Bella

Zabawki dla niemowląt. Jakie zabawki dla niemowlaka, a jakie dla noworodka?

Przeczytano 725 0 Liked
 

Zabawki dla noworodków oraz zabawki dla niemowląt powinny wspierać rozwój malucha na wielu płaszczyznach. Czym są tzw. zabawki sensoryczne? Jakie zabawki dla noworodka wybrać, a jakie będą odpowiednie dla niemowlaka?

Jakie zabawki dla niemowlaka?

Zabawki dla noworodka oraz zabawki dla niemowląt należy dostosować przede wszystkim do wieku pociechy. Zupełnie inne potrzeby będzie miał maluch, który dopiero co się narodził, w porównaniu z takim, który ma już pół roku lub ponad roczek.
Jakie zabawki dla noworodka będą najlepsze? Obecnie panuje trend zabawek, które są kolorowe, miękkie w dotyku i generują szum – dźwięk ten przypomina maluchowi odgłosy słyszane w łonie mamy, dzięki czemu łatwiej mu zasnąć. Specjaliści zalecają, aby w pierwszych trzech miesiącach stymulować jedynie wzrok dziecka i nie przeciążać go nadmiernymi bodźcami.

Co wybrać, jeśli chodzi o zabawki dla niemowląt 3m+? W tym okresie życia maluch zaczyna rozpoznawać kształty oraz używać zmysłu dotyku i słuchu. To dobry moment, by wprowadzić grzechotki, warto wyposażyć się także w różnego rodzaju gryzaki – pomogą one przejść łagodnie przez okres ząbkowania. Od 3. miesiąca życia rodzice mogą podarować swojej pociesze maty edukacyjne.
Jakie zabawki dla niemowlaka pozwolą dziecku rozwijać się dalej? Po 6. miesiącu życia rodzice mogą sprezentować maluchowi bardziej skomplikowane akcesoria – sortery i tablice manipulacyjne, natomiast po ponad roku przychodzi czas na zabawki mobilne, takie jak jeździki czy rowerki oraz rozbudowane zabawki konstrukcyjne.

Zabawki sensoryczne dla niemowląt

Bardzo ważną rolę w życiu dziecka odgrywają zabawki edukacyjne dla niemowląt, w tym przede wszystkim zabawki sensoryczne. Dla niemowląt to nie tylko okazja do dobrej zabawy, lecz także narzędzie, które stymuluje rozwój fizyczny, emocjonalny i intelektualny. Dzięki nim maluch jeszcze lepiej poznaje świat.
Wybór zabawki interaktywnej dla niemowlaka nie należy do łatwych – tak jak w przypadku klasycznych zabawek, zasadniczym kryterium, którym warto się kierować, jest wiek pociechy. Zabawki sensoryczne mogą oddziaływać na wiele różnych zmysłów – niektóre z nich angażują dotyk, inne wzrok i słuch, a nawet smak. Nawet jeśli maluch nie do końca rozumie, jak działa dany przedmiot, jego używanie poprawia jego zręczność oraz umiejętność koncentracji.

Jakie zabawki wybrać?

Jakie zabawki sensoryczne wybrać dla dziecka? Świetnym wyborem dla niemowląt są:

  • drewniane kulki z poukrywanymi w środku przedmiotami, takimi jak lusterko lub grzechotka,
  • książeczki edukacyjne, służące nie tylko do oglądania, ale także dotykania i gryzienia,
  • przywieszki sensoryczne, które stymulują chwytanie oraz poprawiają koordynację ruchowo-wzrokową,
  • układanki sensoryczne uczące rozpoznawania kształtów, kolorów i dźwięków,
  • zabawki aktywizujące, wyposażone w grzechotkę i gryzaki.

Czy maskotki dla niemowlaka to dobry pomysł?

W maskotki dla niemowlaka warto zainwestować po czwartym miesiącu życia dziecka. W szczególności 8. miesiąc to czas, kiedy maluch potrzebuje bliskości i zaczyna wyciągać rączki do przytulanek. Miękkie pluszaki dają mu poczucie bezpieczeństwa.

Zabawki grające dla niemowląt

Wybierając zabawki grające dla niemowląt, należy dopilnować, by nie przekraczały one dopuszczalnych norm dźwiękowych (85 decybeli). Nie należy również wprowadzać ich zbyt wcześnie – nadmierne przebodźcowanie może bowiem zmęczyć malucha, zamiast go odprężyć. Specjaliści uważają, że dobrym momentem na podarowanie dziecku pierwszych instrumentów muzycznych jest 18. miesiąc życia.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
76 249 6

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to jedno z przyjemniejszych zadań, przed którymi stoją przyszli rodzice. Warto jednak dokładnie się do niego...

czytaj więcej
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
13 260 4

Przewijanie dziecka to jedna z podstawowych czynności, których podejmują się świeżo upieczeni rodzice i opiekunowie. Z pozoru prosta czynność może jednak...

czytaj więcej
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
31 387 5

Wiele mam, które decydują się na karmienie piersią zastanawia się, czy będą miały odpowiednią ilość mleka, by nakarmić swoje dziecko. Dodatkowo u matek...

czytaj więcej
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
1 879 1

Spór o to czy lepsze dla dziecka są pieluszki jednorazowe, czy wielorazowe, trwa już od wielu, wielu lat. Nadal nie jest rozstrzygnięty, gdyż wiele zależy od...

czytaj więcej