Bella

Ciąża bliźniacza a ciąża mnoga. Objawy i prawdopodobieństwo. Jak zajść w ciążę bliźniaczą?

Przeczytano 9 636 0 Liked
2 Komentarzy
(5)
 

Każda ciąża mnoga, w tym także ciąża bliźniacza, jest uznawana przez lekarzy za ciążę wysokiego ryzyka. Jakie są rodzaje oraz objawy ciąży mnogiej? Ile wynosi prawdopodobieństwo jej wystąpienia? Czy możliwe jest zaplanowanie ciąży bliźniaczej?

Ciąża mnoga

Ciąża mnoga (inaczej ciąża wielopłodowa) polega na jednoczesnym rozwoju wewnątrz macicy więcej niż jednego zarodka. Najczęstszym typem ciąży mnogiej jest ciąża dwupłodowa (inaczej ciąża bliźniacza). Kiedy na USG widać ciążę mnogą? Objawy, jakie są widoczne podczas badania prenatalnego, a także te, które można dostrzec gołym okiem, omawiamy w dalszej części artykułu.

Ciąża bliźniacza

Ciąża bliźniacza (inaczej ciąża dwupłodowa) to rodzaj ciąży wielopłodowej, która polega na jednoczesnym rozwoju wewnątrz macicy dwóch płodów. Wyróżnia się dwa następujące rodzaje ciąż mnogich:

  • ciąża bliźniacza jednojajowabliźnięta jednojajowe powstają na skutek zapłodnienia jednej komórki jajowej i dlatego posiadają taki sam materiał genetyczny oraz są tej samej płci;
  • ciąża bliźniacza dwujajowabliźnięta dwujajowe powstają na skutek zapłodnienia dwóch odrębnych komórek jajowych przez dwa plemniki. Mogą być płci tej samej bądź różnej, różnią się także pod względem materiału genetycznego;
  • ciąża bliźniacza jednokosmówkowa jednoowodniowa – ten typ stanowi prawie 70% wszystkich ciąż bliźniaczych monozygotycznych, bliźnięta rozwijają się w tym samym worku owodniowym oraz mają wspólne łożysko;
  • ciąża bliźniacza jednokosmówkowa dwuoowodniowa – bliźnięta rozwijają się w osobnych workach owodniowych, ale dzielą ze sobą wspólne łożysko;
  • ciąża dwukosmówkowa dwuowodniowa – bliźnięta rozwijają się w osobnych workach owodniowych i łożyskach.

Kiedy widać ciążę bliźniaczą? Stwierdzenie ciąży mnogiej w badaniu USG jest możliwe zwykle około 7-8. tygodnia ciąży. Czym jeszcze charakteryzuje się ciąża bliźniacza? Brzuch w ciąży bliźniaczej może być nadmiernie duży i dobrze widoczny już pomiędzy 14 a 20. tygodniem ciąży.

Jak donosić ciążę bliźniaczą?

Ponieważ ciąża dwupłodowa jest ciążą wysokiego ryzyka, lekarze zalecają, aby w jej drugiej połowie prowadzić oszczędzający tryb życia. Ciężarna zwykle otrzymuje następujące zalecenia:

  • nie przemęczać się;
  • ograniczyć aktywność seksualną;
  • unikać dużego wysiłku fizycznego;
  • więcej odpoczywać;
  • zdrowo się odżywiać;
  • zrezygnować z wyczerpujących porządków i dźwigania zakupów.

Ciąża bliźniacza – kiedy do szpitala?

Do rozwiązania ciąży mnogiej dochodzi szybciej niż w przypadku ciąży pojedynczej. Jeśli bliźniaki mają wspólne łożysko, poród powinien nastąpić pomiędzy 34. a 37. tygodniem ciąży, natomiast gdy każde z nich ma własne łożysko, poród zwykle odbywa się pomiędzy 37. a 39. tygodniem ciąży. Zwykle lekarze decydują, aby zakończyć poród metodą cesarskiego cięcia.

Objawy ciąży bliźniaczej i mnogiej

Ciąża mnoga wiąże się z dużym wysiłkiem ze strony organizmu. Po czym poznać, że wystąpiła ciąża bliźniacza? Objawy, które są widoczne gołym okiem to:

  • bardziej dokuczliwe objawy ciąży – silniejsze nudności i wymioty, szybkie męczenie się, żylaki oraz obrzęki,
  • niebolesne skurcze macicy,
  • trudności w zasypianiu,
  • szybki, nierzadko nadmierny przyrost masy ciała u przyszłej mamy.

Jeśli chodzi o objawy widoczne podczas badania USG, należą do nich dwa pęcherzyki płodowe, podwójny ton serca, a także wysoko położone dno macicy.

Ciąża bliźniacza – prawdopodobieństwo

Jak obliczyć czy u kobiety wystąpi ciąża bliźniacza? Prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży mnogiej określa tzw. reguła Hellina. Mówi ona o tym, że ciąża bliźniacza stanowi około 1,25% wszystkich ciąż (1:80 porodów). Prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży trojaczej można wyliczyć z następującego wzoru: (a²) = 1:80² = 1:6400 = około 0,015% wszystkich ciąż, natomiast szanse na urodzenie czworaczków wynoszą: (a³) = 1:80³ = 1:512 000 = około 0,00019% wszystkich ciąż. Zapłodnienie in vitro, leczenie hormonalne, późniejszy wiek matki oraz genetyka też mają znaczenie.

Jak zajść w ciążę bliźniaczą?

Niestety nie da się zaplanować ciąży bliźniaczej. Mimo to wiele par uwzględnia podczas planowania ciąży takie czynniki, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo urodzenia bliźniąt. Należą do nich:

  • niewielka nadwaga;
  • suplementacja kwasem foliowym przed ciążą;
  • wzbogacenie diety o tapiokę.

Szansa na urodzenie bliźniąt jest większa także wtedy, gdy kobieta już rodziła wcześniej dziecko oraz kiedy w rodzinie występowały ciąże bliźniacze. Prawdopodobieństwo wzrasta również, jeśli para leczy się na niepłodność, np. poprzez stosowanie leków, które stymulują owulację. Jak sprawdzić, czy się udało i wystąpiła ciąża bliźniacza? Kiedy wiadomo, że urodzą się bliźniaki? Zdarza się, że para otrzymuje radosną nowinę na bardzo wczesnym etapie, bo już podczas wykonywania badania USG w 4-5. tygodniu ciąży.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Komentarze

  • Napisał: Kamcia On 2023-05-23
    Rating:
    5.0

    Witam, pisze z takim zapytaniem, jeśli w mojej rodzinie występowały ciążę bliźniacze, a ja niedawno poroniłam trojaczki w 7 tyg. (odbyło się bez łyżeczkowania) to jest jakieś prawdopodobieństwo, że w drugiej ciąży będą bliźniaki bądź trojaczki?

    Replied by: Joanna On 2023-05-23 Szanowna Pani, prawdopodobieństwo ciąży mnogiej zależy od kilku czynników. Kwestie genetyczne nie są bez znaczenia - jeśli w rodzinie występowały wcześniej ciąże mnogie, istnieje większe prawdopodobieństwo, że również w Pani przypadku może dojść do tego zjawiska. Czynnikiem sprzyjającym jest także stymulacja owulacji za pomocą leków hormonalnych. Należy jednak pamiętać, że prawdopodobieństwo ciąży mnogiej jest indywidualne i może się różnić w zależności od konkretnych okoliczności. Jeśli ma Pani pytania lub obawy na temat ciąży mnogiej, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który będzie mógł ocenić sytuację oraz udzielić odpowiednich informacji.

  • Napisał: Nayaj On 2023-05-06
    Rating:
    5.0

    Hej mam dopiero 10 lat ale w przyszłości chciałabym mieć bliźniaki niestety nikt w mojej rodzinie nie ma bliźniaków jakie mam szanse aby w przyszłości je mieć?

    Replied by: Joanna On 2023-05-08 Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na Twoje pytanie. Wiele czynników wpływa na pojawienie się ciąży bliźniaczej - jest na to szansa nawet, gdy w rodzinie nie ma bliźniaków.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
3 035

Kandydoza oraz bakteryjne zakażenie pochwy należą do najczęściej spotykanych infekcji intymnych u kobiet. Z uwagi na nawrotowy charakter walka z nimi nie...

czytaj więcej
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
10 320 4

Cięcie cesarskie (w skrócie CC) to poważny zabieg, mający na celu rozwiązanie ciąży. Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania CC? Na czym polega...

czytaj więcej
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
11 011 1

Niskie ciśnienie w ciąży, a także nadciśnienie tętnicze podczas ciąży to istotne problemy kliniczne, które stanowią zagrożenie zarówno dla matki, jak i jej...

czytaj więcej
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
15 589 1

Otarcia miejsc intymnych wpływają negatywnie na jakość życia. Właściwa pielęgnacja okolic intymnych może im jednak zapobiec. Jak objawiają się podrażnienia w...

czytaj więcej