Bella

Pierwszy okres po porodzie – kiedy? Kiedy okres po CC? Jak wygląda? Nieregularna miesiączka po porodzie

Przeczytano 14 256 0 Liked
29 Komentarzy
(5)
 

Pierwsza miesiączka po porodzie jest zazwyczaj obfita i trwa dłużej niż miesiączki, które występowały przed ciążą. Kiedy spodziewać się powrotu krwawienia? Na co się przygotować? Czy nieregularna miesiączka po porodzie wiąże się z tym, że nie można zajść wtedy w ciążę? Podpowiadamy.

Kiedy okres po porodzie?

Wiele świeżo upieczonych mam zastanawia się, kiedy pierwsza miesiączka po porodzie wróci. Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy wraca okres po porodzie, ponieważ to bardzo indywidualna kwestia. Może to być zarówno 6 tygodni po porodzie, jak i nawet półtora roku.
Czynnikiem, który wpływa w głównej mierze na to, kiedy pojawi się pierwszy okres po porodzie, jest sposób oraz częstotliwość karmienia dziecka. Istotne znaczenie ma to, czy maluch jest w okresie połogu karmiony mlekiem matki, czy sztucznym, a także, jak jest podawany pokarm, bezpośrednio z piersi lub za pomocą butelki.
W przypadku kobiet, które karmią dziecko piersią, pierwsza miesiączka po porodzie występuje z reguły później, natomiast u mam, które podają mleko sztuczne, okres po ciąży pojawia się wcześniej. Wynika to z faktu, że laktacja wpływa na wytwarzanie hormonu prolaktyny w przysadce mózgowej, który reguluje pracę jajników, opóźniając czas wystąpienia krwawienia miesiączkowego. U kobiet, które karmią sztucznie, miesiączka pojawia się zazwyczaj wraz z ukończeniem okresu połogu, czyli około 6-10 tygodni po porodzie.

Okres po cesarce

Połóg po cesarskim cięciu, a także okres po cesarce, przypominają pod wieloma względami okres połogu po porodzie naturalnym. To kiedy okres po CC się pojawi oraz ile trwa miesiączka po CC, jest bardzo indywidualną kwestią i zależy między innymi od sposobu karmienia dziecka.
U kobiet karmiących naturalnie piersią pierwszy okres po CC pojawia się zazwyczaj około 20 tygodnia po porodzie, tymczasem mamy, które karmią sztucznie, mogą oczekiwać miesiączki po CC po około 6-8 tygodniach od porodu. Początkowo miesiączka po cesarce jest nieregularna i nie da się jednoznacznie określić, ile będzie trwać. Pierwszy okres po CC może być dłuższy i bardziej obfity, natomiast z czasem cykl menstruacyjny się wyreguluje.

Pierwszy okres po porodzie – jak wygląda?

Jak wygląda pierwszy okres po porodzie? Ile trwa okres po porodzie? Czy jest obfity? Niestety u większości kobiet występuje obfity okres po porodzie. Wynika to ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Niektóre kobiety może wystraszyć pierwszy okres po porodzie. Obfite krwawienie może bowiem trwać nawet tydzień i więcej. Dopóki nie zostanie przywrócona równowaga, miesiączki są dłuższe niż te, które występowały przed ciążą oraz nieregularne.

Nieregularna miesiączka po porodzie. Czy można zajść w ciążę po porodzie, nie mając okresu?

Jak wspomniano powyżej, nieregularny okres po porodzie to zupełnie naturalne zjawisko. Czy nieregularna miesiączka po porodzie lub brak okresu po porodzie wiąże się z tym, że kobieta nie może zajść w ciążę? Nic bardziej mylnego – to prawda, że pierwsze nieregularne miesiączki po porodzie są zazwyczaj bezowulacyjne, słowo „zazwyczaj” jest tutaj jednak użyte nie bez powodu. Zdarza się bowiem, że nawet jeśli kobieta karmi piersią i teoretycznie powinna wystąpić u niej opóźniona owulacja, może dojść do wytworzenia komórki jajowej zdolnej do zapłodnienia.
Okres niepłodności po porodzie zależy nie tylko od sposobu czy też częstotliwości karmienia, ale także indywidualnych cech organizmu każdej kobiety. Zdarzają się zarówno sytuacje, kiedy nieregularny okres po porodzie przebiega bez owulacji, jak i takie, gdy owulacja wystąpi przed pojawieniem się krwawienia miesięcznego. Nieregularne cykle, brak okresu po porodzie ani też karmienie piersią po porodzie nie stanowią więc gwarancji tego, że kobieta nie zajdzie w ciążę. Jeśli para nie planuje kolejnego dziecka, bardzo istotne jest, aby w tym czasie korzystać z antykoncepcji.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Komentarze

 • Napisał: Michalina On 2024-05-23
  Rating:
  5.0

  Za moment będę 3 miesiąc po CC i nadal nie ma miesiączki czy to normalne ?

  Replied by: Joanna On 2024-05-23 Pani Michalino, pierwsza miesiączka po porodzie może pojawić się w różnym czasie w zależności od kilku czynników, takich jak karmienie piersią oraz indywidualne różnice hormonalne i fizjologiczne. Każda kobieta jest inna, dlatego czas powrotu miesiączki może się różnić nawet wśród kobiet karmiących piersią lub karmiących butelką. Niektóre mogą doświadczyć pierwszej miesiączki wcześniej, a inne później. Jeżeli karmi Pani piersią, pierwsza miesiączka może pojawić się po kilku miesiącach do roku. Jeżeli karmi Pani mlekiem modyfikowanym lub system naprzemiennym z karmieniem piersią, pierwsza miesiączka może pojawić się 6-8 tygodni po porodzie. Jeśli cokolwiek budzi Pani wątpliwości lub pojawiają się niepokojące objawy dotyczące powrotu miesiączki po porodzie, warto skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać odpowiednie porady i wsparcie.

 • Napisał: Ja On 2024-04-04
  Rating:
  5.0

  Jestem 3 miesiące po cc pierwszy okres dostałam w marcu, po dwóch tygodniach pojawił się drugi i trwa już dwa tygodnie czy to jest powód do niepokoju ? Ostatnie dni wyglądają jak już zwykle plamienie sporadycznie pojawia się żywa krew wraz z skrzepami

  Replied by: Joanna On 2024-04-05 Szanowna Pani, miesiączki po porodzie mogą być nieregularne i nie zawsze przypominają klasyczne krwawienie miesiączkowe. Organizm każdej kobiety może regenerować się nieco inaczej. Jeżeli cokolwiek budzi Pani niepokój, zalecam omówienie tematu z ginekologiem.

 • Napisał: KasiaZie On 2024-03-28
  Rating:
  5.0

  Jestem 5 tygodni po cc, karmię mlekiem modyfikowanym,laktacja zanikła już w piątej/szóstej dobie po porodzie. Krwawienie połogowe ustało po 4 tygodniach, dziś natomiast pojawiła się żywo czerwona krew, czasem z małymi skrzepami oraz ból podbrzusza jak na okres. Czy możliwe że po tak krótkim czasie wróciła miesiączka?

  Replied by: Joanna On 2024-03-29 Pani Kasiu, pierwsza miesiączka po cesarskim cięciu może wystąpić w różnym czasie u różnych kobiet. Czas ten może się różnić w zależności od indywidualnych czynników, takich jak hormony, stan zdrowia i sposób odżywiania. U kobiet, które nie karmią piersią pierwsza miesiączka może pojawić się już w okolicy 6 tygodnia po porodzie, czyli w umownym czasie zakończenia połogu. Jeżeli cokolwiek budzi jednak Pani niepokój, warto porozmawiać na ten temat z ginekologiem.

 • Napisał: Karola2293 On 2024-02-18
  Rating:
  5.0

  Pierwsza miesiaczka po 3 cc po 8 miesiącach trwała 14 dni (w jeden dzień było krwawienie w nastepny nie )
  Minął tydzień i znowu zaczęłam krwawić czy to normalne ?

  Replied by: Joanna On 2024-02-20 Szanowna Pani, wszelkiego rodzaju wątpliwości dotyczące stanu zdrowia powinny zostać omówione z lekarzem. W przypadku pierwszych miesiączek po porodzie należy spodziewać się, że będą one bardziej intensywne niż przed ciążą. Ich regularność również może zostać zachwiana. Proszę pamiętać, że u każdej kobiety powrót do normalnego cyklu menstruacyjnego wygląda inaczej, podobnie, jak pierwszy okres po porodzie. Niepokojące mogą być jednak plamienia czy krwawienie między miesiączkami, dlatego na Pan miejscu nie zwlekałabym z konsultacją u ginekologa.

 • Napisał: Marzena On 2024-02-06
  Rating:
  5.0

  Jestem 16 miesięcy po cięcu cesarskim ( radowanie życia córce). Karmię piersią, do tej pory, miesiaczka była jeden raz i 9 dni. Czy to moze byc ciąża?

  Replied by: Joanna On 2024-02-07 Pani Marzeno, nie istnieje jeden ustalony wzór, dzięki któremu można wyliczyć, kiedy nastąpi miesiączka po ciąży. Jest to uzależnione od bardzo wielu czynników, w tym np. sposobu karmienia dziecka. Przyjmuje się, że mamy, które karmią piersią, mogą spodziewać się okresu po upływie około 4-8 tygodni od zakończenia podawania dziecku piersi. Zatem ich pierwsza miesiączka może pojawić się nawet po 2 latach od porodu. Oczywiście, nie jest to regułą. Zdarzają się kobiety, które pomimo karmienia piersią zaczynają ponownie miesiączkować w drugim miesiącu po porodzie, czyli tak jak mamy, które karmią swoje pociechy mlekiem modyfikowanym. Jednocześnie warto pamiętać, że w czasie laktacji cykle miesiączkowe mogą być nieregularne. Dlatego nie należy panikować, jeśli w kolejnym miesiącu okres się nie pojawi. Co ważne, karmienie piersią nie zabezpiecza przed zajściem w ciążę, a zatem kobiety karmiące mimo wszystko powinny stosować antykoncepcję, jeżeli nie chcą przywitać na świecie kolejnego potomstwa. Jeżeli podejrzewa Pani bycie w ciąży, zalecamy, aby wykonać test lub skonsultować stan zdrowia z ginekologiem.

 • Napisał: Niko On 2024-02-06
  Rating:
  5.0

  Jestem po cesarskim już rok. Martwi mnie brak miesiączki. Czy to może tak długo trwać taki stan ? Mam się niepokoić czy cierpliwie czekać? Wiem że każda kobieta jest inna u znajomej już okres wrócił po 9 miesiącach i też miała CC

  Replied by: Joanna On 2024-02-06 Dzień dobry, warto, aby omówiła Pani stan zdrowia z ginekologiem. Bez badania trudno jednoznaczne wyjaśnić kwestię, która Panią niepokoi.

 • Napisał: Misia On 2023-12-03
  Rating:
  5.0

  Jestem już miesiąc po porodzie CC i czy można już uprawiać seks

  Replied by: Joanna On 2023-12-04 Dzień dobry, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie, ponieważ organizm każdej kobiety regeneruje się po porodzie nieco inaczej. Przyjmuje się, że okres połogu po cesarskim cięciu może trwać około 6 tygodni, a dolegliwości bólowe utrzymują się zazwyczaj dłużej niż w przypadku porodu siłami natury. Dopiero po około 6 tygodniach od porodu przez cc powinna się Pani zgłosić do ginekologa na rutynową kontrolę. Rozpoczęcie aktywności seksualnej należy zacząć dopiero w momencie, w którym nie będzie Pani odczuwać dolegliwości bólowych.

 • Napisał: Daria On 2023-11-25
  Rating:
  5.0

  Jestem po cc i po 5tyg od porodu dostałam okres jest bardzo obfity towarzyszy mu ból brzucha przeraża mnie ilość wydalanej krwi podczas pierwszej miesiączki po porodzie

  Replied by: Joanna On 2023-11-27 Pan Dario, zgodnie z treścią artykułu, pierwsza miesiączka po porodzie rzeczywiście może być bardziej obfita niż dotychczas. Krwawienie połogowe różni się od zwykłej miesiączki, ponieważ obejmuje oczyszczanie organizmu z pozostałości po ciąży. W tym okresie następuje wydzielanie krwi, śluzówki macicy i resztek błony śluzowej, co sprawia, że krwawienie jest obfite. Po porodzie macica musi wrócić do swojego pierwotnego rozmiaru, co wiąże się z usuwaniem nadmiarowej tkanki i krwi. W trakcie porodu naczynia krwionośne w macicy mogą ulegać uszkodzeniu, a w miarę gojenia się tych uszkodzeń i regeneracji tkanek może występować obfite krwawienie. Intensywność i długość krwawienia połogowego mogą być różne u różnych kobiet i zależą od indywidualnych czynników, takich jak przebieg porodu, stan zdrowia, czy obecność ewentualnych komplikacji. Jeżeli ma Pani jakiekolwiek dodatkowe pytania i wątpliwości związane ze stanem zdrowia, należy omówić je z ginekologiem.

 • Napisał: Angelika On 2023-10-23
  Rating:
  5.0

  Karmie piesia 6 miesiaczne dziecko ale okresu nie mam w ciazy nie jestem robilam test ciazy jest umiemy a brzuch mnie boli

  Replied by: Joanna On 2023-10-24 Pani Angeliko, pierwsza miesiączka po porodzie jest kwestią bardzo indywidualną - jej brak w początkowych miesiącach nie zawsze musi oznaczać kolejną ciążę. Wszelkiego rodzaju wątpliwości związane ze stanem zdrowia powinny być jednak konsultowane z lekarzem, dlatego zachęcam do umówienia się na wizytę u swojego ginekologa.

 • Napisał: Sandra On 2023-10-19
  Rating:
  5.0

  jestem 2 miesiące po porodzie cc i mam właśnie 2 okres i mam go tak ze mam delikatnie nic mnie nie boli i parę dni było tak że przez noc nic i w dzień tylko krwawiłam a trwa już 12 dni czy to normalne

  Replied by: Joanna On 2023-10-19 Pani Sandro, miesiączka po porodzie jest bardzo indywidualną kwestią, dlatego trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Wszelkie wątpliwości zalecam konsultować z ginekologiem.

 • Napisał: Monia On 2023-10-08
  Rating:
  5.0

  Urodziłam 25 czerwca bliźniaki. Pierwszy okres dostałam 6 września i trwał do 11 września później po paru dniach było małe krwawienie które trwało około 4 dni z malutkim skrzepem teraz powinnam dostać okres i nie dostałam dodam też że na początku przez 2 tygodnie karmiłam piersią teraz nie tylko mleko modyfikowane ale jeszcze trochę pokarmu w piersiach jest bo nie zanikł jeszcze

  Replied by: Alicja On 2023-10-09 Dzień dobry, wszystkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia po porodzie należy skonsultować z lekarzem ginekologiem.

 • Napisał: Alicja On 2023-10-05
  Rating:
  1.0

  Córka 17 stego października skończy 4-mc i od porodu po dzień dzisiejszy karmie tylko i wyłącznie piersią , ale od wczoraj zaczęłam krwawić po raz pierwszy bardzo obficie, większość osób na forum i wśród znajomych mówią mi ze jak się karmi tylko piersią i jak już się pojawia pierwszy okres to oznacza ze laktacja już będzie zanikać???? i bardzo mnie to martwi ponieważ chce dziecko karmić piersią min. Do 6-stego miesiąc . Czy rzeczywiście tak jest , czy jest jakaś iskierka nadzieji ze pokarm nie zaniknie?

  Replied by: Alicja On 2023-10-05 Dzień dobry, wszystkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia należy skonsultować z lekarzem.

 • Napisał: Migotka On 2023-10-04
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry jestem po porodzie 4,5miesiaca dostałam pierwszy okres ile on może trwac ogólnie mam krwawienia 18 dni bardzo mocne że strasznymi skrzepami czy to ma tak być... Pytam bo to moja pierwsza ciąża była

  Replied by: Alicja On 2023-10-05 Dzień dobry, wszystkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia należy skonsultować z lekarzem.

 • Napisał: Martyna On 2023-10-03
  Rating:
  5.0

  Witam. Jestem mamą 5 miesięcznego synka którego karmię piersią, niestety nie dostałam jeszcze okresu a brzuch od 4 dni mnie boli. Mam zacząć się martwić ?

  Replied by: Alicja On 2023-10-03 Dzień dobry, wszystkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia należy skonsultować z lekarzem.

 • Napisał: Agnieszka On 2023-08-16
  Rating:
  5.0

  Witam jestem mamą 3 miesięcznej dziewczynki jeszcze nie miałam pierwszej miesiączki po porodzie czy jest to normalne czy powód do zmartwień

  Replied by: Joanna On 2023-08-16 Pani Agnieszko, pierwsza miesiączka po porodzie może wystąpić w różnym czasie u różnych kobiet. W większości przypadków, jeśli kobieta nie karmi piersią, miesiączka może powrócić w ciągu pierwszych 6-8 tygodni po porodzie. Jeśli natomiast karmi Pani piersią, to może to opóźnić powrót miesiączki, ponieważ laktacja może hamować owulację i cykl menstruacyjny. Warto jednak pamiętać, że niektóre kobiety mogą zacząć owulację i mieć pierwszą miesiączkę już kilka tygodni po porodzie, nawet jeśli karmią piersią. Inne natomiast mogą nie mieć okresu przez kilka miesięcy lub dłużej. Jeśli ma Pani wątpliwości lub pytania dotyczące swojego zdrowia po porodzie, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który będzie mógł udzielić dokładnych informacji i wskazówek.

 • Napisał: Mama15 miesiecy On 2023-07-25
  Rating:
  5.0

  Witam jestem mamą od 15 miesięcy. Córka przestała jeść z piersi 5 miesięcy temu. Okres dostałam w połowie maja i do tej pory nie miałam kolejnego a to już 2 miesiące. Czy to normalne?

  Replied by: Joanna On 2023-07-26 Szanowna Pani, miesiączka po porodzie może być nieregularna z kilku powodów, związanych głównie z działaniem hormonalnym organizmu kobiety po urodzeniu dziecka. Oto kilka czynników, które wpływają na nieregularność miesiączki po porodzie:

  Odbudowa hormonalna: Po porodzie, poziomy hormonów, takich jak estrogen i progesteron, stopniowo wracają do stanu sprzed ciąży. Ten proces odbudowy hormonalnej może trwać kilka miesięcy, a w tym czasie może wystąpić nieregularność cyklu miesiączkowego.

  Karmienie piersią: Kobiety karmiące piersią mogą doświadczać nieregularnej miesiączki lub nawet braku miesiączki. Karmienie piersią wpływa na produkcję prolaktyny, hormonu odpowiedzialnego za laktację, który może tłumić owulację i cykl menstruacyjny.

  Niedobór snu i stres: Opieka nad noworodkiem może być bardzo wyczerpująca, co może prowadzić do niedoboru snu i wzmożonego stresu. Te czynniki mogą wpływać na regularność cyklu miesiączkowego.

  Zaburzenia hormonalne: W niektórych przypadkach poród może wpłynąć na układ hormonalny kobiety w sposób bardziej trwały, co może prowadzić do długotrwałych nieregularności.

  Torbiel ciałka żółtego: Po uwolnieniu jajeczka podczas owulacji, miejsce pękniętego pęcherzyka jajnikowego nazywane jest ciałkiem żółtym. Ciało żółte produkuje progesteron, który jest istotny dla utrzymania ciąży. Jednak czasami może utworzyć się torbiel, która może wpłynąć na regularność cyklu.

  Czas potrzebny do stabilizacji: Po porodzie organizm kobiety potrzebuje czasu na stabilizację i powrót do równowagi hormonalnej. U niektórych kobiet cykl może ustabilizować się stosunkowo szybko, podczas gdy u innych może to potrwać kilka miesięcy.

  Warto pamiętać, że każda kobieta może mieć różne doświadczenia po porodzie, a to, jak szybko i w jaki sposób organizm wróci do regularności, może się różnić. Jeśli ma Pani wątpliwości co do swojego cyklu miesiączkowego po porodzie, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne.

 • Napisał: Janka On 2023-07-19
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry. Jestem 8,5mca po porodzie. Ok 2 tyg zakończyłam karmienie piersią. Wczoraj dostałam okresu. Dziś krwawienie bardzo mocne, podpaskę nocną zmieniam co ok 2h. Nigdy nie miałam tak mocnego krwawienia. Czy to powód do zmartwienia? Czy i kiedy powinnam się udać do szpitala?

  Replied by: Joanna On 2023-07-20 Szanowna Pani, miesiączka po porodzie może być bardziej obfita niż standardowa miesiączka, zwłaszcza w pierwszych dniach lub tygodniach po porodzie. To zjawisko jest całkowicie normalne, ale warto zwrócić uwagę na pewne sygnały, które mogą wskazywać na problem. Pierwszym z nich jest konieczność częstej zmiany podpasek/tamponów. Niepokojące może być także występowanie sporej ilości skrzepów krwi oraz silne bóle brzucha. Zalecam skonsultowanie się z ginekologiem celem prawidłowej oceny sytuacji.

 • Napisał: Ela On 2023-07-05
  Rating:
  5.0

  Witam dostalam pierwsza miesiączkę 9 tyg po porodzie i trwa już 10 dni. Pierwsze 5 dni to takie normalne krwawienie a od 5 to tylko caly czas takie plamienie lekkie? Czy to normalne? Dodam że zaczęłam odrazu brac tabletki antykoncepcyjne w pierwszym dniu miesiączki

  Replied by: Alicja On 2023-07-06 Dzień dobry, wszystkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia należy skonsultować z lekarzem.

 • Napisał: Ola On 2023-06-29
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry, 21 kwietnia miałam za sobą czwarty poród, 6 ciąża. Nie karmię piersią. Czy to normalne że nadal nie mam miesiączki?

  Replied by: Alicja On 2023-07-03 Dzień dobry, wszystkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia należy skonsultować z lekarzem.

 • Napisał: Klaudia On 2023-06-23
  Rating:
  5.0

  Witam. Miałam cc. Pierwszą miesiączkę dostałam równo po zakończeniu połogu po 6 tygodniach ale była bardzo skąpa i krwawienie pojawiające się co kilka godzin ( czasem przez pól dnia nic) trwało to przez około 5 dni. 2 dni wcześniej byłam na pierwszej wizycie popołogowej u ginekologa i powiedział, że wszystko jest idealnie. Teraz jestem 9 tygodni po porodzie i znowu jakbym miała dostać okres bo zaczyna się pojawiać drobne krwawienie i lekki ból w podbrzuszu. Czy to normalne aby tak szybko? I czy normalne są tak skąpe pierwsze okresy? Jeśli chodzi o karmienie to mam od początku bardzo mało pokarmu więc karmię mieszanie pierś+mleko modyfikowane. Z góry dziękuję za odpowiedź

  Replied by: Alicja On 2023-06-23 Dzień dobry, wszystkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia należy skonsultować z lekarzem.

 • Napisał: Dominika On 2023-06-07
  Rating:
  5.0

  Jestem 4 tygodnie po porodzie i ginekolog powiedział że mam dostać lada dzień miesiączkę ale jak ją rozpoznać i odróżnić od oczyszczania się macicy?

  Replied by: Alicja On 2023-06-09 Dzień dobry, każde krwawienie występujące do 6 tygodni po porodzie powinno być pilnie skonsultowane z lekarzem.

 • Napisał: Agata On 2023-05-26
  Rating:
  5.0

  Witam. 6.04 miałam cc, 3 dni temu dostałam pierwsza miesiaczke. Jednak jest ona bardzo obfita, czy mam sie czym martwić czy to jest naturalne?

  Replied by: Joanna On 2023-05-29 Pani Agato, pierwsza miesiączka po porodzie, zwana połogową lub laktacyjną, może być obfita u niektórych kobiet. Istnieje kilka czynników, które mogą na to wpływać. Po porodzie macica musi się regenerować i kurczyć do swojego pierwotnego rozmiaru. Ten proces może wywołać większe krwawienie. Ponadto, jeśli kobieta karmi piersią, może mieć to wpływ na jej hormony. Hormony laktacji, takie jak prolaktyna, mogą opóźniać powrót regularnego cyklu miesiączkowego. Gdy kobieta zaczyna stopniowo zmniejszać częstotliwość karmienia piersią lub całkowicie przestaje karmić, hormony te ulegają zmianie, co może prowadzić do obfitego krwawienia miesiączkowego. Większe krwawienie może być również wynikiem gojenia się rany po odczepieniu łożyska i procesu regeneracji macicy. Warto przy tym pamiętać, że każde ciało reaguje inaczej na proces powrotu do regularnego cyklu miesiączkowego po porodzie. Obfite krwawienie może być wynikiem indywidualnych cech fizjologicznych i hormonalnych danej kobiety. Jeśli krwawienie jest nadmiernie obfite, trwa dłużej niż oczekiwane lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem. Ginekolog może ocenić stan zdrowia i zalecić odpowiednie działania w celu zapewnienia optymalnej opieki.

 • Napisał: Nikola On 2023-05-20
  Rating:
  5.0

  Pierwsza miesiączka odrazu tydzień po skończeniu połogu a druga wciąż nie przyszła. Czy to normalne?

  Replied by: Joanna On 2023-05-22 Szanowna Pani, regularność menstruacji po porodzie może być zaburzona, ponieważ organizm nadal regeneruje się po ciąży. Dzieje się tak z kilku powodów - najczęstszym z nich są zaburzenia lub niedobory hormonalne. Na regularność cyklu może mieć także wpływ karmienie piersią, a nawet stres i zmęczenie związane z opieką nad noworodkiem. Jeśli cokolwiek budzi Pani wątpliwości, zachęcam do konsultacji z ginekologiem.

 • Napisał: Ewa On 2023-05-20
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry.
  Miałam poród 27 stycznia 2023.
  Okres dostałam 22 kwietnia.
  Teraz jeszcze nie dostałam w maju.
  Jestem wysterylizowana. Ale i tak się boje ciąży.
  Test robiłam - negatywne..
  Czemu nie mam okresu.
  Mam 46 skończone lat.
  Boje się nie wiem co to?

  Replied by: Joanna On 2023-05-22 Pani Ewo, menstruacje po ciąży mogą być początkowo nieregularne. Dzieje się tak z kilku powodów. Najczęstszym z nich są hormonalne zmiany - po porodzie poziomy hormonów, takich jak estrogen i progesteron, wracają stopniowo do normy. Ten proces może potrwać kilka miesięcy, co może prowadzić do nieregularności cyklu menstruacyjnego. Karmienie piersią także może wpływać na regularność cyklu menstruacyjnego. Niektóre kobiety mogą nie mieć okresu przez pewien czas podczas karmienia piersią (szczególnie jeśli karmią wyłącznie piersią). Nie bez znaczenia są także stres i zmęczenie spowodowane intensywną opieką nad noworodkiem. Należy pamiętać, że każde ciało jest inne, dlatego czas, jaki organizm potrzebuje na powrót do regularnego cyklu po ciąży, może się różnić. Jeśli ma Pan jakiekolwiek obawy dotyczące nieregularnego okresu po porodzie, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby otrzymać odpowiednie porady i informacje.

 • Napisał: Inga872 On 2023-05-14
  Rating:
  5.0

  Czy jeśli urodziłam 9 tyg temu i nadal nie mam miesiączki to normalne.
  Podam że urodziłam naturalnie a karmie mm

  Replied by: Joanna On 2023-05-15 Szanowna Pani, miesiączka po porodzie jest rzeczą indywidualną dla każdej kobiety. Jedne Panie miesiączkują wcześniej, inne później. Okres może pojawić się nawet po kilkudziesięciu tygodniach po porodzie, dlatego proszę nie martwić się na zapas. Gdyby cokolwiek budziło jednak Pani wątpliwości, proszę skonsultować się z ginekologiem.

 • Napisał: Justyna On 2023-05-01
  Rating:
  5.0

  Urodziłam w grudniu , na koniec lutego dostałam okres . W marcu też miałam okres . Teraz w kwietniu nie dostałam , czy to normalne zjawisko czy nie ? ( Dodam że w ciąży nie jestem znów , bo robiłam test )

  Replied by: Joanna On 2023-05-02 Pani Justyno, pierwsze miesiączki po porodzie, zwane krwawieniem poporodowym, mogą różnić się od miesiączek, które kobieta miała przed ciążą. Podczas pierwszych miesiączek po porodzie może wystąpić nieco inny cykl niż przed ciążą. Miesiączki mogą być bardziej obfite lub trwać krócej niż zwykle, a także mogą wystąpić nieregularnie, ponieważ hormony kobiecej płciowe, takie jak estrogen i progesteron, powracają do swojego naturalnego poziomu. Warto jednak pamiętać, że każda kobieta i każda ciąża jest inna, a więc czas powrotu do normalnego cyklu miesiączkowego może się różnić w zależności od indywidualnych okoliczności. Jeśli dokuczają Pani jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak bardzo obfite krwawienie, silny ból brzucha lub gorączka, proszę skonsultować się z lekarzem lub położną, aby wykluczyć ewentualne powikłania poporodowe.

 • Napisał: Wioletta On 2023-04-29
  Rating:
  5.0

  Jestem 7 tygodni po porodzie, od 9 dni mam bardzo obfitą miesiączkę. Chodzę do toalety co 30 min. Do tego skrzepy są wielkości polowy dłoni. Czy to normalne?

  Replied by: Joanna On 2023-05-02 Pani Wioletto, obfita pierwsza miesiączka po porodzie może oznaczać różne rzeczy, a przyczyny tego stanu mogą być różne dla każdej kobiety. Po porodzie wiele mam doświadcza zmian w cyklu miesiączkowym i intensywności krwawienia, co jest związane z procesem regeneracji organizmu po ciąży i porodzie. Jeśli pierwsza miesiączka jest obfita, może to być spowodowane wzmożoną aktywnością macicy i zwiększoną ilością krwi i tkanek, które muszą zostać wydalone. Może to być też wynikiem obecności skrzepów krwi, które zalegają w macicy po porodzie. Niektóre kobiety mogą doświadczyć bardzo obfitego krwawienia poporodowego, które trwa dłużej niż zwykle. W takim przypadku pierwsza miesiączka może być również bardziej intensywna, ponieważ organizm wciąż usuwa resztki krwi i tkanek. Proszę mieć jednak świadomość, że bardzo obfita pierwsza miesiączka po porodzie może być również objawem innych problemów zdrowotnych, takich jak infekcje, problemy z układem hormonalnym czy choroby tarczycy. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem lub położną, aby wykluczyć ewentualne powikłania.

 • Napisał: Paula On 2023-03-22
  Rating:
  5.0

  Mam pytanie, odnośnie miesiączki po cc. Mam 5 miesięczną córeczkę którą niestety od miesiąca karmię mm. Pierwsza miesiączka była dokładnie 2 stycznia, do tej pory niestety nic. Czy jest to normalne, czy mam się zacząć niepokoić?

  Replied by: Joanna On 2023-03-30 Szanowna Pani, wszelkie niepokojące objawy powinny być konsultowane z ginekologiem, do czego Panią zachęcam. Pierwsza miesiączka po cesarskim cięciu występuje u kobiet w różnym terminie, jest zależna od indywidualnych uwarunkowań. U kobiet karmiących naturalnie piersią pierwszy okres pojawia się zazwyczaj około 20 tygodniach po porodzie, a mamy karmiące mlekiem modyfikowanym mogą oczekiwać miesiączki po około 6-8 tygodniach od porodu za pomocą cesarskiego cięcia. Przyjmuje się jednocześnie, że nieregularny okres po porodzie to normalne zjawisko.

 • Napisał: Paulina On 2023-02-25
  Rating:
  5.0

  Mam takie pytanie mam dziecko 15 miesięczne które karmię nadal piersią (ale dostaje tylko w nocy) mi do tej pory nie dostałam miesiączki czy mam się nie pokoi czy jak skończy mi się pokarm to dostanę miesiaczke

  Replied by: Joanna On 2023-02-27 Pani Paulino, nawrót miesiączki po porodzie to kwestia indywidualna dla każdej kobiety. U pań, które karmią piersią, okres zazwyczaj powraca później niż u tych, które nie karmią naturalnie. Normą jest zatem zarówno miesiączka po kilku tygodniach po porodzie jak i występująca dopiero po zakończeniu karmienia piersią. Mimo wszystko, jeśli ma Pani jakiekolwiek obawy o swój stan zdrowia, należałoby porozmawiać o tym z lekarzem, do czego zachęcam.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
2 804

Kandydoza oraz bakteryjne zakażenie pochwy należą do najczęściej spotykanych infekcji intymnych u kobiet. Z uwagi na nawrotowy charakter walka z nimi nie...

czytaj więcej
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
9 740 3

Cięcie cesarskie (w skrócie CC) to poważny zabieg, mający na celu rozwiązanie ciąży. Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania CC? Na czym polega...

czytaj więcej
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
10 483 1

Niskie ciśnienie w ciąży, a także nadciśnienie tętnicze podczas ciąży to istotne problemy kliniczne, które stanowią zagrożenie zarówno dla matki, jak i jej...

czytaj więcej
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
14 978 1

Otarcia miejsc intymnych wpływają negatywnie na jakość życia. Właściwa pielęgnacja okolic intymnych może im jednak zapobiec. Jak objawiają się podrażnienia w...

czytaj więcej