Bella

Gazy i wzdęcia u noworodka

Przeczytano 8 473 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

Gazy u noworodka oraz wzdęcia u noworodka wynikają najczęściej z niedojrzałości układu pokarmowego dziecka. Kiedy jednak dolegliwości te nie przemijają z wiekiem, należy poszukać innej przyczyny. Podpowiadamy, co robić w takiej sytuacji.

Gazy u noworodka

Gazy u noworodka powstają najczęściej w wyniku niedojrzałości jego układu pokarmowego i, co za tym idzie, zaburzonej flory bakteryjnej. W efekcie w jelitach malucha gromadzą się gazy produkowane przez bakterie beztlenowe. Kiedy jelita zaczynają zasiedlać korzystne bakterie, równowaga zostaje przywrócona i problem mija samoistnie.
Gazy u dziecka może wywołać także łykanie powietrza podczas karmienia. Tak zwykle powstają gazy u noworodka karmionego piersią. Można jednak temu zapobiec poprzez dbanie o regularne i częste karmienie, tak, aby maluch był zawsze lekko najedzony i nie ssał piersi zbyt łapczywie. Pomoże także poprawa techniki karmienia piersią – jeśli problem nadal występuje, warto poradzić się doradcy laktacyjnego.

Bolesne gazy u niemowlaka a nietolerancja laktozy

Gazy u niemowlaka zwykle ustępują samoistnie, kiedy układ pokarmowy dziecka się rozwinie. Jeśli tak się nie dzieje i maluch nadal ma problemy gastryczne, przyczyną może być nietolerancja pokarmowa, np. dotycząca laktozy. Nietolerancja laktozy w okresie wczesnoniemowlęcym ma zwykle charakter przejściowy, obserwuje się ją w pierwszych tygodniach życia dzieci karmionych piersią. Zmiana sposobu karmienia dziecka jest zalecana tylko wtedy, gdy lekarz podejmie taką decyzję ze względu na nasilające się objawy.

Męczące gazy w nocy u niemowlaka a nietolerancja glutenu (celiakia)

Śmierdzące bąki u niemowlaka mogą stanowić jeden z objawów celiakii, czyli trwałej nietolerancji glutenu. Choroba ta daje bardzo niecharakterystyczne symptomy – mogą jej towarzyszyć nie tylko dolegliwości gastryczne, ale także: zaburzony wzrost, zmiany skórne, spadek masy ciała oraz osteopenia. Jeśli celiakia jest nieleczona, może poskutkować poważnymi uszkodzeniami w obrębie układu pokarmowego, powikłaniem może być również chłoniak jelita cienkiego.

Gazy u niemowlaka po mleku modyfikowanym

Śmierdzące gazy u niemowlaka po mleku modyfikowanym to dość częsta dolegliwość. Podobnie jak w przypadku karmienia piersią, przyczyną mogą być błędy związane z techniką karmienia i w rezultacie – połykanie przez malucha powietrza. Aby temu zapobiec warto poprawić dotychczas stosowaną pozycję karmienia oraz wyposażyć się w specjalną butelkę antykolkową. Natomiast kiedy wystąpiły zielone kupy i śmierdzące gazy u niemowlaka, może to oznaczać, że jest mu podawana mieszanka, która nie spełnia jego potrzeb żywieniowych lub też mleko modyfikowane zostało przygotowane w nieodpowiedni sposób. Każdy producent mleka modyfikowanego umieszcza na opakowaniu instrukcję dotyczącą jego przyrządzania – należy się jej trzymać.

Śmierdzące gazy u dziecka – inne możliwe przyczyny

Co jeszcze może odpowiadać za śmierdzące gazy u noworodka lub śmierdzące gazy u niemowlaka? Poza wymienionymi powyżej inne możliwe przyczyny to:

  • choroba uchyłkowa jelit,
  • nadmierne pobudzenie psychoruchowe dziecka,
  • nadmierny stres,
  • nieprawidłowa dieta (dotyczy dzieci, których dieta została już rozszerzona),
  • nieżyt żołądka,
  • parazytoza,
  • zespół jelita drażliwego.

Jeśli gazy są bardzo dokuczliwe, wskazana jest konsultacja z lekarzem pediatrą. Specjalista zaleci odpowiednie badania – od morfologii, przez USG jamy brzusznej, po badanie endoskopowe i w ten sposób odkryje przyczynę dolegliwości oraz zaproponuje odpowiednie leczenie.

Wzdęcia u noworodka

Zaparcia oraz wzdęcia u noworodka stanowią nie mniejszy problem dla jego rodziców niż gazy, ponieważ mogą one być bardzo bolesne i wywoływać drażliwość u malucha. Wzdęcia u niemowlaka mogą się pojawić po mleku modyfikowanym, można je także zaobserwować w przebiegu kolki, razem z objawami, takimi jak: zaczerwienienie twarzy, podkurczanie nóżek czy też zwiększona ilość wydalanych gazów. Aby dowiedzieć się, co powoduje śmierdzące gazy i brak kupki u niemowlaka, trzeba udać się z maluchem do lekarza i przeprowadzić odpowiednią diagnostykę.

Co na gazy u niemowlaka?

Jak pomóc noworodkowi z gazami? Co na gazy u noworodka zastosować? W pierwszej kolejności warto sięgnąć po domowe sposoby, takie jak:

  • delikatny masaż brzuszka,
  • kołysanie i wożenie malucha w wózku,
  • noszenie dziecka na jednej ręce, z brzuszkiem skierowanym ku dołowi,
  • noszenie dziecka w chuście, aby pobudzić jego perystaltykę jelit,
  • stosowanie ciepłych okładów na brzuszku.

Jak długo mogą występować gazy u niemowlaka? Kiedy koniec?

Gazy u niemowlaka w nocy lub w dzień mogą stanowić objaw niedojrzałości układu pokarmowego. Zgodnie z teorią Czwartego Trymestru Ciąży, zaproponowaną przez amerykańskiego pediatrę Harveya Karpa dolegliwość ta ustąpi samoistnie po 3. miesiącu życia dziecka. Gdy tak się jednak nie dzieje, objawy nasilają się lub towarzyszą im dodatkowe niepokojące symptomy, należy się udać z maluchem do lekarza pediatry, by odnaleźć przyczynę wzdęć oraz dowiedzieć się, co na nie stosować.

Co na wzdęcia u niemowląt?

Co na wzdęcia u niemowląt stosować? Dieta kobiety karmiącej piersią, a także skład mleka modyfikowanego mają wpływ na dolegliwości gastryczne u jej dziecka, jednak tylko w kontekście alergenów. Specjaliści nie zalecają zatem drastycznych zmian w diecie, lecz baczne przyjrzenie się tym produktom, które mogą wywoływać reakcje alergiczne – należą do nich np. nabiał, pszenica oraz soja.
Aby pomóc niemowlakowi ze wzdęciami, warto się skupić także na wyeliminowaniu połykania przez niemowlę powietrza podczas karmienia. W tym celu trzeba upewnić się, że maluch chwyta pierś prawidłowo oraz przystawiać go tak często, jak tego potrzebuje. Natomiast dla dziecka karmionego pokarmem sztucznym warto kupić specjalną butelkę wyposażoną w system antykolkowy. Kiedy mimo zastosowanych rozwiązań dolegliwości nie przemijają, może się okazać, że za wzdęcia u niemowlaka odpowiada choroba układu pokarmowego, która wymaga specjalistycznego leczenia.
WAŻNE: Dotychczas panował pogląd, żeby na wzdęcia u niemowlaka podać dziecku herbatę z kopru włoskiego – obecnie nie można podejmować takich działań bez konsultacji z lekarzem!

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Komentarze

  • Napisał: Pala On 2024-01-28
    Rating:
    5.0

    Witam mam roczne dziecko i od jakiegoś czasu zaczęła mocno wydalac Gazy, które są o bardzo ostrym zapachu i to już utrzymuje się 3 tygodnie co mam zrobić

    Replied by: Joanna On 2024-01-29 Dzień dobry, wszelkiego rodzaju kłopoty zdrowotne maluszka lub niepokojące objawy należy skonsultować z pediatrą, do czego zachęcam.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Płacz dziecka. Dlaczego noworodek płacze? Jak uspokoić dziecko?
Płacz dziecka. Dlaczego noworodek płacze? Jak uspokoić dziecko?
11 098 3

Wsłuchanie się w płacz dziecka może pomóc rodzicom odczytać potrzeby swojej pociechy. Mimo że noworodek nie potrafi mówić, szybko nauczą się oni rozpoznawać,...

czytaj więcej
Co oznacza zielona kupka? Zielone kupki u noworodków, niemowlaków i starszych dzieci. Przyczyny
Co oznacza zielona kupka? Zielone kupki u noworodków, niemowlaków i starszych dzieci. Przyczyny
25 794

Kolor kupy niemowlaka może spędzić sen z powiek niejednemu rodzicowi. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wygląd stolca jest determinowany przez wiele...

czytaj więcej
Kaszel u niemowlaka. Suchy a mokry kaszel u dziecka. Co na kaszel u dziecka i kiedy do lekarza?
Kaszel u niemowlaka. Suchy a mokry kaszel u dziecka. Co na kaszel u dziecka i kiedy do lekarza?
5 930

Kaszel u dziecka to jeden z najczęściej zgłaszanych objawów podczas wizyty u lekarza pediatry. Z reguły objaw ten świadczy o chorobie zakaźnej dróg...

czytaj więcej
Kalendarz szczepień. Szczepienia noworodka i niemowlaka
Kalendarz szczepień. Szczepienia noworodka i niemowlaka
8 786 2

Szczepienie to najlepszy sposób ochrony przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Szczepionki mają na celu pobudzenie organizmu tak, aby wytwarzał on...

czytaj więcej