Ostuda – co to? Leczenie

Przeczytano 232 razy 0 Polubiono
 

Ostuda to częsta dolegliwość u kobiet będących w okresie rozrodczym. Nieestetyczne przebarwienia na skórze mają związek np. z zaburzeniami hormonalnymi, do których dochodzi w czasie ciąży. Jakie są inne możliwe przyczyny ostudy? Na czym polega leczenie? Odpowiadamy na te pytania.

Ostuda – co to jest?

Czym jest ostuda (inaczej melazma)? To nabyte przebarwienia skórne, które najczęściej występują u kobiet będących w okresie rozrodczym. Charakterystyczne objawy ostudy to brązowe plamy zlokalizowane w różnych miejscach na ciele. Ostuda może wystąpić na szyi, bardzo popularna jest także ostuda na twarzy, np. ostuda nad ustami lub ostuda na czole.
Jakie są przyczyny ostudy? Najczęściej dolegliwość ta jest związana ze wzmożonym wytwarzaniem melaniny, wynikającym z nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne lub zaburzenia równowagi hormonalnej (jest to tzw. ostuda hormonalna). Inną możliwą przyczyną ostudy są predyspozycje genetyczne warunkujące nieprawidłowe wydzielanie melaniny.

Czynniki, które sprzyjają rozwojowi ostudy to także:

 • ciąża (wtedy mowa o tzw. ostudzie ciążowej),
 • ciemna karnacja,
 • częste opalanie się,
 • guzy jajnika,
 • przyjmowanie leków światłouczulających,
 • stosowanie doustnej antykoncepcji,
 • stosowanie hormonalnej terapii zastępczej,
 • stosowanie niektórych kosmetyków, np. zawierających salicylany lub cytryniany,
 • występowanie pasożytów w obrębie jelit.

Ostuda – leczenie

Co robić, gdy wystąpiła ostuda? Jak się pozbyć nieestetycznych przebarwień? Pierwszy krok to wizyta u lekarza – specjalisty z zakresu dermatologii. Po zebraniu wywiadu, obserwacji objawów klinicznych oraz wykonaniu odpowiednich badań (np. z użyciem lampy Wooda) uda się zidentyfikować przyczynę ostudy i na tej podstawie zostanie opracowane odpowiednie leczenie.
Leczenie ostudy polega na stosowaniu przepisanych przez lekarza preparatów odbarwiających. Inną metodą, którą może zalecić specjalista, jest złuszczanie chemiczne, a także zabiegi z użyciem lasera. Aby terapia dała pozytywne efekty, bardzo ważna jest ochrona przed promieniami UVA i UVB oraz odstawienie leków antykoncepcyjnych i innych przyjmowanych substancji o działaniu światłouczulającym.

Kremy na przebarwienia w ciąży

Istotne znaczenie dla leczenia oraz profilaktyki ostudy ma stosowanie kremów z filtrem (kremów przeciwsłonecznych). Wskazane są produkty o wysokim stopniu ochrony, takie jak np. krem SPF50 do twarzy Eva Sun. Kosmetyk skutecznie zabezpiecza przed negatywnym wpływem promieniowania UVA i UVB nie tylko twarz, ale także inne części ciała. Krem z filtrem do twarzy zapobiega powstawaniu i nasilaniu się przebarwień, a także stymuluje regenerację skóry. To, co go wyróżnia na rynku to układ filtrów ochronnych zgodny ze standardem UE.
Ostuda ma tendencję do nawracania, dlatego po zakończonym leczeniu należy przestrzegać określonych zasad. Poza stosowaniem kosmetyków z filtrem do twarzy bardzo istotne jest także, aby unikać preparatów światłouczulających oraz powstrzymać się od opalania. W przeciwnym wypadku problem może powrócić i dać jeszcze bardziej nasilone objawy. Inne sposoby na to, aby zminimalizować ryzyko rozwoju ostudy to:

 • odstawienie antykoncepcji hormonalnej (po konsultacji z lekarzem, jeśli zaszło podejrzenie, że to jest przyczyna ostudy),
 • używanie hipoalergicznych kosmetyków do pielęgnacji skóry.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go