Bella

Zapalenie piersi podczas karmienia. Objawy, domowe leczenie

Przeczytano 5 371 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

Zapalenie piersi występuje u około 10% kobiet, które karmią piersią. Dolegliwość pojawia się najczęściej w pierwszych tygodniach po porodzie i ustępuje w ciągu kilku dni. Jak objawia się stan zapalny w obrębie gruczołu piersiowego? Na czym polega leczenie? Czy istnieją domowe sposoby na zapalenie piersi?

Zapalenie piersi

Zapalenie gruczołu piersiowego wynika najczęściej z nieprawidłowej techniki karmienia piersią – problem ten jest powszechny np. wśród kobiet, które nie przeszły instruktażu ze strony personelu medycznego. Do rozwoju stanu zapalnego sutka dochodzi w sytuacji, gdy matka źle przystawia dziecko do piersi i jej opróżnianie z mleka nie zachodzi w sposób efektywny.
Kolejną przyczyną zapalenia piersi podczas karmienia piersią jest zbyt mała częstość karmienia. Zapalenie brodawki sutkowej może się rozwinąć, jeśli przerwy pomiędzy karmieniami są za długie lub gdy kobieta unika karmień albo zbyt szybko odstawia dziecko od piersi.

Inne możliwe przyczyny zapalenia piersi przy karmieniu to:

 • hiperlaktacja (odciąganie pokarmu w nadmiarze lub nadmierna produkcja mleka);
 • infekcja bakteryjna – np. gronkowcem złocistym;
 • mechaniczne uszkodzenie tkanki gruczołu w wyniku urazu lub intensywnego masażu;
 • zmiany w strukturze gruczołu mlekowego.

Zapalenia piersi u matki nie należy lekceważyć, ponieważ jego powikłania to ropień piersi oraz obniżenie poziomu laktacji. Nieleczone, zapalenie sutka może nawracać, dlatego w sytuacji, gdy zaobserwowano jakiekolwiek niepokojące objawy, wskazana jest jak najszybsza wizyta u lekarza lub w poradni laktacyjnej.

WARTO WIEDZIEĆ: Poporodowe zapalenie piersi to dolegliwość, która występuje nie tylko u matki. Możliwe jest także zapalenie sutka u dziecka. Przypuszcza się, że zapalenie gruczołu sutkowego u noworodków płci żeńskiej jest spowodowane dłuższym czasem trwania fizjologicznego przerostu piersi. Do rozwoju stanu zapalnego może doprowadzić także poporodowa infekcja bakteriami takimi jak np. Staphylococcus aureus czy też Escherichia coli. Leczenie polega na podaniu nowonarodzonemu dziecku antybiotyku, dożylnie lub doustnie.

Zapalenie piersi – objawy

Po czym poznać zapalenie sutka? Objawy zapalenia piersi to:

 • silny ból w obrębie gruczołu mlekowego,
 • wysoka temperatura ciała.

Stanowi zapalnemu mogą towarzyszyć także: ból głowy oraz ból mięśni, dreszcze, nudności, senność, a także nadmierne zmęczenie.

Zapalenie sutka – leczenie domowe

Jak zwalczyć zapalenie piersi? Leczenie wymaga zidentyfikowania przyczyny, która doprowadziła do wystąpienia stanu zapalnego. Jeśli dolegliwość wynika z nieprawidłowej techniki karmienia i to ono wywołało zapalenie sutka, leczenie domowe polega na modyfikacji sposobu, w jaki dziecko jest przystawiane do piersi i poprawie obecnie stosowanej techniki. Natomiast gdy obrzęk wynika z infekcji, zalecane są niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe maści na zapalenie sutka, a także, jeśli są ku temu wyraźne wskazania, antybiotyki.
Leczenie warto wspomóc domowymi sposobami na zapalenie piersi. Wskazane jest, aby karmiąca kobieta:

 • dużo odpoczywała,
 • nie przerywała karmienia piersią mimo występujących dolegliwości,
 • wyposażyła się w laktator i odciągała pokarm,
 • unikała wszelkich działań, które mogą wywołać ból piersi – takich jak np. masaż lub noszenie niewygodnej bielizny,
 • używała po karmieniu zimnych okładów,
 • zmieniała pozycję do karmienia tak, aby bródka lub nos dziecka znajdowały się po stronie chorego miejsca,
 • zwiększyła częstotliwość karmienia piersią,
 • zwiększyła ilość przyjmowanych płynów.

W sytuacji, gdy stan zapalny rozwinie się w ropień piersi, konsekwencje mogą być bardzo poważne – pomiędzy zmianą chorobową a powierzchnią skóry może powstać przetoka, infekcja może się również rozsiać na cały organizm. W takiej sytuacji stosuje się także farmakoterapię niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi i lekami przeciwbólowymi oraz antybiotyki. Natomiast jeśli przebieg ropnia jest ciężki, lekarz może zadecydować o leczeniu chirurgicznym oraz nacięciu ropnia i jego oczyszczeniu.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Komentarze

 • Napisał: Ania On 2023-07-27
  Rating:
  5.0

  Czy zapalenie piersi w trakcie karmienia może doprowadzić do sepsy. Moja córka dostała jeden antybiotyk ale nie zadziałał ,dorzylnie i teraz chcą podać jej inny. Czy to zagraża jej życiu???

  Replied by: Joanna On 2023-07-28 Pani Aniu, nieleczone lub nieodpowiednio leczone zapalenie piersi może powodować gorsze powikłania, m.in. doprowadzić do sepsy. Należy pozostawać pod kontrolą lekarza i postępować zgodnie z jego zaleceniami.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
2 787

Kandydoza oraz bakteryjne zakażenie pochwy należą do najczęściej spotykanych infekcji intymnych u kobiet. Z uwagi na nawrotowy charakter walka z nimi nie...

czytaj więcej
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
9 704 3

Cięcie cesarskie (w skrócie CC) to poważny zabieg, mający na celu rozwiązanie ciąży. Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania CC? Na czym polega...

czytaj więcej
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
10 449 1

Niskie ciśnienie w ciąży, a także nadciśnienie tętnicze podczas ciąży to istotne problemy kliniczne, które stanowią zagrożenie zarówno dla matki, jak i jej...

czytaj więcej
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
14 940 1

Otarcia miejsc intymnych wpływają negatywnie na jakość życia. Właściwa pielęgnacja okolic intymnych może im jednak zapobiec. Jak objawiają się podrażnienia w...

czytaj więcej