Pozycje wertykalne i kuczne do porodu. Pozycje porodowe

Przeczytano 2 713 razy 0 Polubiono
 

Szykujesz się do narodzin dziecka? Zastanawia Cię, czy istnieją takie pozycje porodowe, które sprawią, że poród przebiegnie w łagodniejszy sposób, a dziecko urodzi się szybciej? To rzeczywiście jest możliwe. W niniejszym artykule rozwiewamy Twoje wątpliwości związane z porodem w pozycji wertykalnej oraz innymi pozycjami do porodu. Zapraszamy do lektury!

Pozycje porodowe

Zgodnie ze standardem organizacyjnym opieki okołoporodowej, który wszedł w życie 1 stycznia 2019 roku, każda ciężarna ma pełne prawo do aktywności podczas porodu. Wskazane jest, aby rodząca kobieta poruszała się, kołysała biodrami, a nawet klękała lub kucała, w celu odnalezienia takiej pozycji porodowej, która będzie dla niej najbardziej komfortowa.
Specjaliści uważają, że najkorzystniejsze pozycje do porodu to pozycje wertykalne, czyli pionowe, natomiast pozycje porodowe horyzontalne, czyli leżące, są niewskazane, ponieważ dziecku jest trudniej przedostać się przez drogi rodne, przez co poród wymaga więcej wysiłku i jest bardziej bolesny.

Pozycja wertykalna do porodu

Poród w pozycji wertykalnej wiąże się z wieloma zaletami. Pozycja wertykalna do porodu przyspiesza przebieg porodu (o nawet o 35%), a także wspiera prawidłowe ustawienie dziecka w kanale rodnym.

Inne korzyści, jakie niesie pozycja wertykalna porodu to:

 • bardziej regularne i efektywne skurcze;
 • lepsze ukrwienie łożyska i co za tym idzie, lepsze dotlenienie dziecka;
 • łatwiejsze parcie dzięki wsparciu ze strony siły grawitacji;
 • mniej odczuwalny ból porodowy;
 • rozluźnienie mięśni krocza;
 • szybsze rozwarcie szyjki macicy;
 • ułatwione oddychanie;
 • zminimalizowane ryzyko pęknięć krocza;
 • zwiększona produkcja hormonu oksytocyny i co za tym idzie, zredukowany stres oraz strach.

Pozycja kuczna

Według specjalistów, w drugim okresie porodu, który trwa od pełnego rozwarcia do narodzin dziecka najbardziej efektywna i zgodna z fizjologią jest pozycja kuczna do porodu. Jej przyjęcie przyspiesza wypychanie główki dziecka, sprawia także, że maluch jest lepiej dotleniony, a ciężarna czuje się stabilnie. Rodzić w kucki można z pomocą bliskiej osoby lub przy drabinkach czy też łóżku porodowym.

Inne, mniej popularne pozycje porodowe to:

 • pozycja siedząca – polega ona na tym, że rodząca siedzi na fotelu porodowym, z ugiętymi nogami i plecami ułożonymi jak najbardziej pionowo;
 • pozycja w klęku – ta pozycja jest wybierana przez rodzące instynktownie, polega na klęczeniu na szeroko rozstawionych nogach i podpieraniu się, np. na osobie towarzyszącej lub szczeblach łóżka. Jest zalecana, gdy akcja porodowa przebiega za szybko.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go