Bella

Pierwszy trymestr ciąży. Objawy, kiedy się kończy i co warto o nim wiedzieć?

Przeczytano 5 227 0 Liked
 

Pierwszy trymestr ciąży to czas, kiedy w organizmie kobiety zachodzi wiele istotnych zmian – dotyczą one nie tylko jej anatomii, ale także fizjologii i metabolizmu. Jak przetrwać pierwszy trymestr ciąży? Które objawy są typowe, a które powinny wzbudzić niepokój i skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza? Podpowiadamy.

Pierwszy trymestr – objawy

Pierwszy trymestr ciąży to czas ogromnych zmian w kobiecym organizmie. Mimo że ciąża jeszcze nie jest widoczna gołym okiem, przyszła mama odczuwa wiele dolegliwości, świadczących o tym, że jej ciało przygotowuje się na wydanie na świat nowego życia. Jakie symptomy daje pierwszy trymestr ciąży? Objawy, które odczuwa wiele przyszłych mam to:

  • ból i tkliwość piersi – za nabrzmiałość piersi odpowiada rozrost gruczołów mlekowych,
  • ból i skurcze podbrzusza – bolesne dolegliwości I trymestru ciąży są związane z zagnieżdżaniem się zarodka w macicy,
  • poranne nudności oraz wymioty – odpowiada za nie hormon ciążowy – gonadotropina kosmówkowa (hCG),
  • senność i nadmierne zmęczenie – organizm, w którym rozwija się nowe życie, potrzebuje więcej odpoczynku,
  • zaparcia wynikające ze spowolnionej przemiany materii.

Jakie jeszcze dolegliwości powoduje ciąża? Pierwszy trymestr może się wiązać z:

  • nadwrażliwością na zapachy,
  • parciem na pęcherz i częstszym oddawanie moczu,
  • rozdrażnieniem i wahaniami nastrojów.

Kiedy kończy się I trymestr?

Pierwszy trymestr ciąży to 3 miesiące, liczone od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Pierwszy miesiąc trwa do 4. tygodnia ciąży, następnie, od 5. do 9. tygodnia ciąży mamy do czynienia z 2 miesiącem pierwszego trymestru. Do kiedy trwa pierwszy trymestr? Przyjmuje się, że jego końcówka przypada na 13. tydzień ciąży. Od 14. do 27. tygodnia ciąży mamy już trymestr drugi.

Pierwszy trymestr ciąży – co warto wiedzieć?

Kobieta, która jest w pierwszym trymestrze ciąży, powinna o siebie zadbać. Nie wolno jej:

  • korzystać z sauny i jacuzzi,
  • palić papierosów,
  • poddawać się niektórym zabiegom kosmetycznym,
  • przebywać w pomieszczeniach z palaczami,
  • stosować większości leków,
  • uprawiać forsujących i ekstremalnych sportów,
  • używać niektórych kosmetyków.

Natomiast wskazana jest odpowiednio zbilansowana dieta, prowadzenie higienicznego trybu życia, wykonywanie zalecanych badań prenatalnych oraz nierezygnowanie z lekkiej, dostosowanej do kobiet w ciąży aktywności fizycznej.

Dieta w pierwszym trymestrze ciąży

Dieta ciężarnej kobiety powinna być zdrowa i pełnowartościowa. Należy z niej wyeliminować żywność wysokoprzetworzoną, konserwanty, sztuczne dodatki, pokarmy surowe, słodkie napoje oraz alkohol. Zalecane jest natomiast zwiększenie podaży zbóż, zdrowych tłuszczów oraz bogatych w witaminy owoców i warzyw.

Higiena w pierwszym trymestrze ciąży

Na każdym etapie ciąży kluczowe jest dbanie o higienę osobistą, w tym w szczególności okolic intymnych. Kobieta w ciąży powinna podmywać się przynajmniej dwa razy dziennie (od przodu do tyłu) oraz używać łagodnych płynów dedykowanych higienie intymnej. Należy zrezygnować z gąbek i myjek, które stanowią siedlisko bakterii oraz, jeśli jest taka potrzeba, używać specjalnych chusteczek higienicznych. Wiele ciężarnych doświadcza plamienia w pierwszym trymestrze – to zupełnie normalne zjawisko, związane z implementacją zarodka. Dopiero obfite krwawienie na początku ciąży stanowi powód do niepokoju, ponieważ może być związane z poronieniem. Inne sytuacje, w których należy się jak najszybciej zwrócić do lekarza to silny ból podbrzusza, nieprawidłowa wydzielina z pochwy oraz duże i rozległe obrzęki.

Badania prenatalne – I trymestr

Badania w pierwszym trymestrze mają na celu wykrycie zawczasu różnych chorób genetycznych i wad rozwojowych. Wśród nich wyróżnia się testy nieinwazyjne (takie jak np. test PAPP-A, USG 2D, USG 3D, USG 4D lub badania genetyczne NIFTY) oraz inwazyjne (np. amniopunkcja, biopsja kosmówki). Inwazyjne badania prenatalne są wykonywane dopiero wtedy, gdy nieinwazyjne testy przesiewowe dadzą nieprawidłowe wyniki.

W pierwszym trymestrze ciąży wykonywane są także badania kontrolne:

  • analiza moczu,
  • badanie ginekologiczne,
  • badania w kierunku chorób zakaźnych: HIV, cytomegalia, różyczka, toksoplazmoza, VDRL,
  • badanie stężenia glukozy we krwi na czczo,
  • cytologia,
  • morfologia,
  • oznaczenie grupy krwi,
  • oznaczenie TSH,
  • pomiar ciśnienia,
  • pomiar wagi ciała,
  • USG gruczołów sutkowych.

Ćwiczenia w pierwszym trymestrze ciąży

Zgodnie ze stanowiskiem WHO wszystkie kobiety w ciąży oraz po porodzie, które nie mają przeciwwskazań lekarskich, powinny podejmować regularną aktywność fizyczną. Wskazane są sporty o umiarkowanej intensywności, takie jak: chodzenie, bieganie czy też pływanie, w ciąży warto również wykonywać ćwiczenia na wzmocnienie mięśni i delikatne rozciąganie. Korzyści, jakie z tego wynikają, to mniejsze ryzyko nadciśnienia ciążowego, cukrzycy ciążowej i depresji poporodowej, a także łatwiejszy przebieg porodu i szybszy powrót do formy po powrocie.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
2 725

Kandydoza oraz bakteryjne zakażenie pochwy należą do najczęściej spotykanych infekcji intymnych u kobiet. Z uwagi na nawrotowy charakter walka z nimi nie...

czytaj więcej
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
9 628 3

Cięcie cesarskie (w skrócie CC) to poważny zabieg, mający na celu rozwiązanie ciąży. Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania CC? Na czym polega...

czytaj więcej
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
10 370 1

Niskie ciśnienie w ciąży, a także nadciśnienie tętnicze podczas ciąży to istotne problemy kliniczne, które stanowią zagrożenie zarówno dla matki, jak i jej...

czytaj więcej
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
14 861 1

Otarcia miejsc intymnych wpływają negatywnie na jakość życia. Właściwa pielęgnacja okolic intymnych może im jednak zapobiec. Jak objawiają się podrażnienia w...

czytaj więcej