
USG 2D, 3D, 4D a 5D – czym się różnią?

Nieinwazyjne badanie USG pozwala sprawdzić stan zdrowia dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Czym różnią się USG 3D, 4D i 5D od tradycyjnego USG 2D? Które z badań wybrać? Podpowiadamy.
USG 2D
Badanie ultrasonograficzne (w skrócie USG) to nieinwazyjne badanie prenatalne, które polega na uzyskaniu obrazu przekroju badanego obiektu (w tym przypadku płodu), dzięki czemu możliwe jest potwierdzenie ciąży, uwidocznienie i zlokalizowanie zarodka, a także ocena wzrostu i rozwoju płodu oraz prawidłowości jego narządów i struktur anatomicznych.
Badanie USG przeprowadza się za pomocą głowicy przezbrzusznej lub dopochwowej. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG) badanie to powinno być oferowane wszystkim ciężarnym, co najmniej 4 razy. Najpierw przed 10. tygodniem ciąży, między innymi w celu potwierdzenia obecności ciąży oraz oceny wieku ciążowego, a następnie w:
- 11-14. tygodniu ciąży,
- 18-26. tygodniu ciąży,
- po 30. tygodniu ciąży.
Na każdym etapie rozwoju płodu badanie ultrasonograficzne ma inną specyfikę oraz cele.
Jeśli u pacjentki została rozpoznana ciąża bliźniacza, USG powinno być wykonywane częściej ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań.
Na czym polega tradycyjne badanie USG 2D?
Badanie USG 2D to najważniejsze badanie ultrasonograficzne w diagnostyce położniczej. Pozwala ono uzyskać płaski, dwuwymiarowy obraz przekroju wnętrza macicy i dziecka, wraz z jego narządami wewnętrznymi. Na jego podstawie lekarz może nie tylko potwierdzić ciążę, ale także:
- ocenić wiek ciąży,
- określić wielkość oraz masę płodu,
- określić płeć dziecka (jest to możliwe najwcześniej w 12. tygodniu ciąży),
- zbadać narządy wewnętrzne (serce, mózg, nerki) oraz struktury anatomiczne płodu, zbadać stan łożyska i wód płodowych.
USG 3D
Badanie USG 3D pozwala uzyskać trójwymiarowy, przestrzenny obraz płodu oraz jego struktur i narządów. 3D USG jest badaniem dodatkowym, które uzupełnia podstawowe obrazowanie 2D. Metoda ta umożliwia zobaczenie rozwijającego się płodu z każdej strony, w tym także przyjrzenie się jego rysom twarzy. Dzięki temu nie tylko pacjentka ma wzruszającą pamiątkę, ale też udaje się wychwycić cechy dysmorfii twarzy i odpowiednio wcześnie zdiagnozować niektóre choroby genetyczne (np. zespół Downa).
USG 3D – cena
Badanie 3D to badanie dodatkowe, jest ono wykonywane odpłatnie, na życzenie pacjentki. Jego wykonanie kosztuje około 200-300 złotych, w tej cenie para otrzymuje także wyjątkową pamiątkę – zdjęcie z wykonanego badania ultrasonograficznego.
Jak wygląda dziecko na początkowych etapach ciąży?
Jako pierwsze badanie ultrasonograficzne przed 10. tygodniem ciąży jest zwykle wykonywane USG 2D. Jeśli jednak pacjentka wyraża taką chęć, lekarz może u niej wykonać dodatkowo także USG 3D. Kiedy pojawić się u lekarza? Najlepszy moment to 8. tydzień ciąży USG 3D powinno już wtedy pokazać dziecko z nozdrzami, zalążkami małżowin usznych, szeroko rozstawionymi oczami i powiekami. Dobry moment to także 9. tydzień ciąży. USG 3D pokaże, że dziecko mierzy około 3 cm i ma już zaczątki mózgu, płuca, nerki, wątrobę, a nawet kościec.
USG 4D
Największe emocje budzi badanie 4D w ciąży, czyli USG ciąży 4D. Czym różnią się badania USG 3D a 4D? Obraz w badaniu 3D jest statyczny, tymczasem podczas badania 4D USG rejestrowane jest video, które można oglądać w czasie rzeczywistym. Rodzice mogą zaobserwować ruchy dziecka, pracę jego serca, a nawet miny, które robi maluch. Otrzymują także płytę DVD na pamiątkę. Kiedy wykonać badanie? Najlepszy moment to 27. tydzień ciąży. USG 4D pokaże wtedy wyraźnie twarz malucha.
USG 4D – cena
Badanie USG 4D w ciąży jest wykonywane dodatkowo, na życzenie pacjentki. Koszt wykonania badania USG 4D kształtuje się na poziomie około 350 złotych. W przypadku ciąży bliźniaczej badanie jest droższe o nawet 100 złotych. Alternatywą dla 4D USG jest badanie USG 3D/4D (inaczej USG 5D), o którym więcej poniżej.
USG 5D
Na rynku jest już dostępna jeszcze nowsza wersja badania ultrasonograficznego – USG 3D/4D HD live (inaczej USG 5D). Co to jest? Badanie korzysta z wysoce zaawansowanych technologii, co pozwala na uzyskanie prawie rzeczywistego obrazu dziecka, zarówno we wczesnej, jak i w zaawansowanej ciąży. USG 5 D umożliwia ocenę kierunków przepływu krwi oraz diagnozowanie różnorodnych problemów zdrowotnych, np. kardiologicznych. Ile kosztuje badanie USG 5D? Cena nie różni się zbytnio od kosztów wykonania USG 4D, wynosi ona 350 złotych. W przypadku ciąży bliźniaczej koszt wykonania badania wzrasta o około 100-150 złotych.

Powiązane wpisy
Kandydoza oraz bakteryjne zakażenie pochwy należą do najczęściej spotykanych infekcji intymnych u kobiet. Z uwagi na nawrotowy charakter walka z nimi nie...
Cięcie cesarskie (w skrócie CC) to poważny zabieg, mający na celu rozwiązanie ciąży. Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania CC? Na czym polega...
Niskie ciśnienie w ciąży, a także nadciśnienie tętnicze podczas ciąży to istotne problemy kliniczne, które stanowią zagrożenie zarówno dla matki, jak i jej...
Otarcia miejsc intymnych wpływają negatywnie na jakość życia. Właściwa pielęgnacja okolic intymnych może im jednak zapobiec. Jak objawiają się podrażnienia w...
Komentarze
Jestem w 36 tygodniu ciąży. Które badanie USG powinnam wykonać 3D, 4D lub 5D żeby mieć pamiątkę?
Replied by: Joanna On 2023-04-11
Zadaj pytanie lub napisz komentarz