Pierwszy okres po porodzie – kiedy? Kiedy okres po CC? Jak wygląda? Nieregularna miesiączka po porodzie

Przeczytano 6 375 razy 0 Polubiono
 

Pierwsza miesiączka po porodzie jest zazwyczaj obfita i trwa dłużej niż miesiączki, które występowały przed ciążą. Kiedy spodziewać się powrotu krwawienia? Na co się przygotować? Czy nieregularna miesiączka po porodzie wiąże się z tym, że nie można zajść wtedy w ciążę? Podpowiadamy.

Kiedy okres po porodzie?

Wiele świeżo upieczonych mam zastanawia się, kiedy pierwsza miesiączka po porodzie wróci. Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy wraca okres po porodzie, ponieważ to bardzo indywidualna kwestia. Może to być zarówno 6 tygodni po porodzie, jak i nawet półtora roku.
Czynnikiem, który wpływa w głównej mierze na to, kiedy pojawi się pierwszy okres po porodzie, jest sposób oraz częstotliwość karmienia dziecka. Istotne znaczenie ma to, czy maluch jest w okresie połogu karmiony mlekiem matki, czy sztucznym, a także, jak jest podawany pokarm, bezpośrednio z piersi lub za pomocą butelki.
W przypadku kobiet, które karmią dziecko piersią, pierwsza miesiączka po porodzie występuje z reguły później, natomiast u mam, które podają mleko sztuczne, okres po ciąży pojawia się wcześniej. Wynika to z faktu, że laktacja wpływa na wytwarzanie hormonu prolaktyny w przysadce mózgowej, który reguluje pracę jajników, opóźniając czas wystąpienia krwawienia miesiączkowego. U kobiet, które karmią sztucznie, miesiączka pojawia się zazwyczaj wraz z ukończeniem okresu połogu, czyli około 6-10 tygodni po porodzie.

Okres po cesarce

Połóg po cesarskim cięciu, a także okres po cesarce, przypominają pod wieloma względami okres połogu po porodzie naturalnym. To kiedy okres po CC się pojawi oraz ile trwa miesiączka po CC, jest bardzo indywidualną kwestią i zależy między innymi od sposobu karmienia dziecka.
U kobiet karmiących naturalnie piersią pierwszy okres po CC pojawia się zazwyczaj około 20 tygodnia po porodzie, tymczasem mamy, które karmią sztucznie, mogą oczekiwać miesiączki po CC po około 6-8 tygodniach od porodu. Początkowo miesiączka po cesarce jest nieregularna i nie da się jednoznacznie określić, ile będzie trwać. Pierwszy okres po CC może być dłuższy i bardziej obfity, natomiast z czasem cykl menstruacyjny się wyreguluje.

Pierwszy okres po porodzie – jak wygląda?

Jak wygląda pierwszy okres po porodzie? Ile trwa okres po porodzie? Czy jest obfity? Niestety u większości kobiet występuje obfity okres po porodzie. Wynika to ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Niektóre kobiety może wystraszyć pierwszy okres po porodzie. Obfite krwawienie może bowiem trwać nawet tydzień i więcej. Dopóki nie zostanie przywrócona równowaga, miesiączki są dłuższe niż te, które występowały przed ciążą oraz nieregularne.

Nieregularna miesiączka po porodzie. Czy można zajść w ciążę po porodzie, nie mając okresu?

Jak wspomniano powyżej, nieregularny okres po porodzie to zupełnie naturalne zjawisko. Czy nieregularna miesiączka po porodzie lub brak okresu po porodzie wiąże się z tym, że kobieta nie może zajść w ciążę? Nic bardziej mylnego – to prawda, że pierwsze nieregularne miesiączki po porodzie są zazwyczaj bezowulacyjne, słowo „zazwyczaj” jest tutaj jednak użyte nie bez powodu. Zdarza się bowiem, że nawet jeśli kobieta karmi piersią i teoretycznie powinna wystąpić u niej opóźniona owulacja, może dojść do wytworzenia komórki jajowej zdolnej do zapłodnienia.
Okres niepłodności po porodzie zależy nie tylko od sposobu czy też częstotliwości karmienia, ale także indywidualnych cech organizmu każdej kobiety. Zdarzają się zarówno sytuacje, kiedy nieregularny okres po porodzie przebiega bez owulacji, jak i takie, gdy owulacja wystąpi przed pojawieniem się krwawienia miesięcznego. Nieregularne cykle, brak okresu po porodzie ani też karmienie piersią po porodzie nie stanowią więc gwarancji tego, że kobieta nie zajdzie w ciążę. Jeśli para nie planuje kolejnego dziecka, bardzo istotne jest, aby w tym czasie korzystać z antykoncepcji.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go