Linea negra – kreska na brzuchu w ciąży. Kiedy się pojawia i znika?

Przeczytano 327 razy 0 Polubiono
 

Linea negra pojawia się u większości ciężarnych kobiet. O czym świadczy ciemna kreska na brzuchu? Kiedy się pojawia i znika? Czy jej występowanie jest związane w jakikolwiek sposób z płcią dziecka? Podpowiadamy.

Linea negra – co to jest?

Linea negra to ciemna kreska na brzuchu w ciąży. Linia na brzuchu powstaje wskutek ściemnienia kresy białej, czyli linea alba. Zazwyczaj biegnie ona od pępka w dół, aż do spojenia łonowego.
Charakterystyczna linia na brzuchu w ciąży nie musi wystąpić u każdej ciężarnej kobiety, wiele zależy od zaburzeń równowagi hormonalnej oraz karnacji. Ciemna linia na brzuchu lub, jak niektórzy mówią, kreska ciążowa na brzuchu, jest mniej widoczna u kobiet o jasnej karnacji. Czasami pasek na brzuchu w ciąży to niejedyny objaw – mogą mu bowiem towarzyszyć także: ciemnienie brodawek sutkowych lub zmiana koloru warg sromowych.

Kiedy pojawia się kreska na brzuchu w ciąży?

To, kiedy pojawia się kreska na brzuchu w ciąży, zależy od poziomu hormonów w organizmie przyszłej mamy. Kulminacyjny moment przypada zazwyczaj na okolice 9. tygodnia ciąży, kiedy stężenie hormonu HCG (gonadotropiny kosmówkowej) jest największe.
Linea negra na początku ciąży jest mało wyraźna. Niektóre kobiety dostrzegają kreskę na brzuchu we wczesnej ciąży, u innych jest ona widoczna dopiero później, w trzecim trymestrze. Rzadkością jest linea negra w pierwszym tygodniu ciąży, zdarza się też tak, że ściemnienie kresy białej jest praktycznie niedostrzegalne.

Kreska na brzuchu w ciąży a płeć

To mit, jakoby linea negra w ciąży była związana z płcią dziecka. Badacze nie zauważyli żadnego związku pomiędzy długością ciemnej kreski na brzuchu czy też jej wyglądem i tym, czy urodzi się chłopczyk, czy też dziewczynka.

Kiedy znika linea negra?

Jak długo utrzymuje się linea negra? Kiedy znika? Zazwyczaj ciemna linia znika po kilkunastu tygodniach od porodu, gdy w organizmie zostanie przywrócona równowaga hormonalna.
Czasami zdarza się, że linea negra pojawi się u kobiety niebędącej w ciąży, a bywa też tak, że widzimy ją nawet u dziecka. Taki objaw stanowi wskazanie do konsultacji lekarskiej, ciemna kreska na brzuchu może bowiem świadczyć o zaburzeniach hormonalnych. W sytuacji, gdy zaobserwowano ten objaw, warto udać się do specjalisty z zakresu dermatologii oraz endokrynologa.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go