Smółka u noworodka. Co to jest, kiedy powinna być wydalona? Smółka w wodach płodowych

Przeczytano 2 073 razy 0 Polubiono
 

Po porodzie lekarze często pytają, czy już doszło do wydalenia smółki. Co to jest smółka u noworodka? Kiedy powinno dojść do jej usunięcia z organizmu? Co oznacza smółka w wodach płodowych?

Co to jest smółka?

Czym jest smółka? Jest to pierwsza kupka noworodka. Zazwyczaj smółka jest kleista oraz ma ciemnozielony lub czarny kolor, podobny do smoły (stąd też jej nazwa). Jej wydalenie świadczy o tym, że układ pokarmowy maluszka pracuje prawidłowo.

Z czego składa się smółka u noworodka? W kupce można odnaleźć liczne komórki nabłonka przewodu pokarmowego, wody płodowe, białka, tłuszcze, enzymy trawienne, a także wydzieliny jelitowe. Po wydaleniu smółki dziecko oddaje tzw. stolce przejściowe i dopiero po nich pojawiają się normalne kupki.

Kiedy powinna być wydalona smółka noworodka?

W przypadku dzieci urodzonych w terminie smółka noworodka jest zazwyczaj wydalana w ciągu pierwszej doby po porodzie. Natomiast wcześniaki robią swoją pierwszą kupę później, do dwóch dób po narodzinach.
W sytuacji, gdy smółka nie zostanie wydalona w ciągu pierwszej doby życia, może to świadczyć o niedrożności w przewodzie pokarmowym. Przyczyną może być tzw. choroba Hirschsprunga. Schorzenie to ma charakter wrodzony i objawia się brakiem zwojów nerwowych w jelitowym splocie nerwowym. W efekcie dochodzi do zalegania mas kałowych i opóźnionego wydalenia smółki. Podejrzenie choroby Hirschsprunga wymaga przeniesienia malucha na oddział chirurgii, gdzie prowadzona jest dalsza diagnostyka.

Smółka w wodach płodowych

Czasami zdarza się, że dziecko wydali smółkę przed narodzinami, do wód płodowych. Wtedy kolor płynu owodniowego zmienia się na zielony.

Czynniki, które zwiększają ryzyko pojawienia się smółki w wodach płodowych to:

  • ciąża przenoszona,
  • cukrzyca ciążowa,
  • małowodzie,
  • nadciśnienie u ciężarnej,
  • nieprawidłowe funkcjonowanie układu krążenia płodu,
  • palenie papierosów w ciąży,
  • stan przedrzucawkowy i rzucawka,
  • zespół wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu.

Po pojawieniu się smółki w wodach płodowych może się rozwinąć tzw. MAS, czyli zespół aspiracji smółki (z języka angielskiego meconium aspiration syndrome). Zaburzenie to jest niebezpieczne, ponieważ grozi przedostaniem się smółki do dróg oddechowych dziecka. W konsekwencji może dojść do ich podrażnienia lub nawet zatkania.

Charakterystyczne objawy zespołu MAS to między innymi: zielone zabarwienie płynu owodniowego, problemy z oddychaniem dziecka, wolne tętno. Rozpoznanie jest ustalane na podstawie wykazania obecności smółki w wodach płodowych lub drogach oddechowych noworodka. W ciężkich przypadkach może być wymagane podanie tlenku azotu lub surfaktantu, a także pozaustrojowe natlenianie błony komórkowej.
Najlepszym sposobem na zapobieganie MAS jest szybkie wykrycie smółki w wodach płodowych. Jeśli zespół aspiracji smółki zostanie szybko wykryty i wdroży się odpowiednie leczenie, dziecko szybko wróci do zdrowia.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go