Bella

Mdłości w ciąży. Kiedy się pojawiają, ile trwają? Co na mdłości w ciąży?

Przeczytano 12 271 0 Liked
 

Mdłości występują u większości ciężarnych kobiet – szacuje się, że cierpi na nie nawet 80% przyszłych mam. Kiedy się pojawiają mdłości w ciąży? Jak długo się utrzymują? Czy istnieją sprawdzone sposoby na mdłości w ciąży? Odpowiadamy na te pytania.

Mdłości w ciąży i nudności — co to jest?

Mdłości w ciąży pojawiają się u aż 80% kobiet. Najczęściej przyszłe mamy odczuwają poranne mdłości od razu po wstaniu z łóżka. Bardzo charakterystyczne dla okresu ciąży są także nudności w reakcji na jakiś intensywny zapach. U niektórych ciężarnych pojawiają się mdłości bez wymiotów, inne cierpią z powodu niepowściągliwych wymiotów.
Nudności w ciąży i wymioty w ciąży potrafią być bardzo dokuczliwe. Naukowcy uważają jednak, że dolegliwość ta ma istotne znaczenie ewolucyjne. Mechanizm wytworzył się po to, aby uchronić matkę i rozwijające się w jej ciele dziecko przed nieświadomie spożywanymi toksycznymi substancjami.
Korzystny charakter mdłości i wymiotów w ciąży potwierdziło badanie Effects of Aspirin in Gestation and Reproduction przeprowadzone przez zespół amerykańskich naukowców, na czele z dr Hinkle (Perelman School of Medicine, Uniwersytet Pensylwania). Badacze dowiedli, że występowanie mdłości lub wymiotów w ciąży przyczynia się do zmniejszenia ryzyka poronień.
Wyniki badań dr Hinkle zostały potwierdzone także w innym badaniu opublikowanym na łamach Journal of the American Medical Association (JAMA) Internal Medicine. Badanie przeprowadzone przez zespół dr Enrique Schistermana wykazało, że ryzyko poronienia było znacznie niższe u kobiet, które miały na początku ciąży nudności lub cierpiały w czasie ciąży na nudności z wymiotami.

Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży i ile trwają?

To kiedy pojawiają się mdłości w ciąży, jest bardzo indywidualną sprawą. U wielu przyszłych mam pierwszy objaw poczęcia to właśnie mdłości w ciąży. Kiedy występuje dolegliwość? Z reguły około 5-6. tygodnia ciąży.
Kiedy mijają mdłości w ciąży? Zazwyczaj dolegliwość towarzyszy ciężarnej do około 13-14. tygodnia ciąży (do końca 1. trymestru), może się jednak zdarzyć także, że będzie ona długotrwała i utrzyma się aż do końca ciąży. Zdarza się, że przyszłe mamy narzekają na mdłości w 3 trymestrze ciąży.
To jak przebiegają mdłości w ciąży, kiedy są najsilniejsze, czy u kobiety wystąpią poranne, czy wieczorne mdłości w ciąży, od kiedy zaobserwuje ona brak mdłości w ciąży, jest również kwestią indywidualną.

Sposoby na mdłości w ciąży

Co na nudności w ciąży stosować? Bezpieczne domowe sposoby na mdłości w ciąży to:

  • skupienie się na kompletowaniu wyprawki dla dziecka;
  • skupienie się na jakimś hobby (np. czytaniu lub graniu w gry planszowe/komputerowe);
  • spożywanie dużych ilości wody;
  • unikanie pikantnych i kwaśnych potraw;
  • unikanie pokarmów o intensywnym zapachu
  • systematyczne i częste jedzenie, nie dopuszczając do uczucia głodu.

WAŻNE: zanim zaczniesz szukać informacji na temat tego, jakie są sprawdzone sposoby na mdłości w ciąży oraz co na mdłości w ciąży pomoże, warto zasięgnąć konsultacji lekarskiej. Wiele produktów jest bowiem przeciwwskazanych dla kobiet będących w ciąży oraz karmiących piersią. Lekarz podpowie, co można zażyć oraz czego unikać, aby załagodzić nudności.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
2 960

Kandydoza oraz bakteryjne zakażenie pochwy należą do najczęściej spotykanych infekcji intymnych u kobiet. Z uwagi na nawrotowy charakter walka z nimi nie...

czytaj więcej
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
10 136 3

Cięcie cesarskie (w skrócie CC) to poważny zabieg, mający na celu rozwiązanie ciąży. Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania CC? Na czym polega...

czytaj więcej
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
10 826 1

Niskie ciśnienie w ciąży, a także nadciśnienie tętnicze podczas ciąży to istotne problemy kliniczne, które stanowią zagrożenie zarówno dla matki, jak i jej...

czytaj więcej
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
15 417 1

Otarcia miejsc intymnych wpływają negatywnie na jakość życia. Właściwa pielęgnacja okolic intymnych może im jednak zapobiec. Jak objawiają się podrażnienia w...

czytaj więcej