Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
Niskie ciśnienie w ciąży, a także nadciśnienie tętnicze podczas ciąży to istotne problemy kliniczne, które stanowią zagrożenie zarówno dla matki, jak i jej dziecka. Jakie są normy ciśnienia w ciąży? Co to takiego i czym grozi stan przedrzucawkowy? Jaki sprzęt wybrać, aby móc samodzielnie wykonywać pomiar ciśnienia? Odpowiadamy na te pytania.
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Normy ciśnienia w ciąży
Normy ciśnienia w ciąży zmieniają się wraz z wiekiem ciąży. W pierwszych miesiącach ciśnienie krwi w ciąży nieznacznie się obniża, wynika to ze zwiększonego zapotrzebowania na krew. Około 7. miesiąca ciśnienie w ciąży normuje się i wraca do wartości sprzed stanu błogosławionego.
Ciśnienie w ciąży – normy:
- prawidłowe ciśnienie w ciąży mieści się w przedziale od 90/60 do 140/90 mm Hg;
- między 12. i 26. tygodniem ciąży obserwuje się obniżenie ciśnienia o około 5-10 mm Hg, następnie notowany jest skok ciśnienia w ciąży i powrót do wartości początkowej.
Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Wzmożonych kontroli lekarskich wymaga zarówno sytuacja, gdy uzyskano zbyt wysokie, jak i za niskie wyniki pomiarów.
Niskie ciśnienie w ciąży – objawy, przyczyny i leczenie
O niskim ciśnieniu w ciąży mowa, gdy pomiar ciśnienia wskazał na wartość mniejszą niż 90/60 mm Hg.
Niskie ciśnienie w ciąży – objawy
Niskie ciśnienie w ciąży może doprowadzić do niedotlenienia mamy i dziecka, przypadłość ta zwykle manifestuje się poprzez następujące objawy:
- ból głowy;
- nadmierna senność;
- ogólne osłabienie;
- omdlenia;
- problemy z koncentracją,
- szumy w uszach;
- zaburzenia widzenia;
- zawroty głowy.
Niskie ciśnienie w ciąży – przyczyny
Niskie ciśnienie w ciąży może mieć charakter pierwotny lub wtórny. Znane przyczyny niskiego ciśnienia to:
- czynniki chorobowe, np. choroby endokrynologiczne lub schorzenia związane z układem krążenia;
- niewystarczające nawodnienie;
- przyjmowanie niektórych leków;
- stany nagłe, np. wstrząs, zator płuca lub sepsa;
- wyczerpujący wysiłek fizyczny;
- występowanie hipotonii w rodzinie.
Problem niedociśnienia może być związany także z tzw. hipotonią ortostatyczną, czyli obniżeniem ciśnienia wskutek nagłej zmiany pozycji z leżącej na stojącą lub siedzącą. Częstość występowania tego zjawiska wzrasta wraz z wiekiem.
Niskie ciśnienie w ciąży. Kiedy do szpitala?
Jeśli przyszła mama cierpi na zaburzenia widzenia lub zdarzyło jej się zemdleć z powodu zbyt niskiego ciśnienia, konieczna jest wizyta u lekarza. Specjalista zidentyfikuje przyczynę niskiego ciśnienia krwi w ciąży oraz doradzi, jak podnieść ciśnienie w ciąży. Poza metodami farmakologicznymi warto w tym celu skorzystać także ze sposobów domowych, takich jak zwiększenie ilości ruchu na świeżym powietrzu, stosowanie odpowiednio dobranej diety, picie yerba mate czy też masaż całego ciała szorstką myjką.
Niskie ciśnienie, wysoki puls w ciąży
Co zrobić, gdy w ciąży wystąpiło niskie ciśnienie, ale wysoki puls? Sytuacja ta nie powinna wzbudzać niepokoju, ponieważ w czasie ciąży serce bije szybciej, aby wyrównać straty w ciśnieniu. O ile wyniki pomiaru tętna są w normie i puls nie przekracza 100 uderzeń na minutę, wszystko jest w porządku.
Niski puls w ciąży
Niski puls w ciąży, mieszczący się w normie 60-100 uderzeń na minutę także nie powinien stanowić powodu do niepokoju. Dopiero gdy liczba uderzeń serca na minutę wynosi mniej niż 60, niezbędna jest konsultacja z lekarzem.
Wysokie ciśnienie w ciąży – kiedy do szpitala?
Nadciśnienie w ciąży to problem, który dotyczy 10% ciężarnych. Niektóre źródła podają, że na nadciśnienie ciążowe choruje nawet 15% kobiet. O wysokim ciśnieniu w ciąży mówimy, gdy pomiar ciśnienia wskazał na wartości przekraczające 140 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i/lub 90 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego. Podwyższone ciśnienie w ciąży dzieli się na pierwotne (uwarunkowane genetycznie) i wtórne (wynikające z czynników chorobowych).
Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne?
Wysokim ryzykiem powikłań obarczone jest nadciśnienie powyżej 160/110 mm Hg. Jedną z możliwych komplikacji, jakie mogą wystąpić wskutek nadciśnienia w ciąży jest stan przedrzucawkowy. Choroba ta rozwija się u aż 25% kobiet z nadciśnieniem przewlekłym.
Wysokie ciśnienie w ciąży – jak obniżyć?
Jak obniżyć ciśnienie w ciąży? Lekarz może przepisać ciężarnej metyldopę, leki rozszerzające mięśniówkę gładką naczyń krwionośnych lub blokery kanału wapniowego, a także zalecić ograniczenie spożycia soli kuchennej. Dieta przy nadciśnieniu powinna być lekkostrawna i bogata w produkty zawierające potas, witaminę C, magnez, wapń oraz kwasy tłuszczowe omega-3.
Co to jest stan przedrzucawkowy? Objawy
Stan przedrzucawkowy to zjawisko, które występuje wyłącznie w ciąży, po 20. tygodniu ciąży. Stan przedrzucawkowy w ciąży związany jest z nadciśnieniem tętniczym oraz wzrostem ilości białka w moczu. Stan ten jest niebezpieczny, ponieważ może przekształcić się w rzucawkę i wywołać u ciężarnej napad drgawek, utratę przytomności, a nawet śpiączkę.
Rozpoznawanie ciężkiego stanu przedrzucawkowego jest stawiane, gdy zaobserwowano przynajmniej jeden z poniższych objawów:
- ból w nadbrzuszu;
- ciśnienie skurczowe ≥160 mm Hg lub rozkurczowe ≥110 mm Hg, zmierzone dwukrotnie, z zachowaniem 6-godzinnego odstępu;
- białkomocz ≥5g/dobę lub 3+ w teście paskowym, zmierzone dwukrotnie, z zachowaniem 4-godzinnego odstępu;
- obrzęk płuc lub sinica;
- ograniczenie wewnątrzmacicznego wzrostu;
- skąpomocz <500 ml="" dob="" li="">
- zaburzenia neurologiczne lub widzenia;
- zmniejszona liczba płytek krwi;
- zwiększona aktywność enzymów wątrobowych.
Jedyną skuteczną metodą leczenia stanu przedrzucawkowego jest zakończenie ciąży. Kobiety, u których rozwinął się stan przedrzucawkowy, najczęściej rodzą wcześniaka z niską masą urodzeniową.
Jak mierzyć ciśnienie w ciąży? Najlepsze ciśnieniomierze – jaki wybrać?
Mierzenie ciśnienia w ciąży to stały punkt każdej wizyty kontrolnej u lekarza. Aby wykryć zawczasu niedociśnienie lub nadciśnienie w ciąży, kobieta może także wykonywać pomiary samodzielnie w domu.
Jak mierzyć ciśnienie w ciąży? W tym celu należy się wyposażyć w ciśnieniomierz nadgarstkowy lub ciśnieniomierz naramienny. Ciśnieniomierz nadgarstkowy wyróżniają niewielkie wymiary, urządzenie sprawdzi się u osób, które mają trudności z użytkowaniem ciśnieniomierza naramiennego, ponieważ jego mankiet nie może objąć ich szerokich ramion. Ciśnieniomierz naramienny jest mniej mobilny, ale za to pozwala uzyskać dokładniejsze wyniki.
Aby uzyskać wiarygodne wyniki, należy zadbać o to, aby:
- podczas pomiaru przebywać w pozycji siedzącej, z łokciem podpartym tak, aby ramię znajdowało się na wysokości serca;
- pomiar odbywał się w warunkach spoczynkowych;
- pomieszczenie, w którym wykonywany jest pomiar było spokojne i panowała w nim temperatura pokojowa;
- przed pomiarem nie spożywać żadnych posiłków;
- przed wykonaniem pomiaru nie palić papierosów.
- za pierwszym razem wykonać pomiar na obu ramionach, natomiast do kolejnych pomiarów używać ramienia, na którym uzyskano wyższe wyniki.
Jaki ciśnieniomierz wybrać? W internetowym sklepie medycznym blizejciebie.pl jest dostępnych wiele modeli godnych uwagi. Warto tutaj wspomnieć, chociażby o automatycznym naramiennym ciśnieniomierzu Microlife. Urządzenie posiada duży i czytelny wyświetlacz, idealny dla osób starszych. Wybrane modele sygnalizują nie tylko nieprawidłowe ciśnienie, ale także dodatkowo arytmię oraz migotanie przedsionków.
Warto zainteresować się naramiennym ciśnieniomierzem marki Sanity. Sprzęt medyczny jest polecany dla osób starszych, w jego pamięci można zapisać aż 120 pomiarów. Poza zbadaniem ciśnienia oferuje także wykrywanie arytmii serca. Polecamy również naramienny ciśnieniomierz Oromed. Urządzenie wykrywa arytmię serca oraz nadciśnienie tętnicze, wyniki są prezentowane na dużym i kolorowym wyświetlaczu LED, sklasyfikowano je zgodnie z normami WHO.
Powiązane wpisy
Kandydoza oraz bakteryjne zakażenie pochwy należą do najczęściej spotykanych infekcji intymnych u kobiet. Z uwagi na nawrotowy charakter walka z nimi nie...
Cięcie cesarskie (w skrócie CC) to poważny zabieg, mający na celu rozwiązanie ciąży. Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania CC? Na czym polega...
Otarcia miejsc intymnych wpływają negatywnie na jakość życia. Właściwa pielęgnacja okolic intymnych może im jednak zapobiec. Jak objawiają się podrażnienia w...
Cukrzyca ciążowa a cukrzyca w ciąży to dwie zupełnie inne choroby. Czym się różnią? Jak się objawia cukrzyca ciążowa? Co przyczynia się do wywołania cukrzycy...
Komentarze
Mam niskie cisnienie 121/70/46 w 7tygodniu ciazy
Replied by: Alicja On 2023-07-11
Zadaj pytanie lub napisz komentarz