Bella

Pieluszki tetrowe i wielorazowe. Jak prać i składać? Jakie pieluszki wybrać?

Przeczytano 2 793 0 Liked
 

Pieluszki wielorazowe to hit wśród rodzin, którym zależy na dbaniu o naturalne środowisko. To także dobre rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą, aby skóra dziecka miała kontakt z naturalnymi materiałami. Jak prać pieluchy tetrowe wielorazowe? Które warto zakupić?

Pieluszki wielorazowe

Pieluchy wielorazowe oraz pieluszki tetrowe to rozwiązanie, po które chętnie sięgają rodzice, którzy wcześniej korzystali z pieluszek jednorazowych. W przeciwieństwie do nich, pieluchy wielorazowe dla noworodka nie zanieczyszczają środowiska naturalnego i nie wymagają utylizacji po jednorazowym użyciu. Poza tym, że są to pieluszki ekologiczne, ich użytkowanie jest bardziej komfortowe dla malucha, ponieważ naturalne materiały, z których zostały wykonane pieluchy, nie podrażniają skóry i przepuszczają dużo powietrza.

Pieluszki wielorazowe – rodzaje

Na rynku jest dostępnych wiele różnych rodzajów pieluch wielorazowych. Najprostsze z nich to pieluszki formowane i składane – w tej grupie znajdziemy pieluszki tetrowe kolorowe, pieluchy tetrowe białe, pieluchy bambusowe wielorazowe oraz pieluszki wykonane z flaneli i muślinu, które nie posiadają żadnych zapięć i wymagają stosowania otulacza.
Nieco bardziej nowoczesny model to pieluszki wielorazowe all in one. To pieluszki w formie otulacza, z wbudowanym wkładem chłonnym. Brudne pieluszki all in one wrzuca się do kosza na pranie i następnie pierze. Na rynku są dostępne także pieluszki wielorazowe snap in one. Umożliwiają one wpięcie jednego lub nawet dwóch wkładów chłonnych i, dzięki temu, że wkład nie jest w nie wszyty, poszczególne elementy można prać osobno.
Innym ciekawym typem pieluszki są tzw. kieszonki – ten typ pieluszek wielorazowych króluje wśród rodziców, ponieważ wkład nie przesuwa się, nawet gdy dziecko jest bardzo ruchliwe. Są one także łatwe do wkładania i wymiany.

Pielucha tetrowa

Na przełomie kilku ostatnich lat można zauważyć, że do łaski powróciły pieluchy tetrowe dla chłopca oraz pieluchy tetrowe dla dziewczynki. Z czego wynika wysoka popularność tego typu pieluszek? Wykonane z organicznej bawełny pieluszki można prać w wysokich temperaturach i prasować, są one tanie oraz bardzo szybko schną. Ich atutem jest także uniwersalny charakter.

Pieluchy tetrowe – do czego jeszcze można ich użyć?

Pieluszki tetrowe dla noworodka mogą być wykorzystywane nie tylko do przewijania. Akcesorium to może posłużyć jako:

  • podkładka na przewijaku,
  • podręczny ręcznik,
  • ściereczka,
  • śliniak dla bobasa,
  • wkład chłonny do pieluszki wielorazowej wykonanej z innego materiału,
  • zabezpieczenie dla ubrania dorosłego podczas karmienia dziecka.

Jak prać pieluchy tetrowe? Jak je składać?

Świeżo upieczeni rodzice często interesują się tym, jak składać pieluchę tetrową oraz jak wiązać pieluchy tetrowe. Kwestią, która budzi wiele wątpliwości, jest także sposób prania pieluch wykonanych z bawełny organicznej. Jak prać pieluchy tetrowe? Otóż ten typ pieluszki można prać w wysokiej temperaturze, od 40 do 60°C. Natomiast jeśli maluch jest chory, dozwolone jest nawet 95° C – pod wpływem tak wysokiej temperatury zginą wszystkie bakterie. Z temperaturą prania nie należy jednak przesadzać, ponieważ może to doprowadzić do skrócenia żywotności pieluch.

Jak często prać pieluchy tetrowe?

Częstotliwość prania pieluszek tetrowych zależy od tego, jak często są one użytkowane. Jeśli maluch spędza w pieluszce całe dnie i śpi w niej, należy ją prać codziennie lub co drugi dzień.

W czym prać pieluchy tetrowe?

W tym celu najlepiej użyć proszku do prania lub płynu do prania o niskiej zawartości mydła, specjalnie przeznaczonego do prania pieluch. Doskonale sprawdzą się także kapsułki do prania ubranek i akcesoriów dziecięcych - zachęcamy do zapoznania się z naszym rankingiem. Dobrym przykładem środka piorącego jest JELP 1+ - hipoalergiczny proszek do prania białych ubrań przeznaczony dla delikatnej skóry dzieci od 1. roku życia. W jego składzie nie znajdziemy sztucznych barwników, fosforanów ani wybielaczy optycznych, można go używać w szerokim zakresie temperatur: 40, 60, a nawet 95°C.

Ile pieluch tetrowych dla noworodka kupić?

Jeśli pieluchy tetrowe mają być wykorzystywane tylko do przewijania noworodka, warto kupić na start około 30-40 sztuk. Wynika to z faktu, że maluch może na początku brudzić pieluszkę kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie, a wypranie i wysuszenie wymaga czasu. Jeśli pieluszki tetrowe mają służyć także do innych celów, warto zainwestować w kilka opakowań więcej.

Jakie pieluszki wielorazowe dla noworodka?

Stosowanie pieluszek wielorazowych wiąże się z wieloma zaletami. Dzięki nim rodzice mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy, przy jednoczesnym dbaniu o naturalne środowisko. Inne korzyści to komfortowe użytkowanie oraz nienarażanie skóry dziecka na kontakt ze sztucznymi tworzywami. Wśród rodziców panuje także przekonanie, że dziecko, które nosi pieluszki wielorazowe, szybciej uczy się korzystania z nocnika. Jakie pieluszki wielorazowe dla noworodka wybrać? Poniżej prezentujemy szybki przegląd zalet i wad poszczególnych rozwiązań.

Pieluszki tetrowe

Pieluszki tetrowe to najczęściej sprzedawane spośród rodzajów pieluszek dostępnych na rynku. Ich zalety to wykonanie z naturalnej tkaniny, uniwersalny charakter, możliwość prania w wysokiej temperaturze, szybkie wysychanie oraz bardzo dobra chłonność. Rodzice bardzo cenią sobie także niski koszt zakupu. Ile kosztują pieluchy tetrowe? Cena wynosi około 40-50 złotych za opakowanie liczące 20 sztuk.

Pielucha muślinowa a tetrowa

Pieluchy muślinowe to dwuwarstwowe tetry. Ich właściwości są podobne do pieluszek bambusowych, jednak w przeciwieństwie do nich, pozostają one miękkie nawet po dłuższym użytkowaniu. Minusem jest cena – za pieluchy muślinowe należy nieraz zapłacić nawet 30 złotych (za 3 sztuki).

Pielucha bambusowa a tetrowa

Pieluchy bambusowe wykonuje się z delikatnego włókna bambusowego. Wyróżnia je bardzo dobra chłonność oraz właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Minusem jest konieczność prania w niskich temperaturach, w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia pieluszki. Cena jest podobna jak w przypadku pieluch muślinowych – za 3 sztuki trzeba zapłacić około 30 złotych.

Pielucha flanelowa a tetrowa

Pieluszki flanelowe są mniej chłonne od tetry, ale za to dobrze sprawdzają się w chłodne dni jako materiał izolujący. Można je stosować jako prześcieradło w gondoli wózka. Cena zależy od modelu – za paczkę zwykłych pieluch zapłacimy nie więcej niż 20 złotych, tymczasem pieluszki flanelowe drukowane to już wydatek rzędu około 30-40 złotych za opakowanie zawierające 5 sztuk.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
76 881 6

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to jedno z przyjemniejszych zadań, przed którymi stoją przyszli rodzice. Warto jednak dokładnie się do niego...

czytaj więcej
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
13 514 4

Przewijanie dziecka to jedna z podstawowych czynności, których podejmują się świeżo upieczeni rodzice i opiekunowie. Z pozoru prosta czynność może jednak...

czytaj więcej
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
31 835 5

Wiele mam, które decydują się na karmienie piersią zastanawia się, czy będą miały odpowiednią ilość mleka, by nakarmić swoje dziecko. Dodatkowo u matek...

czytaj więcej
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
2 004 1

Spór o to czy lepsze dla dziecka są pieluszki jednorazowe, czy wielorazowe, trwa już od wielu, wielu lat. Nadal nie jest rozstrzygnięty, gdyż wiele zależy od...

czytaj więcej