Bella

Jak wyglądają rozstępy? Kiedy pojawiają się w ciąży? Jak je usunąć? Kremy na rozstępy

Przeczytano 4 272 0 Liked
 

Rozstępy powstają w miejscach, w których doszło do szybkiego i silnego rozciągnięcia skóry. W szczególności częste są rozstępy w ciąży. Jak poradzić sobie z tym nieestetycznym problemem? Czy da się mu zapobiec? Podpowiadamy.

Co to są rozstępy i jak wyglądają?

Rozstępy to rodzaj wrzecionowatej blizny, która powstaje wskutek nadmiernego rozciągnięcia się skóry w krótkim czasie. Można je zaobserwować np. na brzuchu, udach, pośladkach lub w okolicy piersi. Jak wyglądają rozstępy? Wyróżniamy:

  • czerwone rozstępy – ten typ rozstępów jest dość łatwy do usunięcia, ponieważ rozstępy dopiero zaczynają się formować;
  • fioletowe rozstępy – taki kolor przybierają rozstępy znajdujące się na końcu fazy zapalnej a tuż przed tzw. fazą zanikową;
  • białe rozstępy – wraz z ustępowaniem stanu zapalnego rozstępy zmieniają kolor na biały. Tego typu zmiany mają charakter permanentny, ponieważ proces ich formowania się uległ zakończeniu. Jedynym sposobem na pozbycie się rozstępów białych są zabiegi oferowane przez gabinety medycyny estetycznej.

Od czego robią się rozstępy? Przypadłość ta dotyczy najczęściej osób, u których w krótkim czasie nastąpił gwałtowny przyrost masy ciała. Powstaniu rozstępów sprzyjają czynniki takie jak np.:

  • ciąża;
  • otyłość;
  • predyspozycje genetyczne;
  • przyjmowanie kortykosterydów;
  • przyjmowanie anabolicznych preparatów sterydowych;
  • zaburzenia hormonalne;
  • wrodzone choroby tkanki łącznej.

Rozstępy w ciąży – kiedy się pojawiają i jak ich uniknąć?

Rozstępy w ciąży pojawiają się na różnych partiach ciała. Najczęstsze są rozstępy na brzuchu, ale zdarzają się także rozstępy na udach, rozstępy na pośladkach, a także rozstępy na plecach lub rozstępy na piersiach.
Kiedy pojawiają się rozstępy w ciąży? Pierwsze rozstępy w ciąży pojawiają się najczęściej po 6. miesiącu ciąży, ich przyczyną jest zmiana kształtu sylwetki przy jednoczesnych wahaniach stężeń hormonów. W efekcie na skórze pojawiają się drobne pęknięcia – czerwone rozstępy, które, jeśli nie zostaną poddane odpowiedniej pielęgnacji, przekształcą się w trwałe, białe rozstępy.
Jak uniknąć rozstępów w ciąży? Najlepszy efekt można uzyskać poprzez wdrożenie odpowiednich działań profilaktycznych, tj.:

  • codzienne nawilżanie skóry;
  • odpowiednie nawadnianie organizmu;
  • peeling oraz regularne szczotkowanie ciała na sucho;
  • pielęgnacja skóry z wykorzystaniem kosmetyków przeciw rozstępom w ciąży;
  • stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety oraz uprawianie sportów w celu utrzymania prawidłowej masy ciała.

Jak pozbyć się rozstępów?

Gdy jest już za późno i pojawiły się rozstępy po ciąży, warto zastosować różnego rodzaju kremy i balsamy, które zmniejszą widoczność blizn. Co na rozstępy po ciąży będzie najlepsze? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części artykułu.
Co jeszcze można zrobić? Jak pozbyć się rozstępów? Jeśli blizny są duże, warto skonsultować się ze specjalistą z zakresu medycyny estetycznej. Lekarz obejrzy dokładnie zmiany i zadecyduje, jak usunąć rozstępy. Do skutecznych sposobów na rozstępy (w tym także rozstępy na piersiach w ciąży) należą między innymi: mikrodermabrazja, laseroterapia, fototerapia, wstrzykiwanie w rozstępy osocza bogatopłytkowego, karboksyterapia oraz mezoterapia.

Preparaty na rozstępy

Leczenie rozstępów warto wspomóc poprzez stosowanie odpowiednich maści oraz kremów na rozstępy. Kosmetyki te poprawiają elastyczność skóry, nawilżają ją i wygładzają, tym samym poprawiając jej kondycję oraz wygląd.
Polecany krem na rozstępy w ciąży to np. Herbamedicus. Krem przeciw rozstępom w ciąży z wyciągiem z oliwy z oliwek wzmacnia barierę lipidową naskórka, intensywnie nawilża, ujędrnia i poprawia elastyczność. Produkt cieszy się bardzo dobrymi opiniami, ponieważ pomaga w redukcji rozstępów.
W ciąży oraz po urodzeniu dziecka warto stosować także olejek na rozstępy, np. marki Weleda. Produkt poprawia koloryt skóry oraz ją uelastycznia. Zawarte w jego składzie naturalne oleje (ze słodkich migdałów, nasion jojoby, kiełków pszenicy) odżywiają i nawilżają skórę, tym samym zapobiegając powstawaniu rozstępów.
Dobry balsam na rozstępy to także Oillan Mama. Produkt wspomaga procesy regeneracji skóry, a także intensywnie nawilża i odżywia skórę. Inny przykład maści na rozstępy to Tołpa Mum. Dermokosmetyk zmniejsza widoczność rozstępów poprzez rozjaśnienie skóry w miejscu zmian, a także zapobiega powstawaniu nowych nieestetycznych blizn poprzez poprawienie odporności skóry na rozciąganie.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
2 751

Kandydoza oraz bakteryjne zakażenie pochwy należą do najczęściej spotykanych infekcji intymnych u kobiet. Z uwagi na nawrotowy charakter walka z nimi nie...

czytaj więcej
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
9 660 3

Cięcie cesarskie (w skrócie CC) to poważny zabieg, mający na celu rozwiązanie ciąży. Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania CC? Na czym polega...

czytaj więcej
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
10 405 1

Niskie ciśnienie w ciąży, a także nadciśnienie tętnicze podczas ciąży to istotne problemy kliniczne, które stanowią zagrożenie zarówno dla matki, jak i jej...

czytaj więcej
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
14 895 1

Otarcia miejsc intymnych wpływają negatywnie na jakość życia. Właściwa pielęgnacja okolic intymnych może im jednak zapobiec. Jak objawiają się podrażnienia w...

czytaj więcej