Śluz w ciąży. Jaki śluz przed okresem, a jaki po zapłodnieniu? Śluz na początku ciąży a przed porodem

Przeczytano 1 634 razy 0 Polubiono
1 Komentarz
(5)
 

Konsystencja oraz kolor śluzu szyjkowego zmieniają się nie tylko w zależności od cyklu menstruacyjnego. Wydzielina przyjmuje odmienny wygląd także na różnych etapach ciąży. Po czym poznać śluz na początku ciąży oraz śluz tuż przed porodem? Jakie objawy powinny skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza?

Śluz w ciąży

Śluz w ciąży jest zwykle bezbarwny/mlecznobiały oraz ma delikatny zapach lub też nie wydziela żadnej woni. Jego rolą jest uchronienie ciężarnej oraz dziecka przed rozmaitymi infekcjami. To właśnie ze śluzu szyjkowego powstaje korek, który blokuje szyjkę macicy – tzw. czop śluzowy. Do jego usunięcia z organizmu dochodzi dopiero tuż przed porodem. Jaki rodzaj śluzu w ciąży powinien niepokoić? Co zrobić, gdy śluz nie przypomina “galaretki”, a wydaje się przyjmować “serową” konsystencję?

Biała gęsta wydzielina z pochwy a ciąża

Biały śluz w ciąży o serowatej konsystencji, a także objawy takie jak pieczenie, swędzenie lub zaczerwienienie okolic intymnych to oznaka infekcji grzybiczej. Najczęściej przyczyną zakażenia są drożdżaki. Tego typu symptomów nie można bagatelizować – grzybica w ciąży wymaga natychmiastowego podjęcia leczenia, w przeciwnym razie może dojść do porodu przedwczesnego, poronienia lub transmisji patogenów na dziecko.

Wodnista wydzielina z pochwy w ciąży

Jeśli śluz jest przezroczysty, bardzo obfity i wodnisty, taki objaw może świadczyć o sączeniu wód płodowych. W tej sytuacji najlepiej udać się do szpitala – personel sprawdzi stan wód płodowych oraz zweryfikuje, czy nie doszło do ich wycieku.

Zielony śluz w ciąży

Zielony lub żółto-zielony, lekko spieniony śluz w ciąży, może świadczyć o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym. Pierwotniak ten jest bardzo niebezpieczny, ponieważ może doprowadzić do przedwczesnego porodu lub nawet poronienia. Ciężarna powinna udać się jak najszybciej do lekarza, aby wdrożyć odpowiednią antybiotykoterapię.

Brązowy lub lekko różowy śluz w ciąży

Jeśli śluz w ciąży zawiera krew, należy natychmiast skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę. Taki objaw może bowiem świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju płodu. Aby ustalić dokładną przyczynę zmian wyglądu wydzieliny, lekarz wykona badanie USG.

Gęsty żółty śluz w ciąży

Gęsty śluz w ciąży o kolorze żółtym może świadczyć, podobnie jak zielony śluz, o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym. Wtedy zwykle dodatkowym objawem jest także nieprzyjemny “rybi” zapach wydzieliny z pochwy.

Wydzielina z pochwy w ciąży w 1. trymestrze – krwawienie implantacyjne

Brązowych upławów nie należy mylić z tzw. krwawieniem implantacyjnym, do którego dochodzi na początku ciąży. To całkowicie naturalny, fizjologiczny proces, który ma na celu przygotowanie organizmu do okresu ciąży.

WARTO WIEDZIEĆ: W II trymestrze ciąży śluz szyjkowy może stać się bardziej obfity. Wynika to z przekrwienia szyjki macicy i zwiększonej czynności gruczołów śluzowych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze należy udać się do lekarza – specjalista będzie w stanie odróżnić prawidłowy wygląd śluzu od upławów spowodowanych zakażeniem lub sączeniem się wód płodowych. Jeśli wydzielina z pochwy zmieni kolor, konsystencję lub zapach, a także wtedy, gdy u ciężarnej wystąpiły dodatkowe objawy, np. ból podczas oddawania moczu lub pieczenie okolic intymnych, należy tym bardziej jak najszybciej skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Śluz po zapłodnieniu

Śluz przed zapłodnieniem jest wydzielany po to, aby sprzyjać poczęciu. Dzięki niemu plemniki trafiają do komórki jajowej.

Jaki śluz przed okresem, a jaki po zapłodnieniu?

Na podstawie wyglądu śluzu można oszacować, czy kobieta ma dni płodne, czy niepłodne oraz, czy doszło do zapłodnienia. Jaka jest wydzielina przed okresem, a jaki śluz po zapłodnieniu? Przed owulacją wydzielina ma zwykle biały lub żółtawy kolor, jest mętna i kleista. Natomiast w czasie owulacji śluz staje się śliski, obfity i przyjmuje płynną konsystencję, co sprzyja zapłodnieniu. Zmiana konsystencji wydzieliny stanowi także jeden z pierwszych objawów ciąży. Śluz po zapłodnieniu jest bowiem bardziej obfity i gęsty niż w innych dniach cyklu menstruacyjnego.

Śluz na początku ciąży a przed porodem

Śluz na początku ciąży wygląda zupełnie inaczej niż śluz przed porodem. Jaki śluz na początku ciąży wydziela kobieta? Na początku wydzielina jest wodnista i obfita, o przezroczystym lub lekko białym kolorze, wyglądem przypomina ona śluz w czasie dni płodnych. Tymczasem niedługo przed porodem konsystencja się zmienia – wydzielina staje się bardziej galaretowata, dochodzi także do wydalenia czopa śluzowego.
O odejściu czopa może świadczyć śluz z krwią przed porodem – objaw ten nie powinien stanowić powodu do niepokoju, podobnie jak biały śluz przed porodem. Aby ochronić bieliznę przed fizjologicznymi upławami, warto wyposażyć się w specjalne wkładki higieniczne, np. marki Bella oraz podkłady poporodowe Matopat lub Bella Mamma. Tego typu produkty zapewniają skuteczną ochronę przed zabrudzeniem nawet w pozycji leżącej.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Komentarze

  • Napisał: Maj 81 On 2023-05-15
    Ocena:
    5.0

    Czy 18 dni po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych można zajść w ciążę tak szybko pytam bo mam obolałe piersi i po południu przetwarzanie jak jestem głodna jest mi niedobrze i mnie mdl

    Odpowiedź Joanna On 2023-05-16 Szanowna Pani, to, jak szybko można zajść w ciążę po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, jest kwestią indywidualną i zależy od rodzaju pigułek. W przypadku tabletek jednoskładnikowych dni płodne powinny wystąpić w trakcie najbliższego cyklu. Dlatego ciąża w pierwszym miesiącu po odstawieniu tabletek jest możliwa. W celu rozwiania dodatkowych wątpliwości zalecam konsultację z ginekologiem.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go