-
Menu
-
Pieluchy i przewijanie
-
-
-
-
-
Podkłady do przewijania
-
-
-
-
-
Akcesoria i pielęgnacja okołopieluszkowa
-
-
-
-
Kosmetyki dla dzieci
-
-
-
-
-
-
-
Artykuły higieniczne
-
-
-
-
-
Higiena jamy ustnej
-
-
-
-
Karmienie dziecka
-
-
Urządzenia i akcesoria dla dzieci
-
-
-
Urządzenia elektroniczne
-
-
-
-
-
-
Akcesoria do pielęgnacji i higieny
-
-
-
-
-
Akcesoria do kąpieli dla dzieci
-
-
-
-
-
-
-
Urządzenia elektroniczne
-
-
-
-
-
Urządzenia elektroniczne
-
-
-
-
Ciąża i macierzyństwo
-
-
-
-
-
-
-
Bielizna dla kobiet w ciąży i karmiących
-
-
-
-
-
Kosmetyki dla przyszłych i młodych mam
-
-
-
-
Higiena intymna
-
-
-
-
-
Higiena po porodzie
-
-
-
-
-
Higiena kobiety dojrzałej
-
-
-
-
-
Kosmetyki do higieny intymnej
-
-
-
-
Drogeria
-
-
-
-
-
Artykuły gospodarstwa domowego
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Produkty higieniczne
-
-
-
-
-
-
-
Ochrona osobista COVID-19
-
-
-
-
-
Oczyszczanie i pielęgnacja twarzy
-
-
-
-
-
Produkty do higieny jamy ustnej
-
-
-
-
-
Higiena intymna mężczyzn
-
-
-
-
-
Kosmetyki dla mężczyzn
-
-
-
Zapalenie pęcherza w ciąży
Zapalenie pęcherza w ciąży to bardzo częsta dolegliwość. Niedoleczona, infekcja układu moczowego w ciąży może dać niebezpieczne powikłania. Jak objawia się zakażenie dróg moczowych w ciąży? Co na nie stosować?
Zapalenie pęcherza w ciąży
Zapalenie dróg moczowych w ciąży zdarza się bardzo często, ponieważ wraz ze zmianami adaptacyjnymi układ moczowy jest bardziej podatny na patogeny chorobotwórcze. Dodatkowe czynniki zwiększające ryzyko zapalenia układu moczowego w ciąży to powiększająca się macica, która uciska na moczowody, utrudniając odpływ moczu z nerek, a także zmniejszone napięcie mięśni moczowodów i miedniczek. Zapalenie pęcherza na początku ciąży może wynikać także z nagłej zmiany poziomu hormonów we krwi i, co za tym idzie, zwiększonej podatności na infekcje.
Infekcja układu moczowego w ciąży – przyczyny
Zakażenie dróg moczowych w ciąży (określane potocznie jako przeziębiony pęcherz w ciąży) jest najczęściej wywołane przez bakterię Escherichia coli, zwaną także pałeczką kałową. Inne drobnoustroje, które mogą odpowiadać za zakażenie układu moczowego w ciąży to patogeny z rodzaju Enterobacter, Klebsiella, Proteus oraz Staphylococcus.
Zapalenie pęcherza a ciąża – możliwe powikłania
Każda infekcja dróg moczowych w ciąży powinna zostać niezwłocznie poddana leczeniu. W przeciwnym razie może dojść do rozwoju poważnych powikłań. Zapalenie pęcherza w ciąży w 1 trymestrze może doprowadzić do rozwoju odmiedniczkowego zapalenia nerek – choroba ta jest uznawana za najcięższe schorzenie związane z układem moczowym i nieleczona może poskutkować przewlekłą niewydolnością nerek, poronieniem lub wstrząsem septycznym. Tymczasem zapalenie cewki moczowej w ciąży lub zapalenie pęcherza w trzecim trymestrze może być przyczyną niskiej masy urodzeniowej u dziecka oraz wywołać poród przedwczesny.
Zapalenie pęcherza w ciąży a cukrzyca
Podatność na zakażenie dróg moczowych w ciąży jest większa, gdy u przyszłej mamy rozwinęła się cukrzyca (w tym także ciążowa). Z tego powodu, gdy doszło do infekcji układu moczowego w ciąży, wykonywane są często badania w kierunku rozpoznania cukrzycy.
Zapalenie pęcherza w ciąży – objawy
Zapalenie pęcherza w pierwszych dniach ciąży może się rozwijać bezobjawowo. Wtedy ciężarna dowiaduje się o infekcji dopiero podczas rutynowego badania ogólnego moczu. U wielu kobiet jednak zapalenie pęcherza po zapłodnieniu daje dokuczliwe symptomy, takie jak np. ból pęcherza. W ciąży tego typu oznaki stanowią źródło dużego dyskomfortu.
Po czym poznać zapalenie pęcherza w ciąży? Objawy, które są charakterystyczne dla tej dolegliwości to:
- bolesne parcie na pęcherz,
- ból podbrzusza,
- częste oddawanie moczu w niewielkich ilościach,
- nietypowe zabarwienie moczu (różowe lub czerwone),
- pieczenie i kłujący ból w cewce moczowej,
- problemy z nietrzymaniem moczu,
- stan podgorączkowy lub gorączka.
Co na zapalenie pęcherza w ciąży?
Co na pęcherz w ciąży zastosować? W pierwszej kolejności należy wdrożyć leczenie pod kontrolą lekarza, który prowadzi ciążę. Po wykonaniu odpowiednich badań zleci on odpowiednie leki na zapalenie pęcherza w ciąży – takie, które będą skuteczne w leczeniu infekcji, a jednocześnie bezpieczne dla mamy i jej dziecka.
Zapalenie pęcherza w ciąży – leki – które są bezpieczne?
Leki na zapalenie pęcherza w ciąży to najczęściej doustne antybiotyki. Nie wszystkie ze środków stosowanych na infekcje układu moczowego są jednak bezpieczne dla kobiet w ciąży. Bezpieczne substancje to amoksycylina oraz cefaleksyna, a także nitrofurantoina, jednak tego leku nie można stosować w pierwszym trymestrze oraz na kilka tygodni przed porodem.
Co na zapalenie pęcherza w ciąży – domowe sposoby
Poniżej zebraliśmy skuteczne domowe sposoby na zapalenie pęcherza w ciąży. Nie zastąpią one farmakoterapii, ale mogą wspomóc leczenie infekcji:
- niedopuszczanie do wychłodzenia okolic nerek,
- odpowiednia higiena miejsc intymnych,
- picie soku z żurawiny, czarnej porzeczki lub aronii,
- picie naparów ziołowych z rumianku,
- rezygnacja z kawy i czarnej herbaty,
- spożycie dużej ilości niesłodzonej wody (co najmniej 1,5-2 l w ciągu doby),
- unikanie kąpieli w wannie,
- unikanie obcisłej bielizny i ubrań,
- unikanie odwlekania oddania moczu,
- wykonywanie nasiadówek z kory dębu.
Mimo że zapalenie dróg moczowych w ciąży zdarza się często, problemów związanych z układem moczowym nie należy bagatelizować. Nieleczona, infekcja może się przerodzić w powikłania, które stanowią zagrożenie dla mamy i jej dziecka. Jeśli przyszła mama zauważyła u siebie objawy zapalenia pęcherza moczowego, należy niezwłocznie udać się do lekarza prowadzącego ciążę.
Powiązane wpisy
Zgodnie z danymi GUS z 2019 roku, 42,4% porodów odbywa się przez cesarskie cięcie. Mama Ginekolog, ginekolog-położnik, która prowadzi poradnik-blog, gdzie...
Kandydoza oraz bakteryjne zakażenie pochwy należą do najczęściej spotykanych infekcji intymnych u kobiet. Z uwagi na nawrotowy charakter walka z nimi nie...
Cięcie cesarskie (w skrócie CC) to poważny zabieg, mający na celu rozwiązanie ciąży. Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania CC? Na czym polega...
Niskie ciśnienie w ciąży, a także nadciśnienie tętnicze podczas ciąży to istotne problemy kliniczne, które stanowią zagrożenie zarówno dla matki, jak i jej...
Zadaj pytanie lub napisz komentarz