Bella

Jak wygląda czop śluzowy. Odejście czopa śluzowego bez krwi a z krwią. Ile przed porodem odchodzi?

Przeczytano 15 844 0 Liked
5 Komentarzy
(5)
 

Czop śluzowy jest wytwarzany tuż po zapłodnieniu. Zamyka on ujście szyjki macicy, zabezpieczając ją przed drobnoustrojami, które mogłyby zagrozić dziecku. Jak wygląda czop śluzowy? Kiedy ma miejsce odejście czopa śluzowego i o czym to świadczy? Podpowiadamy.

Jak wygląda czop śluzowy?

Zamknięcie wejścia do macicy i tym samym ochrona rozwijającego się dziecka przed szkodliwymi drobnoustrojami – takie funkcje pełni czop śluzowy. Jak wygląda czop śluzowy w ciąży? To śluz o galaretowatej, ale zbitej oraz gęstej konsystencji i białawym lub bezbarwnym kolorze.
Czop w ciąży może przybierać różne barwy, np. kremową, szarawą, lekko żółtą lub nawet różową, zależnie od stanu rozwarcia szyjki macicy oraz tego, czy jest w nim obecna krew. Wydalenie czopa porodowego świadczy o tym, że macica zaczyna się przygotowywać do wyjścia dziecka na świat.

Czop śluzowy z krwią a bez krwi. Odejście czopa

Odejście czopa śluzowego ma miejsce krótko przed porodem, u wielu kobiet czop śluzowy odchodzi na raty, partiami. Jak wspomniano powyżej, czop przed porodem może przybierać różne barwy:

 • czop śluzowy bez krwi – taki czop wygląda jak gęsta, mętna i lepka wydzielina. Bezbarwnej, białawej lub lekko żółtej galarety nie da się pomylić ze śluzem, który naturalnie występuje w pochwie;
 • czop śluzowy z krwią – jeśli czop porodowy jest lekko zaróżowiony, to jeszcze nie jest powód do niepokoju. Dopiero gdy czop śluzowy jest intensywnie czerwony, należy skontaktować się z lekarzem ginekologiem. Takie zabarwienie może bowiem świadczyć o łożysku przodującym lub przedwczesnym odklejeniu się łożyska;
 • brązowy czop śluzowy – brązowe zabarwienie czopu śluzowego świadczy o tym, że jakiś czas temu doszło do pęknięcia drobnych naczynek krwionośnych w szyjce macicy i krew zdążyła się utlenić. Taki kolor nie stanowi powodu do obaw;
 • zielony czop śluzowy – zielonkawe zabarwienie czopa może wynikać z równoczesnego odejścia nie tylko czopu, ale i wód płodowych. Jeśli śluz wydobywający się z macicy ma taki kolor, należy niezwłocznie udać się do lekarza ginekologa, ponieważ objaw ten może świadczyć o niebezpieczeństwie w postaci infekcji, niedotlenienia płodu lub zespołu aspiracji smółki.

Odejście czopu stanowi tuż obok skurczy przepowiadających i obniżającego się brzucha jeden z głównych objawów zwiastujących poród. Na podstawie czasu odejścia nie można jednak dokładnie oszacować, kiedy nastąpi poród. U większości kobiet czop śluzowy odchodzi stopniowo, rzadziej dzieje się tak, że organizm wydala w całości czop śluzowy. Ile tego jest, jeśli chodzi o wydzielinę? Czop w ciąży ma wymiary zbliżone do nakrętki od butelki, może być cienki i podłużny lub w kształcie kulki.

Kiedy odchodzi czop śluzowy? Ile przed porodem?

To kiedy odchodzi czop śluzowy, ile przed porodem, to bardzo indywidualna kwestia. U niektórych kobiet czop śluzowy odchodzi kilka lub kilkanaście dni przed akcją porodową, a u innych kilka godzin przed. Czasami zdarza się nawet, że kobieta nie zauważa momentu odejścia czopu śluzowego, ponieważ odpada on stopniowo, bywają także sytuacje, że odejście czopa ma miejsce dopiero na sali porodowej.
Na koniec warto podsumować, kiedy należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Objawem do niepokoju są sytuacje, gdy:

 • czop śluzowy charakteryzuje się dziwnym zapachem i zielonkawym zabarwieniem;
 • czop śluzowy jest mocno zabarwiony krwią;
 • po odejściu czopa porodowego ciężarna odczuwa skurcze – to znak, że nadciąga poród;
 • zaobserwowano czop śluzowy we wczesnej ciąży, przed 36. tygodniem ciąży – taki objaw może świadczyć o tym, że szyjka macicy rozwiera się zbyt wcześnie i co za tym idzie, urodzi się wcześniak.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Komentarze

 • Napisał: Ila On 2024-04-12
  Rating:
  5.0

  Witam. Jestem w 36 tyg ciazy od 4 dni schodzi mi lekko brązowy śluz lekarz stwierdził że wszystko zamknięte a szyjka jeszcze ponad 3cm czy juz nadchodzi poród .

  Replied by: Joanna On 2024-04-18 Szanowna Pani, plamienie przed planowanym terminem porodu może zwiastować odejście czopa śluzowego (a co za tym idzie - zbliżający się poród), ale także kilka innych dolegliwości, takich jak łożysko przodujące, odklejenie się łożyska, pęknięcie macicy czy infekcję dróg rodnych. Celem wyjaśnienia wszelkich obaw zalecam konsultację z ginekologiem prowadzącym ciążę.

 • Napisał: Patrycja On 2024-03-26
  Rating:
  5.0

  Witam jestem w 41 tyg ciąży zauważyłam przezroczysta i galaretowata wydzielinę co powinnam zrobić ?

  Replied by: Joanna On 2024-03-26 Pani Patrycjo, powinna się Pani niezwłocznie zgłosić do lekarza - być może jest to czop śluzowy, którego odejście może zwiastować nadchodzący poród.

 • Napisał: Ewelina On 2024-03-11
  Rating:
  5.0

  Jestem w 38 tygodniu ciąży. Podczas oddawania moczu odpadł mi czop śluzowy ale go nie widziałam. Pojawiłaś się krew. Położna sprawdziła i z dzieckiem wszystko w porządku i nie ma jeszcze rozwarcia. I nadal jest żywa krew czy należy się martwić?

  Replied by: Joanna On 2024-03-14 Pani Ewelino, krwawienie przed porodem może oznaczać zbliżające się rozwiązanie. Jednak takie plamienie może oznaczać też poważniejsze zaburzenia, których nie należy bagatelizować. Intensywne krwawienie przed porodem może wskazywać na odklejanie się łożyska lub nawet pęknięcie macicy - jest to stan zagrażający życiu płodu i matki. Trudno jednoznacznie wskazać przyczynę Pani dolegliwości. Powinna Pani skonsultować stan zdrowia z lekarzem.

 • Napisał: Andżelika On 2023-10-20
  Rating:
  5.0

  Witam,jestem w 39 tygodniu ciazy . Dziś rano odszedl mi chyba czop śluzowy . Przez caly dzien mialam skurcze bardzo nieregularne . I teraz tez wylecialo mi tak jakby sluz z dziwnym zabarwieniem jest tak jakby rozowo zielono brazowe . Nie wiem co mam robić. Proszę o pomoc

  Replied by: Joanna On 2023-10-23 Pani Andżeliko, w niniejszym artykule opisaliśmy wygląd czopu śluzowego wraz z wyjaśnieniem, co może oznaczać jego kolor. Cytując: "zielonkawe zabarwienie czopa może wynikać z równoczesnego odejścia nie tylko czopu, ale i wód płodowych. Jeśli śluz wydobywający się z macicy ma taki kolor, należy niezwłocznie udać się do lekarza ginekologa, ponieważ objaw ten może świadczyć o niebezpieczeństwie w postaci infekcji, niedotlenienia płodu lub zespołu aspiracji smółki. Odejście czopu stanowi, tuż obok skurczy przepowiadających i obniżającego się brzucha, jeden z głównych objawów zwiastujących poród. " Wierzę zatem, że jest Pani już pod kontrolą lekarską.

 • Napisał: Weronika On 2023-05-04
  Rating:
  5.0

  Witam. Na początku chciałabym dodać, że jestem w 8 tygodniu ciąży. Miałam wczoraj badanie dopochwowe robione i tył samym podczas tego badania, zauważyłam, że Czop Śluzowy „wypadł”. Jest to szkodliwe dla mojego dziecka?

  Replied by: Joanna On 2023-05-04 Pani Weroniko, wypadnięcie czopu śluzowego w ciąży zazwyczaj nie jest zazwyczaj szkodliwe dla dziecka, jednak u większości pań jego wypadanie następuje na krótko przed rozwiązaniem. Czop śluzowy to gęsta wydzielina, która chroni szyjkę macicy przed infekcjami i niepożądanymi substancjami - jego brak może zatem potencjalnie zwiększyć ryzyko takiej infekcji. Zalecam Pani konsultację z ginekologiem celem dokładnego omówienia problemu.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
2 787

Kandydoza oraz bakteryjne zakażenie pochwy należą do najczęściej spotykanych infekcji intymnych u kobiet. Z uwagi na nawrotowy charakter walka z nimi nie...

czytaj więcej
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
9 703 3

Cięcie cesarskie (w skrócie CC) to poważny zabieg, mający na celu rozwiązanie ciąży. Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania CC? Na czym polega...

czytaj więcej
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
10 449 1

Niskie ciśnienie w ciąży, a także nadciśnienie tętnicze podczas ciąży to istotne problemy kliniczne, które stanowią zagrożenie zarówno dla matki, jak i jej...

czytaj więcej
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
14 940 1

Otarcia miejsc intymnych wpływają negatywnie na jakość życia. Właściwa pielęgnacja okolic intymnych może im jednak zapobiec. Jak objawiają się podrażnienia w...

czytaj więcej