Sapka u niemowląt. Objawy i kiedy mija?
Sapka to dolegliwość, która jest wyjątkowo uciążliwa dla noworodków. Co to takiego? Skąd się bierze sapka i jakie daje objawy? Jak jej zaradzić? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule.
Sapka u niemowlaka
Czym jest sapka u noworodka lub niemowlaka? Tak nazywana jest męcząca dolegliwość, która występuje u małych dzieci i powoduje zatkanie noska, co utrudnia oddychanie, jedzenie i spanie.
Sapka u niemowląt i noworodków może mieć różnorodne przyczyny. Najczęściej sapka u dziecka rozwija się na skutek oddziaływania czynników drażniących lub w wyniku rozwoju stanu zapalnego w obrębie śluzówki nosa (o podłożu infekcyjnym lub alergicznym). Inne możliwe przyczyny sapki u dzieci to:
- kiła wrodzona,
- niedostateczne nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- wady w obrębie gardła i podniebienia miękkiego lub inne wrodzone nieprawidłowości anatomiczne,
- zbyt wysoka temperatura w pokoiku dziecięcym.
Sapka u niemowlaka – objawy
Nazwa sapka pochodzi od charakterystycznego dźwięku, jaki wydaje małe dziecko – przypomina on sapanie, chrapanie lub charczenie. Sapka utrudnia karmienie malucha, a także powoduje, że jest ono niespokojne. Charakterystycznym symptomem są także problemy ze snem.
Po czym poznać, czy wystąpiła sapka, czy katar u noworodka? W przypadku kataru z noska wycieka śluzowa wydzielina, charakterystyczne objawy to także kichanie, osłabienie oraz gorączka. Natomiast sapce nie towarzyszą tego typu objawy. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości rodzice mogą dla pewności udać się z maluchem do lekarza pediatry lub neonatologa.
Sapka u noworodka – kiedy mija?
Jak długo trwa sapka? Kiedy mija? Z reguły sapka noworodkowa ustępuje samoistnie w pierwszych dniach życia dziecka. Natomiast gdy dolegliwość wystąpiła u starszego malucha, może się utrzymywać dłużej.
Jeśli sapka noworodkowa nie ustępuje, wskazana jest wizyta u lekarza pediatry lub neonatologa. Specjalista zidentyfikuje przyczynę dolegliwości i w zależności od niej doradzi odpowiednie postępowanie z dzieckiem. Jeśli przyczyną jest np. alergia na białko mleka krowiego, wdrożona zostanie dieta eliminacyjna. Tymczasem gdy sapka wynika z podrażnienia błon śluzowych, specjalista zaleci, aby często wietrzyć mieszkanie, zainwestować w nawilżacz powietrza, a także nie narażać malucha na ekspozycje na dym papierosowy.
W prawidłowej higienie noska u niemowlaka pomoże inhalacja, odciągniecie nadmiaru wydzieliny za pomocą specjalnej gruszki lub zakroplenie nosa za pomocą wody morskiej w aerozolu. Zalecamy, aby wyposażyć domową apteczkę np. w:
- aspirator do nosa, np. marki Oromed, BabyOno lub Katarek – tego typu akcesoria pomagają łatwo i szybko usunąć wydzielinę zalegająca w nosku;
- sól fizjologiczną– ampułki można stosować zarówno do higieny nosa, jak i oczu;
- wodę morską – izotoniczny roztwór w sprayu skutecznie udrażnia oraz oczyszcza zapchany nosek, można go stosować już od 1. dnia życia.
Powiązane wpisy
Wsłuchanie się w płacz dziecka może pomóc rodzicom odczytać potrzeby swojej pociechy. Mimo że noworodek nie potrafi mówić, szybko nauczą się oni rozpoznawać,...
Kolor kupy niemowlaka może spędzić sen z powiek niejednemu rodzicowi. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wygląd stolca jest determinowany przez wiele...
Kaszel u dziecka to jeden z najczęściej zgłaszanych objawów podczas wizyty u lekarza pediatry. Z reguły objaw ten świadczy o chorobie zakaźnej dróg...
Szczepienie to najlepszy sposób ochrony przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Szczepionki mają na celu pobudzenie organizmu tak, aby wytwarzał on...
Zadaj pytanie lub napisz komentarz