Bella

Sapka u niemowląt. Objawy i kiedy mija?

Przeczytano 3 841 0 Liked
 

Sapka to dolegliwość, która jest wyjątkowo uciążliwa dla noworodków. Co to takiego? Skąd się bierze sapka i jakie daje objawy? Jak jej zaradzić? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule.

Sapka u niemowlaka

Czym jest sapka u noworodka lub niemowlaka? Tak nazywana jest męcząca dolegliwość, która występuje u małych dzieci i powoduje zatkanie noska, co utrudnia oddychanie, jedzenie i spanie.
Sapka u niemowląt i noworodków może mieć różnorodne przyczyny. Najczęściej sapka u dziecka rozwija się na skutek oddziaływania czynników drażniących lub w wyniku rozwoju stanu zapalnego w obrębie śluzówki nosa (o podłożu infekcyjnym lub alergicznym). Inne możliwe przyczyny sapki u dzieci to:

  • kiła wrodzona,
  • niedostateczne nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • wady w obrębie gardła i podniebienia miękkiego lub inne wrodzone nieprawidłowości anatomiczne,
  • zbyt wysoka temperatura w pokoiku dziecięcym.

Sapka u niemowlaka – objawy

Nazwa sapka pochodzi od charakterystycznego dźwięku, jaki wydaje małe dziecko – przypomina on sapanie, chrapanie lub charczenie. Sapka utrudnia karmienie malucha, a także powoduje, że jest ono niespokojne. Charakterystycznym symptomem są także problemy ze snem.
Po czym poznać, czy wystąpiła sapka, czy katar u noworodka? W przypadku kataru z noska wycieka śluzowa wydzielina, charakterystyczne objawy to także kichanie, osłabienie oraz gorączka. Natomiast sapce nie towarzyszą tego typu objawy. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości rodzice mogą dla pewności udać się z maluchem do lekarza pediatry lub neonatologa.

Sapka u noworodka – kiedy mija?

Jak długo trwa sapka? Kiedy mija? Z reguły sapka noworodkowa ustępuje samoistnie w pierwszych dniach życia dziecka. Natomiast gdy dolegliwość wystąpiła u starszego malucha, może się utrzymywać dłużej.
Jeśli sapka noworodkowa nie ustępuje, wskazana jest wizyta u lekarza pediatry lub neonatologa. Specjalista zidentyfikuje przyczynę dolegliwości i w zależności od niej doradzi odpowiednie postępowanie z dzieckiem. Jeśli przyczyną jest np. alergia na białko mleka krowiego, wdrożona zostanie dieta eliminacyjna. Tymczasem gdy sapka wynika z podrażnienia błon śluzowych, specjalista zaleci, aby często wietrzyć mieszkanie, zainwestować w nawilżacz powietrza, a także nie narażać malucha na ekspozycje na dym papierosowy.
W prawidłowej higienie noska u niemowlaka pomoże inhalacja, odciągniecie nadmiaru wydzieliny za pomocą specjalnej gruszki lub zakroplenie nosa za pomocą wody morskiej w aerozolu. Zalecamy, aby wyposażyć domową apteczkę np. w:

  • aspirator do nosa, np. marki Oromed, BabyOno lub Katarek – tego typu akcesoria pomagają łatwo i szybko usunąć wydzielinę zalegająca w nosku;
  • sól fizjologiczną– ampułki można stosować zarówno do higieny nosa, jak i oczu;
  • wodę morską – izotoniczny roztwór w sprayu skutecznie udrażnia oraz oczyszcza zapchany nosek, można go stosować już od 1. dnia życia.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Płacz dziecka. Dlaczego noworodek płacze? Jak uspokoić dziecko?
Płacz dziecka. Dlaczego noworodek płacze? Jak uspokoić dziecko?
11 183 3

Wsłuchanie się w płacz dziecka może pomóc rodzicom odczytać potrzeby swojej pociechy. Mimo że noworodek nie potrafi mówić, szybko nauczą się oni rozpoznawać,...

czytaj więcej
Co oznacza zielona kupka? Zielone kupki u noworodków, niemowlaków i starszych dzieci. Przyczyny
Co oznacza zielona kupka? Zielone kupki u noworodków, niemowlaków i starszych dzieci. Przyczyny
25 880

Kolor kupy niemowlaka może spędzić sen z powiek niejednemu rodzicowi. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wygląd stolca jest determinowany przez wiele...

czytaj więcej
Kaszel u niemowlaka. Suchy a mokry kaszel u dziecka. Co na kaszel u dziecka i kiedy do lekarza?
Kaszel u niemowlaka. Suchy a mokry kaszel u dziecka. Co na kaszel u dziecka i kiedy do lekarza?
6 012

Kaszel u dziecka to jeden z najczęściej zgłaszanych objawów podczas wizyty u lekarza pediatry. Z reguły objaw ten świadczy o chorobie zakaźnej dróg...

czytaj więcej
Kalendarz szczepień. Szczepienia noworodka i niemowlaka
Kalendarz szczepień. Szczepienia noworodka i niemowlaka
8 869 3

Szczepienie to najlepszy sposób ochrony przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Szczepionki mają na celu pobudzenie organizmu tak, aby wytwarzał on...

czytaj więcej