Bella

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży? Objawy ciąży pozamacicznej

Przeczytano 8 786 0 Liked
3 Komentarzy
(5)
 

Pierwsze objawy ciąży są często niezauważane lub, jeśli je dostrzeżono, mylnie postrzegane jako symptomy grypy. Kiedy spodziewać się pierwszych oznak ciąży? Jakie są wczesne objawy ciąży? Czym jest i po czym poznać ciążę urojoną? Podpowiadamy.

Kiedy pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze objawy ciąży to zatrzymanie miesiączki, poranne nudności i wymioty, zgaga, a także zaparcia. U wielu kobiet pierwszą oznaką ciąży jest tkliwość i bolesność piersi, typowe bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką to także zmienność nastroju i zaburzenia zachowania. Tymczasem do mniej typowych wczesnych oznak ciąży należą bóle głowy oraz podwyższona temperatura ciała.
Jak rozpoznać pierwszy tydzień ciąży? Objawy na tym etapie niestety nie są możliwe do zidentyfikowania, ponieważ pierwsze wczesne objawy ciąży są zauważalne dopiero po kilkunastu dniach od zapłodnienia. Zazwyczaj pojawiają się one w terminie kolejnej spodziewanej miesiączki.

Jakie są objawy ciąży?

Najczęstsze objawy ciąży to tkliwość piersi, brak miesiączki oraz nudności, pojawiające się przede wszystkim rano i wieczorem. Dla okresu ciąży charakterystyczne są także wahania emocjonalne, wzdęcia i zaparcia oraz ataki złości i płaczu. Wiele ciężarnych narzeka również na uczucie senności, uwrażliwienie na zapachy, częstszą potrzebę oddawania moczu, zmiany apetytu oraz omdlenia i zawroty głowy. Kiedy pojawiają się wymienione powyżej typowe oznaki ciąży? Poniżej przedstawiona została rozpiska uwzględniająca kluczowy czas wystąpienia objawów, tj. od 4 do 6. tygodnia ciąży.

4. tydzień ciąży – objawy

W 4 tygodniu ciąży zarodek zagnieździł się już w macicy i w organizmie rośnie stężenie hormonu – gonadotropiny kosmówkowej. Typowe objawy dla tego okresu to brak krwawienia menstruacyjnego i niewielkie plamienie, tzw. krwawienie implantacyjne. W 4. tygodniu ciąży mogą się pojawić także:

  • bóle podbrzusza;
  • częstsze korzystanie z toalety;
  • nadmierne zmęczenie;
  • pobolewanie piersi;
  • rozdrażnienie;
  • zgaga.

5. tydzień ciąży – objawy

W 5. tygodniu ciąży formuje się łożysko i sznur pępowinowy, dochodzi także do fałdowania się zarodka i wydłużenia jego kształtu. Na tym etapie najważniejszym objawem jest brak miesiączki, niewielkie dolegliwości bólowe w podbrzuszu oraz ból piersi i ich tkliwość. Ciężarna może również odczuwać w nasilonym stopniu inne oznaki ciąży, takie jak:

  • parcie na mocz;
  • rozdrażnienie;
  • senność.

6. tydzień ciąży – objawy

W 6. tygodniu ciąży dziecko rozwija się bardzo intensywnie, a wyglądem przypomina kijankę. To czas, kiedy wiele ciężarnych odczuwa całe spektrum objawów ciąży, związanych ze zwiększonym stężeniem hormonów we krwi.
Charakterystyczne dla 6. tygodnia ciąży objawy to:

  • brak energii i senność;
  • nudności i mdłości;
  • parcie na mocz;
  • powiększenie i tkliwość piersi;
  • wahania nastroju.

WAŻNE: ponieważ każda ciąża przebiega inaczej, nie jest powiedziane, że wszystkie z wymienionych powyżej objawów wystąpią u Ciebie. Kwestią indywidualną jest także to, ile tygodni trwa ciąża. Aby upewnić się, czy jesteś w stanie błogosławionym, warto wykonać domowy test ciążowy i następnie potwierdzić jego wynik podczas badania ginekologicznego. Lekarz ginekolog pomoże również oszacować wiek ciąży.

Nietypowe objawy ciąży

Wśród objawów ciąży wyróżnia się także nietypowe oznaki, które występują u niewielkiego odsetka ciężarnych. Należą do nich:

  • bóle głowy;
  • chrapanie i zapchany nos;
  • pajączki;
  • ślinotok.

Z nietypowymi objawami ciąży można sobie poradzić – na bóle głowy pomogą zimne okłady i relaksująca kąpiel, tymczasem gdy wystąpił ślinotok, można często myć zęby oraz żuć gumę. Jeśli chodzi o chrapanie i zapchany nos, w aptekach można kupić specjalne preparaty, które zmniejszają obrzęk w nozdrzach, natomiast pajączków można uniknąć poprzez regularną aktywność fizyczną.

Objawy ciąży pozamacicznej

Dość specyficznym stanem jest ciąża pozamaciczna, czyli umiejscowienie zapłodnionego jaja poza macicą. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może doprowadzić do groźnych powikłań – wywołać poronienie lub nawet przyczynić się do śmierci ciężarnej (wskutek wewnętrznego krwotoku). Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną? Niepokój powinny wzbudzić następujące pierwsze objawy ciąży:

  • bladość;
  • jednostronny ból brzucha;
  • krwawienie z dróg rodnych;
  • przyspieszone tętno;
  • trudności w oddychaniu;
  • zasłabnięcie.

Jeśli u ciężarnej wystąpią powyższe symptomy, należy jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa. Specjalista przeprowadzi wywiad, a także zleci odpowiednie badania, które potwierdzą lub wykluczą ciążę pozamaciczną.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Komentarze

  • Napisał: Weronika_213 On 2024-03-28
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry mam pytanie zrobiłam dziś samego rana test ale wyszedł negatywny wynik i nie mam okresu ale dostałam plamienie 4 testy zrobiłam ale nic mi nie wykazuje żebym była w ciąży. Ciśnienie miałam 122 na 78 puls 58
    Nie mam apetytu bola mnie piersi nudności mam od rana mam bole podbrzuchem
    Proszę poradzić mi

    Replied by: Joanna On 2024-03-29 Pani Weroniko, brązowe upławy przed planowaną miesiączką występują u wielu kobiet i teoretycznie nie muszą budzić niepokoju. Brązowe plamienie może zwiastować nadchodzący okres. Jeżeli jednak miesiączka nie pojawi się, a plamienie nie ustanie, warto skonsultować stan zdrowia z ginekologiem. Do objawów zwiastujących miesiączkę możemy zaliczyć także m.in. ból i uczucie dyskomfortu w dolnej części brzucha, ból i obrzęk piersi, zmęczenie, nudności lub inne dolegliwości żołądkowe, a także zmianę apetytu.

  • Napisał: EwelinaL On 2023-11-15
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Miałam test ciążowy pozytywny, po paru godzinach dostałam krwawienia. Zrobiłam beta hcg wyszło 40, dwa dni później wzrosło do 147, krwawienie ustało i po w dniach dostałam jednorazowego krwawienia. Czy tak objawia się poronienie, czy to ciaza pozamaciczna?

    Replied by: Joanna On 2023-11-16 Pani Ewelino, proszę omówić temat z ginekologiem. Krwawienie w ciąży może mieć różne przyczyny i nie należy ich bagatelizować.

  • Napisał: Zuzanna Zuzu On 2023-05-04
    Rating:
    5.0

    Nie mam okresu przez miesiąc i 4 dni zrobiłam 4 testy i wychodzi mi że nie jestem w ciąży ale nie mam okresu mam dużo wydzieliny czasami mam że raz mi goroco bardzo raz mi zimno a petyt jest dziwny raz dużo jem raz mało cycki mnie czasem bolą i mam czasami biegunkę co to może być?

    Replied by: Joanna On 2023-05-05 Pani Zuzanno, powinna Pani skonsultować stan zdrowia z ginekologiem. Nie zawsze brak miesiączki oznacza ciążę, może być to symptom zmian chorobowych zachodzących w organizmie. Lepiej zawczasu zdiagnozować przyczynę problemu.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
2 755

Kandydoza oraz bakteryjne zakażenie pochwy należą do najczęściej spotykanych infekcji intymnych u kobiet. Z uwagi na nawrotowy charakter walka z nimi nie...

czytaj więcej
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
9 665 3

Cięcie cesarskie (w skrócie CC) to poważny zabieg, mający na celu rozwiązanie ciąży. Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania CC? Na czym polega...

czytaj więcej
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
10 411 1

Niskie ciśnienie w ciąży, a także nadciśnienie tętnicze podczas ciąży to istotne problemy kliniczne, które stanowią zagrożenie zarówno dla matki, jak i jej...

czytaj więcej
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
14 901 1

Otarcia miejsc intymnych wpływają negatywnie na jakość życia. Właściwa pielęgnacja okolic intymnych może im jednak zapobiec. Jak objawiają się podrażnienia w...

czytaj więcej