Bella

Zielone wody płodowe. Jak wyglądają, jak je rozpoznać? Przyczyny i skutki

Przeczytano 8 773 0 Liked
 

Zmiana koloru wód płodowych może świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju ciąży. Co oznaczają zielone wody płodowe? Jak je rozpoznać? Czy zielone wody płodowe stanowią zagrożenie dla dziecka? Odpowiadamy na te pytania.

Zielone wody płodowe – jak wyglądają?

Zanim przejdziemy do tego, jak wyglądają zielone wody płodowe, warto dowiedzieć się, jak wyglądają prawidłowe wody płodowe, czyli płyn wypełniający pęcherz płodowy. Na początku ciąży wody płodowe są przezroczyste, następnie ich wygląd się zmienia na bardziej opalizujący, a finalnie – mętny.
Skąd wiadomo, że pojawiły się zielone wody płodowe? Jak rozpoznać zielony płyn owodniowy? Zmiana koloru płynu płodowego jest obserwowana najczęściej podczas badania amnioskopii, polegającego na wprowadzeniu przez pochwę do szyjki macicy specjalnego wziernika, tzw. amnioskopu.
Badanie amnioskopowe udziela także informacji na temat stanu błon płodowych, wskazania do jego wykonania to:

 • ciąża po terminie,
 • choroby nerek u ciężarnej,
 • hipotrofia wewnątrzmaciczna płodu,
 • nadciśnienie tętnicze w ciąży,
 • nieudana próba oksytocynowa,
 • obciążony wywiad położniczy,
 • niektóre sytuacje położnicze w I okresie porodu.

Wody płodowe zielone można zaobserwować także podczas badania płynu owodniowego, tzw. amniopunkcji. To inwazyjne badanie prenatalne jest wykonywane pomiędzy 15. i 20. tygodniem ciąży, gdy nieinwazyjne badania prenatalne wskazały na podwyższone ryzyko wystąpienia u dziecka określonych chorób genetycznych lub wad wrodzonych. Amniopunkcja jest w stanie wykryć ponad 200 nieprawidłowości w rozwoju płodu, w tym między innymi: zespół Downa, Pataua, Edwardsa, choroby metaboliczne, np. mukowiscydozę, wady rozwojowe cewy nerwowej, a także nieprawidłowości związane z chromosomami płci – np. zespół Turnera lub zespół Klinefeltera.
Kolor płynu owodniowego jest dobrze widoczny także tuż przed akcją porodową, kiedy dochodzi do sączenia wód płodowych lub nawet ich całkowitego odpłynięcia. Jeśli wody odeszły w terminie porodu, oznacza to, że w ciągu najbliższych 24 godzin powinny nastąpić narodziny dziecka.

Zielone wody płodowe – przyczyny i skutki

Wody płodowe chronią dziecko przed urazami mechanicznymi i szkodliwymi drobnoustrojami, odpowiadają także za transport oraz wymianę substancji odżywczych pomiędzy matką i dzieckiem. Dzięki temu, że dziecko jest w brzuchu mamy otoczone płynem płodowym, prawidłowo rozwijają się jego układy: oddechowy, pokarmowy oraz moczowy.
Niestety zmiana koloru wód płodowych może świadczyć o nieprawidłowościach i zagrożeniu dla ciąży. Jeśli zaobserwowano brązowe wody płodowe, może to świadczyć o śmierci wewnątrzmacicznej płodu, natomiast żółte wody płodowe wskazują na konflikt serologiczny. W obu sytuacjach należy natychmiast udać się do szpitala. O czym mogą świadczyć zielone wody płodowe? Przyczyną zmiany koloru wód płodowych na zielony może być zespół aspiracji smółki, do którego prowadzi najczęściej niedotlenienie wewnątrzmaciczne lub zakażenie.

Zielone wody płodowe – skutki

Skutkiem zespołu aspiracji smółki, objawiającego się przez zielone wody płodowe, może być przedostanie się smółki do tchawicy i oskrzeli. W rezultacie maluch może cierpieć na zaburzenia drożności oskrzelików, chemiczne zapalenie płuc oraz odmę opłucnową. Czym jeszcze mogą poskutkować zielone wody płodowe? Powikłania, które są możliwe to także rozwój przetrwałego nadciśnienia płucnego.

Zespół aspiracji smółki – leczenie

Gdy kobieta zauważy u siebie zielone wody płodowe, należy jak najszybciej jechać do szpitala. Dziecko, które przyszło na świat po odejściu zielonych wód płodowych, często wymaga wsparcia układu oddechowego poprzez tlenoterapię lub wentylację mechaniczną. Rutynowe postępowanie w takiej sytuacji, to także:

 • korekcja zaburzeń metabolicznych,
 • utrzymywanie właściwej temperatury ciała,
 • utrzymywanie prawidłowego ciśnienia tętniczego,
 • utrzymywanie prawidłowej perfuzji narządowej,
 • zastosowanie wziewnego tlenku azotu, aby wspomóc usunięcie smółki z dróg oddechowych.

Ponieważ istnieje ryzyko zakażenia układu oddechowego, maluchowi są także podawane dożylnie antybiotyki. Natomiast przy ciężkim przebiegu choroby karmienie jest dozwolone jedynie w postaci kroplówki.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
2 802

Kandydoza oraz bakteryjne zakażenie pochwy należą do najczęściej spotykanych infekcji intymnych u kobiet. Z uwagi na nawrotowy charakter walka z nimi nie...

czytaj więcej
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
9 729 3

Cięcie cesarskie (w skrócie CC) to poważny zabieg, mający na celu rozwiązanie ciąży. Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania CC? Na czym polega...

czytaj więcej
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
10 475 1

Niskie ciśnienie w ciąży, a także nadciśnienie tętnicze podczas ciąży to istotne problemy kliniczne, które stanowią zagrożenie zarówno dla matki, jak i jej...

czytaj więcej
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
14 968 1

Otarcia miejsc intymnych wpływają negatywnie na jakość życia. Właściwa pielęgnacja okolic intymnych może im jednak zapobiec. Jak objawiają się podrażnienia w...

czytaj więcej