Odpieluchowanie. Jak i kiedy odpieluchować dziecko?
Każdy maluch rozwija się we własnym tempie. U jednego odpieluchowanie można zacząć już po 18. miesiącu życia, natomiast inny nauczy się korzystać z nocnika dopiero po osiągnięciu dwóch lat. Jak odpieluchować dziecko? Podpowiadamy w niniejszym artykule.
Odpieluchowanie
Odpieluchowanie dziecka polega na odzwyczajeniu malucha od noszenia pieluszki i nauczeniu go, jak się korzysta z nocnika. Większość dzieci jest gotowa do odpieluchowania w wieku pomiędzy 18. a 24. miesiącem życia, jednak to nie jest zasada. Każde dziecko rozwija się bowiem inaczej.
Jak odpieluchować dziecko?
Wiele par zastanawia się, jak zacząć odpieluchowanie. Czynność ta może bowiem przysporzyć wielu trudności. Aby zapewnić swojemu dziecku odpieluchowanie bez stresu, należy przede wszystkim poczekać, aż będzie ono gotowe do nauki korzystania z nocnika. Dopiero wtedy można zacząć wypróbowywać różne sposoby na odpieluchowanie, które prezentujemy poniżej.
Odpieluchowanie – jak zacząć?
Pierwszy krok do odpieluchowania dziecka to zaciekawienie malucha kontrolą potrzeb fizjologicznych. W tym celu można pokazać mu różne książeczki oraz bajeczki, których akcja dotyczy korzystania z nocnika, w sklepach z zabawkami dla dzieci dostępne są także specjalne siusiające lalki. Pomocne bywa również wyjaśnienie, że to zupełnie normalna rzecz i wszyscy – mama, tata oraz rodzeństwo, załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w ten sposób. Na tym etapie warto zakupić kolorowy nocnik dla dziecka i powoli zacząć przyzwyczajać malucha do jego istnienia.
W tym celu warto:
- sadzać dziecko na nocniku po każdym posiłku,
- chwalić dziecko za każde zrobienie siusiu lub kupki.
- nieprzetrzymywać malca na nocniku dłużej niż to konieczne.
Jak skutecznie odpieluchować dziecko?
Kolejny krok do odpieluchowania dziecka polega na zakupie specjalnych pieluchomajtek. Majtki do odpieluchowania są bardzo wygodne, w związku z czym dziecko będzie je nosić chętniej od pieluch. Zostały one zaprojektowane tak, aby nie doprowadzić do zabrudzenia ubrania w sytuacji, gdy dojdzie do awarii, a jednocześnie, chronić delikatną skórę przed podrażnieniami.
Jak szybko odpieluchować dziecko?
Odpieluchowanie dziecka wymaga od rodziców cierpliwości – nie da się tego zrobić szybko. Aby udało się odzwyczaić malca od pieluch, konieczne jest:
- chwalenie dziecka za każde osiągnięcie,
- nie zawstydzanie malucha,
- zachowanie spokoju w sytuacji, gdy dziecku przydarzyła się awaria.
Zachęcenie malucha do jak najczęstszego korzystania z toalety przybliży jego rodziców do sukcesu w postaci całkowitego odpieluchowania.
Jak odpieluchować dziecko w nocy?
O ile odpieluchowanie dzienne polega na reagowanie na potrzebę oddania siusiu lub kupki, o tyle nocne odpieluchowanie wymaga umiejętności wstrzymania się z załatwianiem potrzeb fizjologicznych podczas snu. Jak odpieluchować dziecko w nocy? Proces ten można przyspieszyć poprzez ograniczenie ilości płynów spożywanych przed snem. Niestety podobnie jak przy odpieluchowaniu dziennym trzeba się uzbroić w cierpliwość, bowiem dopiero 4 lub nawet 5-letnie dziecko jest w stanie panować nad oddawaniem moczu. Jeśli maluch w wieku powyżej 5 lat nadal moczy się w nocy, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą.
Kiedy odpieluchować dziecko?
Wiek to nie jedyne kryterium, które decyduje o tym, kiedy zacząć odpieluchowanie. Przy podejmowaniu decyzji, czy już czas na odpieluchowanie nocne lub dzienne, należy wziąć pod uwagę także inne oznaki, świadczące o gotowości malucha, by rozpocząć korzystanie z nocnika.
Kiedy odpieluchowanie? Oznaki gotowości dziecka do porzucenia pieluch
Skąd wiadomo, że nadszedł czas na odpieluchowanie w nocy lub w dzień? Przygodę z nocnikiem można zacząć, gdy dziecko:
- informuje rodziców o swoich potrzebach,
- ma często suchą pieluszkę,
- okazuje zainteresowanie załatwianiem swoich potrzeb fizjologicznych,
rozumie i poprawnie wykonuje proste instrukcje, a także chętnie naśladuje dorosłych oraz rodzeństwo.
Większość dzieci uczy się samodzielnie korzystać z toalety i nocnika w połowie 3. roku życia.
Kiedy odpieluchowanie nie jest dobrym pomysłem?
Poza wiedzą na temat tego, kiedy zacząć odpieluchowanie, rodzicom przyda się także świadomość odnośnie tego, kiedy należy się wstrzymać z tak dużymi zmianami w życiu malucha. Nieodpowiednie momenty na odpieluchowanie nocne lub dzienne to np.:
- choroba,
- pierwsze chwile w żłobku,
- pojawienie się w domu kolejnego dziecka,
- przeprowadzka.
Powiązane wpisy
Wsłuchanie się w płacz dziecka może pomóc rodzicom odczytać potrzeby swojej pociechy. Mimo że noworodek nie potrafi mówić, szybko nauczą się oni rozpoznawać,...
Kolor kupy niemowlaka może spędzić sen z powiek niejednemu rodzicowi. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wygląd stolca jest determinowany przez wiele...
Kaszel u dziecka to jeden z najczęściej zgłaszanych objawów podczas wizyty u lekarza pediatry. Z reguły objaw ten świadczy o chorobie zakaźnej dróg...
Szczepienie to najlepszy sposób ochrony przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Szczepionki mają na celu pobudzenie organizmu tak, aby wytwarzał on...
Zadaj pytanie lub napisz komentarz