodą zmiany cyklu miesiączkowego jest stosowanie antykoncepcji hormonalnej przepisanej przez lekarza. Jak przesunąć okres? Kobieta, która przyjmuje tabletki antykoncepcyjne, może przerwać nagle ich stosowanie – odstawienie powinno wywołać okres wcześniej, niż wskazuje kalendarzyk cyklu. Lepiej jednak tego nie robić bez konsultacji ze specjalistą, ponieważ każda próba ingerencji w cykl miesiączkowy może mieć poważne konsekwencje zdrowotne w przyszłości.

A co z domowymi metodami? Czy za ich pomocą można wpłynąć na przyspieszenie miesiączki? Choć poniższe sugestie mogą nie być tak skuteczne jak regulacja okresu za pomocą antykoncepcji hormonalnej, warto wypróbować poniższe zabiegi:

 • ciepła kąpiel lub sauna – wysoka temperatura powoduje rozluźnienie mięśni oraz zwiększenie ciśnienia krwi, co może przyspieszyć wystąpienie okresu;
 • napary ziołowe – dziurawiec, krwawnik, a także imbir to zioła, które powodują rozkurcz macicy oraz naczyń krwionośnych – ich spożywanie może przyspieszyć okres;
 • wysiłek fizyczny – zarówno zmęczenie wynikające z aktywności fizycznej, jak i rozluźnienie mięśni (np. podczas stretchingu lub jogi) może przyspieszyć menstruację. Jako sposób na wywołanie spóźnionego okresu zalecany jest także intensywny seks.

Jak wywołać okres?

Jak wywołać spóźniający się okres, tak, aby nieprzyjemne dolegliwości nie zakłóciły zaplanowanego już urlopu lub innej specjalnej okazji? Oto kilka metod, które mogą w tym pomóc:

 • dodanie kurkumy do posiłków – wiele osób uważa kurkumę za tzw. emmenagog, czyli zioło stymulujące przepływ krwi w okolicy miednicy i macicy i co za tym idzie, stymulujące menstruację. Brak jednak badań naukowych, które by to potwierdzały;
 • przyjmowanie suplementów z witaminą C lub zwiększona podaż warzyw i owoców bogatych w kwas askorbinowy – witamina C może podwyższać poziom estrogenu, co teoretycznie może spowodować rozkurcz macicy. Nie ma jednak wiarygodnych dowodów naukowych, które to potwierdzają;
 • spożycie ananasa – owoc stanowi bogate źródło enzymu bromelainy, który wpływa na wydzielanie estrogenu. Wprawdzie istnieją badania naukowe, które potwierdzają, że bromelaina może pomóc, gdy w związku ze stanem zapalnym wystąpił nieregularny okres, nie ma jednak dowodów na to, by enzym ten wywoływał miesiączkę;
 • zjedzenie imbiru w postaci surowej lub w formie naparu – przyprawa może wywoływać skurcze macicy, jednak nie udowodniono, aby z jej pomocą udało się przyspieszyć miesiączkę.

Jak opóźnić okres?

Czy da się opóźnić okres? Jeśli kobieta przyjmuje tabletki hormonalne, jest to możliwe. W tym celu wystarczy zrezygnować z 7-dniowej przerwy, którą zwykle robi się po przyjęciu ostatniej tabletki i zacząć nowe opakowanie. Dopóki kobieta będzie przyjmować tabletki antykoncepcyjne, krwawienie u niej nie wystąpi. Natomiast gdy je przerwie, okres powróci. Taką zmianę powinno się jednak uprzednio skonsultować z lekarzem.
Jak skrócić okres lub go opóźnić w sytuacji, gdy kobieta nie przyjmuje tabletek hormonalnych? W tym celu warto rozważyć stosowanie antykoncepcji hormonalnej i zgłosić się po nie do ginekologa. Specjalista pomoże w dobraniu odpowiedniego preparatu hormonalnego, który zmodyfikuje cykl miesiączkowy. Jego przyjmowanie sprawi, że zamiast normalnej miesiączki wystąpi tzw. krwawienie z odstawienia, które można opóźnić. Inne rozwiązanie to leki hormonalne zawierające hormony progestagenowe. Tego typu produkty lecznicze można nabyć tylko i wyłącznie za okazaniem recepty od lekarza.

Jak zatrzymać okres?

Co zrobić, aby miesiączka skończyła się wcześniej lub w ogóle nie wystąpiła? Jak zatrzymać okres? Może w tym pomóc pobudzenie skurczów macicy poprzez seks – w ten sposób okres może teoretycznie ulec skróceniu. Ponieważ jednak nie udowodniono skuteczności tej metody, warto się wyposażyć na wszelki wypadek w produkty chłonne takie jak wkładki higieniczne, tampony lub podpaski. Tego typu wyroby są dostępne w różnych rozmiarach, dlatego każda kobieta znajdzie wśród nich coś dla siebie. Co ważne, zapewniają wygodę oraz dyskrecję nawet przy obfitych okresach.
Skutecznym sposobem na zatrzymanie miesiączki jest ciąża. Okres w ciąży nie jest możliwy i przez 9 miesięcy jej trwania oraz przez minimum 6 tygodni od narodzin dziecka nie występuje krwawienie menstruacyjne. Pożądany efekt można uzyskać także poprzez przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych o wydłużonym cyklu, np. 91-dniowym – w takiej sytuacji okres wystąpi dopiero podczas ostatnich 7 dni stosowania antykoncepcji hormonalnej.

WARTO WIEDZIEĆ: Każda ingerencja w cykl miesiączkowy może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie kobiecego organizmu. Z tego powodu lekarze zalecają, aby nie manipulować miesiączką i nie opóźniać ani nie przyspieszać okresu zbyt często. W szczególności zmiany cyklu miesiączkowego nie są wskazane u kobiet, które mają problemy z regularnymi cyklami lub też planują ciążę/starają się o dziecko.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Komentarze

 • Napisał: Anastazja On 2023-05-13
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry nie mogę dostać okresu probowałam gorących kąpieli bez skutku bardzo proszę o jakieś rady domowymi sposobami

  Odpowiedź Joanna On 2023-05-15 Pani Anastazjo, menstruacja może opóźniać się z różnych powodów. Najczęściej dzieje się tak na skutek stresu, nadmiernego wysiłku fizycznego, chorób endokrynologicznych czy stosowania niektórych leków. W pierwszej kolejności szukałabym przyczyny problemu - zachęcam Panią do konsultacji z ginekologiem. Jeśli jest Pani osobą współżyjącą, należałoby także wykluczyć najbardziej potencjalny powód na brak miesiączki, czyli ciążę. Lekarz może wdrożyć u Pani antykoncepcję hormonalną, która jest najczęstszym sposobem na modyfikację miesiączkowania. Do domowych metod przyspieszenia okresu zaliczamy m.in. relaks, zmianę diety czy umiarkowany wysiłek fizyczny. W żadnym z wypadków nie ma jednak 100% gwarancji, że okres wypadnie wcześniej.

 • Napisał: Magdalena On 2023-05-07
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry, chciałabym opóźnić wystąpienie okresu, biorę tabletki hormonalne. Rozumiem, że mam nie robić przerwy na wystąpienie okresu tylko zacząć przyjmować tabletki z nowego opakowania. Moje pytanie brzmi, jeśli opóżnię okres o 7 dni i wezmę tabletki z nowego opakowania, to czy po wystąpieniu okresu mam przyjmować tabletki dalej z tego opakowania czy rozpocząć cały cykl -21 tabletek. Dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedź Joanna On 2023-05-08 Pani Magdaleno, nie powinna Pani samowolnie opóźniać okresu - polecam skonsultować problem z ginekologiem i omówić sposób przyjmowania tabletek.

 • Napisał: Danka On 2022-11-12
  Ocena:
  5.0

  Witam Jestem po wyczyszczeniu macicy.gdyż miałam 13dni okres ulewny w czasie kiedy miałam kowida .Stwierdzono endometrie.Okresy były regularne ale mocno obfite.Zaczełam brać slinde brałam 20 dni i przestałam.Okres przypadł regularnie 30 Wrzesień .Ale gdy przestała brać tabletki kolejny przypadł14 październik .Do tej pory miałam regularne miesiączki teraz jeszcze nie dostałam Czy branie slindy doprowadza do zaniku okresu Czy slinda nie zawiera estrogenu który teraz u kobiety 47 łatki jest produkowany w mniejszej ilości

  Odpowiedź Joanna On 2022-11-21 Szanowna Pani, wszelkie wątpliwości w tym zakresie powinna Pani skonsultować z lekarzem ginekologiem, który z całą pewnością najtrafniej zdiagnozuje stan Pani miesiączek.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go