Bella

Wcześniak – 32 i 33. tydzień. Poród w 32 i 33. tygodniu ciąży. Rozwój wcześniaka

Przeczytano 10 010 0 Liked
 

Poród w 32. tygodniu ciąży oraz poród w 33. tygodniu ciąży to wciąż poród przedwczesny. Na szczęście rozwój wcześniaka urodzonego w 32. tygodniu oraz wcześniaka z 33. tygodnia przebiega bardzo szybko i w większości przypadków – bez komplikacji. Jak długo dziecko musi pozostać w szpitalu po urodzeniu? Podpowiadamy.

Poród w 32. tygodniu ciąży

Poród w 32. tygodniu ciąży jest uznawany, podobnie zresztą jak poród w 33. tygodniu ciąży, za poród przedwczesny. Wszystkie dzieci, które zostały urodzone przed 37. tygodniem ciąży, są bowiem traktowane jako wcześniaki.

Wyróżniamy wcześniactwo:

  • ekstremalnie skrajne (w tej grupie znajdują się dzieci urodzone od 23. do 27. tygodnia ciąży włącznie);
  • skrajne (do tej grupy należą dzieci urodzone od 28. do 31. tygodnia ciąży włącznie);
  • średnie (gdy poród przedwczesny miał miejsce od 32. do 36. tygodnia ciąży włącznie).

Ile wynosi waga dziecka w 32. tygodniu ciąży? Który to miesiąc ciąży? Poniżej garść statystyk:

  • 32 tydzień ciąży = początek ósmego miesiąca ciąży oraz prawie półmetek ostatniego, 3. trymestru ciąży;
  • 32 tydzień ciąży – waga dziecka wynosi nawet 1,9 kg, a jego długość ciała zbliża się do wymiarów finalnych (40-48 centymetrów).

Poród w 32 tygodniu ciąży – konsekwencje

Na wystąpienie negatywnych konsekwencji wcześniactwa są narażone najbardziej dzieci urodzone przed 32. tygodniem ciąży. Gdy maluch został urodzony w 32. tygodniu ciąży, poród przedwczesny na tym etapie wiąże się z bardzo dużymi szansami na przeżycie i, co najważniejsze zdrowe życie. Wynoszą one aż 98%.

Dziecko urodzone w 32. tygodniu ciąży

Statystyki pokazują, że większość wcześniaków przychodzi na świat po 32. tygodniu ciąży. Poród przedwczesny w tym terminie wiąże się z niewielkimi komplikacjami i ryzykiem zaburzenia rozwoju, ponieważ większość narządów dziecka jest już prawidłowo wykształcona.
Jak przebiega rozwój wcześniaka urodzonego w 32. tygodniu ciąży? Dziecko urodzone w 32. tygodniu ciąży (wcześniak 32. tydzień) ma wymiary ciała zbliżone do wymiarów donoszonego noworodka. Maluch wciąż jeszcze nie ma do końca rozwiniętych płuc, dlatego należy go podłączyć do specjalistycznej aparatury dla wcześniaków. Nie potrafi także pobierać pokarmu, więc niezbędna jest sonda. Na szczęście oczekiwanie na usamodzielnienie nie trwa długo – już wkrótce lekarze podejmą próby karmienia drogą doustną, a gdy zakończą się one powodzeniem, bobas uda się razem z rodzicami do domu.

Poród w 33. tygodniu ciąży

Dziecko jest już niemal w pełni ukształtowane, waży około 2 kilogramy lub więcej i ma długość powyżej 40 centymetrów – to właśnie 33. tydzień ciąży. Wcześniak urodzony w tym okresie gromadzi tkankę tłuszczową, a jego narządy pracują pełną parą. Układ immunologiczny malucha gwałtownie się rozwija i pozyskuje przeciwciała od mamy. Jedyny organ, który będzie w pełni rozwinięty dopiero tuż przed samym porodem to płuca.

Wcześniak 33. tydzień ciąży (wcześniak 33 tc):

  • waga dziecka wynosi 2 kg lub więcej a jego długość ciała zbliża się do wymiarów finalnych;
  • wszystkie narządy są już rozwinięte i pracują, poza płucami;
  • następuje gwałtowny rozwój układu immunologicznego.

Czy to powód do niepokoju, gdy zaobserwowano objawy zbliżającego się rozwiązania, a to dopiero 33. tydzień ciąży? Poród przedwczesny w tym terminie wiąże się z bardzo małym ryzykiem komplikacji – maluch ma aż 98% szans na przeżycie i, jeśli zostanie otoczony odpowiednią opieką, szybko dogoni w rozwoju rówieśników. Jeśli więc ciężarna zaobserwowała u siebie oznaki porodu, nie należy się nadmiernie denerwować. Konieczne jest jednak jak najszybsze udanie się do szpitala, aby przystąpić do akcji porodowej w odpowiednich warunkach.

Wcześniak z 33 tygodnia – ile w szpitalu musi pozostać?

Dziecko urodzone w 33. tygodniu ciąży musi trafić na jakiś czas do inkubatora. Pobyt wcześniaka w szpitalu nie trwa jednak długo. Zazwyczaj maluch dostaje wypis w planowanym terminie porodu, gdy tylko dojrzeje jego układ oddechowy i można go już karmić doustnie.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Wcześniak - kiedy jest bezpieczny? Skrajny a późny wcześniak
Wcześniak - kiedy jest bezpieczny? Skrajny a późny wcześniak
10 616

Dzieci urodzone przedwcześnie, czyli między 22. a 37. tygodniem ciąży, nazywane są wcześniakami. Nie bez znaczenia pozostaje także waga dziecka, ponieważ...

czytaj więcej
Poród przedwczesny - objawy, przyczyny. Kiedy poród przedwczesny jest bezpieczny?
Poród przedwczesny - objawy, przyczyny. Kiedy poród przedwczesny jest bezpieczny?
7 121

Według definicji WHO o przedwczesnych porodach mówimy wówczas, kiedy dziecko przychodzi na świat przed 37. tygodniem ciąży. Z tym zjawiskiem najczęściej...

czytaj więcej
Wcześniactwo. Podział i rozwój. Syndrom wcześniaka
Wcześniactwo. Podział i rozwój. Syndrom wcześniaka
13 235

Wcześniak to noworodek, który przyszedł na świat pomiędzy 22 a 37. tygodniem ciąży. Jeśli dziecko zostało urodzone przed 22. Tygodniem ciąży, jest ono...

czytaj więcej
Wcześniak 26-27. tydzień – waga dziecka i szanse
Wcześniak 26-27. tydzień – waga dziecka i szanse
6 135

Dziecko urodzone w 26. tygodniu lub 27. tygodniu ciąży to tzw. ekstremalnie skrajny wcześniak. Jak przebiega rozwój malucha urodzonego skrajnie...

czytaj więcej