-
Menu
-
Pieluchy i przewijanie
-
-
-
-
-
Podkłady do przewijania
-
-
-
-
-
Akcesoria i pielęgnacja okołopieluszkowa
-
-
-
-
Kosmetyki dla dzieci
-
-
-
-
-
-
-
Artykuły higieniczne
-
-
-
-
-
Higiena jamy ustnej
-
-
-
-
Karmienie dziecka
-
-
Urządzenia i akcesoria dla dzieci
-
-
-
Urządzenia elektroniczne
-
-
-
-
-
-
Akcesoria do pielęgnacji i higieny
-
-
-
-
-
Akcesoria do kąpieli dla dzieci
-
-
-
-
-
-
-
Urządzenia elektroniczne
-
-
-
-
-
Urządzenia elektroniczne
-
-
-
-
Ciąża i macierzyństwo
-
-
-
-
-
-
-
Bielizna dla kobiet w ciąży i karmiących
-
-
-
-
-
Kosmetyki dla przyszłych i młodych mam
-
-
-
-
Higiena intymna
-
-
-
-
-
Higiena po porodzie
-
-
-
-
-
Higiena kobiety dojrzałej
-
-
-
-
-
Kosmetyki do higieny intymnej
-
-
-
-
Drogeria
-
-
-
-
-
Artykuły gospodarstwa domowego
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Produkty higieniczne
-
-
-
-
-
-
-
Ochrona osobista COVID-19
-
-
-
-
-
Oczyszczanie i pielęgnacja twarzy
-
-
-
-
-
Produkty do higieny jamy ustnej
-
-
-
-
-
Higiena intymna mężczyzn
-
-
-
-
-
Kosmetyki dla mężczyzn
-
-
-
Twój koszyk
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
Cięcie cesarskie (w skrócie CC) to poważny zabieg, mający na celu rozwiązanie ciąży. Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania CC? Na czym polega cesarskie cięcie? Jak pielęgnować ranę po cesarce? Podpowiadamy.
Czym jest cesarskie cięcie?
Cesarskie cięcie (inaczej cesarka lub w skrócie – CC), to poważna operacja chirurgiczna, polegająca na nacięciu powłok brzusznych oraz macicy ciężarnej i następnie – wyjęciu z jej brzucha dziecka.
Jak przebiega zabieg CC? Pacjentka zostaje podłączona do kroplówki z płynami elektrolitowymi, jest jej również zakładany cewnik do pęcherza moczowego. Po przetransportowaniu ciężarnej na blok operacyjny stosowane jest znieczulenie, najczęściej podpajęczynówkowe. Następnie kobieta jest układana na wznak, podłączana jest także aparatura służąca do monitorowania parametrów życiowych. Gdy wszystko jest gotowe, lekarz przystępuje do wykonania operacji – nacina kolejno warstwy powłok brzusznych, rozchyla je i wydobywa ze środka dziecko. Maluchowi odcina się pępowinę i następnie jest on przekazywany w ręce neonatologa. Gdy wszystko jest w porządku, noworodek jest kładziony na piersi mamy, może zostać również przystawiony do piersi. Najdłuższa część operacji to zszywanie rany po CC – etap ten może trwać nawet 40-50 minut.
Jakie są wskazania do cesarki?
Ze względu na ryzyko powikłań po cesarskim cięciu oraz długą hospitalizacją, cesarkę powinno się wykonywać tylko wtedy, gdy istnieją ku temu istotne medyczne powody. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników oraz Światowa Organizacja Zdrowia rekomendują, aby zdecydować się na zabieg, kiedy poród drogami natury jest niemożliwy lub wiąże się z niebezpieczeństwem dla matki i dziecka. Poniżej zostały przedstawione niektóre ze wskazań do cesarki.
Poród naturalny a cesarka – wskazania do wykonania CC:
- bardzo duże wymiary lub masa płodu;
- brak postępu w kolejnych fazach porodu;
- choroby sercowo-naczyniowe;
- ciężki stan przedrzucawkowy;
- kilkukrotne owinięcie się płodu pępowiną wokół szyi;
- konflikt serologiczny;
- łożysko przodujące;
- nieprawidłowe ułożenie płodu;
- odklejenie się łożyska;
- poród przedwczesny;
- tokofobia, czyli stwierdzony przez lekarza psychiatrę paniczny lęk przed porodem;
- zaburzenia akcji serca;
- zaburzenia rytmu serca u dziecka;
- zagrożenie zamartwicą wewnątrzmaciczną płodu.
Jeśli nie ma wskazań do cesarskiego cięcia, zalecane jest, aby kobieta spróbowała urodzić siłami natury.
Co robić, gdy lekarz zalecił cesarskie cięcie? Jak się przygotować? Aby wykonać cesarskie cięcie, kobieta musi być na czczo. Pacjentka powinna umyć się przed zabiegiem, a także ogolić podbrzusze w miejscu, w którym będzie wykonywane nacięcie.
Powikłania po cesarskim cięciu. Połóg po CC
Cesarskie cięcie wiąże się z pewnymi powikłaniami. Dziecko urodzone w ten sposób może być bardziej podatne na astmę, alergię oraz cukrzycę. Inne możliwe powikłania to ból po cesarce oraz uszkodzenia organów wewnętrznych, np. pęcherza moczowego lub jelit.
Kolejne komplikacje to rana po CC. Brzuch po CC wymaga opatrzenia, opatrunek ten zostaje zdjęty dopiero po kilku dniach od porodu. Jeśli rana po cesarce goi się prawidłowo, z czasem przestaje być ona widoczna. Natomiast gdy brzuch po cesarskim cięciu nie goi się dobrze, konieczna jest konsultacja lekarska, w przeciwnym razie w miejscu rany może się pojawić nieestetyczny bliznowiec po CC, istnieje także ryzyko powstania zrostów, które mogą powodować duży dyskomfort.
Procedury obowiązujące podczas CC są bardziej rygorystyczne niż podczas zwykłego porodu – nie zawsze ojciec może być obecny przy porodzie, zdarza się także, że kontakt z dzieckiem „skóra do skóry” ulega opóźnieniu ze względu na to, że brzuch po cesarce musi zostać dokładnie zaszyty. Po cesarskim cięciu kobieta musi przejść kilkudniową hospitalizację, powrót do formy sprzed ciąży może zająć nawet kilka miesięcy.
Pielęgnacja i higiena rany po cesarskim cięciu oraz blizny. Jak szybko dojść do siebie po CC?
Jak postępować po cesarce? Pierwszą dobę należy spędzić na sali pooperacyjnej, pacjentce są podawane leki przeciwbólowe i kroplówka, jest ona także cały czas pod cewnikiem. W ciągu pierwszych kilkunastu godzin od operacji wskazane jest, aby spróbować zrobić kilka kroków, podawany jest także posiłek. Pobyt w szpitalu może zająć około 4-5 dni.
Po powrocie do domu należy zadbać o siebie, wskazana jest także pielęgnacja rany po CC. Jak dbać o ranę po CC? Warto sięgnąć po opatrunki na bazie silikonu oraz specjalistyczną maść na bliznę po CC.
Co na bliznę po CC poleca internetowy sklep medyczny Blizejciebie.pl? Warto zainwestować w:
- silikonowy plaster AntiScarin – wyrób tworzy idealne warunki do gojenia się rany – zapewnia odpowiednią wilgotność oraz oddychalność, a także chroni przed promieniowaniem UV;
- samoprzylepny opatrunek wielokrotnego użytku Codosil Adhesive – produkt zmniejsza wielkość przerosłych blizn i bliznowców, poprawia ich wygląd oraz elastyczność.
Skoro wiesz już, jak dbać o bliznę po CC, warto jeszcze odpowiedzieć na pytanie, ile goi się rana po CC. Całkowite zagojenie rany po cesarce to długotrwały proces, który może trwać od 2 do nawet 6 tygodni. Wiele zależy od tego, czy pacjentka stosuje się do zaleceń lekarza oraz, czy używa odpowiednich produktów, które pielęgnują ranę i przyspieszają jej gojenie.
Powiązane wpisy
Kompletowanie wyprawki dla noworodka to jedno z przyjemniejszych zadań, przed którymi stoją przyszli rodzice. Warto jednak dokładnie się do niego...
Przewijanie dziecka to jedna z podstawowych czynności, których podejmują się świeżo upieczeni rodzice i opiekunowie. Z pozoru prosta czynność może jednak...
Wiele mam, które decydują się na karmienie piersią zastanawia się, czy będą miały odpowiednią ilość mleka, by nakarmić swoje dziecko. Dodatkowo u matek...
Spór o to czy lepsze dla dziecka są pieluszki jednorazowe, czy wielorazowe, trwa już od wielu, wielu lat. Nadal nie jest rozstrzygnięty, gdyż wiele zależy od...
Komentarze
Witam czy 4 cesarka po 10 latach jest bespieczna
Replied by: Alicja On 2024-10-14
Czy mogę odmówić znieczulenia w kręgosłup i zarzadac znieczulenia ogólnego do cesarki?
Replied by: Joanna On 2023-10-17
Mam pytanie. Czy można rodzic naturalnie mając klatkę piersiową lejkowatą (szewską)? Moja mama mówi mi o cesarce, kuzynka też. Ale ginekolog nic mi o niej nie mówił, kardiolog też nic mi nie mówił. Proszę o pomoc, do kogo jakiego lekarza się zapytać i czyklatka szewska to wskazanie do cesarki. Moje echo serca jest dobre, nie miałam nigdy operacji na klatce.
Replied by: Joanna On 2023-09-22
Dzień dobry jestem w 8 tygodniu ciąży i czeka mnie 5 CC trochę się boje 4 dzieci miała po 10 punktów i żadnych komplikacji nie było czy teraz też może być wszystko dobrze ostatnie CC było 4 lata temu .
Replied by: Joanna On 2023-05-02
Zadaj pytanie lub napisz komentarz