-
Menu
-
Pieluchy i przewijanie
-
-
-
-
-
Podkłady do przewijania
-
-
-
-
-
Akcesoria i pielęgnacja okołopieluszkowa
-
-
-
-
Kosmetyki dla dzieci
-
-
-
-
-
-
-
Artykuły higieniczne
-
-
-
-
-
Higiena jamy ustnej
-
-
-
-
Karmienie dziecka
-
-
Urządzenia i akcesoria dla dzieci
-
-
-
Urządzenia elektroniczne
-
-
-
-
-
-
Akcesoria do pielęgnacji i higieny
-
-
-
-
-
Akcesoria do kąpieli dla dzieci
-
-
-
-
-
-
-
Urządzenia elektroniczne
-
-
-
-
-
Urządzenia elektroniczne
-
-
-
-
Ciąża i macierzyństwo
-
-
-
-
-
-
-
Bielizna dla kobiet w ciąży i karmiących
-
-
-
-
-
Kosmetyki dla przyszłych i młodych mam
-
-
-
-
Higiena intymna
-
-
-
-
-
Higiena po porodzie
-
-
-
-
-
Higiena kobiety dojrzałej
-
-
-
-
-
Kosmetyki do higieny intymnej
-
-
-
-
Drogeria
-
-
-
-
-
Artykuły gospodarstwa domowego
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Produkty higieniczne
-
-
-
-
-
-
-
Ochrona osobista COVID-19
-
-
-
-
-
Oczyszczanie i pielęgnacja twarzy
-
-
-
-
-
Produkty do higieny jamy ustnej
-
-
-
-
-
Higiena intymna mężczyzn
-
-
-
-
-
Kosmetyki dla mężczyzn
-
-
-
Twój koszyk
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
Otarcia miejsc intymnych wpływają negatywnie na jakość życia. Właściwa pielęgnacja okolic intymnych może im jednak zapobiec. Jak objawiają się podrażnienia w tych sferach? Na czym polega leczenie i profilaktyka? Podpowiadamy.
Jak dbać o miejsca intymne? Pielęgnacja miejsc intymnych
Właściwa pielęgnacja okolic intymnych jest kluczowa, aby zminimalizować ryzyko otarć i podrażnień. Jak myć miejsca intymne? Wskazane jest, aby przynajmniej raz dziennie podmywać się ciepłą wodą lub płynem do higieny intymnej i następnie dokładnie osuszyć okolice intymne czystym ręcznikiem.
Czym myć miejsca intymne? W tym celu należy używać specjalnie do tego przeznaczonych płynów do higieny intymnej o pH zbliżonym do ludzkiego. W przeciwieństwie do mydła nie uszkadzają one dobroczynnych drobnoustrojów, które żyją w naszym organizmie, nie zawierają również żadnych środków podrażniających.
Pęknięcia i otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień
Otarcia miejsc intymnych powstają w wyniku różnorodnych czynników. Najpopularniejsze przyczyny podrażnień to:
- antybiotykoterapia;
- częsta i agresywna depilacja miejsc intymnych;
- częste i przesadne golenie miejsc intymnych;
- ekspozycja na chlor (np. na basenie);
- niewłaściwa higiena intymna;
- noszenie niewygodnej i nieprzewiewnej bielizny;
- otarcia po stosunku;
- przyjmowanie niektórych leków dopochwowych;
- stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej;
- trening sportowy w nieodpowiednim stroju;
- zaburzenia hormonalne (np. przed menstruacją lub w trakcie ciąży).
W przypadku kobiet otarcia pochwy mogą być spowodowane także suchością pochwy wynikającą z niedoboru hormonów żeńskich. Dolegliwość ta dotyczy w szczególności kobiet w okresie okołomenopauzalnym oraz będących już po menopauzie.
Podrażnienie okolic intymnych – objawy
Podrażnienia miejsc intymnych mogą wywoływać szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak:
- ból okolic intymnych (podczas oddawania moczu oraz w trakcie stosunku);
- krwawienie z uszkodzonych okolic;
- obrzęk;
- odparzenia odbytu;
- pieczenie sromu;
- pieczenie warg sromowych;
- podrażnienie pochwy;
- stan zapalny okolic intymnych;
- swędzenie okolic intymnych;
- zaczerwienienie podrażnionych miejsc.
Nieleczone otarcia miejsc intymnych sprzyjają przenikaniu chorobotwórczych drobnoustrojów, co może się doprowadzić do rozwoju poważnej infekcji intymnej. Z tego powodu objawów podrażnień w tych okolicach nie należy bagatelizować. Swędzenie miejsc intymnych (np. swędzenie sromu lub swędzenie warg sromowych), zaczerwienienia, obrzęki, a także swędzenie i pieczenie pochwy należy skonsultować z lekarzem ginekologiem
WARTO WIEDZIEĆ: świąd okolic intymnych, zarówno w środku, jak i swędzenie okolic intymnych na zewnątrz może mieć związek z alergią. Przed wizytą u lekarza warto się zastanowić, czy podrażnienia nie wynikają ze zmiany proszku do prania, płynu do płukania lub płynu do higieny intymnej.
Leczenie i zapobieganie podrażnień okolic intymnych
Leczenie podrażnień okolic intymnych polega na stosowaniu specjalnie dedykowanych do tego celu produktów nawilżających, takich jak np. maść na otarcia miejsc intymnych Octenicare marki Schulke. Wyrób medyczny na bazie substancji takich jak oktenidyna, pantenol, bisabol i wazelina stymuluje procesy odnowy naskórka, a także chroni przed wilgocią i powstawaniem nieprzyjemnych zapachów.
W pielęgnacji podrażnionych miejsc intymnych pomoże płyn ginekologiczny do higieny intymnej Lactacyd Femina Plus. Produkt pomaga odbudować naturalną równowagę pH okolic intymnych oraz łagodnie myje delikatne obszary.
Inne sposoby leczenia otarć okolic intymnych to stosowanie nawilżających globulek dopochwowych, np. z kwasem hialuronowym. Składnik ten wiąże się z wilgotną wydzieliną błony śluzowej pochwy, tworząc na jej powierzchni ochronną powłokę, przywraca naturalne pH i wilgotność, a także przyspiesza gojenie powstałych mikroranek.
Co zrobić, aby uniknąć otarć w miejscach intymnych? W ramach profilaktyki warto:
- dbać o właściwą higienę okolic intymnych;
- unikać silnie drażniących środków do higieny intymnej;
- stosować wygodną bieliznę z włókien naturalnych;
- używać bielizny sportowej do aktywności fizycznych;
- używać podczas stosunku lubrykantów.
Powiązane wpisy
Zgodnie z danymi GUS z 2019 roku, 42,4% porodów odbywa się przez cesarskie cięcie. Mama Ginekolog, ginekolog-położnik, która prowadzi poradnik-blog, gdzie...
Kandydoza oraz bakteryjne zakażenie pochwy należą do najczęściej spotykanych infekcji intymnych u kobiet. Z uwagi na nawrotowy charakter walka z nimi nie...
Cięcie cesarskie (w skrócie CC) to poważny zabieg, mający na celu rozwiązanie ciąży. Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania CC? Na czym polega...
Niskie ciśnienie w ciąży, a także nadciśnienie tętnicze podczas ciąży to istotne problemy kliniczne, które stanowią zagrożenie zarówno dla matki, jak i jej...
Komentarze
Dzień dobry Pani Alu,
Przeczytałem Pani słuszne sugestie odnośnie higieny stref intymnych z jedną uwagą. Dotyczą one tylko kobiet, a co w przypadku mężczyzn? Mam problem z suchą skórą moszny. Nie ma grzybów ani zmian atopowych. Po prostu mocno przesuszona. Problem polega na tym, że w przeciwieństwie warg sromowych skóra worka mosznowego w upalne dni bardzo się rozciąga, a w chłodne b kurczy przez co cały czas pracuje utrzymując stałą temperaturę jąder i wydłużając się nawet 10cm. Smarowanie ich kremem do twarzy czy oliwką daje niemiłe wrażenie jakby się dusiły i zwiększa potliwość. Widocznie gorzej wtedy odorowadzają ciepło. Normalnie powinny być suche ale przyjemne, aksamitne w dotyku. Skóra tam jest delikatniejsza niż pod oczami. Co zatem Pani proponuje, bo ja nic nie znalazłem co byłoby przeznaczone do nawilżania worka mosznowego nie zaburzając jego funkcji. Pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc.
Replied by: Alicja On 2023-06-13
Zadaj pytanie lub napisz komentarz