Bella

Jak zatrzymać laktację?

Przeczytano 8 648 0 Liked
 

Czas czytania: 5 min.

W obliczu nawału pokarmu po porodzie wiele kobiet zastanawia się, jak zmniejszyć laktację. Tymczasem mamy, które chcą zakończyć karmienie piersią, szukają sposobu na to, żeby zatrzymać laktację całkowicie. Czy to w ogóle możliwe? Sprawdźmy.

Jak zmniejszyć laktację?

Hamowanie laktacji jest pożądane w wielu różnych sytuacjach – kobiety sięgają po to rozwiązanie od razu po porodzie, kiedy przez kilka dni mają nawał pokarmu, a także, kiedy chcą zaprzestać karmienia piersią, ponieważ muszą już wrócić do pracy. Sposoby na to, jak zmniejszyć laktację, chcą poznać również mamy, które nie chcą lub nie mogą karmić swojego dziecka naturalnie. W takiej sytuacji personel szpitalny powinien zostać o tym poinformowany jeszcze przed porodem.

Jak zmniejszyć laktację? Jeśli chodzi o nawał pokarmu, ustępuje on samoistnie w ciągu kilku dni, trzeba więc po prostu cierpliwie poczekać. W tym trudnym okresie warto stosować zimne okłady po karmieniach, należy również nosić specjalne wkładki laktacyjne, by uniknąć nieprzewidzianych „wypadków” w postaci zawilgocenia ubrań.
Niektóre kobiety chcą zmniejszyć laktację z uwagi na uciążliwość karmień nocnych, inne muszą skorzystać z tego rozwiązania, ponieważ przy mocno obrzmiałych piersiach dziecko może mieć trudności z prawidłowym ssaniem. Zbyt silna laktacja może się przyczynić także do innych problemów zdrowotnych, np. zapalenia piersi wskutek zastoju pokarmu. Co robić w takiej sytuacji? Specjaliści zalecają, aby:

  • przystawiać dziecko do piersi, gdy tylko pierś się wypełni,
  • w sytuacji, gdy dziecko jest najedzone i nie pobrało dużo pokarmu – odciągnąć trochę mleka (jednak nie do opróżnienia piersi, ponieważ to na nowo pobudzi laktację). W tym celu można skorzystać z laktatora.

Jak zatrzymać laktację?

Zatrzymanie laktacji może okazać się potrzebne, kiedy kobiecie grozi zastój pokarmu i zapalenie piersi lub musi ona zaprzestać karmienia piersią z uwagi na powrót do pracy lub chorobę. Należy jednak podejść do tego na spokojnie, gwałtowne zaprzestanie karmienia może bowiem skutkować różnymi problemami zdrowotnymi.
Jak zatrzymać laktację? Wskazane jest stopniowe zmniejszanie liczby karmień piersią, zaczynając od tych mniej ważnych. Wiele mam zaczyna np. od redukcji karmień nocnych.

Co na zatrzymanie laktacji zastosować? Wskazane są, tak, jak przy zmniejszaniu laktacji zimne okłady na piersi. Jeśli ból nabrzmiałych piersi jest trudny do zniesienia – należy odciągnąć trochę pokarmu laktatorem. To proste urządzenie, które wytwarza podciśnienie, naśladując ruchy ssące dziecka – dzięki temu możliwe jest odciągnięcie pokarmu, np. w celu jego przechowania w specjalnych pojemnikach lub woreczkach i późniejszego podania dziecku w butelce. Na rynku są dostępne zarówno laktatory ręczne, jak i elektroniczne.
Co jeszcze można zastosować na zatrzymanie laktacji? W uzasadnionych przypadkach lekarz może przepisać kobiecie preparaty, które hamują laktację, np. zawierające bromokryptynę. Substancja ta działa podobnie jak dopamina, jej zadaniem jest hamowanie wytwarzania i wydzielania prolaktyny. Zmniejszenie stężenia tego hormonu w organizmie przyczynia się do zahamowania laktacji. Z uwagi na liczne możliwe skutki uboczne wielu lekarzy wzbrania się jednak przed przepisywaniem tego typu leków.

Tabletki na zatrzymanie laktacji bez recepty — czy można je przyjmować bez konsultacji z lekarzem?

Tabletek na zatrzymanie laktacji, nawet tych dostępnych bez recepty, nie wolno stosować bez konsultacji z lekarzem. Lek na zatrzymanie laktacji może bowiem, jeśli nie jest przyjmowany zgodnie z zaleceniami, wywołać różne, w tym również poważniejsze, skutki uboczne. Możliwe działania niepożądane tego typu preparatów to nie tylko bóle i zawroty głowy, bóle brzucha, nieżyt żołądka czy też wymioty, ale również komplikacje związane z sercem, np. zapalenie osierdzia lub wysięk do osierdzia. Przyjmując jakiekolwiek leki bez konsultacji z lekarzem pacjentka ryzykuje również, że nikt nie sprawdzi dokładnie, czy nie posiada ona przeciwwskazań do przyjmowania danej substancji aktywnej, takich jak np. nadwrażliwość lub uczulenie. Jedynie lekarz może doradzić, jak zahamować laktację lub też jak zakończyć laktację w sposób bezpieczny dla mamy i jej dziecka.

WAŻNE: Nie należy potępiać kobiet, które chcą zmniejszyć lub zatrzymać laktację, ponieważ u wielu z nich decyzja ta jest podyktowana zdrowiem. Przeciwwskazaniem do karmienia dziecka naturalnie piersią może być np. nieleczona, aktywna gruźlica, zakażenie wirusem HTLV-1 i HTLV-2 lub opryszczka na brodawce piersiowej. W przypadku, gdy kobieta przyjmuje jakieś leki, także powinna skonsultować z lekarzem decyzję co do karmienia piersią.

Jak zatrzymać laktację domowymi sposobami?

Kobiety, którym zależy na szybszym powrocie do pracy, często szukają informacji na temat tego, jak pozbyć się pokarmu w piersiach domowymi sposobami. Nie ma w tym niczego złego, jednak przed zastosowaniem jakiekolwiek domowej metody po przeczytaniu o niej w Internecie lepiej się poradzić lekarza lub doradcy laktacyjnego.

Jak zatrzymać laktację naturalnie? Oto domowe sposoby na zatrzymanie laktacji:

  • karmienie na przemian lewą i prawą piersią,
  • przystawianie dziecka do piersi rzadziej,
  • spożywanie codziennie ziołowych naparów (udowodnione działanie ma np. szałwia, na zatrzymanie laktacji stosuje się również herbatę z mięty pieprzowej),
  • stopniowe wydłużanie przerw pomiędzy karmieniami.

Należy jednak pamiętać, że są to jedynie sugestie dotyczące tego, jak zakończyć karmienie piersią, które mogą, ale nie muszą działać w przypadku każdej mamy karmiącej. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z doradcą laktacyjnym. Specjalista podpowie, jak zatrzymać laktację domowymi sposobami, tak aby dziecko na tym nie ucierpiało. Kto przepisuje tabletki na zatrzymanie laktacji? Tak naprawdę receptę oraz porady związane z tym, jak przestać karmić piersią czy też jak pozbyć się mleka w piersiach, można uzyskać od lekarza dowolnej specjalizacji, w tym również lekarza rodzinnego czy pediatry.

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu karmienia mlekiem modyfikowanym należy skontaktować się z lekarzem pediatrą.

Najczęściej zadawane pytania

Jak zakończyć laktację?

Aby zakończyć laktację, kobieta powinna stopniowo zmniejszać liczbę karmień piersią, zaczynając od redukcji karmień nocnych. W sytuacji, gdy piersi są nabrzmiałe od pokarmu, warto dodatkowo zastosować zimne okłady lub odciąganie pokarmu laktatorem. Natomiast leki na zatrzymanie laktacji są przepisywane jedynie w uzasadnionych przypadkach, takich jak np. opryszczka na brodawce piersiowej lub zakażenie wirusem HTLV.

Jak pozbyć się pokarmu w piersiach domowymi sposobami?

Jeśli chodzi o domowe sposoby na zakończenie laktacji, można wypróbować (po konsultacji z lekarzem) następujące metody: karmienie naprzemienne, raz lewą, raz prawą piersią; przystawianie dziecka do piersi coraz rzadziej; stosowanie ziołowych herbatek, np. z szałwii lub mięty pieprzowej; wydłużanie przerw pomiędzy karmieniami (stopniowo!).

Kto przepisuje tabletki na zatrzymanie laktacji?

Receptę na leki, które zatrzymują laktację, można uzyskać od lekarza dowolnej specjalizacji. Jest ona wypisywana jednak tylko wtedy, gdy zaszła uzasadniona konieczność zastosowania tego typu preparatów, np. mama musi przerwać karmienie piersią z powodu zakażenia jakimś wirusem, który jest niebezpieczny dla dziecka.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła:

https://www.mjakmama24.pl/niemowle/karmienie/laktacja-jak-zahamowac-proces-laktacji-aa-zk3x-8H6Y-FKhU.html
https://hellomama.pl/niemowle/jak-zmniejszyc-laktacje/
https://mamotoja.pl/laktacja-jak-zwiekszyc-ilosc-mleka-a-jak-zahamowac-laktacje,karmienie-piersia-artykul,24750,r1p1.html
https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=138

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Blizny po cesarce - co na bliznę po cc? Pielęgnacja i plastyka blizny po cesarskim cięciu
Blizny po cesarce - co na bliznę po cc? Pielęgnacja i plastyka blizny po cesarskim cięciu
17 668

Zgodnie z danymi GUS z 2019 roku, 42,4% porodów odbywa się przez cesarskie cięcie. Mama Ginekolog, ginekolog-położnik, która prowadzi poradnik-blog, gdzie...

czytaj więcej
Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
2 965

Kandydoza oraz bakteryjne zakażenie pochwy należą do najczęściej spotykanych infekcji intymnych u kobiet. Z uwagi na nawrotowy charakter walka z nimi nie...

czytaj więcej
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
10 151 4

Cięcie cesarskie (w skrócie CC) to poważny zabieg, mający na celu rozwiązanie ciąży. Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania CC? Na czym polega...

czytaj więcej
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
15 428 1

Otarcia miejsc intymnych wpływają negatywnie na jakość życia. Właściwa pielęgnacja okolic intymnych może im jednak zapobiec. Jak objawiają się podrażnienia w...

czytaj więcej