Waga w ciąży. Przyrost wagi w ciąży. Jak go zatrzymać?

Przeczytano 1 162 razy 0 Polubiono
 

W ciąży niebezpieczne są zarówno nadwaga, jak i zbyt mała masa ciała. Jaki jest prawidłowy przyrost wagi w ciąży? Czy da się zatrzymać przybieranie na wadze? Czym skutkuje brak przybierania na wadze w ciąży?

Waga w ciąży

Przybieranie na wadze w ciąży to całkowicie naturalne zjawisko. Masa ciała kobiety wzrasta bowiem razem z rozwojem dziecka. Każda kobieta, która chce sprawdzić, czy jej masa ciała jest prawidłowa względem wieku ciąży, może skorzystać ze specjalnych kalkulatorów wagi w ciąży. Narzędzia te pozwalają obliczyć średni przyrost wagi w ciąży (dla poszczególnych tygodni) na podstawie BMI. Korzystanie z nich nie zastąpi jednak wizyty u lekarza ginekologa.

Przyrost wagi w ciąży. Prawidłowa waga w ciąży

Ile wynosi prawidłowy przyrost wagi w ciąży? To zależy od dwóch czynników – tygodnia ciąży oraz masy ciała kobiety przed ciążą:

  • jeśli BMI przed ciążą mieściło się pomiędzy 25 a 30, przyrost wagi w ciąży powinien wynieść około 7-11 kg;
  • jeśli BMI przed ciążą wynosiło więcej niż 30, przyrost wagi w ciąży powinien wynieść maksymalnie 5-9 kg;
  • jeśli BMI przed ciążą wynosiło poniżej 25 lub mniej niż 18,5, kobieta powinna przytyć 11-16 lub nawet 13-18 kg.

Prawidłowa waga w ciąży zależy także od jej czasu trwania. Ile powinien wynieść przyrost wagi w ciąży w poszczególnych tygodniach? Zgodnie z zaleceniami dietetyków dozwolone przyrosty masy ciała wynoszą:

  • w pierwszym trymestrze – do 2 kg;
  • w drugim i trzecim trymestrze ciąży – do 0,5 kg tygodniowo.

Jak zatrzymać przyrost wagi w ciąży?

W ciąży niebezpieczna jest zarówno nadwaga, jak i zbyt mały przyrost wagi w ciąży i w konsekwencji niedowaga. Brak przybierania na wadze w ciąży może poskutkować licznymi problemami zdrowotnymi u dziecka, takimi jak np.: choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca czy też niska masa urodzeniowa. Może się również przyczynić do przedwczesnego porodu.

Czym grozi nadwaga w ciąży? Konsekwencje to między innymi cukrzyca oraz nadmierna masa urodzeniowa u dziecka. Zbyt duży przyrost wagi w ciąży może doprowadzić także do porodu przedwczesnego lub obumarcia płodu. Jeśli kobieta poszukuje odpowiedzi na pytanie „ile powinnam ważyć w ciąży”, najlepiej zasięgnąć porady lekarza lub dietetyka. Specjalista przeprowadzi niezbędne obliczenia, a także, w przypadku nieprawidłowości, zleci odpowiednie badania, które pomogą zidentyfikować dany problem zdrowotny stojący za nieprawidłową wagą w ciąży.
Jak zatrzymać przyrost wagi w ciąży? Przede wszystkim nie wolno się odchudzać – drastyczna zmiana diety, a także zbyt intensywny wysiłek fizyczny mogą bowiem poskutkować poważnymi problemami zdrowotnymi u dziecka. Konsekwencje odchudzania w ciąży to między innymi niska waga urodzeniowa, poród przedwczesny, a także wysokie ryzyko poronienia. Aby utrzymać masę ciała na prawidłowym poziomie, wskazane jest stosowanie zbilansowanej diety, bogatej w produkty pełnoziarniste, chude mięsa, owoce, warzywa oraz nabiał o niskiej zawartości tłuszczu. To, co można ograniczyć to spożycie cukrów oraz tłuszczów nasyconych. W utrzymaniu prawidłowej wagi pomoże także modyfikacja sposobu przyrządzania potraw – np. duszenie i gotowanie zamiast pieczenia oraz smażenia.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go