Połóg – co to jest i ile trwa? Jak wygląda? Połóg po CC
Połóg po porodzie naturalnym przebiega nieco inaczej niż połóg po cesarskim cięciu. Ile trwa połóg? Co to takiego? Jakie dolegliwości mogą pojawić się w tym czasie, na co się przygotować? Odpowiadamy na te pytania.
Co to jest połóg i ile trwa?
Co to połóg? Jest to okres po ciąży i porodzie, w którym organizm wraca do stanu sprzed ciąży. Ile trwa połóg? Z reguły organizm potrzebuje około 1,5-2 miesięcy, by się zregenerować. Czas ten można podzielić na następujące okresy:
- bezpośredni połóg – ile trwa ten etap? Uznaje się, że są to pierwsze 24 godziny po porodzie;
- wczesny połóg, czyli pierwszy tydzień po porodzie;
- późny połóg, czyli okres do 6 tygodni po porodzie.
W okresie połogu po porodzie może dojść do wystąpienia zjawiska o nazwie baby blues. Co to takiego? Jest to zaburzenie nastroju, które pojawia się około 5.-10. dnia po porodzie. Gdy opadają emocje, świeżo upieczona mama może odczuwać ogromny stres emocjonalny w związku z nową rolą. Jest wyczerpana fizycznie i odczuwa tzw. smutek poporodowy.
Jak wygląda połóg?
Baby blues to nie jedyna dolegliwość związana z połogiem. Typowe dla połogu są także:
- huśtawka emocjonalna;
- krwawienie w połogu;
- odchody poporodowe;
- odczuwanie skurczów.
Połóg – huśtawka emocjonalna
W okresie połogu kobieta oraz jej partner mogą się spodziewać skoków nastroju. Nadmierne odczuwanie emocji oraz strach są jak najbardziej naturalne.
Połóg – krwawienia
Krwawienie w połogu to także zupełnie normalna sytuacja, jest ono związane z gojeniem się endometrium. Z czasem krew zmienia kolor i ciemnieje, by później zniknąć.
Połóg – skurcze
Typowe dla połogu są także skurcze. Macica musi się bowiem zmniejszyć i wrócić do swoich pierwotnych rozmiarów.
Połóg – odchody
Normalne są również różowe lub brązowe odchody połogowe. Zapach wydalin jest lekko słodkawy, po kilku dniach przyjmują one postać śluzu.
Połóg – nawrót krwawienia, a także nieprzyjemny zapach odchodów poporodowych może stanowić powód do niepokoju
Do lekarza należy się zgłosić, gdy po kilku dniach ustabilizowanego krwawienia zaobserwowano nawrót lub kiedy u kobiety wystąpiła gorączka. Konsultacji lekarskiej wymaga także sytuacja, gdy odchody popołogowe mają nieprzyjemny zapach lub nie doszło do ich wydalenia.
Pielęgnacja krocza w okresie połogu
W okresie połogu po porodzie bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja krocza. W tym czasie niezbędne jest:
- częsta zmiana podpasek i wkładek higienicznych;
- częste podmywanie się;
- delikatne osuszanie krocza po myciu;
- korzystanie z preparatów antyseptycznych poleconych przez lekarza;
- mycie rąk przed i po korzystaniu z toalety;
- wietrzenie krocza;
- unikanie kąpieli w wannie.
Ile trwa połóg po cesarce? Połóg po CC
Ile trwa połóg po cesarce? Czas połogu może być dłuższy niż w przypadku porodu naturalnego, ze względu na gojenie się rany pooperacyjnej. Połóg po CC trwa zwykle około 8 tygodni, przy czym pierwszy tydzień polega na gojeniu się rany, natomiast w trakcie kolejnych dwóch rozpuszczają się szwy.
Odchody połogowe po CC mają, podobnie jak odchody poporodowe po porodzie naturalnym kolor czerwony, następnie ciemnieją, by w końcu stać się bezbarwne. Poza dbaniem o higienę intymną, w okresie połogu po cesarce bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja rany.
Połóg po CC – objawy, które powinny wzbudzić niepokój
Do lekarza należy się udać, jeśli u kobiety wystąpiły objawy takie jak:
- ból krocza nieustępujący po podaniu środków przeciwbólowych;
- ból w podbrzuszu;
- intensywne krwawienie z dróg rodnych;
- odchody połogowe po CC o nieprzyjemnym zapachu;
- podwyższona temperatura ciała;
- ropne odchody połogowe po CC;
- zmiany w wyglądzie rany.
Powiązane wpisy
Kandydoza oraz bakteryjne zakażenie pochwy należą do najczęściej spotykanych infekcji intymnych u kobiet. Z uwagi na nawrotowy charakter walka z nimi nie...
Cięcie cesarskie (w skrócie CC) to poważny zabieg, mający na celu rozwiązanie ciąży. Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania CC? Na czym polega...
Niskie ciśnienie w ciąży, a także nadciśnienie tętnicze podczas ciąży to istotne problemy kliniczne, które stanowią zagrożenie zarówno dla matki, jak i jej...
Otarcia miejsc intymnych wpływają negatywnie na jakość życia. Właściwa pielęgnacja okolic intymnych może im jednak zapobiec. Jak objawiają się podrażnienia w...
Zadaj pytanie lub napisz komentarz