Bella

Otulacze dla noworodka – jaki wybrać? Jak zawijać?

Przeczytano 2 218 0 Liked
 

Otulacz dla noworodka to zupełnie inne akcesorium niż śpiworek. Do czego służą otulacze? Jaki otulacz dla noworodka wybrać latem, a jaki będzie odpowiedni w porze zimowej? Jak zawijać otulacz dla dziecka? Jeśli stoisz przed wyborem odpowiedniego produktu, zapraszamy do lektury!

Otulacz dla noworodka – gdzie się przyda?

Otulacz do łóżeczka to rodzaj specjalnego materiału, często wyposażonego w rzepy lub suwak. Otulacz dla noworodka jest skonstruowany tak, aby po zapięciu ciasno opinać ramiona i tułów malucha. Właśnie to odróżnia go od śpiworka – gadżetu, który zapewnia dużą swobodę ruchów.
Otulacz dla dziecka jest szczególnie przydatny w pierwszych tygodniach życia malucha. Zwolennicy teorii Czwartego Trymestru, a w szczególności amerykański pediatra Harvey Karp, zachęcają, aby stosować otulacze w okresie trzech miesięcy po porodzie - dzięki temu noworodek będzie miał zapewnione warunki podobne do tych, jakie panowały w łonie matki.

W książce Harveya Karpa „Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy” można znaleźć wiele porad związanych z tym, jak pomóc noworodkowi przystosować się do nowego środowiska. Poza otulaniem w naśladowaniu środowiska prenatalnego pomagają także metody, takie jak: kładzenie dziecka na brzuchu lub na boku i częste przytulanie, odtwarzanie białego szumu oraz kołysanie.
Otulacz niemowlęcy może służyć uspokajaniu dziecka, może także pomóc w sytuacji, gdy maluch nie może zasnąć. Otulacz do spania daje poczucie bezpieczeństwa, odgradza także od nadmiernych bodźców pochodzących ze środowiska. Z pomocą otulacza dla niemowlaka otula się jedynie ciało – główka oraz nóżki powinny pozostać odkryte.

Jaki otulacz dla noworodka?

Otulacz dla noworodka powinien być wykonany z dobrej jakości materiału. Latem dobrze sprawdzi się:

  • otulacz bambusowy 120 × 120 – otulacz bambusowy dla noworodka, nie dość, że jest przewiewny i zapewnia prawidłową termoregulację ciała, to jeszcze wykazuje właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze,
  • otulacz muślinowy 120 × 120 – materiał ten jest wyjątkowo delikatny i nie podrażnia wrażliwej skóry dziecka. Produkty posiadające certyfikat Oeko-Tex są wyrobami najwyższej jakości, wolnymi od zanieczyszczeń.

Pieluszka bambusowa lub pieluszka muślinowa 120 × 120 cm to zdecydowanie lepszy wybór na lato niż np. otulacz bawełniany czy też otulacz flanelowy.
Poza rodzajem materiału bardzo istotny jest także sposób zapięcia otulacza oraz czas jego użytkowania. Niektóre sklepy z artykułami dziecięcymi oferują produkty 2w1, takie jak np. kocyk-otulacz. Taki gadżet będzie służył maluchowi także wtedy, gdy podrośnie – do spania, karmienia oraz podczas spacerów w wózku. Warto zwrócić uwagę także na to, aby otulacz był dostosowany do rozmiarów i masy ciała dziecka, był przyjemny w dotyku oraz łatwy w utrzymaniu czystości.

Otulacz – jak zawijać?

Jak korzystać z otulacza? Pierwszy krok to nakarmienie dziecka i zmiana pieluszki. Następnie można owinąć wokół malucha otulacz, tak, aby materiał ściśle przylegał do skóry, ale jej nie uciskał. Producenci otulaczy zazwyczaj załączają do opakowań dokładną instrukcję składania wraz z narysowanymi schematami. Po otuleniu noworodek powinien mieć tyle miejsca dla nóżek, by móc nimi spokojnie ruszać. Otulacze należy użytkować ostrożnie – zbyt ciasne owijanie materiału wokół dziecka lub nadużywanie otulacza na dalszych etapach rozwoju może mu zaszkodzić.

Zagrożenia związane z nieprawidłowym otulaniem dziecka to:

  • mniej skuteczne ssanie piersi,
  • przegrzanie malucha,
  • większe ryzyko rozwoju dysplazji stawu biodrowego,
  • większe ryzyko zespołu nagłej śmierci niemowląt.

Jeśli jednak rodzice przestrzegają wskazówek związanych z otulaniem noworodka oraz zaprzestają jego stosowania, gdy maluch wykazuje pierwsze oznaki przewracania się, metoda ta jest bezpieczna.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
77 278 6

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to jedno z przyjemniejszych zadań, przed którymi stoją przyszli rodzice. Warto jednak dokładnie się do niego...

czytaj więcej
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
13 674 4

Przewijanie dziecka to jedna z podstawowych czynności, których podejmują się świeżo upieczeni rodzice i opiekunowie. Z pozoru prosta czynność może jednak...

czytaj więcej
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
32 144 5

Wiele mam, które decydują się na karmienie piersią zastanawia się, czy będą miały odpowiednią ilość mleka, by nakarmić swoje dziecko. Dodatkowo u matek...

czytaj więcej
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
2 119 1

Spór o to czy lepsze dla dziecka są pieluszki jednorazowe, czy wielorazowe, trwa już od wielu, wielu lat. Nadal nie jest rozstrzygnięty, gdyż wiele zależy od...

czytaj więcej