Jak zatrzymać laktację?

133 Wyświetleń

W obliczu nawału pokarmu po porodzie wiele kobiet zastanawia się, jak zmniejszyć laktację. Tymczasem mamy, które chcą zakończyć karmienie piersią, szukają sposobu na to, żeby zatrzymać laktację całkowicie. Czy to w ogóle możliwe? Sprawdźmy.

Jak zmniejszyć laktację?

Hamowanie laktacji jest pożądane w wielu różnych sytuacjach – kobiety sięgają po to rozwiązanie od razu po porodzie, kiedy przez kilka dni mają nawał pokarmu, a także, kiedy chcą zaprzestać karmienia piersią, ponieważ muszą już wrócić do pracy. Sposoby na to, jak zmniejszyć laktację, chcą poznać również mamy, które nie chcą lub nie mogą karmić swojego dziecka naturalnie. W takiej sytuacji personel szpitalny powinien zostać o tym poinformowany jeszcze przed porodem.

Jak zmniejszyć laktację? Jeśli chodzi o nawał pokarmu, ustępuje on samoistnie w ciągu kilku dni, trzeba więc po prostu cierpliwie poczekać. W tym trudnym okresie warto stosować zimne okłady po karmieniach, należy również nosić specjalne wkładki laktacyjne, by uniknąć nieprzewidzianych „wypadków” w postaci zawilgocenia ubrań.
Niektóre kobiety chcą zmniejszyć laktację z uwagi na uciążliwość karmień nocnych, inne muszą skorzystać z tego rozwiązania, ponieważ przy mocno obrzmiałych piersiach dziecko może mieć trudności z prawidłowym ssaniem. Zbyt silna laktacja może się przyczynić także do innych problemów zdrowotnych, np. zapalenia piersi wskutek zastoju pokarmu. Co robić w takiej sytuacji? Specjaliści zalecają, aby:

  • przystawiać dziecko do piersi, gdy tylko pierś się wypełni,
  • w sytuacji, gdy dziecko jest najedzone i nie pobrało dużo pokarmu – odciągnąć trochę mleka (jednak nie do opróżnienia piersi, ponieważ to na nowo pobudzi laktację). W tym celu można skorzystać z laktatora.

Jak zatrzymać laktację?

Zatrzymanie laktacji może okazać się potrzebne, kiedy kobiecie grozi zastój pokarmu i zapalenie piersi lub musi ona zaprzestać karmienia piersią z uwagi na powrót do pracy lub chorobę. Należy jednak podejść do tego na spokojnie, gwałtowne zaprzestanie karmienia może bowiem skutkować różnymi problemami zdrowotnymi.
Jak zatrzymać laktację? Wskazane jest stopniowe zmniejszanie liczby karmień piersią, zaczynając od tych mniej ważnych. Wiele mam zaczyna np. od redukcji karmień nocnych.

Co na zatrzymanie laktacji zastosować? Wskazane są, tak, jak przy zmniejszaniu laktacji zimne okłady na piersi. Jeśli ból nabrzmiałych piersi jest trudny do zniesienia – należy odciągnąć trochę pokarmu laktatorem. To proste urządzenie, które wytwarza podciśnienie, naśladując ruchy ssące dziecka – dzięki temu możliwe jest odciągnięcie pokarmu, np. w celu jego przechowania w specjalnych pojemnikach lub woreczkach i późniejszego podania dziecku w butelce. Na rynku są dostępne zarówno laktatory ręczne, jak i elektroniczne.
Co jeszcze można zastosować na zatrzymanie laktacji? W uzasadnionych przypadkach lekarz może przepisać kobiecie preparaty, które hamują laktację, np. zawierające bromokryptynę. Substancja ta działa podobnie jak dopamina, jej zadaniem jest hamowanie wytwarzania i wydzielania prolaktyny. Zmniejszenie stężenia tego hormonu w organizmie przyczynia się do zahamowania laktacji. Z uwagi na liczne możliwe skutki uboczne wielu lekarzy wzbrania się jednak przed przepisywaniem tego typu leków.
WAŻNE: Nie należy potępiać kobiet, które chcą zmniejszyć lub zatrzymać laktację, ponieważ u wielu z nich decyzja ta jest podyktowana zdrowiem. Przeciwwskazaniem do karmienia dziecka naturalnie piersią może być np. nieleczona, aktywna gruźlica, zakażenie wirusem HTLV-1 i HTLV-2 lub opryszczka na brodawce piersiowej. W przypadku, gdy kobieta przyjmuje jakieś leki, także powinna skonsultować z lekarzem decyzję co do karmienia piersią.

Jak zatrzymać laktację domowymi sposobami?

Jak zatrzymać laktację naturalnie? Oto domowe sposoby na zatrzymanie laktacji:

  • karmienie na przemian lewą i prawą piersią,
  • przystawianie dziecka do piersi rzadziej,
  • spożywanie codziennie naparu z szałwii lub herbaty z mięty pieprzowej,
  • stopniowe wydłużanie przerw pomiędzy karmieniami.

Należy jednak pamiętać, że są to jedynie sugestie, które mogą, ale nie muszą działać w przypadku każdej mamy karmiącej. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z doradcą laktacyjnym. Specjalista podpowie, jak zatrzymać laktację domowymi sposobami, tak aby dziecko na tym nie ucierpiało.

Pytania i komentarze

Bądź pierwszym, który napisze recenzję!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go