Bella

Śluz w ciąży. Jaki śluz przed okresem, a jaki po zapłodnieniu? Śluz na początku ciąży a przed porodem

Przeczytano 5 301 0 Liked
10 Komentarzy
(5)
 

Konsystencja oraz kolor śluzu szyjkowego zmieniają się nie tylko w zależności od cyklu menstruacyjnego. Wydzielina przyjmuje odmienny wygląd także na różnych etapach ciąży. Po czym poznać śluz na początku ciąży oraz śluz tuż przed porodem? Jakie objawy powinny skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza?

Śluz w ciąży

Śluz w ciąży jest zwykle bezbarwny/mlecznobiały oraz ma delikatny zapach lub też nie wydziela żadnej woni. Jego rolą jest uchronienie ciężarnej oraz dziecka przed rozmaitymi infekcjami. To właśnie ze śluzu szyjkowego powstaje korek, który blokuje szyjkę macicy – tzw. czop śluzowy. Do jego usunięcia z organizmu dochodzi dopiero tuż przed porodem. Jaki rodzaj śluzu w ciąży powinien niepokoić? Co zrobić, gdy śluz nie przypomina “galaretki”, a wydaje się przyjmować “serową” konsystencję?

Biała gęsta wydzielina z pochwy a ciąża

Biały śluz w ciąży o serowatej konsystencji, a także objawy takie jak pieczenie, swędzenie lub zaczerwienienie okolic intymnych to oznaka infekcji grzybiczej. Najczęściej przyczyną zakażenia są drożdżaki. Tego typu symptomów nie można bagatelizować – grzybica w ciąży wymaga natychmiastowego podjęcia leczenia, w przeciwnym razie może dojść do porodu przedwczesnego, poronienia lub transmisji patogenów na dziecko.

Wodnista wydzielina z pochwy w ciąży

Jeśli śluz jest przezroczysty, bardzo obfity i wodnisty, taki objaw może świadczyć o sączeniu wód płodowych. W tej sytuacji najlepiej udać się do szpitala – personel sprawdzi stan wód płodowych oraz zweryfikuje, czy nie doszło do ich wycieku.

Zielony śluz w ciąży

Zielony lub żółto-zielony, lekko spieniony śluz w ciąży, może świadczyć o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym. Pierwotniak ten jest bardzo niebezpieczny, ponieważ może doprowadzić do przedwczesnego porodu lub nawet poronienia. Ciężarna powinna udać się jak najszybciej do lekarza, aby wdrożyć odpowiednią antybiotykoterapię.

Brązowy lub lekko różowy śluz w ciąży

Jeśli śluz w ciąży zawiera krew, należy natychmiast skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę. Taki objaw może bowiem świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju płodu. Aby ustalić dokładną przyczynę zmian wyglądu wydzieliny, lekarz wykona badanie USG.

Gęsty żółty śluz w ciąży

Gęsty śluz w ciąży o kolorze żółtym może świadczyć, podobnie jak zielony śluz, o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym. Wtedy zwykle dodatkowym objawem jest także nieprzyjemny “rybi” zapach wydzieliny z pochwy.

Wydzielina z pochwy w ciąży w 1. trymestrze – krwawienie implantacyjne

Brązowych upławów nie należy mylić z tzw. krwawieniem implantacyjnym, do którego dochodzi na początku ciąży. To całkowicie naturalny, fizjologiczny proces, który ma na celu przygotowanie organizmu do okresu ciąży.

WARTO WIEDZIEĆ: W II trymestrze ciąży śluz szyjkowy może stać się bardziej obfity. Wynika to z przekrwienia szyjki macicy i zwiększonej czynności gruczołów śluzowych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze należy udać się do lekarza – specjalista będzie w stanie odróżnić prawidłowy wygląd śluzu od upławów spowodowanych zakażeniem lub sączeniem się wód płodowych. Jeśli wydzielina z pochwy zmieni kolor, konsystencję lub zapach, a także wtedy, gdy u ciężarnej wystąpiły dodatkowe objawy, np. ból podczas oddawania moczu lub pieczenie okolic intymnych, należy tym bardziej jak najszybciej skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Śluz po zapłodnieniu

Śluz przed zapłodnieniem jest wydzielany po to, aby sprzyjać poczęciu. Dzięki niemu plemniki trafiają do komórki jajowej.

Jaki śluz przed okresem, a jaki po zapłodnieniu?

Na podstawie wyglądu śluzu można oszacować, czy kobieta ma dni płodne, czy niepłodne oraz, czy doszło do zapłodnienia. Jaka jest wydzielina przed okresem, a jaki śluz po zapłodnieniu? Przed owulacją wydzielina ma zwykle biały lub żółtawy kolor, jest mętna i kleista. Natomiast w czasie owulacji śluz staje się śliski, obfity i przyjmuje płynną konsystencję, co sprzyja zapłodnieniu. Zmiana konsystencji wydzieliny stanowi także jeden z pierwszych objawów ciąży. Śluz po zapłodnieniu jest bowiem bardziej obfity i gęsty niż w innych dniach cyklu menstruacyjnego.

Śluz na początku ciąży a przed porodem

Śluz na początku ciąży wygląda zupełnie inaczej niż śluz przed porodem. Jaki śluz na początku ciąży wydziela kobieta? Na początku wydzielina jest wodnista i obfita, o przezroczystym lub lekko białym kolorze, wyglądem przypomina ona śluz w czasie dni płodnych. Tymczasem niedługo przed porodem konsystencja się zmienia – wydzielina staje się bardziej galaretowata, dochodzi także do wydalenia czopa śluzowego.
O odejściu czopa może świadczyć śluz z krwią przed porodem – objaw ten nie powinien stanowić powodu do niepokoju, podobnie jak biały śluz przed porodem. Aby ochronić bieliznę przed fizjologicznymi upławami, warto wyposażyć się w specjalne wkładki higieniczne, np. marki Bella oraz podkłady poporodowe Matopat lub Bella Mamma. Tego typu produkty zapewniają skuteczną ochronę przed zabrudzeniem nawet w pozycji leżącej.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Komentarze

  • Napisał: Sylwia On 2024-10-09
    Rating:
    5.0

    Witam
    Mam pytanie staramy się z mężem o drugie dziecko , okres miałam dostać dziś (09.10.2024 ) cykl wynosi u mnie zawsze 26/28 dni . Wykonałam test ciążowy i był wynik negatywny (co prawda nie robiłam testu odrazu po przebudzeniu ) . W tym miesiącu również mierze temperaturę z pochwy i wynosi 36,9 /37 . Również mam bardziej wodnisty śluz , i dokucza mi ból pleców już drugi dzień . Czy jest możliwe ze jestem w ciąży i wykonany test który wykonałam był za wcześnie .
    z góry dziękuje za odpowiedz

    Replied by: Alicja On 2024-10-10 Dzień dobry, ciążę może potwierdzić lub wykluczyć jedynie lekarz po przeprowadzeniu odpowiednich badań.

  • Napisał: Miska On 2024-07-26
    Rating:
    5.0

    Witam ostatnia miesiączkę miałam 25.06.24 która dostałam po 23 dniach a moje miesiączki są regularne przeważnie bo co 28 dni teraz mam takie pytanie z obliczeń wychodzi że okres miałam dostać 23.07.24 i spóźnia mi się już 3 dzień dodam to że bolą mnie piersi mam uczucie mokrosci w pochwie że noszę podpaskę bo mam wrażenie jak bym dostała okres a okresu brak w trakcie dnia potrafię iść spać ostatnio czułam metaliczny posmak w ustach i przez dwie noce męczyła mnie zgaga czy to może oznaczać ciążę dodam iż w poprzednich ciążach nie miałam żadnych objawów oprócz brak miesiączki a teraz odchodzę od zmysłów proszę o podpowiedź

    Replied by: Joanna On 2024-07-31 Dzień dobry, opisane przez Panią objawy mogą świadczyć o ciąży. Celem jej potwierdzenia lub wykluczenia zalecam wykonanie testu ciążowego lub konsultację u ginekologa.

  • Napisał: Kasia On 2024-05-31
    Rating:
    5.0

    Witam okres miałam dostać 11.05.dostalam z 5dniowym opóźnieniem okres chyba bo nie jestem pewna miałam trzy dni bardzo słaby mniej obfity niż zawsze ale pokazały się skrzepy od tego czasu mam wzdęcia nudności wieczorne oraz często chodzę siku nie bolą mnie piersi ale mam ból głowy lekki prawie każdy dzień slyzbmam wodnisty bolał mnie zaraz po okresie jajnik lewy podbrzusze ale to nie jest mocny ból tylko delikatny zaznaczę że mam już trójkę dzieci i zawsze moje ciążę były bezobjawowo przechodzone moje pytanie brzmi czy ten okres mógł być spowodowany zagnieżdżeniem się zarodka czy jest możliwe że jestem w ciąży czy nie będzie za szybko na test za
    odpowiedź bardzo dziękuję jak i rady pozdrawiam

    Replied by: Joanna On 2024-06-03 Pani Kasiu, zalecam rozwianie wątpliwości na konsultacji z ginekologiem. Test ciążowy najlepiej wykonać w dniu spodziewanej miesiączki (jeżeli się nie pojawiła). Jeśli nie ma Pan pewności co do daty owulacji lub cykl miesiączkowy jest nieregularny, poczekanie do tygodnia po spodziewanej miesiączce może zwiększyć dokładność testu.

  • Napisał: Lalalalalla123 On 2024-02-16
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry, współżyłam z partnerem 2 dni temu, bez wytrysku, stosunek krótki ale niezabezpieczony, od wczoraj czuje bóle w podbrzuszu i mam nieprzyjemny śluz. Co powinnam zrobić?

    Replied by: Joanna On 2024-02-20 Szanowna Pani, ostatecznym potwierdzeniem lub wykluczeniem ciąży będzie wykonanie testu aptecznego lub wizyta u ginekologa. Proszę jednak pamiętać, że test ciążowy należy wykonać w dniu spodziewanej miesiączki (jeżeli doszło do jej opóźnienia) - wcześniejsze wykonanie testu może skutkować nieprawidłowym odczytem.

  • Napisał: Ewela On 2024-01-30
    Rating:
    5.0

    Witam współżyłam z facetem w dni. Plodne i owulacje mam wrażenie że miałam 29.01 na drugi dzień miałam wodnista wydzieline czy mogłam zajsc w ciaze ?

    Replied by: Joanna On 2024-01-30 Szanowna Pani, współżycie, szczególnie bez zabezpieczenia i w dni płodne, zawsze niesie ze sobą szansę na zapłodnienie. Jeżeli przypuszcza Pani taką ewentualność, proszę wykonać test ciążowy lub zgłosić się na wizytę u ginekologa. Jednocześnie, proszę pamiętać, że testy ciążowe wykonuje się w dniu planowanej miesiączki lub dzień po jej spodziewanym wystąpieniu - w innym przypadku wynik może okazać się niewiarygodny.

  • Napisał: Jasta On 2023-11-29
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry,
    Od jakiegoś czasu zauważyłam u siebie uplawy w kremowym kolorze, czasami odnoszę wrażenie że kolor ten wpada bardzo delikatnie w miętowy. Śluz ten pojawia się około 5-6 dni po owulacji. Nie ma nieprzyjemnego zapachu, w konsystencji przypomina aksamit y budyń. Wydzielanie go trwa zazwyczaj 3-4 dni. Aktywnie staramy się o ciąże. Jakie badania warto zrobić?

    Replied by: Joanna On 2023-11-30 Szanowna Pani, zalecam skonsultowanie stanu zdrowia z ginekologiem, który z pewnością odpowie na wszystkie Pani pytania.

  • Napisał: Olga On 2023-10-25
    Rating:
    5.0

    Kochałam się z partnerem, mieliśmy zabezpieczenie jako prezerwatywę. Ja byłam na nim. Moje pytanie brzmi..gdy partner doszedł ja jeszcze chwilę siedziałam na nim, jego sperma nie jakaś duża ilość spłynęła w dół do jąder, ale i też znajdowała się w prezerwatywie. Czy jest ryzyko że mogłam zajść w ciążę? Dodam, że nic mokrego nie czułam i też nic ze mnie nie wypływało.

    Replied by: Joanna On 2023-10-26 Pani Olgo, przede wszystkim należy podkreślić, że każdy stosunek seksualny między kobietą a mężczyzną niesie ze sobą możliwość potencjalnego zapłodnienia. Aby odpowiedzieć na Pani pytanie należałoby wziąć pod uwagę kilka czynników. Jeżeli do stosunku doszło w dni płodne, szansa na zajście w ciążę jest większa. Niestety nie jestem w stanie na 100% odpowiedzieć, czy jakaś część nasienia nie dostała się do Pani dróg rodnych. Ostatecznym potwierdzeniem Pani obaw może być jedynie test ciążowy lub wizyta u ginekologa.

  • Napisał: Barbie On 2023-10-15
    Rating:
    5.0

    Witam jestem po miesiące stosunek z wypryskiem w dni płodne i czuję w pochwie gorąca i mokro czy to może być zajście w ciążę

    Replied by: Joanna On 2023-10-16 Szanowna Pani, zalecam wykonanie testu ciążowego lub konsultację z ginekologiem celem potwierdzenia lub wykluczenia Pani przypuszczeń. Jeżeli stosunek odbył się w dni płodne, a do tego doszło do wytrysku, szanse na zapłodnienie są duże.

  • Napisał: Rosie On 2023-09-12
    Rating:
    5.0

    Mam obfity śluz jest wodnisty lekko żółty ,jestem w polowie cyklu a kochałam się z partnerem na początku cyklu, nie wiem co to oznacza ? Pozdrawiam

    Replied by: Joanna On 2023-09-12 Szanowna Pani, wodnisty śluz u kobiet może mieć różne przyczyny i może być oznaką różnych stanów zdrowia. Śluz pochodzący z narządów rodnych kobiety pełni ważną rolę w regulacji cyklu miesiączkowego. Wodnista konsystencja śluzu może oznaczać owulację, ale nie zawsze. Jeżeli cokolwiek budzi Pani niepokój, zalecam konsultację z ginekologiem.

  • Napisał: Maj 81 On 2023-05-15
    Rating:
    5.0

    Czy 18 dni po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych można zajść w ciążę tak szybko pytam bo mam obolałe piersi i po południu przetwarzanie jak jestem głodna jest mi niedobrze i mnie mdl

    Replied by: Joanna On 2023-05-16 Szanowna Pani, to, jak szybko można zajść w ciążę po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, jest kwestią indywidualną i zależy od rodzaju pigułek. W przypadku tabletek jednoskładnikowych dni płodne powinny wystąpić w trakcie najbliższego cyklu. Dlatego ciąża w pierwszym miesiącu po odstawieniu tabletek jest możliwa. W celu rozwiania dodatkowych wątpliwości zalecam konsultację z ginekologiem.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
2 965

Kandydoza oraz bakteryjne zakażenie pochwy należą do najczęściej spotykanych infekcji intymnych u kobiet. Z uwagi na nawrotowy charakter walka z nimi nie...

czytaj więcej
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
10 151 4

Cięcie cesarskie (w skrócie CC) to poważny zabieg, mający na celu rozwiązanie ciąży. Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania CC? Na czym polega...

czytaj więcej
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
10 841 1

Niskie ciśnienie w ciąży, a także nadciśnienie tętnicze podczas ciąży to istotne problemy kliniczne, które stanowią zagrożenie zarówno dla matki, jak i jej...

czytaj więcej
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
15 427 1

Otarcia miejsc intymnych wpływają negatywnie na jakość życia. Właściwa pielęgnacja okolic intymnych może im jednak zapobiec. Jak objawiają się podrażnienia w...

czytaj więcej