Bella

Od kiedy stosować nocnik? Jak nauczyć dziecko sikać na nocnik? Jaki nocnik dla dziecka?

Przeczytano 7 324 0 Liked
 

Pierwszy nocnik kupuje się dziecku zwykle przed ukończeniem 2. roku życia, dopiero gdy maluch potrafi panować nad zwieraczami. Czy ta reguła dotyczy jednak wszystkich dzieci? Skąd wiadomo, kiedy można wprowadzić do użytku nocnik?

Nocniki – od kiedy stosować?

Moment, kiedy dziecko dostaje pierwszy nocnik (najczęściej jest to nocnik z pozytywką) i uczy się z niego korzystać, następuje zwykle po 18. miesiącu życia. Jest to tzw. odpieluchowanie. Dotyczy to jednak tylko tych dzieci, które przejawiają gotowość do nauki sikania do nocnika. Co to znaczy? Jedną z oznak, świadczących o tym, że rodzice mogą zakupić nocnik dla dziewczynki lub nocnik dla chłopca jest wykazywanie zainteresowania tym, że inni członkowie rodziny udają się do toalety.

Inne sygnały, świadczące o tym, że dziecku można już kupić nocniczek, to:

  • informowanie rodziców o konieczności wymiany pieluszki,
  • pomaganie rodzicom przy ubieraniu i rozbieraniu się.

Maluch jest gotowy na nocnik dziecięcy także wtedy, gdy:

  • chętnie naśladuje zachowania dorosłych,
  • daje znać, kiedy oddaje stolec lub mocz,
  • jest dumny ze swoich umiejętności,
  • rozumie i wykonuje proste polecenia,
  • ustawia zabawki i inne przedmioty w miejscach do tego przeznaczonych,
  • zdarza się, że jego pieluszka podczas przewijania jest sucha.

Natomiast nie należy przestawiać dziecka na nocniki, gdy w niedawnym czasie miała miejsce jakaś stresująca sytuacja, taka jak np.:

  • konflikt w rodzinie,
  • narodziny młodszego rodzeństwa,
  • odstawienie od piersi,
  • wyeliminowanie karmienia butelką,
  • wyeliminowanie smoczka,
  • zmiana miejsca zamieszkania,
  • zmiana opiekunki.

Jak nauczyć dziecko sikać na nocnik?

Jak nauczyć dziecko siusiać do nocnika? Przede wszystkim trzeba się uzbroić w cierpliwość i nie wierzyć magicznym poradnikom typu „jak nauczyć dziecko sikać do nocnika w 7 dni”. Nauka sikania do nocnika może bowiem potrwać od 1,5 do nawet 3 miesięcy.
Aby zachęcić dziecko do korzystania z nocniczka, warto przedstawić mu tę zmianę jako coś ekscytującego, umiejętność, która, jeśli zostanie opanowana, przyniesie mu i jego rodzicom dużo radości, dumy i satysfakcji. Pomoże w tym zakup kolorowego, atrakcyjnego nocnika, np. wydającego różne odgłosy.

Dodatkowo warto zadbać, żeby:

  • dziecko było ubrane w odzież, która łatwo się zdejmuje,
  • dziecko nie czuło się zmuszane do siadania na nocniku,
  • dziecko zrozumiało, że nocnik to odpowiednie miejsce na siku i kupkę,
  • maluch był nagradzany za każdą udaną próbę,
  • maluch ćwiczył dokładne mycie rąk po każdym skorzystaniu z nocnika,
  • sadzać malucha na nocniku za każdym razem, gdy wydaje się, że chce on oddać mocz lub stolec,
  • zacząć naukę od siadania na nocniku w ubraniu, żeby się do niego przyzwyczaić.

Jaki nocnik dla dziecka?

Na rynku jest dostępnych wiele różnych rodzajów nocników – maluchowi można kupić nocnik z pozytywką lub nocnik imitujący prawdziwą toaletę “dla dorosłych”, przenośny nocnik turystyczny, a także nocnik jednorazowy. Nocniki rozróżnia się także ze względu na płeć – nocnik dla chłopca jest zazwyczaj duży i ma wysoki, mocno zabudowany przód, natomiast nocniczek dla dziewczynki charakteryzują nieduże rozmiary i niska zabudowa, przystosowana do siadania. Jeśli nie wiesz, jaki jest najlepszy nocnik dla Twojej pociechy, niniejsze porady z pewnością Ci się przydadzą.

Jaki nocnik wybrać? Czym się kierować?

Nocnik dla dziecka powinien być:

  • atrakcyjny dla malucha (pod względem kształtu, koloru lub innych udogodnień),
  • łatwy do utrzymania w czystości, np. dzięki wyposażeniu w wyjmowany wkład,
  • pozbawiony małych elementów, które dziecko może połknąć,
  • stabilny,
  • wygodny,
  • wykonany z bezpiecznych materiałów.

Nocnik interaktywny

W dzisiejszych czasach korzystanie z nocnika jest dla dzieci bardzo ekscytujące. Na rynku nie brakuje modeli, które są interaktywne, np. wygrywają melodie, śpiewają, mówią do malucha, zachęcając go do spełnienia potrzeb fizjologicznych lub nawet imitują odgłos spuszczania wody. Tego typu nocniki dla niemowlaka kosztują od 70 do 150 złotych.

Nocnik podróżny

Jeśli maluch już przyzwyczaił się do nocnika i potrafi z niego korzystać, można mu podarować składany nocnik turystyczny. To sprytne akcesorium pomoże uniknąć skrępowania podczas rodzinnych wyjazdów. Wersje przeznaczone dla dzieci wyróżnia ciekawy kształt – nierzadko przypominają one wyglądem zwierzęta. Cena tego typu modeli wynosi około 80-120 złotych.

Jednorazowy nocnik

Jeszcze innym rozwiązaniem, przydatnym w podróży, jest nocnik jednorazowy. Takie rozwiązanie proponuje swoim klientom np. firma Tron. Nocnik Tron to akcesorium, które jest bardzo praktyczne i łatwe w użytkowaniu, a do tego ma biodegradowalny charakter. Dodatkowym udogodnieniem jest superchłonna wkładka, neutralizująca nieprzyjemne zapachy oraz system szczelnego zamykania. Cena jednorazowych nocników tej marki wynosi około 6 złotych, w zależności od modelu.

Duży nocnik dla chłopca z wysokim przodem

Wybierając nocnik dziecięcy dla chłopczyka, należy mieć na uwadze, by posiadał on wygodne oparcie oraz wysoki przód, zapobiegający niekontrolowanemu rozlewaniu się moczu. Pośród nocników dla chłopców dostępne są także takie montowane na ścianę, które imitują pisuar – zakup wiąże się z niedużym wydatkiem rzędu około 20 złotych.

Nocnik dla dziewczynki

Nocniczek dziewczęcy ma niższy przód niż w przypadku nocnika chłopięcego. To, co go wyróżnia to także typowo kobiece kolory i aplikacje. Na początku dziewczynka może się uczyć na nocniku o niewielkich rozmiarach, kładzionym na podłodze (bardzo dobre opinie ma np. nocnik Prince Lionheart), później można ją przestawić na nocnik typu sedes z oparciem dla pleców. Cena tego typu modeli wynosi od 40 do 100 złotych.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
76 259 6

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to jedno z przyjemniejszych zadań, przed którymi stoją przyszli rodzice. Warto jednak dokładnie się do niego...

czytaj więcej
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
13 264 4

Przewijanie dziecka to jedna z podstawowych czynności, których podejmują się świeżo upieczeni rodzice i opiekunowie. Z pozoru prosta czynność może jednak...

czytaj więcej
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
31 395 5

Wiele mam, które decydują się na karmienie piersią zastanawia się, czy będą miały odpowiednią ilość mleka, by nakarmić swoje dziecko. Dodatkowo u matek...

czytaj więcej
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
1 882 1

Spór o to czy lepsze dla dziecka są pieluszki jednorazowe, czy wielorazowe, trwa już od wielu, wielu lat. Nadal nie jest rozstrzygnięty, gdyż wiele zależy od...

czytaj więcej