Ranking laktatorów. Laktator elektryczny czy ręczny – jaki wybrać?

Przeczytano 767 razy 0 Polubiono
 

Laktator to urządzenie służące do odciągania mleka z piersi. Po przyłożeniu do piersi pokarm jest wysysany przez podciśnienie. Następnie może on zostać podany dziecku, bez względu na to, czy jego mama jest obok. Jaki laktator wybrać? Elektryczny czy ręczny? Podpowiadamy.

Laktatory elektryczne a ręczne – różnice

Laktatory dzielą się na ręczne i elektryczne. Laktator ręczny może zostać wyposażony w gruszkę, tłok lub pompkę. Większość modeli wymaga użycia obydwu rąk. Tymczasem laktator elektryczny jest zasilany przez gniazdko, z ładowarki samochodowej lub na baterie. Najważniejsza różnica pomiędzy laktatorami ręcznymi i elektrycznymi polega na sposobie ich użycia. Elektryczny odciągacz pokarmu nie wymaga zastosowania siły i pozwala bez wysiłku odciągnąć pokarm.
Jako odciągacz pokarmu może posłużyć także tzw. kolektor pokarmu, czyli silikonowa buteleczka z przyssawką. Warto jednak sięgać wyłącznie po te urządzenia, które uzyskały pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz Atest PZH Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego świadczący o bezpieczeństwie i wysokiej jakości wykonania.

Jak odciągać pokarm laktatorem?

Korzystanie z laktatora nie powinno sprawiać żadnych trudności. W przypadku modeli ręcznych, aby uzyskać pokarm, należy użyć siły fizycznej. Wystarczy przyłożyć laktator do piersi i następnie rytmicznie naciskać wbudowaną w niego pompkę. Pod wpływem podciśnienia z gruczołu piersiowego wydostanie się mleko.
Odciąganie mleka laktatorem elektrycznym jest bardziej efektywne i mniej meczące dla karmiącej matki. Cały proces jest automatyzowany – mama musi jedynie ustawić siłę ssania. Po każdym użyciu należy umyć i wysterylizować laktator.

Jaki laktator wybrać? Ranking laktatorów

Jaki laktator wybrać? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ wszystko zależy od potrzeb karmiącej kobiety.

Laktator ręczny to dobry pomysł dla mam, które:

 • mają niewielki budżet na zakup laktatora;
 • odciągają mleko sporadycznie;
 • pragną, aby odciągacz mleka pracował cicho.

Jaki laktator ręczny wybrać? Poniżej przedstawiamy polecane modele:

 • laktator ręczny Akuku Premium – urządzenie wyposażono w poręczny tłok z uchwytem, jego atuty to cicha praca oraz łatwa obsługa;
 • laktator ręczny Microlife BC 100 Soft – laktator posiada wygodny lejek, jest lekki i łatwy w obsłudze. Odciąganie mleka nie wymaga dużo siły;
 • laktator Philips Avent – w skład laktatora wchodzi nakładka masująca, która stymuluje przepływ mleka. Jest on lekki i łatwy w obsłudze oraz utrzymaniu czystości.

Po laktator elektryczny powinny sięgnąć kobiety, które:

 • chcą pobudzić laktację;
 • często zostawiają dziecko z opiekunką;
 • karmią dziecko sondą;
 • planują powrót do pracy i chcą przyzwyczaić dziecko do coraz rzadszego karmienia.

Jaki laktator elektryczny wybrać? W podjęciu decyzji pomoże poniższy ranking.

Laktatory elektryczne – ranking najlepszych urządzeń polecanych przez mamy karmiące piersią:

 • laktator elektryczny Microlife BC 200 Comfy – urządzenie posiada aż 10 trybów stymulacji i odciągania oraz duży wyświetlacz z zegarem;
 • laktator elektryczny Babyono Individual – produkt oferuje 5 różnych trybów odciągania pokarmu, jest prosty w obsłudze, montażu i demontażu oraz dyskretny i wygodny w podróży;
 • laktator elektryczny Canpol Easy Start – wyrób wyróżnia trzystopniowa regulacja rytmu ssania wzorowana na naturalnym rytmie ssania dziecka, w zestawie znalazła się silikonowa nakładka masująca, która stymuluje wypływ pokarmu. Laktator Canpol może być zasilany na dwa sposoby – bateryjnie lub sieciowo;
 • laktator elektryczny Medela Swing Flex – lekki i kompaktowy laktator posiada 11 różnych programów odciągania pokarmu. Owalny kształt lejka umożliwia dokładne dopasowanie do kształtu piersi.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go