-
Menu
-
Pieluchy i przewijanie
-
-
-
-
-
Podkłady do przewijania
-
-
-
-
-
Akcesoria i pielęgnacja okołopieluszkowa
-
-
-
-
Kosmetyki dla dzieci
-
-
-
-
-
-
-
Artykuły higieniczne
-
-
-
-
-
Higiena jamy ustnej
-
-
-
-
Karmienie dziecka
-
-
Urządzenia i akcesoria dla dzieci
-
-
-
Urządzenia elektroniczne
-
-
-
-
-
-
Akcesoria do pielęgnacji i higieny
-
-
-
-
-
Akcesoria do kąpieli dla dzieci
-
-
-
-
-
-
-
Urządzenia elektroniczne
-
-
-
-
-
Urządzenia elektroniczne
-
-
-
-
Ciąża i macierzyństwo
-
-
-
-
-
-
-
Bielizna dla kobiet w ciąży i karmiących
-
-
-
-
-
Kosmetyki dla przyszłych i młodych mam
-
-
-
-
Higiena intymna
-
-
-
-
-
Higiena po porodzie
-
-
-
-
-
Higiena kobiety dojrzałej
-
-
-
-
-
Kosmetyki do higieny intymnej
-
-
-
-
Drogeria
-
-
-
-
-
Artykuły gospodarstwa domowego
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Produkty higieniczne
-
-
-
-
-
-
-
Ochrona osobista COVID-19
-
-
-
-
-
Oczyszczanie i pielęgnacja twarzy
-
-
-
-
-
Produkty do higieny jamy ustnej
-
-
-
-
-
Higiena intymna mężczyzn
-
-
-
-
-
Kosmetyki dla mężczyzn
-
-
-
Odparzenia pieluszkowe a inne odparzenia. Domowe sposoby i jak leczyć?
Odparzenia pieluszkowe powstają najczęściej w miejscu przylegania pieluszki lub pieluchomajtek do ciała. Czym odparzenia u niemowlaka różnią się od innych odparzeń? Jak z nimi walczyć? Podpowiadamy.
Odparzenia pieluszkowe – jak wyglądają?
Odparzenie to jedna z najczęstszych dermatoz w okresie noworodkowym i niemowlęcym. Skórne zmiany zapalne pojawiają się najczęściej w miejscu przylegania pieluszki. Po czym rozpoznać odparzenia u noworodka oraz odparzenia u niemowlaka? Mają one postać mocno podrażnionych i zaczerwienionych zmian skórnych. Odparzona skóra jest nadmiernie tkliwa i nieraz bolesna, może być także nadmiernie ciepła w dotyku. Ponieważ odparzenia u dzieci sprawiają duży dyskomfort, niemowlak może być rozdrażniony i dużo płakać.
Przyczyny powstawania odparzeń
Do czynników sprzyjającym powstawaniu odparzeń należą:
- długotrwała antybiotykoterapia i w rezultacie osłabiona odporność;
- duży biust;
- infekcja grzybicza;
- kontakt z moczem lub innymi substancjami drażniącymi;
- nadmierne pocenie się;
- niedostateczna higiena skóry;
- noszenie niewygodnej i nieoddychającej bielizny;
- przewlekłe pocieranie skóry i w efekcie wystąpienie mechanicznych mikrouszkodzeń;
- uczulenie na stosowane kosmetyki, proszek do prania lub płyn do płukania;
- wrodzone wady układu moczowego.
Do powstania odparzeń może dojść również wskutek:
- noszenia zbyt ciasnych ubrań oraz butów – tak powstają np. odparzenia na udach;
- otyłości – u osób otyłych bardzo częste są odparzenia w pachwinach, odparzenia pod brzuchem oraz odparzenia pod pachami;
- przegrzania i przesuszenia skóry – tak powstają np. odparzenia pachwin.
W przypadku małych dzieci odparzenia pieluszkowe wynikają najczęściej z:
- biegunki;
- niedokładnego mycia lub suszenia dziecka;
- osłabienia układu immunologicznego;
- podrażnienia delikatnej skóry przez materiał;
- reakcji alergicznej.
Odparzenia na pupie oraz odparzenia między pośladkami mogą powstać wskutek zbyt rzadkiego przewijania dziecka i niewłaściwej higieny, tymczasem odparzenia na szyi niemowlaka może wywołać ubieranie malucha w zbyt grube warstwy ubrań w stosunku do panującej temperatury.
Objawy odparzeń. Jak je rozpoznać?
Odparzenia od pieluchy objawiają się przede wszystkim zaczerwieniem skóry. Odparzona pupa jest wrażliwa na dotyk, może być także bolesna. Jeśli nie zostaną zastosowane odpowiednie środki, odparzenie może się rozwinąć do postaci pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym, a to grozi dalszymi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Leczenie odparzeń, domowe sposoby na odparzenia
Odparzenia leczy się przede wszystkim poprzez właściwą pielęgnację podrażnionej skóry. Zmienione miejsca powinny być regularnie oczyszczane za pomocą soli fizjologicznej i następnie zabezpieczane pielęgnującymi kosmetykami, które chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Co na odparzenia stosować? Podpowiadamy poniżej.
Co stosować na odparzenia u dorosłych?
Czym smarować odparzenia w pachwinach u dorosłych? Najlepiej sięgnąć po maści na odparzenia lub krem na odparzenia, które zawierają alantoinę, cynk, argininę lub pantenol. Polecany krem na odparzenia dla dorosłych to Linomag. Na odparzenia dla dorosłych można stosować także krem ochronny Seni Care oraz krem Bepanthen Sensiderm.
Co na odparzenia u dziecka?
W przypadku dzieci polecanym produktem jest Sudocrem na odparzenia. Krem dla dzieci na odparzenia łagodzi objawy podrażnień oraz wspomaga regenerację skóry. Tworzy także na powierzchni skóry barierę ochronną, która zabezpiecza przed drażniącymi czynnikami.
Co na odparzenia u niemowlaka?
Jaka maść na odparzenia u niemowląt pozwoli uporać się z problemem? Warto sięgnąć po Bepanthen na odparzenia. Wyrób medyczny jest przeznaczony przede wszystkim do łagodzenia dolegliwości związanych z odparzeniami pieluszkowymi.
Inny polecany krem na odparzenia pieluszkowe to Weleda. Krem na odparzenia zawiera ekstrakt z kwiatów nagietka lekarskiego oraz olej ze słodkich migdałów. Dzięki temu jest delikatny i działa kojąco oraz łagodząco na podrażnioną skórę.
Warto wypróbować także Emolium na odparzenia. Dermokosmetyk chroni przed powstawaniem odparzeń odpieluszkowych, zapewnia wysoki poziom nawilżenia i zmniejsza ryzyko podrażnień. Bardzo popularny jest również puder na odparzenia (inaczej zasypka dla niemowląt). Kupując tego typu produkty, należy zwrócić uwagę na ich skład – warto sięgać po wyroby zawierające alantoinę, pantenol, talk, tlenek cynku oraz nawilżające olejki.
Domowe sposoby na odparzenia u dzieci i dorosłych
Jeśli chodzi o domowe sposoby na odparzenia u dzieci i dorosłych, dość znane metody to zasypka z mąki ziemniaczanej oraz kąpiel w krochmalu. Dermatolodzy odradzają jednak ich stosowanie, ze względu na możliwe niekorzystne ogólnoustrojowe działanie.
Jak zapobiegać odparzeniom? Profilaktyka odparzeń
Co na odparzenia pieluszkowe stosować, aby nie dopuścić do ich powstania? Wspomniane powyżej Emolium na bardzo skuteczny krem przeciw odparzeniom. Dermokosmetyk nawilża skórę i zmniejsza ryzyko podrażnień. Jeśli chodzi o domowe sposoby na odparzenia, najważniejsze jest, aby nosić odpowiednio dobraną, wygodną i przewiewną odzież. Kluczowe jest także unikanie czynników alergizujących, które mogłyby doprowadzić do powstania odparzeń.
Najpopularniejsze z nich to między innymi:
- białko jaja kurzego;
- białko mleka krowiego;
- formaldehyd występujący w środkach odkażających, klejach i tworzywach sztucznych;
- konserwanty występujące w kosmetykach;
- metale: nikiel, chrom, kobalt;
- orzeszki ziemne;
- roztocza kurzu domowego;
- sierść i naskórek zwierząt;
- zarodniki pleśni.
Powiązane wpisy
Ciemieniucha jest problemem wieku niemowlęcego, z którym boryka się wielu rodziców. Nie warto się jednak denerwować - nie jest to przypadłość, która stanowi...
Zima to pora roku, która wymaga od rodziców jeszcze uważniejszej pielęgnacji skóry niemowlęcia. Wiąże się bowiem z mrozami i zimnym wiatrem podczas spacerów...
Ochrona skóry dziecka latem jest niezwykle istotnym elementem codziennej pielęgnacji. Słońce, suche powietrze i długie przebywanie na zewnątrz może być...
Pielęgnacja noworodka oraz zachowanie higieny skóry to bardzo ważne zadanie, przed którym stoją rodzice. Nierzadko wzbudza lęk, zwłaszcza w pierwszych dniach...
Komentarze
Przy hemoroidach tez polecaja to lecznicze mydło Aleppo Szamir, ja akurat stosowałam na odparzenia
Replied by: Joanna On 2022-12-27
Zadaj pytanie lub napisz komentarz