Bella

Zapalenie pęcherza w ciąży

Przeczytano 6 662 0 Liked
 

Zapalenie pęcherza w ciąży to bardzo częsta dolegliwość. Niedoleczona, infekcja układu moczowego w ciąży może dać niebezpieczne powikłania. Jak objawia się zakażenie dróg moczowych w ciąży? Co na nie stosować?

Zapalenie pęcherza w ciąży

Zapalenie dróg moczowych w ciąży zdarza się bardzo często, ponieważ wraz ze zmianami adaptacyjnymi układ moczowy jest bardziej podatny na patogeny chorobotwórcze. Dodatkowe czynniki zwiększające ryzyko zapalenia układu moczowego w ciąży to powiększająca się macica, która uciska na moczowody, utrudniając odpływ moczu z nerek, a także zmniejszone napięcie mięśni moczowodów i miedniczek. Zapalenie pęcherza na początku ciąży może wynikać także z nagłej zmiany poziomu hormonów we krwi i, co za tym idzie, zwiększonej podatności na infekcje.

Infekcja układu moczowego w ciąży – przyczyny

Zakażenie dróg moczowych w ciąży (określane potocznie jako przeziębiony pęcherz w ciąży) jest najczęściej wywołane przez bakterię Escherichia coli, zwaną także pałeczką kałową. Inne drobnoustroje, które mogą odpowiadać za zakażenie układu moczowego w ciąży to patogeny z rodzaju Enterobacter, Klebsiella, Proteus oraz Staphylococcus.

Zapalenie pęcherza a ciąża – możliwe powikłania

Każda infekcja dróg moczowych w ciąży powinna zostać niezwłocznie poddana leczeniu. W przeciwnym razie może dojść do rozwoju poważnych powikłań. Zapalenie pęcherza w ciąży w 1 trymestrze może doprowadzić do rozwoju odmiedniczkowego zapalenia nerek – choroba ta jest uznawana za najcięższe schorzenie związane z układem moczowym i nieleczona może poskutkować przewlekłą niewydolnością nerek, poronieniem lub wstrząsem septycznym. Tymczasem zapalenie cewki moczowej w ciąży lub zapalenie pęcherza w trzecim trymestrze może być przyczyną niskiej masy urodzeniowej u dziecka oraz wywołać poród przedwczesny.

Zapalenie pęcherza w ciąży a cukrzyca

Podatność na zakażenie dróg moczowych w ciąży jest większa, gdy u przyszłej mamy rozwinęła się cukrzyca (w tym także ciążowa). Z tego powodu, gdy doszło do infekcji układu moczowego w ciąży, wykonywane są często badania w kierunku rozpoznania cukrzycy.

Zapalenie pęcherza w ciąży – objawy

Zapalenie pęcherza w pierwszych dniach ciąży może się rozwijać bezobjawowo. Wtedy ciężarna dowiaduje się o infekcji dopiero podczas rutynowego badania ogólnego moczu. U wielu kobiet jednak zapalenie pęcherza po zapłodnieniu daje dokuczliwe symptomy, takie jak np. ból pęcherza. W ciąży tego typu oznaki stanowią źródło dużego dyskomfortu.
Po czym poznać zapalenie pęcherza w ciąży? Objawy, które są charakterystyczne dla tej dolegliwości to:

 • bolesne parcie na pęcherz,
 • ból podbrzusza,
 • częste oddawanie moczu w niewielkich ilościach,
 • nietypowe zabarwienie moczu (różowe lub czerwone),
 • pieczenie i kłujący ból w cewce moczowej,
 • problemy z nietrzymaniem moczu,
 • stan podgorączkowy lub gorączka.

Co na zapalenie pęcherza w ciąży?

Co na pęcherz w ciąży zastosować? W pierwszej kolejności należy wdrożyć leczenie pod kontrolą lekarza, który prowadzi ciążę. Po wykonaniu odpowiednich badań zleci on odpowiednie leki na zapalenie pęcherza w ciąży – takie, które będą skuteczne w leczeniu infekcji, a jednocześnie bezpieczne dla mamy i jej dziecka.

Zapalenie pęcherza w ciąży – leki – które są bezpieczne?

Leki na zapalenie pęcherza w ciąży to najczęściej doustne antybiotyki. Nie wszystkie ze środków stosowanych na infekcje układu moczowego są jednak bezpieczne dla kobiet w ciąży. Bezpieczne substancje to amoksycylina oraz cefaleksyna, a także nitrofurantoina, jednak tego leku nie można stosować w pierwszym trymestrze oraz na kilka tygodni przed porodem.

Co na zapalenie pęcherza w ciąży – domowe sposoby

Poniżej zebraliśmy skuteczne domowe sposoby na zapalenie pęcherza w ciąży. Nie zastąpią one farmakoterapii, ale mogą wspomóc leczenie infekcji:

 • niedopuszczanie do wychłodzenia okolic nerek,
 • odpowiednia higiena miejsc intymnych,
 • picie soku z żurawiny, czarnej porzeczki lub aronii,
 • picie naparów ziołowych z rumianku,
 • rezygnacja z kawy i czarnej herbaty,
 • spożycie dużej ilości niesłodzonej wody (co najmniej 1,5-2 l w ciągu doby),
 • unikanie kąpieli w wannie,
 • unikanie obcisłej bielizny i ubrań,
 • unikanie odwlekania oddania moczu,
 • wykonywanie nasiadówek z kory dębu.

Mimo że zapalenie dróg moczowych w ciąży zdarza się często, problemów związanych z układem moczowym nie należy bagatelizować. Nieleczona, infekcja może się przerodzić w powikłania, które stanowią zagrożenie dla mamy i jej dziecka. Jeśli przyszła mama zauważyła u siebie objawy zapalenia pęcherza moczowego, należy niezwłocznie udać się do lekarza prowadzącego ciążę.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Blizny po cesarce - co na bliznę po cc? Pielęgnacja i plastyka blizny po cesarskim cięciu
Blizny po cesarce - co na bliznę po cc? Pielęgnacja i plastyka blizny po cesarskim cięciu
17 408

Zgodnie z danymi GUS z 2019 roku, 42,4% porodów odbywa się przez cesarskie cięcie. Mama Ginekolog, ginekolog-położnik, która prowadzi poradnik-blog, gdzie...

czytaj więcej
Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
2 788

Kandydoza oraz bakteryjne zakażenie pochwy należą do najczęściej spotykanych infekcji intymnych u kobiet. Z uwagi na nawrotowy charakter walka z nimi nie...

czytaj więcej
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
9 706 3

Cięcie cesarskie (w skrócie CC) to poważny zabieg, mający na celu rozwiązanie ciąży. Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania CC? Na czym polega...

czytaj więcej
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
10 451 1

Niskie ciśnienie w ciąży, a także nadciśnienie tętnicze podczas ciąży to istotne problemy kliniczne, które stanowią zagrożenie zarówno dla matki, jak i jej...

czytaj więcej