Odbijanie noworodka. Jak odbijać i do kiedy odbijać dziecko? Pozycje do odbijania
Odbijanie noworodka, a także odbijanie niemowlaka pomaga usunąć z brzuszka dziecka nadmiar połkniętego w trakcie jedzenia powietrza. Prawidłowo przeprowadzone pozwala uniknąć wielu dolegliwości gastrycznych, takich jak wzdęcia. Jak odbijać dziecko?
Do kiedy odbijać dziecko?
Każdy noworodek, niezależnie od tego, czy jest karmiony w sposób naturalny, czy mlekiem modyfikowanym, połyka powietrze podczas pobierana pokarmu. Ponieważ małe dziecko często je łapczywie i ma jeszcze nierozwinięte zwieracze przełyku, gazy przedostają się dalej i zalegają w jego brzuszku, powodując liczne dolegliwości gastryczne, takie jak np. bolesne wzdęcia. Aby tego uniknąć, konieczne jest tzw. odbijanie niemowlaka, czyli przytrzymanie malucha w pionowej pozycji, aby powietrze wyleciało z jego brzuszka.
Do kiedy trzeba odbijać dziecko? Odbijanie jest zalecane do czasu, kiedy maluch jest karmiony tylko mlekiem matki, czyli do około 6. miesiąca jego życia. Na późniejszych etapach, kiedy dieta dziecka jest rozszerzana, jego układ trawienny i mięśnie gwałtownie się rozwijają, nie ma już takiej potrzeby.
Co robić, kiedy noworodek nie odbija?
Większości noworodków odbija się do kilku minut po karmieniu. Nie jest to jednak regułą. Niektóre maluchy nie mają tendencji do nadmiernego połykania powietrza i nie odbija im się aż tak często. Dotyczy to w szczególności tych dzieci, których mamy opanowały do perfekcji technikę karmienia piersią oraz przystawiają je często. Nie odbija się także dzieciom, które jedzą przez sen, kiedy są nie do końca rozbudzone. Nie warto zatem się nadmiernie niepokoić, gdy dziecko nie odbija.
Czy to normalne, że dziecko zasypia i nie odbija?
Czasami zdarza się, że dziecko nie odbija po nakarmieniu, lecz od razu zasypia. Wtedy warto położyć je w takiej pozycji, aby główka była uniesiona wyżej. Dzięki temu rodzice mogą zapobiec zakrztuszeniu się, jeśli malcowi uleje się podczas snu.
Jak odbijać noworodka?
Najlepszy moment na odbijanie noworodka przypada:
- w trakcie karmienia,
- bezpośrednio po karmieniu.
Co zrobić, by odbijanie się powiodło? Odpowiadamy na to pytanie poniżej.
Jak odbijać noworodka?
Jak odbijać dziecko w wieku noworodkowym? W tym celu należy unieść malucha do pozycji pionowej, a gdy to nie wystarczy, można delikatnie poklepać lewą stronę jego plecków. Metodę odbijania należy dobrać, kierując się tym, która pozycja jest najbardziej wygodna dla malucha i jego mamy oraz skutkuje szybkim pozbyciem się nadmiaru powietrza.
Jak odbijać niemowlę?
Jak odbić niemowlaka po jedzeniu? Podobnie jak w przypadku noworodka, wskazane jest podniesienie dziecka do pozycji pionowej, dostępnych jest jednak o wiele więcej pozycji. Malucha można odbić np. poprzez spacerowanie z nim i podtrzymywanie jego pupy i brzuszka.
Pozycje do odbijania noworodka
Jakiej pozycji użyć do odbijania dziecka? Oto najskuteczniejsze sposoby na odbicie noworodka:
- odbijanie u noworodka w pozycji na ramieniu – aby sprowokować odbicie, należy wziąć malucha w ramiona, przodem do siebie, i trzymać go pionowo, tak, aby jego rączki leżały na plecach. Jedna ręka rodzica powinna podpierać pupę, natomiast druga – główkę i kark.
- odbijanie noworodka na kolanie – w tej pozycji dziecko spoczywa na lekko uniesionym udzie rodzica, brzuszkiem do dołu, z uniesionymi ramionami i klatką piersiową. Nóżki zwisają swobodnie, natomiast pupa jest podparta ręką lub drugim udem. Zadaniem rodzica jest nie tylko podtrzymanie malucha, ale także delikatne poklepywanie jego pupki.
Odbijanie dziecka na siedząco
Aby doprowadzić do odbicia, można posadzić dziecko na udzie, natomiast drugie nieco unieść, tak aby podpierało jego plecki. Jedna dłoń rodzica powinna podtrzymywać główkę, tymczasem druga może masować delikatnie brzuszek. Tę pozycję można stosować jednak dopiero po 3. miesiącu życia!
Odbijanie po karmieniu piersią a mlekiem modyfikowanym
Odbijanie jest szczególnie ważne w przypadku noworodków i niemowląt, które są karmione mlekiem modyfikowanym. Dlaczego? Ponieważ połykają one zwykle więcej powietrza niż maluchy karmione piersią. Aby temu zapobiec, warto się wyposażyć w specjalne butelki do karmienia, które mają system antykolkowy.
Karmienie piersią a odbijanie
Odbijanie noworodka po karmieniu piersią nie zawsze jest konieczne, natomiast w przypadku malucha karmionego sztucznie nieodbicie może poskutkować bardzo bolesnymi wzdęciami.
Co zrobić, gdy niemowlę nie odbija po mleku modyfikowanym? Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo i przybiera na masie, a także nie występują u niego żadne dolegliwości gastryczne, nie ma powodu do obaw. Wszelkie wątpliwości związane z karmieniem dziecka można zawsze skonsultować z doradcą laktacyjnym, lekarzem pediatrą lub położną.
Powiązane wpisy
Wsłuchanie się w płacz dziecka może pomóc rodzicom odczytać potrzeby swojej pociechy. Mimo że noworodek nie potrafi mówić, szybko nauczą się oni rozpoznawać,...
Kolor kupy niemowlaka może spędzić sen z powiek niejednemu rodzicowi. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wygląd stolca jest determinowany przez wiele...
Kaszel u dziecka to jeden z najczęściej zgłaszanych objawów podczas wizyty u lekarza pediatry. Z reguły objaw ten świadczy o chorobie zakaźnej dróg...
Szczepienie to najlepszy sposób ochrony przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Szczepionki mają na celu pobudzenie organizmu tak, aby wytwarzał on...
Zadaj pytanie lub napisz komentarz