Bella

Jak zwiększyć laktację? Co jeść na zwiększenie laktacji?

Przeczytano 9 491 0 Liked
 

Kobiety, które mają za mało pokarmu, często szukają sposobów na zwiększenie laktacji. Okazuje się, że jest ich bardzo dużo. Jak zwiększyć laktację? Co jeść na zwiększenie laktacji? Jak poprawić laktację laktatorem? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Jak zwiększyć laktację?

Początki karmienia piersią są niełatwe – wiążą się one z trudnościami takimi jak nawał pokarmu czy też zapalenie piersi. Wiele mam cierpi również na zastoje pokarmu, czyli produkują zbyt mało mleka w stosunku do potrzeb dziecka. Jak sobie z tym radzić? Okazuje się, że istnieje wiele skutecznych sposobów na zwiększenie laktacji. Przedstawiamy je poniżej.

Jak zwiększyć laktację? Karm dziecko naprzemiennie z dwóch piersi

W celu poprawy laktacji należy karmić noworodka lub niemowlaka jedną piersią, aż do jej opróżnienia i następnie drugą. Następnie trzeba zamienić kolejność. W ten sposób obie piersi są stymulowane do równomiernej produkcji mleka.

Skutecznym sposobem na zwiększenie laktacji jest… częstsze karmienie

Częstotliwość przystawiania dziecka do piersi odgrywa znaczącą rolę w regulowaniu laktacji. Pokarm tworzy się tylko wtedy, kiedy dziecko ssie, zatem częste przystawianie do piersi spowoduje zwiększenie laktacji. Specjaliści zalecają, aby karmić maluszka na żądanie, co 2-3 godziny, co najmniej 8 razy w ciągu doby.

Jak zwiększyć laktację? Nie podawaj maluchowi smoczka ani mleka z butelki

Ssanie smoczka oraz picie z butelki może się przyczynić do nieprawidłowego chwytania piersi. Z tego powodu w pierwszych tygodniach życia dziecka nie należy podawać mu smoczka ani butelki.

Poprawa techniki karmienia może wpłynąć na zwiększenie laktacji

Zwiększenie laktacji można uzyskać poprzez poprawę techniki przystawiania dziecka do piersi. Dopiero gdy karmienie przebiega prawidłowo, maluch jest w stanie opróżnić pierś, co stymuluje gruczoły mlekowego do produkcji pokarmu.
WAŻNE: Dolegliwości związane z laktacją nie stanowią powodu do przerwania karmienia. Zarówno przy nawale, jak i przy zastoju pokarmu należy przystawiać dziecko do piersi jak najczęściej, w tym także w nocy.

Co jeść na zwiększenie laktacji?

Laktację można poprawić poprzez stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety. Co jeść na zwiększenie laktacji?

Wskazane jest, aby w jadłospisie karmiącej znalazły się:

  • chude mięso (kurczak, indyk, królik, perliczka, chuda wołowina i wieprzowina),
  • jaja,
  • nabiał,
  • rośliny strączkowe,
  • tłuste ryby morskie.

Natomiast należy ograniczyć spożycie:

  • pokarmów smażonych i ciężkostrawnych,
  • słodzonych napojów gazowanych,
  • żywności z dodatkiem cukru, sztucznych barwników i aromatów.

Karmiąca nie powinna stosować żadnych diet eliminacyjnych ani odchudzających!
Co jeszcze można zrobić? Co na zwiększenie laktacji stosować? Karmiąca powinna zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu – wskazane jest, aby spożywała ona nawet 2-3 litry napojów dziennie (wliczając w to zupy).
W aptekach są dostępne gotowe mieszanki ziół na zwiększenie laktacji – ich skład opiera się o rośliny takie jak np. koper włoski lub anyż. Inne zioła, które mogą zwiększać produkcję mleka to kozieradka, lucerna oraz błogosławiony oset. Przyjmowanie jakichkolwiek suplementów ziołowych należy jednak najpierw skonsultować z lekarzem.
Ciekawym sposobem na poprawę laktacji są także tzw. ciasteczka laktacyjne. Piecze się je ze składników, co do których uważa się, że wpływają dobroczynnie na produkcję pokarmu: owsa, kiełków pszenicy, drożdży piwnych i mączki lnianej.

Jak zwiększyć laktację laktatorem?

Ostatni ze sposobów na zwiększenie laktacji to wykorzystanie sprytnego urządzenia stymulującego wytwarzanie pokarmu, tzw. laktatora. Jak poprawić laktację z jego pomocą? W tym celu wystarczy skorzystać z tzw. metody 7 5 3. Polega ona na odciąganiu pokarmu po każdym karmieniu (8-10 razy w ciągu doby, w tym przynajmniej raz w nocy), z każdej piersi, po 30 minut:

  • 7 minut z jednej, 7 minut z drugiej,
  • 5 minut z jednej, 5 minut z drugiej,
  • 3 minuty z jednej, 3 minuty z drugiej.

Jeżeli stosowany jest podwójny laktator, schemat skraca się do 15 minut.
Jak widać, istnieje wiele sposobów na to, aby poprawić laktację u karmiącej kobiety. Jeśli mama ma problem z produkcją pokarmu, może zwiększyć częstotliwość karmienia, sięgnąć po zioła, które pobudzają gruczoły mlekowe lub skorzystać z laktatora. Dopiero gdy żaden z wymienionych sposobów nie zadziała, wskazana jest diagnostyka w kierunku zaburzeń związanych z produkcją mleka.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Blizny po cesarce - co na bliznę po cc? Pielęgnacja i plastyka blizny po cesarskim cięciu
Blizny po cesarce - co na bliznę po cc? Pielęgnacja i plastyka blizny po cesarskim cięciu
17 326

Zgodnie z danymi GUS z 2019 roku, 42,4% porodów odbywa się przez cesarskie cięcie. Mama Ginekolog, ginekolog-położnik, która prowadzi poradnik-blog, gdzie...

czytaj więcej
Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
2 724

Kandydoza oraz bakteryjne zakażenie pochwy należą do najczęściej spotykanych infekcji intymnych u kobiet. Z uwagi na nawrotowy charakter walka z nimi nie...

czytaj więcej
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
9 626 3

Cięcie cesarskie (w skrócie CC) to poważny zabieg, mający na celu rozwiązanie ciąży. Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania CC? Na czym polega...

czytaj więcej
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
14 859 1

Otarcia miejsc intymnych wpływają negatywnie na jakość życia. Właściwa pielęgnacja okolic intymnych może im jednak zapobiec. Jak objawiają się podrażnienia w...

czytaj więcej