



Rodzaje termometrów i dokładność pomiarów. Ile kosztuje termometr, jaki wybrać i gdzie go kupić?
Termometr to urządzenie, które powinno się znaleźć w każdym domu. Zmierzenie temperatury ciała pomaga w podjęciu decyzji o zastosowaniu leków przeciwgorączkowych, ułatwia również diagnostykę różnicową. Jaki termometr wybrać, by uzyskać jak najdokładniejszy wynik pomiaru? Podpowiadamy.
Rodzaje termometrów
Na rynku medycznym jest dostępnych kilka rodzajów termometrów. Termometr rtęciowy został wycofany z produkcji w krajach Unii Europejskiej ze względu na szkodliwe działanie rtęci na ludzki organizm, ale w jego miejsce pojawiło się wiele innych urządzeń. W sprzedaży dostępne są:
- termometr cieczowy bezrtęciowy – ten typ termometru cieszy się dużą popularnością. Do jego zalet można zaliczyć niską cenę oraz brak konieczności ładowania, natomiast jego wadą jest długi czas trwania pomiaru;
- termometr na podczerwień – to termometr bezdotykowy; aby wykonać pomiar, wystarczy przyłożyć urządzenie do czoła, zachowując odległość wynoszącą kilka centymetrów. Ten typ termometru można stosować również do pomiaru temperatury otoczenia. Przykładowo, termometr bezdotykowy Microlife pozwala zmierzyć temperaturę panującą w dziecięcym pokoju, nadaje się również jako termometr do wody lub mleka w butelce;
- termometr elektroniczny dotykowy – termometry elektroniczne dotykowe służą do pomiaru temperatury ciała. Aby wykonać pomiar, należy umieścić termometr dotykowy w dole pachowym, pachwinie, ustach lub odbycie. W tej kategorii znajdziemy także wyjątkowy termometr dla niemowlaka wbudowany w smoczek;
- termometr do ucha – ten typ termometru to kompromis pomiędzy dobrym termometrem bezdotykowym i wygodnym termometrem elektronicznym. Urządzenie mierzy temperaturę bębenka ucha oraz okolicznych tkanek, dzięki czemu pomiar jest bardzo komfortowy także, gdy wykonuje się go u dzieci.
Czy termometry bezdotykowe są dokładne? Które termometry są najdokładniejsze?
Każdego, kto planuje zakup nowego urządzenia do pomiaru temperatury ciała, interesuje z pewnością dokładność termometru, w szczególności bezdotykowego, który jest niezwykle prosty w obsłudze.
Od czego zależy precyzja tego typu urządzeń? Bardzo ważne jest, aby podczas wykonywania pomiaru zastosować się do wszystkich zaleceń producenta, takich jak optymalna odległość pomiędzy ciałem i końcówką termometru czy też czas wykonywania pomiaru. Jeśli termometr bezdotykowy zostanie użyty niezgodnie ze wskazaniami, pomiar będzie niedokładny.
Jak poprawnie mierzyć temperaturę? Ile trzymać termometr?
Jak poprawnie mierzyć temperaturę? To zależy od rodzaju termometru. Poniżej zaprezentowane zostały najważniejsze zasady mierzenia temperatury u dzieci i dorosłych.
Jak poprawnie przeprowadzić mierzenie temperatury na czole termometrem bezdotykowym?
W przypadku termometrów bezdotykowych odradza się mierzenie temperatury na nadgarstku, standardowo pomiary wykonuje się na czole. W tym celu wystarczy włączyć termometr na podczerwień, ustawić go prostopadle do czoła i zbliżyć na sugerowaną przez producenta odległość do wskazanej powierzchni. Pomiar powinien trwać około 2 sekund, wynik pojawia się na wyświetlaczu w postaci liczbowej. Niektóre modele termometrów posiadają wbudowany czujnik, który ułatwia prawidłowe przeprowadzenie pomiaru, mogą również emitować sygnał dźwiękowy lub świetlny, kiedy uzyskany rezultat wskazuje na stan podgorączkowy lub gorączkę.
Jak mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym dotykowym?
Za pomocą termometru dotykowego można przeprowadzić mierzenie temperatury pod pachą, w ustach, a nawet w odbycie. Aby wynik był wiarygodny, należy pilnować czasu pomiaru – dla ust wynosi on około 30-45 sekund (termometr należy umieścić pod językiem), natomiast pod pachą termometr powinien być trzymany przez 1 minutę (niektóre modele generują sygnał dźwiękowy w momencie zakończenia pomiaru). Jeśli chodzi o pomiar temperatury w odbycie, powinien on trwać około 30-40 sekund, przy czym należy pamiętać, aby po każdym użyciu dezynfekować urządzenie.
Mierzenie temperatury u dorosłych a mierzenie temperatury u dzieci
Na co uważać, jeśli chodzi o mierzenie temperatury u dzieci? Bardzo istotne jest:
- miejsce pomiaru temperatury (zależy ono od wieku);
- pora dnia, w której wykonano badanie – temperatura ciała u dzieci waha się w ciągu doby;
- zachowanie dziecka oraz jego aktywność – płacz, wysiłek fizyczny, złość – tego typu czynniki mogą się przyczynić do zaburzenia wyniku pomiaru.
Jak mierzyć temperaturę u niemowlaka?
W jaki sposób wykonać pomiar temperatury u niemowlaka? W tym celu warto wykorzystać termometr douszny lub termometr bezdotykowy. W przypadku termometrów dousznych wystarczy wsunąć końcówkę urządzenia do ucha, by po sekundzie otrzymać wynik pomiaru. Dość innowacyjnym rozwiązaniem jest również termometr w smoczku – gryzak został wyposażony w czujnik temperatury ciała oraz wyświetlacz, na którym prezentowany jest wynik pomiaru.
Termometr bezdotykowy – jak mierzyć temperaturę otoczenia?
Z pomocą termometru bezdotykowego można mierzyć temperaturę otoczenia – np. powietrza lub cieczy. W jaki sposób tego dokonać? W tym celu wystarczy wybrać odpowiednią funkcję w ustawieniach urządzenia, a następnie przystawić termometr do wybranego przedmiotu, zachowując odległość zalecaną przez producenta. Mierzenie temperatury należy rozpocząć dopiero wtedy, gdy urządzenie przebywało w stałych warunkach przez 30 minut, dzięki temu wynik będzie precyzyjny.
Ile kosztuje termometr? Jaki wybrać i gdzie go kupić?
Ceny termometrów wahają się pomiędzy 10 a 150 złotych. Koszt zależy przede wszystkim od wykorzystywanej technologii oraz marki producenta. Gdzie kupić termometr, aby mieć pewność co do jego wysokiej jakości? Apteka oraz sprawdzone sklepy medyczne, takie jak blizejciebie.pl to odpowiednie miejsce.
Jaki termometr bezdotykowy lub dotykowy wybrać spośród tak wielu dostępnych produktów? Jaki termometr dla noworodka kupić, by pomiar był jak najmniej inwazyjny? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz po zapoznaniu się z przygotowanym przez nas rankingiem termometrów. Zapraszamy do sprawdzenia.
Zadaj pytanie lub napisz komentarz