Przechowywanie mleka matki. Jak przechowywać, rozmrażać i podgrzewać? Ile może stać odciągnięte mleko?
Przechowywanie odciągniętego mleka to bardzo przydatna umiejętność. Dzięki zapasom pokarmu kobieta może wynająć dla dziecka opiekunkę, a sama spokojnie wrócić do pracy. Jak przechowywać mleko matki? Ile może stać odciągnięte mleko?
Przechowywanie mleka matki
Przechowywanie odciągniętego mleka jest bardzo przydatne w sytuacji, gdy mama musi na chwilę wyjść i dziecko zostaje w domu pod opieką kogoś innego. Umiejętność przechowywania mleka matki przydaje się także, kiedy kobieta planuje rychły powrót do pracy. Jak pozyskać mleko matki? Przechowywanie pokarmu wymaga uprzedniego odciągnięcia za pomocą laktatora, ręcznego lub elektrycznego. Urządzenie to naśladuje ruchy ssące dziecka, co pobudza wypływ pokarmu. Na rynku dostępne są nawet modele symultaniczne, które stymulują laktację w dwóch piersiach naraz. Wystarczy około 15 minut, by z ich pomocą pozyskać w pełni odżywczy pokarm dla dziecka.
Po odciągnięciu mleka najważniejsze jest jego prawidłowe przechowywanie. Pokarm można trzymać w temperaturze pokojowej, w lodówce lub w zamrażarce. Z każdym z tych sposobów związane są określone zasady przechowywania. Jak mrozić mleko matki? Ile może stać odciągnięte mleko w temperaturze pokojowej, a ile w lodówce? Odpowiadamy na te pytania w dalszej części artykułu.
Jak przechowywać mleko matki?
Przechowywanie mleka kobiecego wiąże się z określonymi zasadami. Jak przechowywać odciągnięte mleko? Przede wszystkim trzeba się wyposażyć w szczelne i sterylne pojemniki na mleko matki, np. woreczki do przechowywania pokarmu lub pojemniki na pokarm – szklane albo plastikowe. Najlepiej, żeby posiadały one podziałkę ułatwiającą odmierzanie mleka. Pojemniki muszą być wykonane z tworzywa sztucznego dopuszczonego do kontaktu żywnością, najlepiej pozbawionego szkodliwego Bisfenolu A i DEHP w składzie. Substancje te mogą bowiem przenikać do mleka.
Pojemniki i woreczki na mleko matki razem z zawartością można przechowywać w temperaturze pokojowej lub w lodówce. Najlepiej je umieścić przy tylnej ścianie lodówki, na środkowej lub dolnej półce, tak aby uchronić pokarm przed częstymi zmianami temperatury.
O czym jeszcze pamiętać? Oto kilka ważnych zasad:
- jeśli mleko zostało podgrzane i podane dziecku, nie można przechowywać jego resztek w lodówce,
- jeśli mleko matki ma być transportowane, należy umieścić je w torbie chłodzącej,
- nie należy mieszać w jednym woreczku na mleko matki porcji pokarmu odciągniętych w różnym czasie (dozwolone jest mieszanie porcji pokarmu odciągniętego w ciągu ostatnich 12 godzin, pod warunkiem, że zostały one wcześniej schłodzone do tej samej temperatury),
- nie należy podawać dziecku mleka wyjętego bezpośrednio z lodówki. Optymalna temperatura pokarmu wynosi 37°C,
- pojemniki lub woreczki na pokarm warto podpisywać datą oraz godziną odciągnięcia pokarmu,
- po każdym użyciu należy dokładnie wymyć i wyparzyć pojemniki na mleko matki.
Inna zalecana metoda przechowywania to mrożenie pokarmu. W czym mrozić mleko matki? Jak przechowywać torebki do mrożenia pokarmu? W sklepach z artykułami dziecięcymi dostępne są specjalne torebki do mrożenia pokarmu. Najlepiej umieszczać w nich mleko o objętości wykorzystywanej podczas jednego karmienia. Woreczki do mrożenia pokarmu trzeba umieścić głęboko w zamrażarce, tak aby nie odtajały one przy każdym otwarciu drzwiczek zamrażarki. Natomiast jeśli doszło do ich rozmrożenia, niewskazane jest ponowne zamrażanie.
Jak rozmrażać i podgrzewać mleko matki?
Jak rozmrażać mleko matki? W tym celu można skorzystać z następujących metod:
- wyjęcie pojemnika z pokarmem z zamrażarki i przełożenie go do lodówki na 12 godzin, następnie pozostawienie go przez 12 godzin w temperaturze pokojowej,
- rozmrożenie mleka pod strumieniem ciepłej wody lub w podgrzewaczu, który posiada funkcję rozmrażania.
Oto najważniejsze zasady dotyczące rozmrażania:
- mieszanie odciągniętych przez matkę różnych porcji mleka jest niewskazane,
- mieszanie pokarmu rozmrożonego ze świeżym jest niewskazane,
- nie wolno powtórnie zamrażać pokarmu, który już był rozmrożony,
- rozmrożeniu należy poddać taką porcję mleka, jaka jest jednorazowo jedzona przez dziecko.
Jak podgrzewać mleko matki? W tym celu najwygodniej użyć specjalnych podgrzewaczy do butelek. Urządzenia te zostały zaprojektowane tak, aby podgrzać pokarm do optymalnej temperatury 37⁰C. Mleka dla dziecka nie należy podgrzewać w kuchence mikrofalowej, piekarniku ani bezpośrednio na palniku kuchenki gazowej lub elektrycznej – poskutkuje to utratą wartości odżywczych.
Zamiast podgrzewacza można użyć kąpieli wodnej z lekko ciepłą wodą, jednak należy dopilnować, aby woda do podgrzewania nie miała bezpośredniego kontaktu z pokarmem. Nie należy również dopuszczać do zagotowania mleka.
Ile może stać odciągnięte mleko?
Poniżej znajdziecie pytania, które często budzą wiele wątpliwości u par mających małe dziecko. Udzielamy na nie odpowiedzi!
Ile można przechowywać mleko matki w lodówce?
Świeżo odciągnięte mleko może być przechowywane w lodówce do 2-4 dni. Natomiast mleko, które jest rozmrażane w lodówce – do 24 godzin.
Ile może stać odciągnięte mleko w zamrażarce?
W zamrażalniku lodówki w temperaturze –10 stopni Celsjusza – do 2 tygodni, natomiast w temperaturze od –18 do –20 stopni Celsjusza – nawet do 6 miesięcy.
Czy odciągnięte mleko można przechowywać w butelce w temperaturze pokojowej? Jeśli tak, to jak długo?
Tak, odciągnięte mleko można przechowywać w temperaturze od 19 do 25 stopni Celsjusza, maksymalnie do 4 godzin. Podobny jest czas, jeśli chodzi o mleko rozmrożone pod ciepłą wodą – można je przechowywać w temperaturze pokojowej do 4 godzin.
WAŻNE: W przypadku wcześniaków oraz dzieci chorych czas przechowywania mleka mamy ulega skróceniu. W temperaturze pokojowej można je trzymać do 1 godziny, w lodówce maksymalnie 2 dni, natomiast w zamrażalniku od 7 dni do 3-6 miesięcy, w zależności od temperatury.
Powiązane wpisy
Kompletowanie wyprawki dla noworodka to jedno z przyjemniejszych zadań, przed którymi stoją przyszli rodzice. Warto jednak dokładnie się do niego...
Przewijanie dziecka to jedna z podstawowych czynności, których podejmują się świeżo upieczeni rodzice i opiekunowie. Z pozoru prosta czynność może jednak...
Wiele mam, które decydują się na karmienie piersią zastanawia się, czy będą miały odpowiednią ilość mleka, by nakarmić swoje dziecko. Dodatkowo u matek...
Spór o to czy lepsze dla dziecka są pieluszki jednorazowe, czy wielorazowe, trwa już od wielu, wielu lat. Nadal nie jest rozstrzygnięty, gdyż wiele zależy od...
Komentarze
Dzień dobry, czy mogę zmieszać i podać dziecku mleko, które było odciągnięte i schłodzone w dwóch różnych dniach?
Replied by: Marta On 2024-09-20
Czy mleko rozmrożone w lodówce, podgrzane w podgrzewaczu może przez jakiś czas w nim stać do momentu podania?
To samo pytanie odnośnie mleka świeżo odciągniętego. Dziękuję
Replied by: Marta On 2024-09-18
Witam, czy mogę zamrozić pokarm od razu po odciągnięciu jeśli jest jeszcze ciepły?
Replied by: Marta On 2024-09-10
Czy odciągnięty pokarm , który w zamrażarce stoi już prawie rok nadaje się do czegokolwiek?
Replied by: Joanna On 2024-07-25
Moje dziecko je na raty. Czy mleko świeże podane praktycznie od razu po ściągnięciu ale niedojedzone przez dziecko może stać dalej w temperaturze pokojowej do 4 godzin i czekac na kolejne karmienie? Mleko nie było podgrzane.
Replied by: Joanna On 2024-07-16
A ja mam pytanie ile czasu może stać niedopite przez dziecko mleko w temperaturze pokojowej ?
Replied by: Joanna On 2024-06-27
Jeśli w butelce mam odciągnięte załóżmy 80ml i schowam do lodówki, po podgrzaniu podam dziecku i zje tylko połowę, to czy pozostała połowa może czekać w temperaturze pokojowej do następnego karmienia? Oczywiście nie dłużej niż 4h.
Replied by: Joanna On 2024-05-29
Mleko zostało wyjęte z lodówki i podgrzane, jednak dziecko najadlo się z piersi i mleko jest nie ruszone. Czy można je jeszcze wykorzystać? Jak długo może stać?
Replied by: Joanna On 2024-01-19
Jeśli mleko zamrożone laktacyjne zostało wyjęte na około 10 do 15 min ale nie rozmarzlo to można je ponownie zamrozić
Replied by: Joanna On 2023-12-21
Witam, czy odciągnięte mleko które zostało wstawione do lodówki można po 2 dobach zamrozić ?
Replied by: Joanna On 2023-12-01
jeśli pokarm stoi w temperaturze pokojowe w przedziale 19-25 stopni to czy trzeba pokarm podgrzewacz ? Przed podaniem dziecku
Replied by: Joanna On 2023-11-28
Dzień dobry,
Czy mogę połączyć po rozmrożeniu mleko z kilku dni? Wspomagam się laktatorem od czasu do czasu i sciagam niewielkie ilości mleka. Pojedyncza porcja jest niewystarczająca, żeby dziecko najadło się - stad moje pytanie ;)
Replied by: Joanna On 2023-09-05
Witam, jeżeli wyciągnę mleko z lodówki i podgrzeje w podgrzewaczu do 37 stopni to ile czasu może ono stać w trybie podtrzymania tej temperatury?
Replied by: Joanna On 2023-08-07
Mleko odciagniete o godzinie 22 czy można schować do lodówki po 5 godzinach, jeśli maluch wcale go nie jadł?
Replied by: Alicja On 2023-07-04
Jeatem studentką.Ściągnięty pokarm trzymam do godziny 15 w lodówce później kładę go do samochodu, leży on w temperaturze taka jak jest na dworze 4 stopnie na sloncu 12. 22-23 będę w domu czy ten pokarm mogę spowrorem włożyć do lodówki i podać następnego dnia dziecku?
Replied by: Joanna On 2023-03-30
Witam a czy można mieszać mleko do zamrożenia z różnych dni po upływie większym niż 12 h ?
Replied by: Joanna On 2023-02-10
Dzień dobry. Mam przygotowane w zamrażarce woreczki z mrożonym pokarmem. Mam pytanie. Czy jeśli mam zamrożone 60 ml jednego dnia a np za tydzień mrozilam 80 ml. Moje dziecko zje ok 160 ml. Czy mogę te woreczki po rozmrożeniu zmieszać? Bo przecież taka mała porcja 60 ml się nie naje.
Replied by: Joanna On 2023-01-31
A mleko wyciągniete z lodówki ile może stać w temp pokojowej?bez podgrzewania aby wyciągnięte
Replied by: Joanna On 2023-01-30
Ile czasu może stać mleko matki po wcześniejszym podgrzaniu?
Replied by: Joanna On 2023-01-18
Zadaj pytanie lub napisz komentarz