Bella

Brzuch po ciąży i po porodzie. Brzuch po cesarce. Kiedy i jak długo znika? Czym smarować?

Przeczytano 8 294 0 Liked
 

Brzuch po ciąży i porodzie nie wygląda zbyt estetycznie – jest nadmiernie rozciągnięty i nierzadko pokryty rozstępami. Ile czasu potrzeba, aby kobieta powróciła do formy sprzed ciąży? Jak pielęgnować brzuch po porodzie drogą naturalną, a jak po cesarce? Odpowiadamy na te pytania.

Brzuch po ciąży i porodzie

Obwisły brzuch po porodzie to problem, na który narzeka wiele kobiet po ciąży. Pod wpływem przybierania ciężarnej na wadze skóra brzucha rozciąga się niemal do granic możliwości i musi minąć co najmniej kilka miesięcy, aby sytuacja wróciła do normy. To jak wygląda brzuch po porodzie, zależy od wielu czynników – decydujące z nich są: forma kobiety przed zajściem w ciążę, predyspozycje genetyczne oraz przemiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie.
Przeciętny brzuch po ciąży jest większy i bardziej wiotki. Duży brzuch po porodzie to jednak niejedyne zmiany, jakie obserwują na swoim ciele świeżo upieczone mamy. Charakterystyczne są także [2]:

Brzuch tydzień po porodzie oraz brzuch miesiąc po porodzie, mogą wyglądać zupełnie inaczej u mam, które zdecydowały się na odmienną metodę porodu. Czym brzuch po cesarce różni się od brzucha po porodzie naturalnym? Podpowiadamy poniżej.

Brzuch po cesarce

Brzuch po porodzie cesarskim wygląda podobnie jak brzuch po porodzie naturalnym – jest wystający, skóra jest nadmiernie rozciągnięta i znajdują się na niej rozstępy. Co różni brzuch po cesarce od brzucha po porodzie naturalnym? Przede wszystkim jest to rana po operacji.
Blizna po porodzie cesarskim jest wypukła i ma czerwony kolor. Jej rozmiar zależy od tego, w jaki sposób nacinano brzuch. Gojenie blizny i jej blednięcie może trwać nawet około roku. Finalnie będzie ona przypominać wyglądem cienką, białą kreskę. Czasami gojenie nie przebiega prawidłowo – wtedy konieczna jest wizyta u fizjoterapeuty, a także odpowiednia pielęgnacja.
Jak zadbać o brzuch po cesarce? W pierwszych dniach po wykonaniu zabiegu rana zostaje przykryta opatrunkiem – nie należy jej wtedy moczyć. Dopiero po trzech dobach można zdjąć opatrunek i umyć cały brzuch wodą z delikatnym mydłem hipoalergicznym. Po zdjęciu opatrunku wskazane jest także:

  • przemywanie specjalnymi preparatami, które stymulują gojenie oraz chronią przed zakażeniami (np. na bazie silikonu lub alantoiny),
  • osuszanie rany,
  • wietrzenie rany poprzez jej odsłanianie lub noszenie przewiewnych ubrań,
  • zdjęcie szwów po około 7-8 dniach od operacji.

Jak długo obkurcza się brzuch po porodzie?

To, jak długo obkurcza się brzuch po porodzie oraz kiedy znika brzuch po porodzie, jest kwestią indywidualną. Każda kobieta wraca do formy sprzed ciąży we własnym tempie. Proces ten można jednak przyspieszyć – w tym celu należy wprowadzić odpowiednią dietę, a także zadbać o codzienną aktywność fizyczną.

Czym smarować brzuch po porodzie?

W poprawie wyglądu brzucha po ciąży pomoże smarowanie specjalnymi kosmetykami ujędrniającymi oraz nawilżającymi. Aby skóra odzyskała dawną elastyczność i piękny wygląd, warto zainwestować w produkty takie jak np.:

  • olejek do masażu Weleda – produkt pomaga zachować elastyczność skóry w ciąży i po ciąży, nawilża oraz zapobiega rozstępom. Należy go stosować od początku trwania ciąży aż do końca laktacji;
  • mleczko przeciw rozstępom Azeta Bio – organiczny kosmetyk szybko się wchłania i nawilża. Regularnie używany, minimalizuje ryzyko powstania rozstępów oraz rozjaśnia już powstałe zmiany.

Co jeszcze można zrobić, aby poprawić wygląd brzucha? Proces powrotu do dawnej formy przyspieszą ćwiczenia na brzuch po ciąży. Wszelka aktywność fizyczna od razu po porodzie powinna być jednak podejmowana ostrożnie – intensywny wysiłek wymaga konsultacji z lekarzem. Zwykle specjalista radzi, by zaczekać z forsowaniem się do zakończenia połogu.

Inne sposoby na odzyskanie pierwotnego wyglądu brzucha po ciąży to:

  • karmienie piersią,
  • masowanie brzucha,
  • noszenie modelującej bielizny, przeznaczonej dla kobiet po porodzie,
  • stosowanie zimnych pryszniców.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Blizny po cesarce - co na bliznę po cc? Pielęgnacja i plastyka blizny po cesarskim cięciu
Blizny po cesarce - co na bliznę po cc? Pielęgnacja i plastyka blizny po cesarskim cięciu
17 366

Zgodnie z danymi GUS z 2019 roku, 42,4% porodów odbywa się przez cesarskie cięcie. Mama Ginekolog, ginekolog-położnik, która prowadzi poradnik-blog, gdzie...

czytaj więcej
Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
2 755

Kandydoza oraz bakteryjne zakażenie pochwy należą do najczęściej spotykanych infekcji intymnych u kobiet. Z uwagi na nawrotowy charakter walka z nimi nie...

czytaj więcej
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
9 665 3

Cięcie cesarskie (w skrócie CC) to poważny zabieg, mający na celu rozwiązanie ciąży. Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania CC? Na czym polega...

czytaj więcej
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
10 410 1

Niskie ciśnienie w ciąży, a także nadciśnienie tętnicze podczas ciąży to istotne problemy kliniczne, które stanowią zagrożenie zarówno dla matki, jak i jej...

czytaj więcej