Linea negra – kreska na brzuchu w ciąży. Kiedy się pojawia i znika?
Linea negra pojawia się u większości ciężarnych kobiet. O czym świadczy ciemna kreska na brzuchu? Kiedy się pojawia i znika? Czy jej występowanie jest związane w jakikolwiek sposób z płcią dziecka? Podpowiadamy.
Linea negra – co to jest?
Linea negra to ciemna kreska na brzuchu w ciąży. Linia na brzuchu powstaje wskutek ściemnienia kresy białej, czyli linea alba. Zazwyczaj biegnie ona od pępka w dół, aż do spojenia łonowego.
Charakterystyczna linia na brzuchu w ciąży nie musi wystąpić u każdej ciężarnej kobiety, wiele zależy od zaburzeń równowagi hormonalnej oraz karnacji. Ciemna linia na brzuchu lub, jak niektórzy mówią, kreska ciążowa na brzuchu, jest mniej widoczna u kobiet o jasnej karnacji. Czasami pasek na brzuchu w ciąży to niejedyny objaw – mogą mu bowiem towarzyszyć także: ciemnienie brodawek sutkowych lub zmiana koloru warg sromowych.
Kiedy pojawia się kreska na brzuchu w ciąży?
To, kiedy pojawia się kreska na brzuchu w ciąży, zależy od poziomu hormonów w organizmie przyszłej mamy. Kulminacyjny moment przypada zazwyczaj na okolice 9. tygodnia ciąży, kiedy stężenie hormonu HCG (gonadotropiny kosmówkowej) jest największe.
Linea negra na początku ciąży jest mało wyraźna. Niektóre kobiety dostrzegają kreskę na brzuchu we wczesnej ciąży, u innych jest ona widoczna dopiero później, w trzecim trymestrze. Rzadkością jest linea negra w pierwszym tygodniu ciąży, zdarza się też tak, że ściemnienie kresy białej jest praktycznie niedostrzegalne.
Kreska na brzuchu w ciąży a płeć
To mit, jakoby linea negra w ciąży była związana z płcią dziecka. Badacze nie zauważyli żadnego związku pomiędzy długością ciemnej kreski na brzuchu czy też jej wyglądem i tym, czy urodzi się chłopczyk, czy też dziewczynka.
Kiedy znika linea negra?
Jak długo utrzymuje się linea negra? Kiedy znika? Zazwyczaj ciemna linia znika po kilkunastu tygodniach od porodu, gdy w organizmie zostanie przywrócona równowaga hormonalna.
Czasami zdarza się, że linea negra pojawi się u kobiety niebędącej w ciąży, a bywa też tak, że widzimy ją nawet u dziecka. Taki objaw stanowi wskazanie do konsultacji lekarskiej, ciemna kreska na brzuchu może bowiem świadczyć o zaburzeniach hormonalnych. W sytuacji, gdy zaobserwowano ten objaw, warto udać się do specjalisty z zakresu dermatologii oraz endokrynologa.
Powiązane wpisy
Kandydoza oraz bakteryjne zakażenie pochwy należą do najczęściej spotykanych infekcji intymnych u kobiet. Z uwagi na nawrotowy charakter walka z nimi nie...
Cięcie cesarskie (w skrócie CC) to poważny zabieg, mający na celu rozwiązanie ciąży. Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania CC? Na czym polega...
Niskie ciśnienie w ciąży, a także nadciśnienie tętnicze podczas ciąży to istotne problemy kliniczne, które stanowią zagrożenie zarówno dla matki, jak i jej...
Otarcia miejsc intymnych wpływają negatywnie na jakość życia. Właściwa pielęgnacja okolic intymnych może im jednak zapobiec. Jak objawiają się podrażnienia w...
Zadaj pytanie lub napisz komentarz